Kadın Sağlığı

Anti HBS Nedir? Pozitif ve Negatif Değerleri Kaç Olmalıdır?

Anti HBS nedir sorusuna verilebilecek en genel yanıt ‘son derece tehlikeli olan hepatit B virüsünü tespit etmek amacıyla gerçekleştirilen bir test’ olacaktır. Çeşitli yollarla bulaşan hepatit B virüsü bazı hastalarda vücutta herhangi bir belirti göstermiyor ve bu nedenle anlaşılması da güçleşebiliyor. Çoğu zaman gribal enfeksiyona oldukça benzeyen semptomlar ile kendini belli eden bu virüsünden korunmak ise büyük önem taşıyor. Özellikle bazı meslek grupları için anti HBS nedir ya da hepatit B virüsü nedir konusunun daha fazla önem kazandığını belirtebiliriz.

Sadece kan numunesi alınarak gerçekleştirilen anti HBS pozitif ya da negatif sonuç veriyor. Test sonucu kişinin söz konusu virüse karşı bağışıklığının olup olmadığının anlaşılmasını sağlıyor. Hepatit B dünya nüfusunun yaklaşık olarak % 5’inde bulunuyor ve anti HBS nedir konusu işte bu nedenle önemlidir.

Karaciğerde enfeksiyona yol açan virüsün belirti göstermesi durumunda testin geç kalmadan yapılması ve test sonucunun da doktor tarafından değerlendirilmesi gerekir. Bu arada anti HBS yüksekliği daha önce aşı yaptırmış olan kişiler için de önemlidir çünkü aşının tutup tutmadığının anlaşılması da test sayesinde mümkün olabiliyor.

Anti HBS Nasıl Bulaşır?

Anti hbs nasıl bulaşır

Herkesin anti HBS nedir konusu kadar üzerinde durması gereken bir diğer konu da virüsün nasıl bulaştığıdır. Hepatit B virüsünün bulaşma yollarını şu şekilde listeleyebiliriz:

  • Cinsel ilişki
  • Kontrol edilmemiş kan naklinin yapılması ya da çeşitli kan ünitelerinin kullanılması
  • Sterilize edilmemiş olan tıbbi ürünlerin kullanılması
  • Annede hepatit B virüsünün olması ve doğum sırasında bebeğe geçmesi
  • Kullanılmış enjektörün paylaşımı
  • Tıraş bıçağı ya da diş fırçası gibi eşyaların paylaşılması

Görüldüğü gibi hepatit B virüsü kan yoluyla kolaylıkla bulaşabilen bir virüs türüdür ve sıklıkla kan nakli yapılanlar ya da kan ünitelerinin kullanılması gerekenler için anti HBS nedir sorusu daha fazla önem kazanıyor. Gebelik öncesinde mutlaka bu testin yaptırılması gerekiyor. Yukarıda sıraladığımız gibi bu virüs anneden bebeğe geçebiliyor ve bu nedenle hamilelik planlayan herkes için anti HBS yüksekliği tespiti için testin yaptırılması konusu çok büyük önem taşıyor.

Bu test hepatit b testi olarak bilinmektedir. Kan ve cinsel ilişki ile bulaşan bu hastalık, hamilelikte de risk oluşturabilmektedir. Aileler gebelik planlamadan önce bu değerlerini ölçtürmelidir. Bu değer pozitif ise vücudunuz bu virüse karşı direnç kazanmış demektir. Dünya nüfusunda azımsanmayacak derecede Hepatit B virüsü taşıyan insan bulunmaktadır. Ortak kullanılan eşyalar, kan ve cinsel ilişki ile bulaşabilen bu virüsün belirtileri uzun sürede çıkmakla beraber hiç belirti de vermeyebilir. Dr. Barış Korkmaz

Hepatit B virüsü bulaştıktan sonra vücutta 6 haftalık bir kuluçka süresi başlıyor. Bu süre dolduğunda bazı semptomlar ortaya çıkabiliyor ve anti HBS nedir konusu gündeme gelebiliyor. Ancak burada kritik bir unsurdan da söz etmek gerekir.

Bazı hastalarda semptomlar 6 ay sonrasında ortaya çıkabildiği gibi bu virüs hiçbir belirti de göstermeyebilir. Bu nedenle en sinsi virüslerden biri olarak değerlendirilen hepatit B ve neden olabileceği hastalıklar hakkında herkesin bilgi sahibi olması gerekiyor. Yapılan test ile anti HBS pozitif ya da negatif sonucu elde edebiliyor ve virüsü etkisiz hale getirme özelliğine sahip olan antikorların düzeyi rahatlıkla ölçülebiliyor.

Tıkla Öğren –> Polikistik over sendromu

Anti HBS Pozitif Ne Demek?

Anti hbs pozitif ne demek

Hepatit B virüsü şüphesi olan kişilerin anti HBS nedir konusunda endişelenmelerine neden olan unsurlardan biri test sonucunun pozitif çıkmasıdır. Bu test vücuttaki hepatit B virüsünü değil, bu virüsü etkisiz hale getiren antikorların düzeyini ölçer. Dolayısıyla neticenin pozitif olması ise sanıldığı gibi endişelenmenizi gerektiren bir durum değildir. Şayet anti HBS pozitif ise vücudunuzun bu virüse karşı direnci var demektir. Daha önce virüsü kapmış ancak iyileşmiş de olabilirsiniz.

Elbette anti HBS yüksekliği yapılan aşı ile birlikte değerlendirilmelidir. Aşının tüm dozlarının mutlaka yapılmış olması istenir. Kimi zaman sadece tek doz aşının yeterli olduğu düşünülüyor ve hepatit B aşısının kalan dozları yapılmıyor. Ancak bu durum vücudunuzun virüse karşı dirençli olmasını sağlamaz ve sizin için anti HBS nedir konusu daha da mühim bir hal alabilir.  Mutlaka aşının tüm dozlarının yapılması gerekir. Bu sayede ömür boyu virüse karşı vücudunuz korunur ve anti HBS pozitif sonucu işaret edebilir.

Aşı, vücudun bu virüse karşı bağışıklık kazanmasına yardımcı oluyor ve virüs karaciğer hastalıklarına ya da daha farklı rahatsızlıklara neden olamıyor. Şayet 5 mIU/ml üzerinde bir sonuç elde edildiyse test sonucu pozitif demektir. Hepatit B konuşunsa riskli grupta olanların anti HBS nedir konusu kadar test sonucuna dair de bilgi sahibi olmaları gerekir.

Tıkla Öğren –> Kegel egzersizi

Anti HBS Negatif Ne Demek?

Elbette istenen anti HBS pozitif sonucu görmek olsa da kimi zaman negatif bir sonuç da karşımıza çıkabiliyor. Kişinin vücudunun hepatit B virüsüne karşı direncinin olmaması anlamına gelen negatif sonuç genellikle daha önce aşı yaptırmamış olan kişilerde çıkıyor. Daha önce aşının sadece tek dozunu yaptırmış olan kişiler için de anti HBS nedir konusu negatif sonuç ile birlikte gündeme gelebiliyor.

Bu arada anti HBS nedir konusunda altını çizmek gereken bir husustan daha söz edelim. Aşıyı yaptırmak için mutlaka küçük yaşlarda olmak gerekmez. Yetişkinler de hepatit B aşısı yaptırabilir ve doktorunuzun aşı önermesi durumunda zaman kaybetmeden ideal dozda aşıyı yaptırmanızı gerekir.

Bu durumda anti HBS yüksekliği söz konusu olabilir ve vücudunuzun bu virüse karşı direnci artabilir. Kimi zaman vücuttaki, antikorların seviyesi ideal seviyede olmadığında da aşı yaptırılması tavsiye edilebilir. Sonuç olarak anti HBS nedir konusunu mutlaka aşı ile birlikte değerlendirmek gerekir.

Tıkla  Öğren –> Rahimde polip

Anti HBS Ne Kadar Olmalı?

Anti hbs ne kadar olmalı

Hepatit B virüsü ve anti HBS nedir konusunda akılları en çok karıştıran 5 mIU/ml ila 12 mIU/ml arasında bir sonuç çıkmasıdır. Aşı yaptırmayan kişilerde sonuç 5 mIU/ml olurken yaptıranlarda ise anti HBS pozitif yani 12 mIU/ml oluyor. Aşıyı yaptıran ancak aşının tutmadığı kişilerde ise sonuç 5 mIU/ml ila 12 mIU/ml arasında çıkabiliyor. Bu sonuç ‘belirsiz’ olarak kabul ediliyor. Ayrıca anti HBS yüksekliği 100 mIU/ml hatta 1000 mIU/ml arasında olabilir ve bu da normal bir durumdur.

Tıkla Öğren –> Yumurtalık kanseri

Hamilelikte Anti HBS Yüksekliği

Anneden bebeğe geçebilen bir virüsten söz ediyoruz. Dolayısıyla anti HBS pozitif ya da negatif sonuçlar hamilelikte de çok büyük önem taşıyor. Grip ile benzer belirtiler gösteriyor olması da anti HBS nedir konusuna önem kazandıran bir diğer unsur.

Çünkü çoğu zaman belirtiler hasta tarafından ciddiye alınmıyor. Plansız hamilelik söz konusu olsa bile gebeliğin başlangıcında mutlaka tarama testini yaptırın. Böylece istenen anti HBS yüksekliği elde edilmese bile gerekli tedbirler alınabilir. Elbette anti HBS yüksekliği gebelikte bebeğin sağlığı açısından önem taşıyor. Hamile kalmadan önce aşı yaptırılması anti HBS nedir konusunda alınabilecek en önemli önlemdir. Bu konuda doktorunuza mutlaka danışın.

Anti HBS Sonucu Yorumlama

Kuşkusuz bazı meslek grupları için anti HBS nedir konusu daha fazla önem taşıyor. Çok sayıda cinsel partneri olanlar, sağlık çalışanları, sıklıkla kan ürünleri kullananlar hatta temas edenler için bile konu önemlidir. Virüsün nasıl bulaştığı, anti HBS pozitif sonucu elde etmek için ne yapmak gerektiği gibi konulara daha bilinçli yaklaşmak gerekir.

Şayet anti HBS nedir konusunda yeterli bilinç sağlanırsa toplumda virüsün görülme sıklığı da azaltılabilir. Yapılan test için az miktarda kan numunesi verilmesi yeterli oluyor ve sonucun da kısa zamanda çıktığını belirtebiliriz. Bu sayede vücudunuzdaki anti HBS yüksekliği rahatlıkla tespit edilebilir.

Tıkla Öğren –> Adet döneminde hamilelik

 

Konu ile alakalı dış kaynaklar:
https://www.hepb.org/languages/turkish/hepatitis-b-blood-tests/

 

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın