Kadın Sağlığı

Adetten Hemen Sonra Hamile Kalınır mı?

Adetten hemen sonra hamile kalınır mı sorusunun yanıtı, kadın ve erkek üreme hücrelerinin durumuna bağlı olarak değişebilir. Tıbbi anlamda ise adet döneminden hemen sonra gebelik oluşması mümkündür. Çünkü regl dönemi içerisinde yumurtlama dönemine giren kadınlar da var. Dolayısıyla yumurtanın adet döneminden sonra istenen olgunluğa erişmiş olması ve döllenmenin meydana gelmesi de tıbbi anlamda mümkün olabilecek bir durumdur.

Halk arasında ise adetten hemen sonra hamile kalınır mı konusunda pek çok yanlış inanış var. İstenmeyen gebeliklerin bir bölümünün bu yanlış inanışlardan kaynaklandığını söyleyebiliriz. Çünkü adet döneminden hemen sonra gebelik oluşmayacağı düşünüldüğünden cinsel ilişkide korunma yöntemleri tercih edilmeyebiliyor.

Bu durumda gebelik oluşabiliyor ve çiftlerde de gebelik haberi büyük şaşkınlık yaratabiliyor. Kadınlarda yumurtlama dönemleri değişkenlik gösterebilir. Yaklaşık olarak iki adet döneminin ortasına tekabül eden dönem, gebelik riskinin en yüksek olduğu dönemdir. Fakat bu dönemin dışında da hamilelik oluşabileceğinin bilinmesinde fayda var.

Kadınlarda Yumurtlama Döngüsü Nasıl Olur?

Kadınlarda yumurtlama döngüsü

Kadınlar yumurta rezervine sahip olarak dünyaya geliyor ancak bu rezervin bir bölümü ergenlik dönemine kadar olan süreçte ölüyor. Ergenlik döneminde ise adet döngüsü başlıyor bu döngü ile beraber her ay 1 yumurta sanılıyor. Şayet bu yumurta döllenirse gebelik ihtimali ortaya çıkıyor. Döllenmez ise adet kanaması ile beraber yumurta da vücuttan atılıyor. Zira adetten hemen sonra hamile kalınır mı konusu da bu durumla yakından ilgilidir. Yumurtanın salınma ve olgunluğa erişme dönemi her kadında aynı sürede olmayabilir.

Adet döneminde bile hamile kalabilen kadınların olduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle adetten hemen sonra hamile kalınır mı sorusuna yanıt arayan kadınların, istenmeyen gebelik söz konusuysa korunma yöntemlerini tercih etmesi gerekir. Kadınlarda yumurta rezervi yaklaşık olarak 50’li yaşlarda artık tükenmiş oluyor. Menopoz dönemine kadar olan süreçte geçirilen hastalıklardan maruz kalınan kimyasallara kadar pek çok unsur yumurta rezervini de etkiliyor ve bu nedenle kadınların menopoza girme yaşları da değişebiliyor.

Halk arasında bilinen yanlışlıklardan dolayı adetten hemen sonra hamile kalınmayacağını düşünerek hamile kalan bir çok kadın anne adayımız oluyor. Anne ve babanın yumurta ve sperm durumuna göre gebelik durumu oluşabiliyor. Regl dönemi içerisinde de yumurtlama döngüsü oluşabildiğinden bu durum hamilelik riski taşımaktadır. Adet düzensizliği olduğu durumlarda da yumurtlama dönemini hesaplamak daha da zor olabilir. Bu yüzden tam korunma, sürpriz bir gebelik ihtimalini de en aza düşürecektir. Dr. Barış Korkmaz

Menopoz dönemine girmek artık kadınların üreme yetisini kaybetmesi anlamına gelir. Yani yumurta rezervinin tükenmesi durumunda kadının hamile kalma olasılığı da ortadan kalkar. Yumurtlama ise her ay yumurtalıklarda bulunan foliküllerden bir kısmının çatlaması ile ortaya çıkıyor. Yumurtalar tüplerden geçerek döllenme için hazır hale gelmeye başlıyor.

Elbette sperm hücresi ile yumurtanın buluşması mutlaka gebeliği oluşturmaz. Döllenen yumurtanın rahimde ideal olan yere yerleşmesi gibi pek çok koşula bağlı olarak sağlıklı bir gebelikten söz edilebileceğini belirtelim. Bu nedenle adetten hemen sonra hamile kalınır mı konusunu değerlendirirken sağlıklı bir gebelik için gerekli koşulları da göz önünde bulundurmak gerekiyor.

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz makalemiz:
Tıkla –> Vajinismus ilişkiye girememe

Yumurtlama Hangi Günde Olur?

Yumurtlama döngüsü nasıl olur

Yumurtlamanın hangi gün gerçekleştiği genellikle hamilelik planlaması yapan kadınların merak ettiği bir konudur. Ayrıca adetten hemen sonra hamile kalınır mı ya da adet dönemine yakın bir zamanda gebelik oluşur mu gibi konular da hamile kalmak isteyen kadınların ilgisini çekiyor. Hamilelik için yumurtlama döneminde cinsel ilişkiye girilmesi gerekiyor. Fakat erkek üreme hücreleri ile kadın üreme hücrelerinin buluşmasını sağlamak için yumurtlama gününü de kapsayan bir haftalık dönemde cinsel ilişkiye girilmesi önerilir.

Kadınlarda adet döngüsü 21 gün ila 35 gün arasında değişen bir periyoda sahip olur. Ortalama olarak da kadınların 28 günde bir adet kanaması yaşadıklarını söyleyebiliriz. Yumurtlama günü ise adetin başladığı günden itibaren 16.günde gerçekleştiğini belirtmek mümkün. Ancak bazı kadınlarda bu süre 14 ya da 15 gün sonrasına da tekabül edebilir.

Çizdiğimiz bu tablo tıbben normal kabul edilen bir durumu yansıtıyor. Bazı kadınlar ise bir ayda birden fazla yumurtlama olabiliyor ya da yumurtlama günü daha farklı zamanlarda gerçekleşebiliyor. İşte bu durumda adetten hemen sonra hamile kalınır mı sorusu gündeme geliyor. Adet düzensizliği durumunda da hamile kalma olasılığının yüksek olduğu dönemin tespit edilebilmesi için kadın hastalıkları ve doğum uzmanından yardım alınması gerekebilir.

En çok merak edilen konulardan bir diğerine şu makalemizde cevap verdik:
Tıkla –> Polikistik over sendromu

Adetten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Adetten kaç gün sonra hamile kalınır

Öncelikle adetten hemen sonra hamile kalınır mı sorusuna daha önce verdiğimiz yanıtta belirttiğimi gibi gebelik olasılığının tüm ay boyunca mevcut olduğunun altını çizmek gerekir. Ancak yumurtlamanın gerçekleştiği dönem hamile kalma olasılığının en yüksek olduğu dönemdir. Adet döneminden yaklaşık 10 gün sonrasında cinsel ilişkiye girilmeye başlanması, hamilelik olasılığının yükselmesini sağlamak adına önem taşıyor.

Bununla birlikte sperm hücrelerinin rahimde koşulların uygun olması durumunda 3 güne kadar uzayan bir süre boyunca aktif kalabildiğini de unutmamak gerekiyor. Yani yumurtlamanın gerçekleştiği günü, adetten sonraki 16. gün olduğunu varsayalım. Adetten sonraki 13. günde korunmasız cinsel ilişkiye girilmesi, döllenmenin 3 gün sonrasında olmasını da sağlayabilir ve dolayısıyla gebelik oluşabilir. Daha erken bir dönemde yumurtlayan kadınlarda ise regle den hemen sonra gebe kalınır mı konusu daha fazla önem taşır çünkü gebelik olasılığı daha yüksektir.

Adet kanamasının bittiği birkaç gün içerisinde korunmasız cinsel ilişkiye girilmesi de adetten hemen sonra hamile kalınır mı sorusunu gündeme taşıyabilir. Sperm hücreleri 3 gün aktif kalabildiğinden bu 3 günlük süre, erken yumurtlayan kadınlarda gebeliğin oluşması anlamına gelebilir. Gebeliğin ön koşulu sperm ile yumurtanın buluşmasıdır ve bu buluşma için salınan yumurtanın ideal olgunluğa erişmiş olması da gerekir. Çünkü ideal olgunluğa erişmeyen yumurta çatlamaz ve dolayısıyla sperm hücresinin yumurtayı döllemesi de mümkün olmaz.

Çok merak ediliyor –> Orgazmı nedir

Yumurtlama Zamanı Dışında Gebelik Olur mu?

Kadınlarda yumurtlama zamanına dair ortalama bir süreden söz edilse de adet düzensizliği durumunda yumurtlama zamanını tahmin etmek güçleşiyor. Bu nedenle adetten hemen sonra hamile kalınır mı ya da yumurtlama dönemi dışında gebelik olur mu gibi konular kadınların mercek altına aldığı sorular oluyor.

‘Hamilelik sadece yumurtlama döneminde mümkün olabilir ve bu dönem dışında gebe kalınması imkansızdır’ şeklinde bir düşünceye kapılmamak gerekiyor. Yumurtlama dönemi dışında da hamile kalınabilir fakat gebelik olasılığının çok daha düşük olduğunun da bilinmesi gerekir. Gebelik ihtimaline dair bir yüzdelik rakamdan söz etmek de yanıltıcı olacaktır. Çünkü yumurtlama döneminden kaç gün önce cinsel ilişkiye girildiği gebelik olasılığında belirleyici bir faktördür.

Tıpkı adetten hemen sonra hamile kalınır mı sorusu gibi yumurtlama zamanı dışında gebelik olur mu sorusuna da verilebilecek yanıt ‘evet’ olmalıdır. Bunun nedeni ise sperm hücrelerinin rahimde aktifliğini bir süre devam ettirebiliyor olmasıdır. Özellikle gebelik isteyen çiftlerin hamilelik olasılığını yükseltmek amacıyla ay içerisinde düzenli olarak ilişkiye girmeleri gerekiyor.

Önerdiğimiz makalemiz:
Tıkla –> Adet döneminde hamilelik

Fakat “cinsel ilişki sayısı ne kadar çok olursa hamilelik olasılığı da o kadar yükselir” şeklindeki bir algı da doğru değildir. Özellikle yumurtlama döneminde cinsel ilişki periyodunun 2 günde 1 olacak şekilde belirlenmesinde fayda var. Her gün ya da gün içerisinde birkaç defa cinsel ilişkiye girmek sperm hücrelerini olumsuz yönde etkileyebilir.

Ay boyunca hiç cinsel ilişkiye girmemek, sadece yumurtlama döneminde cinsel ilişkiye girmek de sperm hücreleri üzerinde olumsuz bir etki yaratabiliyor. Kimi zaman bu durumun gebelik şansını artıracağı düşünülse de bu inanışın doğru olmadığını bilmenizde fayda var.

Öneriyoruz –> Vajinadan gaz çıkması

 

Konu ile alakalı dış kaynaklar:
https://www.nhs.uk/common-health-questions/pregnancy/can-i-get-pregnant-just-after-my-period-has-finished/

 

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

77 Yorum

 1. Merhaba hocam 31 mayıs adet oldum 7 gün sürüyor 9 haziran gecesi ilişki oldu korunmasız eşimle gebelik olma durumu olurmu

 2. Merhaba13 mayıs adetimin 1.Günü 18 mayıs adetim bitti ertesi gün adetimin 7. Günü1 kere korunmasız cinsel ilişkim oldu adet döngüm 28 30 gün arası değişiyor 2 aydır 30 günde bir oluyorum cinsel ilişkimin üstünden 14 gün geçti dün kanda gebelik testi yaptırdım 1.20 değerinde çıktı bu değere göre gebelik durumu yok ama hamile kalma şansım var mı? Şimdiden teşekkür ederim

 3. Kız arkadaşımın 12 martta adeti bitmişti 14 martta art arda bir kaç kez korunmalı bi şekilde ilişkiye girdik içine boşalma vs gibi bi durum olmadı. Fakat bir haftadır hafif karın ve kasık bölgesinde ağrı olduğunu söylüyor sebebi ne olabilir gebelik durumu var mıdır?

   1. Mrb hocam ben geçen ayın 17 si regl oldum 23 bitti ve korunmasız ilişkiye girdik ve şuan yan taraflarım ağrıyor ve ağzımda anlamsız bir tad var acaba gebelik olmuş olabilirmi. Cevabınız için teşekkür ederim

 4. Merhaba, doktor bey rahatsiz ediyorum fakat ufak bir sorum olucaktı. Öncelikle biliyorum ayın her günü her sekilde gebelik riski var, kız arkadaşımın adeti bittikten 3 gün sonra korunmasız ilişki yaşadık içine boşalmam olmadı gebelik şansı çok az değil mi ?

  1. Adetten bir kaç gün sonra diyorsanız ve içeriye boşalma olmadıysa evet ihtimal çok çok azdır.

 5. Merhaba

  Pazar günü ayın 6 sinda adetim bitti pazartesi sabah günü hafif lekelenme oldu damla şeklinde o gün ilişkiye girdik şuan 2 günden beri karnımda ağrım var hamile olma ihtimalim var mı?

 6. Hocam bir kere daha yazmıştım daha açıkçası eşimin adeti kasım 17 de başladı 24 kasımda bitti. 26 ve 27 ili gün üste ilişkiye girdik ikisindede Rahime boşalma oldu hamile kalmış olabilirimi ay başı ve ay ortası görülen adet arasında hamilelik olasılığı yüksekmidir tşkler

   1. Merhaba Barış bey normalde 31 günde bir düzenli adet oluyordum ilk kez bu ay adetim 20 gün gecikti.adetin 3. günü doktora gittim sağ yumurtalıkta 3 cm basit kist var dedi.Bu kist hamileliğe engel olur mu ? hormon değerlerim normal çıktı.

    1. Size kistiniz olduğunu söyleyen doktora sorsanız daha iyi olacak çünkü ben sizi değerlendirmedim.

 7. Hocam eşimle regl im ertesi günü birlikte olduk ve meni icerde bıraktı hemen ben ayağa kalktım fakat tedirginim de yumurtlama dönemim değil ama yine de gebe kalma olasılığım nedir acaba mi diye düşünüyorum?

   1. Hocam ben iliskiden 8 gun sonra kan testi yaptırdım deger 0 çıktı acaba 1 hafta sonra tekrar yaptırmalı miyim hamile miyim değil miyim bilemedim

 8. Merhaba hocam ben tırot ameliyatı oldum nodul vardı temiz cıktı sonuclar 49 yasındayım duzenlı adet goruyorum hamıle kalabılırmıyim

  1. Bu yaşlar için hem gebelik oranı çok çok düşük ve oluşan gebeliklerde riskli gebelik bölümlerinde takip edilir.

   1. Hocam iyi geceler adetten temizledim ama ilişkiye girdim eşimin kullandığı bir prezervatif vardı yırtıldı tam o sırada spermi içeriye gitti yani rahime kçtı hamile kalmam mümkünmü hap kullanmadım hamile kalmam mümkünmü

 9. Adetim Perşembe günü bitti sonra eşimle cuma günü birlikte olduk eşim korunuyor su pazar günü içine boşaldi bugünde miğde bulantım ve baş dönmem oldu halsizlik var üstümde aceba hamile olabilir miyim?

 10. Merhaba hocam geçen ay evde test yaptım 2.çizgi çok silikti ama vardı emin olmak için kan tahlili yaptırdım değerim 18,76 çıktı 2 gün sonra tekrar yaptık bu sefer 4.96 ya düştü ve adetimle düşeceğini söyledi doktorum bu durum neden oluşmuştur hamile kalmamda sıkıntımı vardır bana yardımcı olurmusunuz birdaha aynı şeyi yaşamamak için ne yapmalıyım.

 11. Hocam merhaba. Erkek arkadaşımla reglimin bittiği gün sürtünme yoluyla ilişki yaşadık. Vajina içine boşalma olmadı fakat zevk suyu geldi. Ben 6 gündür doğum kontrol hapı kullanıyorum, ertesi gün hapı almalı mıyım yoksa doğum kontrol hapı korur mu? İkisini aynı anda kullanmamın zararı var mı? Hamilelik riskim olur mu?Sağolun.

 12. Merhaba hocam.
  9 tıllık evliyim fakat doğal yollar ile çocuk sahibi olamadık iki kes aşılama yaptırdık sonuç negatif.üç kez tüp bebek birincisi tutmadı.ikincisi tuttu ve çoğul gebelik oldu.fakat beşinci ayda düşükle sonlandı.üçüncü tüp bebekte tuttu ama değerlerim iki günde bir iki katı olmadı ve düşükle sonuçlandı.eşimde ve bende herhangi bir sorun olmadığını ve sebebi bilinmeyen infertilite olduğundan dolayı tüp bebek tedavisi olduğumuzu söylediler.tabi bu aşamalara gelene kadar yumurta takipleri yapıldı ilaçlar kullandım fakat olmadı.size sorum normal yolla gebe kalma şansımız var mı?nasıl bir yol izlememiz gerekiyor.yaşım 32.teşekkürler.

  1. Merhaba tüm bu sorularınız için öncelikle muayene etmem ve elinizdeki tahlil ve sonuçları görmem gerekiyor.

   1. Merhabalar kolay gelsin.
    Ben 4 ekim adet oldum.
    7 ekimde 5 günlük famera die yumurta geliştiriciydi sanırım onu kullandım 4 gün aradan sonra hastaneye gittim gece 23.00 da çatlama iğnesi vuruldum ve 16 ekim cuma günü aşılama için hastaneye gittim aşılama oldum eve geldim neredeyse yerimden bile kalkmadım 27 ekimde kanamam oldu acile gittik değerler 17 çıkmıştı düşük riskin var progestan fitili verdiler kullandım anında kanamam durdu.
    Kendi doktoruma gittim ertesi günü aşılamayla ilgili sorun yok dedi beta hcg aldılar burdada sonuç 25 çıktı eve gönderdi.
    2 gün sonra gittim değerler 6 yok dediler düşmüş.2 gün sonra tekrar doktora gittim değerler 2ye düşmüş fitili bıraktım 2 gün sonra kanama başladı sadece bu adet kanamasımı yada düşük için fitili bıraktım onun kanamasımı merak ediyorum kendi doktorum karantinada covit19 olmuş gidemiyorum birde ben hemen gebe kalabilirmiyim normal yollarla kanama bittikten sonra ilişki olsa gebe kalınabilirmi

 13. Hocam ben surtunme yoluyla iliski yasadim.. 5. Gunu ecz aldm test yaptim negatif cıkti sonra emin olamadim 11. Gun yine yaptim negatif cıkti ama sanki psikolojikmen bole gobegimden kilo almisim gibi hissediyorum sizce baska test alip yapmali miyim

 14. Merhabalar doktor bey normalde adetlerim günü gününe değil ama mutlaka o tarihleri arasında olurum 2 3 gün oynar sadece bu ay gecikmeli oldum. Ve adetim bittikten hemen sonra eşimle 4. Ve 5. Günlerde birlikteliğimiz oldu hamile kalma şansım var mı acaba ???

  1. merhaba hocam. reglim bittikten 1 gün sonra partnerimle sürtünme yoluyla cinsel ilişki yaşadık, vajina içine boşalmadı fakat vajinama zevk suyu geldi. Ben doğum kontrol hapı kullanıyorum yaklaşık 6 gündür. Zevk suyunda sperm olabilir bu yüzden ertesi gün hapı kullanmalı mıyım yoksa doğum kontrol hapı ve ertesi gün hapı çok büyük yan etki yaratır mı? Hamile kalma ihtimalim var mı?

   1. Ertesi gün hapları yoğun hormon içerdiğinden dolayı doğum kontrol hapları ile birlikte kullanmamalısınız.

 15. Hocam iyi günler eşimle korumasız ilişkiye girdik lakin ilişki sürtünme halinde oldu kızlık zarında bi sıkıntı yok cinsel bölgesine boşalmadım herhangi bi hamilelik söz konusu mu hocam sağolun

  1. KOLAY GELSIN HOCAM.BIZ BIR SENEDIRKK ESIMLE KORUNMAYI BUTAKTIK.FAKAT ESIM YURT DISINDA CALISTIGINDAN.10 GUNDE BIR GELIYOR.O DA BAZEN YUMURTLAMAYA DENK GELMIYOR.GELDIYI GUNDE OLDU FAKAT HAMILE OLMADIM.YASIM 40. DIKTORA GITDIM BIR SIKINTI YOK DEDI.10 KASIM ADETIM BITDI.12 SI ESIM GELIYOR.ACABA HAMILE JALMA SANSIM VARMI.HAFTA SONU DONUCEK TEKRAR.SAYQILAR.

   1. Sizi doktor görmüş zaten bir sıkıntı yok demiş, gebelik planlamasını sizi takip eden doktorla tekrar görüşüp planlama yapabilirsiniz.

 16. Lütfen çok acil bi yardımcı olurmusunuz. Erkek arkadaşımla adetim bitti Yıkandığım gün beraber olduk korundu ama korunduğu icinde yırtıldı ve içime bosalmasına engel oldu hamile kalma olasılığım var ilk bosalmadan hamile kalınır mı ?

 17. Iyi günler ben adetimin bittigi gun ama az bir sey akıntı oluyordu kahverengi surtunme yoluyla iliski yasadim hi an bosaldi ama icime degil hemen yikayip sildim daha surtunme olmadi sizce hamile kalir miyim? Lutfen cevaplayin

   1. Hocam suan 4 gun olms belirti yok goguslerimde siskinlik fln da yok ben hemen belirti verir mi ve bulanti normal mi oluyor yoksa kusma mi olur ben yarin test yaptirmayi dusunuyorum eczden alinan test dogru olur mu

     1. Hocm iyi aksamlar ben test yaptim negatif cikti daha gerek varmidir yaptirmama

 18. Hocam bende kist var sol tarafta bu kist adet görmemi hamile kalmayı engelleyiyor kisti nasıl yok edebiliriz

 19. Merhaba hocam ben 36 gün önce kürtaj oldum geri çekme yontemiyle korundum ama kürtaj olduktan 30gun sonra korunmasız iliskiye yasadim hamile kalma ihtimalim var mı yoksa yumurtlama dönemimi gectiğim icin böule bor risk yok mu kürtajın üzerinden 36 gecmesjne rağman hala regl olmadım

  1. Geri çekilme yöntemi çok sağlıklı bir korunma yöntemi değildir maalesef, test yapmanızda fayda var nilay hnaım.

   1. Hocam Regl bıtıkten 2gün sonra eşimle ilişki yaşadık 2 saat sonra pembesi ertesi gunu tekrar Regl oldum cvbınız icin şimdiden teşekkür ederim

 20. Merhaba hocam rica etsem cevap verin banada tesekur ederim şimdiden ben eşimle adetten hemen ertesi günü ilişkiye girdik kormadik yanı 2.3 dakka sonra kalktım lavaboya gittim idrarimi yaptım sbaah olunca da kahverengi lekeleme oldu sizce nedendir aciklarmisniz lutfen

  1. Akıntınız varsa buna bağlı olabilir ama gebelik şüpheniz varsa test yapmanız lazım.

 21. İyi günler benim çok acil bir sorum olacak. Ben bakireyim erkek arkadaşımla sürtünme ile ilişkiye giriyorduk vajina mın üzerine boşaldı aşağı akmış olma ihtimalinden korkup 40,dk sonra ertesi gün hapı aldım. Reglim biteli de 2 3 gün oluyordu. Haptan sonra biraz bulantı ve briaz kanama oldu. Hamile kalma gibi bir risk var mı?

  1. Her ihtimale karşı zaten ertesi gün hapı almışsınız bir sorun olacağını düşünmüyorum. Ki zaten yumurtlama döneminde değilsiniz sorun olmayacaktır.

 22. Mrhb doktor bey ben 37 yaşındayım birtane kızım var ikinci cocuğu istiyoruz şimdi Allah nasip ederse korunmuyoruz bir aydır yaşımdan dolayı muayene olmam yada aile hekimine danışmam gerekirmi birde polip var bende mart ayında ögrendim tekrar doktorumada gidemedim pandemiden dolayı ve şehir değişikliği yaptım polipler herhangi Bi zarar verirmi bebege yada bana tşkr ederim

  1. Polipleriniz var ve gebe kalmak istiyorsanız önce tedavi olmanız gerek, ilk müsaitliğiniz de bir jinekologa görünmeniz de fayda var.

 23. Merhaba hocam smear test sonucum değerlendirme için yeterli endoservikal/transformasyon zon kompenenti var malignite veya intraepitelyal lezyon negatif reaktif hücresel değişiklikler, inflamasyona bağlı inflamasyona bulguları şeklinde yazıyor. Tedavi sonrası smear testi önerilir diyor yorumlayabilir misiniz.. Şimdiden teşekkürler

   1. Merhaba, ben regl im bittikten bir gün sonra sürtünme yolu ile ilişki yaşadım. Bugün regl olmam gerekiyor ama olmadım. Stres yapıyorum bu yüzden. Regl olmadan önceki aynı semptomlarımı yaşadım ama daha olmadım. Herhangi bir gebelik riski mevcut mudur?

    1. Hocam merhaba ltfen cevaplayın ben erkek arkadasımla iliski yasadım sonra regl zamanım geldi ve regl oldum ama daha sonra bir birliktelik yaşamadık sürekli karın ağrılarım oluyor hastaneye gittim doktor midemde rahatsızlıklar oldugunu söyledi ilacta kullanıyorum ama süpheleniyorum sanki Psikolojik olarak hamile olma riskim var mı?

  1. Hocam merhaba ben erkek arkadasımla iliski yasadım 13 gün önce daha sonra regl oldum ama cinsel ilişki yaşamadık tekrar daha sonra midem bulanıyordu hep karnımda ağrılar oluyordu hastaneye gittim midemde rahatsızlıklar varmıs ama ben yinede süpheleniyorum sizce hamile olma riskim var mı

 24. Merhabalar baris bey onerebileceginiz dongu takip programi var midir? Bu ay spiralimi cektirdim 2. Bebek dusunuyorum ancak 27 temmuzda spirali aldirdim 3 agustosta kanamam geldi ve ardindan saniyorum adet kanaması geldi 8 inde kanamam bitti ara ara lekelenmem devam ediyor 3.5 yildir spiralle korunuyordum simdi bebek istiyorum çin takvimine gore belirledigimizde bir oglumuz oldu.. simdi bu ay hamile kalirsam çin takvimine gore kizimiz olucak nasip olursa… kiz arkadasim adetin bitiminin 3. Gununde yasadigi cinsellikle hamile kaldi… umarim bana da nasip olur…

   1. Merhaba hocam
    Ben test yaptım sonuç 0.3 çıktı
    Adetim 4 gün gecikti ama sonradan adet oldum acaba adet olduktan sonra hamile olunabilir mi
    Eğer geç döllenme olduysa

     1. Hocam merhaba ben 39yaşindayim 28ekim adetim geldi 18 kasim adetim geldi bu ayda az lekelenme var 4gundur mede bulantim var hamila kalmış olabilirmiyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın