Kadın Sağlığı

Adet Döneminde (Adetliyken) Hamile Kalınır mı

Adet döneminde hamile kalınır mı sorusu kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının hastalarından en sık duyduğu sorulardan biri de  oluyor. Akılları bir hayli karıştıran bu konunun detaylı bir şekilde ele alınması gerekiyor. Aynı zamanda tüm kadınların bu konuda bilgi sahibi olması, istenmeyen gebelikleri önleme anlamında da önem taşır.

Öncelikle adet döneminde hamile kalınır mı sorusuna net bir şekilde ‘evet’ ya da ‘hayır’ yanıtının verilemeyeceğini belirtelim. Adet döneminde cinsel ilişkiye girmeniz durumunda mutlaka hamilelik gerçekleşir şeklinde bir kaide yok. Ancak böyle bir riskin mevcudiyetinden de söz etmemiz gerekir.

Adetliyken Cinsel İlişkide Hamile Kalınır mı?

Adetliyken cinsel ilişkide hamile kalınır mı

Hamileliğin hangi koşullarda oluştuğu konusunu detaylı bir şekilde ele almak, adet döneminde hamile kalınır mı konusunun çok daha iyi anlaşılmasını sağlar. Her ay rahim kendini yeniler ve gebelik için uygun koşulları hazırlamaya başlar.

Rahim duvarının kalınlaşması, hormon seviyesinin yükselmesi gibi değişimlerin tümünün amacı hamilelik için rahmin ideal koşullara kavuşmasıdır. Şayet gebelik gerçekleşmezse yumurtalar kanama ile atılır,  rahim duvarı incelir ve rahim kendini yeniden gebelik için hazırlamaya başlar. Bu hazırlıkların ilki, yumurta oluşumunu sağlamaya yöneliktir.

Kadınlar düzenli olarak adet gördüklerinde yumurtlama dönemleri iki adet döneminin ortasıdır. Yumurtanın oluşmaya başladığı dönem ise adet döngüsünün yaklaşık 4. gününe tekabül eder. Yaklaşık 10 ila 11 günde yumurta çatlama için ideal olgunluğa erişir.

Dolayısıyla adet döngüsünün 14. günü ya da 15. günü kadınlarda hamile kalma riskinin en yüksek olduğu dönemdir. Fakat kişide hormonal bir düzensizlik söz konusuysa bu durumda söz ettiğimiz tablo geçerliliğini yitirir ve adetliyken hamile kalınır mı sorusunun yanıtı bu durumda ‘evet’ olabilir.

Adetli iken cinsel ilişkiye girilmesi tavsiye edilmediği gibi , bu dönemde girilen ilişkide hamile kalınma ihtimali vardır. Bu açıdan adetli olunsa dahi kişinin korunması, istenmeyen gebeliğin oluşmasını engellemek açsından önemlidir. Kaldı ki hastanın adet kanaması zannettiği durum mevcut bir gebeliğin olduğunu ve bu gebeliğe dair bir düşük riskinin olmadığını göstermez.. Dr. Barış Korkmaz

Çünkü hormonal bir düzensizlik mevcut olduğunda yumurtlama dönemi daha farklı bir zamanda gerçekleşir ve dolayısıyla sperm ile yumurtanın buluştuğu dönem adet dönemine tekabül edebilir. İşte bu noktada adet döneminde hamile kalınır mı sorusuna ‘hayır’ yanıtı verilemez. Çünkü gebelik riski mevcudiyetini korumaya devam eder.

Yumurtlamanın kanama dönemine denk gelmesi, adet düzensizliği ile de ilgili olabilir ve adet düzensizliği de pek çok farklı unsura bağlı olarak ortaya çıkabilir. İşte bu nedenle adet döneminde hamile kalınır mı sorusunun yanıtı, mevcut riskler göz önünde bulundurularak, her kadın için ‘evet’ şeklinde verilmelidir.

Adetliyken Hamile Kalma Riskine Dikkat

Adetliyken hamile kalma riskine dikkat

İstenmeyen gebelikler günümüzde vakumlu aspirasyon tekniği gibi hasta için gayet konforlu olan yöntemler kullanılarak gerçekleştirilebiliyor. Ancak kürtaj sadece tıbbi açıdan değil, psikolojik açıdan da değerlendirilmesi gereken bir konudur. Kadınlar için kürtaj çoğu zaman psikolojik bakımdan zorlayıcı bir süreç oluyor. Dolayısıyla adet döneminde hamile kalınır mı gibi konulara aktif cinsel yaşamı olan tüm kadınların titizlikle yaklaşması gerekir.

Gebelik riskine karşı korunmalı cinsel ilişkinin tercih edilmesi, kürtaj olmaktan çok daha akılcı bir seçenektir. Plansız gebelikleri önlemek ve çiftlerin kendilerini hazır hissettiği dönemde, planlı şekilde hamile kalınması çok daha doğru olacaktır. Bu nedenle adetliyken hamile kalınır mı ya da korunmasız her cinsel ilişki hamilelik ile sonuçlanır mı gibi konuları değerlendirirken, düşük risklerin de gerçekleşme ihtimalinin olduğunu göz önünde bulundurmalısınız.

Adet Döneminde Hangi Şartlar Olursa Hamile Kalınır?

Adet döneminde hamile kalma şartları

Her kadın için adet döneminde hamile kalınır mı sorusunun yanıtı değişebilir. Çünkü adet döneminde hamile kalınması bazı koşulların mevcudiyetine bağlıdır. Öncelikle hormonal düzensizlikten kaynaklı olarak yumurtlama döneminin değişmiş olması gerekiyor. Normal koşullarda yumurtlama dönemi adet dönemine denk gelmez. Hormonal düzensizlik yaşamayan kadınlar için adetliyken hamile kalınır mı sorusunun yanıtının ‘evet’ olma ihtimali çok düşüktür.

Bununla birlikte spermlerin vücutta canlı kalma süresinin de adetliyken hamile kalınır mı konusuyla yakından ilgili olduğunun bilinmesi gerekir. Sperm hücreleri rahimde 3 gün canlı kalabiliyor. Ancak uygun koşulların olması durumunda bu süre biraz daha uzayabiliyor. Şayet cinsel ilişki, adet döneminin bitmesine karşın lekelenme şeklinde hafif kanamanın devam ettiği dönemde gerçekleşirse buna bağlı olarak da gebelik oluşabilir.

Kadınlar lekelenme şeklinde kanamanın devam ettiği dönemi de adet dönemi olarak değerlendirmelidir. 3 gün öncesinde yaşanan cinsel ilişki ile rahme ulaşan spermler, cinsel ilişkiden 3 gün sonra çatlayan yumurtanın döllenmesini sağlayabilir. Haliyle bu durum gebelikle sonuçlanır. Yumurtanın ideal büyüklüğe ulaşması ve çatlaması durumunda adet döneminde hamile kalınır mı konusunda, gebelik riski çok daha yüksek oluyor.

Öneriyoruz –> Zevk suyu

Adet Döneminde Hamilelikten Korunarak Cinsel İlişki Yaşanabilir mi?

Adet döneminde cinsel ilişki

Yaptığı araştırmalar ile adet döneminde hamile kalınır mı konusunda bilgi sahibi olan kadınlar, istenmeyen gebelikleri önlemek adına korunma yöntemlerine yönelebiliyor. Prezervatif kullanımı gibi çeşitli korunma yöntemleri tercih edildiğinde, adet döneminde cinsel ilişkiye girilmesinde herhangi bir sakınca bulunmaz. Bu durumda sadece kondomun delik çıkması gibi çeşitli riskleri göz önünde bulundurmanız kafidir. Çünkü bu risk adetliyken hamile kalınır mı sorusunun yanıtını değiştiriyor ve kondomun delik olması, yırtılması gibi durumlarda gebelik riski mevcudiyetini koruyor.

Ancak gebelik riskinden korunmak amacıyla geri çekme yönteminin tercih edilmesi durumunda ortaya farklı bir risk çıkıyor. Bu korunma yöntemi başarılı olduğunda, sizin için adet döneminde hamile kalınır mı sorusunun yanıtı ‘hayır’ olacaktır. Fakat bu durumda enfeksiyon riski mevcudiyetini korur. Çünkü rahim ağzının her zamankinden daha fazla açık olması, adet döneminde laktik asit üretiminin durması, vajina girişinde ya da peniste bulunan zararlı mikroorganizmaların rahme ulaşmasına neden olur ve haliyle enfeksiyon riski doğar.

Ayrıca kadınların bu dönemde kendilerini çok iyi ve temiz hissetmediklerini de unutmamak gerekiyor. Adet döneminden kaynaklanan kasık, bel ve karın ağrıları nedeniyle cinsel ilişkiyi pek tercih etmezler. Lakin çiftler için bu durum bir sorun teşkil etmiyorsa, korunarak cinsel ilişkiye girilmesinde tıbbi açıdan bir sakınca yoktur. Sadece adetliyken hamile kalınır mı konusu dışında, enfeksiyon riskinin de göz önünde bulundurulması ve korunma yöntemi olarak prezervatifin tercih edilmesi önerilir.

Bilginiz olsun –> Ağrılı cinsel ilişki

Adetliyken Korunmadan Girilen Cinsel İlişkinin Riskleri Var mıdır?

Kadınların regl döneminde korunmadan cinsel ilişkiye girmesi sadece adet döneminde hamile kalınır mı çerçevesinde değerlendirilmemelidir. Adet dönemlerinde vücutta pek çok farklı değişim meydana geliyor. Bunlardan biri de vücut tarafından laktik asit üretiminin durmasıdır. Adet dönemlerinin dışında vücudun ürettiği laktik asit rahmin zararlı mikro organizmalardan korunması bakımından çok büyük bir önem taşıyor. Adet dönemlerinde laktik asit üretiminin durması ise bu zararlı mikroorganizmalara karşı rahmin savunmasız kaldığı anlamına gelir.

Dolayısıyla adetliyken hamile kalınır mı dışında adet döneminde cinsel ilişki risk doğurur mu sorusunun yanıtının da iyi bilinmesi gerekir. Konuyu bir başka açıdan yeniden değerlendirelim. Laktik asit üretiminin durmasının yanı sıra adet dönemlerinde rahim ağzının daha fazla açık olması da bakteri ve mikropların rahme ulaşma riskini artırır.

Sonuç olarak korunmasız cinsel ilişki ile birlikte vajina girişinde bulunan zararlı mikroorganizmalar rahme son derece kolay bir şekilde ulaşabilir. Bu riskleri mutlaka göz önünde bulundurmalı ve konuya adetliyken hamile kalınır mı sorusunun dışında, bu açıdan da bakmalısınız.

 

İlginizi çekebilir:
Erken adet görme nedenleri

 

Detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

28 Yorum

 1. Merhabalar Hocam

  Adetimin 4.gununde geri cekilme yontemiyle iliski yasadim hamile.kalma durumum varmidir.

  1. Düzenli adet gören bir kadında adet dönemi gebelik görülmez, lakin düzensiz adetleriniz varsa geri çekilme de olsa risk olabilir.

 2. Adetimin 5. günündeyken korunmasız cinsel ilişkiye girdim, içeri boşalma olmadı fakat zevk suyu riskinden dolayı 12 saat içerisinde ertesi gün hapı aldım. Risk var mıdır ?

   1. Adetimin 5. günündeyken korunmasız cinsel ilişkiye girdim sonrasında 4-5 gün kadar adetim devam etti, içeri boşalma olmadı fakat zevk suyu durumundan korktuğumuz için 12 saat içerisinde ertesi gün hapı aldım. Risk var mıdır?

    1. Yorumunuzu cevaplamıştım bu anlattığınız durumda gebelik oluşacağınız sanmıyorum.

 3. Hocam ben 1 aydır adet görmüyorum geçen gün doktora gittim 3 4 aylık hamilesin dedi adetim gelirken hamile nasıl olurum ve bebeği aldırma imkanım var mıdır

  1. Bir kere 3-4 aylık hamileyseniz o bebeği aldıramazsınız yasal olarak bu mümkün değil. İkinci olarak 3-4 aylık hamileyseniz bu 1 aydan fazladır adet olmuyorsunuz demektir. Sorunuz da çok çelişki var siz isterseniz sizi muayene eden doktora bir görünün.

 4. Hocam ben adet olduğum gün Yani yeni geldiği saatlerde 1. Gün olarak nişanlımla ilişkiye girdim hamile kalma şansım var mı? Ama hiçbir şekilde o içime boşalma olmadı geri çekilme yöntemi oldu ama çok korkuyorum. Lütfen yardımcı olun 🙏🏻

  1. Geri çekilme yöntemi pek sağlıklı değil. Normal düzeninizde adet görüyorsanız gebelik ihtimali yok denilecek kadar az.

 5. Hocam benim 30 aralıkta adet oldum 31 Ocak gecesi nişanlım ile korumasız bir defa iliskiye girdik hamile kalma ihtimalim var mı

 6. Mrb hocam adetim bitmesine 3 gün kala 6 aralik ilişki yaşadım ve ertesi gün hapi bunda kullanmadm adet bittikten 5 gün sonra 10 aralik tekrar iliski yaşadim ve 72 saat hapını o zaman ilişkiden hemen sonraki gün kullandm şuan psikolojik mı bilmiyrm ama göğsümde hafif ağrılar midem de yanma hissi var sizce hamile kalmam yüksek mı lütfen yardımcı olur musunuz

  1. Gebelik ihtimali çok düşük ama hiçbir zaman sıfır diyemeyiz. Gebelik testi yapmanız gerekiyor.

 7. Merhaba hocam, regl döneminden iki gün önce ilişki yaşanıp sonrasında hafif kan lekekenmesi görülmesi, regl kanıyla mı ilgilidir? Teşekkürler

   1. Sayın hocam
    Adetin 3ncü günündeyim ilişkiye girdim korunmasız olarak. Hamile kalır kıyım ? Hamile kalmak istemiyorum. Yardımc olur musunuz ?

 8. Hocam adetimin 4. Gününde yani son günlerinde korunmasız cinsel ilişkiye girdik erkek arkadaşımla. Hamile kalma olasılığım var mıdır? Varsa nedir?

   1. Hocam merhaba erkek arkadaşımla adetimin 3 veya 4.günü bir sürtünme yaşadık biraz temas etti herhangi bir yerimede boşalmadı ama bir yere bulaşıp hamile kalma ihtimali var mı veya zevk suyundan hamile kalınabilir mi? İlişkinin üstesinden 2 hafta geçti idrar testi megatif çıktı ama çok korkuyorum olabilir mi?

 9. Merhaba hocam!korunmasz ilişki yaşak bile hamile kalamiyorum ama bu ay adetten hafta sonra ilişkiye girdik ve bu durumda hamile kalma sansim ne kadar cevab verirseniz cok memnun olurum🙏kendimede biraz halsz ve kusma hissi duyuyorum acaba hamile olmuşmuyum

  1. Adet bitiminden bir hafta sonra ilişkiye girmenizi öneririm gebelik şüpheniz varsa test yapmalısınız.

  2. Sayın hocam benim adettim 2 aralık çarşamba günü cuma günü bitti ayın 11 cuma günü 10 gün oluyor bidahaki hafta cuma 18 sine kadar ilişki olursa ideal gün olurmu cevaplarsanız sevinirim hocam

   1. Âdetin ilk gününden itibaren sayarsanız yumurtlama günü 15. gün olur ilişki günlerinizi buna göre ayarlayabilirsiniz

  3. Adet doneminin son gününde korunmasız iliskiye girdim ve şüphelendim 1 1.5 saat içinde hemen ertes72 ertesi gün hapı aldım içtim hamile kalma riskim yüksek midir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın