Kadın Sağlığı

Adet Söktürücü İlaçlar Nelerdir? Reçetesiz Satılır mı?

Adet söktürücü ilaçlar içerisinde östrojen ve progesteron hormonları bulunan, adet düzensizlikleri durumunda kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından reçete edilerek kullanılan ilaçlardır. Normal bir adet düzeninde östrojen hormonu vücutta daha baskındır ve yumurtlamanın ardından da progesteron hormonu baskınlaşmaya başlar.

Progesteron hormonunun kesilmesiyle birlikte ise rahimde yer alan yumurta da adet kanaması ile vücuttan atılır ve aynı zamanda rahim içi doku da kendini temizleyerek yenilenir. Tüm bu döngüde östrojen hormonu ile progesteron hormonu oldukça önemli görevlere sahiptir.

Çeşitli nedenlere bağlı olarak adet düzeninde gecikmeler yaşanabilir ve bu gecikmelerin devamlı olması durumunda adet düzeninin yeniden sağlanmasına ihtiyaç duyulur. İşte bu noktada devreye adet söktürücü ilaçlar giriyor.

Adet döneminin olması gereken zamanda başlaması ve adet kanaması ile rahmin temizlenmesi, yenilenmesi için söz konusu ilaçların kullanımına ihtiyaç doğabiliyor. Bu ilaçlar kimi zaman yaşanan sağlık sorunlarının hormon desteği ile ortadan kaldırılabildiği durumlarda da kullanılabiliyor.

Tıkla Öğren –> Yerleşme kanaması

Adet Söktürücü İlaç Gebeliği Sonlandırır mı?

Adet söktürücü ilaç gebeliği sonlandırır mı

Maalesef halk arasında adet söktürücü ilaçlar ile ertesi gün hapları birbirine karıştırılıyor. Ertesi gün hapları korunmasız cinsel ilişki yaşandığında döllenmenin meydana gelmesini engellemek ya da döllenen yumurtanın rahme yerleşmesini önlemek üzerine formüle edilen ilaçlardır.

Hamile kalmamak için bu ilaçların cinsel ilişkiden belirli bir süre sonrasında mutlaka alınması gerekir. Adet söktürücü özellikte olan ilaçlar ise bambaşka bir amaca yönelik olarak formüle edilirler. İçerisinde bulunan hormonlar sayesinde adet döngüsünün başlamasını sağlayan ilaçlar gebeliği sonlandırmak amacıyla asla kullanılamaz.

İstenmeyen gebelikleri sonlandırmanın tek yolunun kürtaj olduğunu vurgulamak gerekiyor. Bunun dışında adet söktürücü ilaçlar ile gebeliğin sonlandırılması mümkün olmaz. Bu ilaçların doğum kontrol yöntemi olarak kabul edilmediğini ve kadınlar tarafından da düşük ilacı ya da doğum kontrol ilacı olarak değerlendirilmemesi gerektiğini bilmelisiniz.

Söz konusu ilaçların kullanımı ile gebelik sonlanmayacağı gibi anne karnındaki bebeğin ya da anne adayının sağlığının ciddi düzeyde zarar görebileceğini de belirtmek gerekiyor. İstenmeyen gebelik durumunda yasal kürtaj süresini aşmadan doktorunuza başvurmalı ve kürtaj işleminin yapılması için randevunuzu almalısınız. Gebeliği sonlandırmak için kürtaj dışında alternatif yöntemleri denemek beyhude bir çabadan öteye gitmeyecektir.

Tıkla Öğren –> Menopoz nedir

Tarlusal Adet Söktürücü İlacı Nedir?

Tarlusal adet söktürücü ilaçlar vücudun kendisi tarafından üretilen kadın cinsiyet hormonuna son derece benzerlik gösteren bir ilaç türüdür. Bu ilaçlar adet söktürücü olarak kullanılabildiği gibi rahimde meydana gelen anormal kanamalar, adet düzensizliği gibi durumlarda da doktor kontrolünde olmak kaydıyla kullanılabilir. Kadınlarda menopoz döneminden sonra da kullanılabildiği bilgisini aktaralım.

Bu ilaçların kesinlikle gebelik döneminde kullanılmaması gerekiyor. Aksi halde doğumsal kusurlara yol açabilir. Bu nedenle gebelik şüphesi olması durumunda doktorunuza bilgi vermeniz ve mutlaka gebelik testi yaptırmanız da gereklidir. Zira gebelik şüphesi olması durumunda doktorunuz bu ilacı zaten tarafınıza reçete etmeyecektir. Bu ilacı kullandıktan yaklaşık olarak 10 ila 12 gün sonrasında adet kanaması başlar. Ancak bazı hastalarda bu süre daha kısa ya da daha uzun da olabilir.

Tıkla Öğren –> Mastürbasyon

Tarlusal İlacının Yan Etkileri Nelerdir?

Tarlusal ilacın yan etkileri

Genel olarak adet söktürücü ilaçlar hangi yan etkilere sahipse, bu ilaçların da benzer etkiler gösterebildiğini belirtmek gerekiyor. Ancak bazı rahatsızlıklara sahipseniz, doktorunuzun ilacın dozajını size göre ayarlaması için bu rahatsızlıklarla ilgili mutlaka doktorunuza bilgi vermelisiniz.

 • Epilepsi
 • Yakın zamanda kürtaj yaptırmış olmak
 • Yakın zamanda düşük yapmış olmak
 • Astım
 • Çeşitli böbrek hastalıkları
 • Migren
 • Şeker hastalığı
 • Yüksek tansiyon
 • Daha önce depresyon geçirmiş olmak
 • Yüksek trigliserid ya da yüksek kolesterol
 • Yakın zamanda felç ya da kalp krizi geçirmiş olmak
 • Konjestif kalp yetmezliği
 • Bazı kalp hastalıkları
 • Kanda kalsiyumun yüksek olması
 • Tiroit hastalığı

Adet Söktürücü İlaçlar Zararlı mıdır?

Adet söktürücü ilaçlar zararlı mı

Bu sorunun yanıtı oldukça kritiktir. Şayet doktorunuz tarafından reçete edildiyse, belirtilen süre boyunca ve belirtilen dozajda kullanımı durumunda regl söktürücü ilaçlar zararlı değildir. Ancak gelişigüzel kullanımı hem çok ciddi hem de kalıcı sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bu ilaçların belirli bir miktarda hormon içerdiğini unutmamak gerekiyor. Bu hormonların vücuda aşırı düzeyde yüklenmesi ise hormon dengesini bozabilir ve neticede çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle ilaçların doktorunuz tarafından reçete edilmiş olması durumu dışında asla gelişigüzel kullanılmaması gerekiyor.

Elbette adet söktürücü ilaçlar yan etkilerde de bulunabiliyor. Özellikle yüksek tansiyon ve migren rahatsızlıklarına sahip olan kadınların yan etkilerden daha fazla etkilenebildiğini belirtebiliriz. Genel olarak bu ilaçların yan etkilerine ise şu örnekleri verebiliriz:

 • Göğüslerde hassasiyet
 • Hafif düzeyde baş ağrısı
 • Mide bulantısı ya da kusma
 • Bel ağrısı

Adet gecikmesinin gebelikten kaynaklanıyor olması durumunda bu ilaçların kullanımının çok ciddi zararlara yol açtığını da unutmamalısınız. Şayet gebelik şüphesi varsa mutlaka doktorunuza bu konuda bilgi vermeli ve gebelik testi yaptırmalısınız. Gebelik şüphesi olan kişilerde adet söktürücü ilaçlar kullanılamaz.

Tıkla Öğren –> Vajinal mantar enfeksiyonu

Adet Söktürücü İğne Var mıdır?

Farklı ilaç firmaları tarafından üretimi gerçekleştirilen adet söktürücü ilaçlar hap, tablet, draje ya da kapsül formunda hazırlanabiliyor. Aynı zamana iğne şeklinde de üretimi yapılan ilaçlar mevcut. Doktorunuz kimi zaman hap kullanımı yerine iğne enjeksiyonu yapılmasını ve ilacın bu şekilde kullanılmasını da önerebilir.

Tıpkı tablet ya da kapsül şeklinde hazırlanan ilaçlar gibi adet söktürücü iğnelerin de kesinlikle doktor tarafından reçete edildiğinde kullanılması gerekiyor. Bu iğneler gelişigüzel kullanım durumunda sağlığınıza zarar verebilir.

Emziren Anneler Adet Söktürücü Kullanabilir mi?

Emziren anneler adet söktürücü

Doğumun ardından 18 ay boyunca adet düzensizlikleri yaşanabilir ve bu durum tıbben son derece normal kabul ediliyor. Kimi zaman annelerde doğumdan sonra uzun bir süre adet kanaması hiç olmayabiliyor. Bu gibi durumlarda anneler kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurabilir ve doktor kontrolünde olmak kaydıyla emzirme döneminde regl söktürücü ilaçlar kullanılabilir.

Ancak doktorunuz ilaçları reçete etmeden önce bazı kontroller yapmak isteyebilir. Bununla birlikte ilaçların belirtilen dozajda ve sadece belirtilen süre içerisinde kullanılması, emzirme döneminde çok daha fazla önem taşıyor. Doktorunuzun belirttiği tarihte ilacın kullanımını kesmelisiniz. Bu ilaçlar aylarca, uzun süreli olarak kullanılan ilaçlar değildir. Sadece adet kanamasının başlaması amacıyla, kısa süreli olarak kullanılması gereken ilaçlardır.

Tıkla Öğren –> Plt nedir

Reçetesiz Adet Söktürücü İlaçlar

Piyasada mevcut olan ve kesinlikle doktor tarafından reçete edilerek kullanılması gereken adet söktürücü ilaçlar eczanelerden reçete ile temin edilebilir. Yasal olarak satışı yapılmayan ve adet söktürücü ya da düşük yaptırıcı olarak lanse edilen hiçbir ilaca asla itibar etmemelisiniz.

Yasa dışı olarak piyasaya sürülen ve halk arasında ‘merdiven altı’ olarak tabir edilen ilaçların kullanımının sağlığınıza çok ciddi ve hatta kalıcı zararlar verebileceğini asla unutmayın.  Bu ilaçların sadece tek bir adet kullanımı dahi ciddi sorunlara yol açabilir. Aynı zamanda yasal olarak satışı yapılıyor olsa bile doktorunuz tarafından reçete edilmediği müddetçe adet söktürücü ilaçlar kullanılmamalıdır.

 

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

18 Yorum

 1. Merhabalar. 7 haziranda düğünüm var fakat adet düzensizliği yaşıyorum. 12 Mayıs’ta hasta olmam gerekiyorken çok geciktim. Eczaneden reçetesiz ilaç aldım( tarlusal) fakat kullanıp kullanmamak ya kararsızım. Şiddetli kanama olur mu ? Kaç günde sonuç verir? Ciddi yan etkisi var mıdır? Kullanmamı önerir misiniz?

  1. merhaba, öncelikle nedeni ile ilgili muayene olmalısınız. Kendinizin ilaç alıp kullanmanız doğru değil.

 2. Hocam merhaba doktorum bana adet gecikmesinden dolayi tralusal ilaç verdi. Ilaci kullanmaya başladığımdan beri halsizlik şikayetim var.ayrica ara ara sıcak basması göğüslerde hassasiyet sırt ağrısı gözlerimin ici bile yanıyor diyebilirim.ilaci bitireli 4 gün oldu ancak şikâyetlerim devam ediyor ancak adet olmadım.bu yan etkiler normal mi özellikle halsizlik ve ne zamana kadar devam eder.tesekkur ederim

  1. Yan etkiler normal fakat ilaç bittikten sonra adet olup doktorunuza muayeneye gitmeniz daha sağlıklı olacaktır.

 3. Hocam merhaba bana adet gecikmesinden dolayi tralusal ilaç verdi doktorum.ilaca başladığımdan beri halsizlik şikayetim var.ayrica ara ara titreme ara ara sıcak basması göğüslerde hassasiyet sırt ağrısı gözlerimin ici dahi yanıyor diyebilirim.ilaci bitireli 4 gün oldu ancak şikâyetlerim devam ediyor. Adet de olmadım.bu yan etkiler normal mi ve ne zaman gecer

  1. Yan etkiler normal fakat ilaç bittikten sonra adet olup doktorunuza muayeneye gitmeniz daha sağlıklı olacaktır.

 4. Hocam merhaba benim adetim ilk 6 gün geçti ve doktora gittim gebelik yoktu tarlusal yazdı kullandım bittikten 6 gün sonra önce pembemsi sonra kahve sonrada belli belirsiz bulanık çok hafif akıntı oldu 1 gün sürdü acaba beklemeliyim yoksa tekrar doktora mı gitmeliyim çok şüpede kaldım hastaneleri çok doldurmak istemiyorum ama ne yapıcagımı bilemedim şimdiden teşekkürler hocam

  1. Doktora gitmekten çekinmeyin bir sıkıntınız varsa elbette gidin. Sizinle ilgilenen doktora sorsanız daha doğru bilgi verir size.

 5. Hocam meraba size bisey sormak istiyorum ben en son 15 aralikta regli oldum ondan sonra olmadim bu aya kadar bende polikistik over oldugu icin sık sık duzensizlik yasiyorum zaten ocagin 18 inde ve 25 inde test yaptim iki kere negatif cikti bende 28 ocaktan itibaren tarlusal ilac kulllandim ve regli olmadim bugun test yaptim pozitif cikti ve suan cok tedirginim bu ilac bebegime zarar vermisdir acaba pazartesi doktora gidecem gitmeden sizede bi sormak istedim simdiden tesekkurler hocam

  1. Demet hanım pazartesi gideceğiniz doktora bunları söylemeniz daha doğru olur çünkü benim buradan yorum yapmam sizi yanlış yönlendirir. En doğrusu sizi görecek doktorun yorum yapmasıdır.

 6. Diyetteyim bu ay adet düzensizliği yaşadım tarlusal hap kullanıyorum sonucunu merak ediyorum normalde de 1 2 gün gecik.e yaşıyordum ama bu ay adetten önce kadınlarımda ağrı filan yaşamadım

 7. Tarlusal kullandım,adet oldum lakin 7 gündür şiddetli şekilde adetim devam ediyor,bu normal mi.Ne zaman kesilmesi gerekiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın