Gebelik

Anti Cmv İgg Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

Anti cmv igg sitomegalovirüs adı verilen bir virüs nedeniyle enfekte olan bireylerin belirlenmesinde kullanılan bir testtir. Herpes grubundan olan bu virüsün tespit edilmesi çok büyük bir önem taşıyor. Çünkü virüs bulaştığında vücutta çok uzun süre kalabiliyor ve dolayısıyla gebelik döneminde de virüs anne karnındaki bebeği etkileyebiliyor. Kısaca CMV olarak adlandırılan bu virüs vücutta uzun süre kaldıktan sonra gözyaşı, idrar gibi çeşitli sıvılar aracılığı ile hiçbir belirti göstermeden vücuttan atılıyor.

CMV virüsünün anne karnındaki bebeklerde kalıcı hasarlara yol açabildiğini belirtmek gerekir. Kimi zaman ataklara neden olan ve kimi zaman da vücutta sessizce hiçbir belirti göstermeden aktif bir şekilde kalmaya devam eden virüsün dünya genelinde oldukça yaygın görüldüğünü belirtebiliriz. Sitomegalovirüs vücuda bulaştıktan sonra vücudun savunma sistemi çeşitli antikorlar üretmeye başlar ve bu antikorlar da virüsü etkisiz hale getirmeye çalışır. Virüse karşı vücudun ilk 1 yıl içerisinde ürettiği antikorlar İGM tipi olurken 1 yıl sonrasında da iGG tipi antikorlar üretilmeye başlanır.

40 yaş üstü olan kişilerin büyük bölümü bu enfeksiyonu geçirmiş olur. Ayrıca sosyo ekonomik düzeyi düşük olan kişilerde virüsün daha yaygın bir şekilde görüldüğünü de söyleyebiliriz. Bu virüsün en çok etkilediği kişiler ise anne karnındaki bebekler ile immün sistemi çeşitli nedenlerle zayıflamış olan kişilerdir. Bu kişilerde anti cmv igg testi sonuçları çoğu zaman virüsün mevcudiyetini tespit ediyor. Özetleyecek olursak anti cmv igg nedir? sorusunun cevabı sitomegalovirüs adlı virüsün tespitinde kullanılan bir testtir diyebiliriz.

Bilgin olsun –> https://bursakadinhastaliklari.com/gebelik-kolestazi/

Anti Rubella İGG Pozitif Çıkması

Anti rubella igg pozitif

Rubella yani halk arasındaki adıyla kızamıkçık anti cmv igg konusunda merak edilen bir diğer rahatsızlıktır. Kızamıkçık genellikle çocuklarda görülüyor ancak gebelik döneminde de görüldüğünü belirtmek gerekiyor. Özellikle küçükken kızamıkçık geçirmemiş olan ve aynı zamanda aşı da yaptırmamış olan kişilerin gebelikte bu hastalığa yakalanma riskinin daha fazla olduğunu belirtelim.

Rubella rahatsızlığı gebeliğin ne kadar erken döneminde geçirilirse anne karnındaki bebeğe zarar verme olasılığı da o kadar az olur. Kızamıkçık cilt döküntüleri ile kendini belli eden ve yüksek vücut ateşine neden olan bir hastalıktır. Genellikle 3 gün süren bu hastalıkta döküntüler yüz bölgesinde başlar. Hastalığın diğer belirtileri ise şöyledir:

 • Yüksek ateş
 • İştahsızlık
 • Öksürük
 • Baş ve boğaz ağrısı
 • Lenf bezlerinde büyüme
 • Dalakta büyüme
 • Lenfosit sayısında artış
 • Eklemlerde ağrı

Belirtiler birkaç hafta boyunca devam edebilir. Çoğunlukla sadece cilt döküntüsü yoğun olur ve diğer belirtiler daha hafif seyreder. Gebeliğin özellikle ilerleyen dönemlerinde bu rahatsızlığın ortaya çıkması durumunda bebeklerde görme ve işitme problemleri, kalp sorunları, zeka geriliği ya da serebral palsi sorunları ortaya çıkabilir. Bu virüsün bebeklerde daha farklı anomalilere de yol açabileceğinin bilinmesi gerekiyor.

Tıkla öğren –> https://bursakadinhastaliklari.com/yumurtlama-donemi-hesaplama/

Bebeklerde Anti CMV İGG

Bebeklerde anti cmv igg

Doğumdan önce ya da sonra bebeklerde anti cmv igg tespit edilebiliyor. Doğumdan önce anne adayında bu virüsün mevcut olması durumunda doktorunuz tarafından amniyo sıvısından örnek alınarak incelenmesi tavsiye edilebilir. Amniyosentez virüsün kolaylıkla tespit edilmesini sağlıyor. Doğumdan sonra ise bebekten vücut sıvısı örnekleri alınarak gerekli analiz yapılabiliyor ve virüsün bulaşıp bulaşmadığının anlaşılması sağlanıyor. Bu arada doğum esnasında ya da emzirme nedeniyle anneden bebeğe virüs bulaştığında bebeklerde herhangi bir komplikasyon görülmüyor. Bu nedenle virüsten kaynaklı olarak vajinal doğumdan vazgeçilmesi zorunlu değildir.

Kimler CMV Riski Taşır?

Öncelikle CMV virüsünü bulaşıcı olması nedeniyle herkes için geçerli bir risk olduğunu belirtmek gerekiyor. Belirtiler ortaya çıktığında mutlaka anti cmv igg testinin yapılması gerekiyor. Belirtiler ise yüksek vücut ateşi, bezlerde şişkinlikler, eklemlerde ağrı, yorgunluk ve daimi bir bitkinlik hissidir. Bu belirtiler ortaya çıktığında özellikle gebelik döneminde mutlaka doktora başvurulması ve anti cmv igg testinin yapılması gerekiyor. Bu virüsün kişiden kişiye bulaştığını ve özellikle vücut sıvıları ile bulaşma riskinin çok daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

İlgini çekebilir –> https://bursakadinhastaliklari.com/dusuk-yapmak/

CMV Tedavisi Nasıl Olur?

Maalesef CMV enfeksiyonu çok az bulgu verir ve bu nedenle tanı konması da kimi zaman güç olabilir. Bu noktada anti cmv igg testinden faydalanılır. Enfeksiyon geçiren kişilerde vücut tarafından üretilen antikorlar ömür boyunca kalabiliyor. Antikorların yapılan bir test ile virüsün bulaşmasından 2 hafta sonra tespit edilebildiğini belirtebiliriz. Şayet anne adayında virüsün mevcut olduğu tespit edilirse bebeğin etkilenip etkilenmediğinin anlaşılabilmesi için amniyosentez yapılması gerekebilir. Aynı zamanda bebek dünyaya geldikten sonra idrar, kan ya da tükürük örneği alınarak incelenebilir ve virüs olup olmadığı tespit edilebilir.

Henüz anti cmv igg ile tespit edilen CMV virüsünün aşısı formüle edilemediğinden aşı ile önlem alınması ya da tedavinin yapılması da mümkün olmuyor. Aynı zamanda anne adayı ya da bebek için uygulanabilecek bir tedavi de bulunmuyor. Sadece vücudun immün sistemini destekleyen ve güçlendiren tedaviler uygulanabiliyor. Bu sayede anne karnındaki bebeklerin virüsten etkilenme olasılığı da minimum seviyeye çekilmeye çalışılır.

Bilgin olsun –> https://bursakadinhastaliklari.com/dis-gebelik/

Anti CMV Testi Neden Yapılır?

Anti cmv testi neden yapılır

Gebelik döneminde anti cmv igg testinin istenmesi anne adaylarına endişe verebiliyor. Ancak CMV virüsünün tespit edilmesi için bu testin mutlaka yapılması gerekiyor. Testin yapılma nedenlerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Anne adaylarında yeni enfeksiyonların belirlenmesi
 • CMV virüsü belirtisi olan kişilerde enfeksiyonu saptamak
 • Kişinin daha önce bu enfeksiyonu geçirip geçirmediğini tespit etmek
 • Organ bağışlayan kişilerin bu enfeksiyonu geçirip geçirmediğini anlamak

Anti CMV İGG Normal Değerleri

Yapılan anti cmv igg testinde normal değerlerin ne olduğu da merak edilebiliyor. Test sonucunun 4 AU/ml ve daha düşük olması negatif anlamına gelir. 4 AU/ml ila 5 AU/ml arasın sonuç sınırda kabul edilir. Sonucun 5 AU/ml ve üzerinde olması ise pozitiftir. Yani kişinin daha önce bu enfeksiyonu geçirdiğini gösterir.

Öğren faydası olur –> https://bursakadinhastaliklari.com/hamilelikte-idrar-yolu-enfeksiyonu/

Gebelik ve CMV Enfeksiyonu

Gebelik ve cmv enfeksiyonu

Gebelik döneminde anti CMV İGG kendini çok net bir şekilde belli etmeyebilir ve asıl etkilenen anne karnındaki bebek olabilir. Enfeksiyon geçirilirken oldukça nadir bulgu veriyor olması enfeksiyonun tespit edilmesini de güçleştirebiliyor. Anneden anne karnındaki bebeğe virüsün geçme oranının % 30 ila % 50 dolaylarında olduğunu söyleyebiliriz. Enfekte olan bebekler incelendiğinde ise bu bebeklerin % 10 ila % 15’inde konjenital CMV enfeksiyonu gelişiyor. Konjenital CMV enfeksiyonunun doğumdan sonra bebeklerin % 0,5 ila % 2’sini etkilediği anlaşıldı. Anne adayları tekrarlayan enfeksiyonun bebeği ne oranda etkileyeceğini de merak edebiliyor. Bu oranın % 1 dolaylarında olduğunu söyleyebiliriz.

Tıkla öğren –> https://bursakadinhastaliklari.com/hamilelikte-kist/

CMV Enfeksiyonundan Korunma

Kadınların özellikle gebelik döneminde anti cmv igg konusunda korunma amaçlı çeşitli önlemler alması mümkün olabiliyor. Alınabilecek önlemler arasında en önemli olanı hijyen koşullarına dikkat etmektir. Vücut sıvıları bu virüsün bulaşması için yeterli olabiliyor. Dolayısıyla çatal, kaşık, diş fırçası gibi eşyaların asla paylaşılmaması, ellerin sıklıkla yıkanması gibi çeşitli tedbirler alınabilir. Gebelik döneminde CMV virüsünün dışında daha farklı bakteri, mikrop ve virüslerden korunmak adına da temizliğe dikkat edilmesi çok önemlidir.

CMV virüsünün bulaşma yolları şöyledir:

 • Cinsel ilişki
 • Kan ve organ nakli
 • İdrar ya da vajinal salgılar
 • Damlacık (hapşırma, öksürme)
 • Emzirme ile anneden bebeğe

 

Konu ile alakalı uluslar arası kaynaklar:
https://www.cdc.gov/cmv/clinical/lab-tests.html

 

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Merhaba Barış Bey,
  Oğlum şuan 20 aylık. 55 günlükken uzamış sarılık ile hastaneye yattı. Direkt bilirubin değerleri de yüksekti. Ultrasonda uzun süre aç kalmasına rağmen safra kesesi görünmedi. 2 ultrason ve 1 mr görüntülemelerinde safra kesesi ince çizgi şeklinde idi. Bilier atreziden şüphelenildiği için ameliyat edildi. Safra kesesinden bir sıvı geçirildi. Bilier atrezi olmadığı ameliyat esnasında netleştiği için herhangi bir işlem yapılmadı. CMV PCR pozitif çıktığı için 21 gün gansiklovir tedavisi sonucu değerlerimiz düzeldi ve taburcu olduk. Göz kulak ve beyinde hiçbir problemimiz yok çok şükür. Anne karnında mı yoksa sonradan mı bu virüsü kaptığını bilemiyoruz. Benim o dönemlerde CMV sonuçlarım şöyle çıktı.
  Anti CMV IgM (Mikropartikül immün assay-MEIA veya benzeri) 0.30 Neg (-)
  CMV PCR Negatif
  Benim öğrenmek istediğim ben bu virüsü daha önceden geçirmiş miyim?
  Yani virüs anne karnındayken zarar verdiği için bu test sonucundan anlayamıyorum.
  Bana cevap verirseniz çok mutlu olurum

  1. Evet muhtemelen geçirilmiş bir Enfeksiyona bağlı görünüyor ama testleriniz tam olarak açıklayıcı değil geçmiş olsun.

   1. CMV IgG Sonuç Degeri 250.0 Birim AU/ml Referans Aralığı 6 Negatif Barış Bey cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim kötü mu bu sonuç hamilelik yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın