Gebelik

Bebeğin Kalp Atışları Ne Zaman Duyulur?

Bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur sorusu çiftler için son derece önemlidir. Tüm çiftlerin hayali sağlıklı bir bebeğe sahip olmaktır ve bu nedenle bir an önce bebeklerinin kalp atışını duymak isterler. Bu konuda çiftlerin çok büyük bir bölümünün sabırsızlıkla beklediğini de gözlemleyebiliyoruz. Özellikle ilk kez anne ve baba olacak çiftler için bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur konusu çok daha fazla heyecan yaratabiliyor. Gebelik testinin pozitif çıkmasının ardından sabırsızlıkla gebelik kesesinin görülmesini bekleyen çiftler hemen ardından da bebeklerinin kalp atışlarının sağlıklı olup olmadığını bilmek istiyor.

Elbette bu heyecan son derece normaldir ancak bebeğin kalbi ne zaman duyulur konusunda anne adaylarının kesinlikle gerginlik ve stres yaşamaması gerekiyor. Hamilelik sürecinde stres hem anne adaylarının hem de anne karnındaki bebeğin sağlığına zarar verebilir. Sürekli olarak yapılan rutin bir muayene sonrasında kötü bir haber alınacağı beklentisine girilmemelidir.

Stressiz ve sakin bir gebelik süreci geçirmeniz doğum da dahil olmak üzere tüm aşamaların sizin için çok daha kolay tamamlanmasını sağlar. Bu nedenle bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur sorusuna yanıt almak için acele etmemeli ve doğru zamanı beklemelisiniz.

Kese Görüldükten Kaç Gün Sonra Kalp Atışı Duyulur?

Kese görüldükten kaç gün sonra kalp atışı duyulur

Anne adayları bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur sorusunun yanıtını ararken aynı zamanda gebelik kesesinin görülmesinin ardından beklemeleri gereken süreyi de öğrenmek istiyor. Bu sürenin de yine her anne adayında aynı olmadığını belirtmemiz gerekir. Ancak genel olarak beklenmesi gereken sürenin 10 gün olduğu bilgisini de aktarabiliriz. Bazı anne adaylarında 11 ya da 12 gün beklemek de gerekebilir.

Bu arada gebelik kesesinin görülmesinin ardından bebeğin kalbi ne zaman duyulur konusunda da değişen bir durum olmuyor. Yine bebeklerin kalp atışını duymak için gebeliğin belirli bir haftasını beklemek gerekiyor. Doktorunuz bir süre daha beklenmesi gerektiğini söylediğinde derhal endişeye kapılmamalısınız. Bu süre gerekli olan bir süredir ve beklemek gerektiğinde mutlaka bebeklerde bir sağlık sorununun olduğu ya da kimyasal gebelik gibi problemler akla gelmemelidir.

Hamile kadınların en çok merak ettikleri bir diğer makalemizi aşağıdaki linke tıklayarak okuyabilirsiniz…

Tıkla –> Hamilelikte idrar rengi nasıl olur? 

Bebeğin İlk Kalp Atışı Ne Zaman Belli Olur?

Bebeğin ilk kalp atışı ne zaman belli olur

Elbette bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur sorusunun yanıtı her anne adayında aynı değildir. Ancak genel olarak gebeliğin 5. haftası içerisinde ilk defa duyulabileceğini belirtebiliriz. Bu süre gebeliğin 6. ya da 7. haftası da olabilir. Ancak bu dönemde bebeğin kalp atışlarının duyulabilmesi için transvajinal ultrason yapılması gerekiyor. Bu ultrason yönteminin sadece bazı risklerin söz konusu olması durumunda yapıldığını da bilmenizde fayda var.

Dolayısıyla bebeğin kalbi ne zaman duyulur sorusunun yanıtı risk olmayan gebelikler için hamileliğin 10. haftası ila 12. haftası olacak. Sonrasında hamilelik süresi boyunca yapılan rutin gebelik muayenelerinde bebeklerin kalp atışları da kontrolden geçirilir. Herhangi bir sorun olup olmadığına dair anne adayına da bilgi verilecektir.

Kese oluşumundan sonra yaklaşık 10-12 gün arasında bebeğin kalp atışları duyulabilmektedir. Hamileliğin 10-12. haftası arası bebek kalp atışları duyulabilmekte, kişi doktora giderek cihazlar aracılığı ile bebeğin kalp atışlarını duyabilmektedir. Yapılan bu işlem bebeğe ya da anneye bir zarar vermez. Anne bebeğin hareketlerini hissetmeye başladığı andan itibaren bu kaygılarından genel olarak kurtulmaktadır… Dr. Barış Korkmaz

Bu noktada bir unsurun altını çizmek gerekiyor. Gebeliğin 10. Haftasında bebeğin kalp atışlarının duyulamaması, bebeğin sağlığı ile ilgili bir sorun olduğu anlamına gelmez. Anne adaylarının bebeğin kalbi ne zaman duyulur noktasında paniğe kapılmaması, strese girmemesi ve beklemesi gerekir.

Merak edenler için –> Nasıl hamile kalınır

Kaç Haftalıkken Bebeğin Kalp Atışları Duyulur?

Her anne adayında bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur sorusunun yanıtı farklı olsa da genel olarak bir süre aralığından söz edilebiliyor. Bunun için de gebeliğin 10. haftası ila 12. Haftası şeklinde bir gebelik haftası aralığından söz edebiliriz. Bu dönemde bebeklerin kalp atışı rahatlıkla duyulabilir. Ancak daha erken ya da daha geç duyulması da söz konusu olabiliyor. Dolayısıyla bazı anne adaylarında bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur dendiğinde yanıt 11. hafta ya da 9. hafta da olabilir.

Elbette gebelik haftasının doğru hesaplanmış olması da önem taşıyor. Zira yanlış hesaplanması bebeğin kalbi ne zaman duyulur sorusunun yanıtını da etkiler. Gebelik, anne adaylarının hamile olduğunu öğrendiğinde başlamaz. Son adet dönemi ve yapılan ultrason görüntülemesi ile gebelik haftasının belirlendiğini unutmamalısınız. Bu nedenle hamilelik planlayanların adet tarihlerini not etmesinde fayda olacaktır.

Bilgin olsun –> Plasenta previa

Bebekte Kalp Atışları Duyulmazsa Ne Olur?

Bebeğin kalp atışları duyulmazsa ne olur

Aslında bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur şeklindeki endişeli bekleyiş biraz da ‘duyulmazsa ne olur’ sorusundan kaynaklanıyor. Şayet ideal gebelik süresi beklenmesine karşın bebeklerin kalp atışı duyulamazsa bu durumda akıllara bebeğin ölü olduğu şüphesi gelecektir. Daha detaylı ultrason teknikleri ile bebeğin anne karnında hayatta olup olmadığı tespit edilebiliyor.

Eğer anne karnındaki bebek ölüyse bu noktada derhal kürtaj işleminin yapılması ve bebeğin tahliye edilmesi gerekir. Çünkü bebeğin ölü olduğu hale anne karnında kalması anne adayının da hayatını tehlikeye atar. Elbette bebeğin kalbi ne zaman duyulur konusunda akıllara hemen bebeğin yaşamadığı şüphesi gelmemelidir. Bebeğin anne karnından tahliye edilmesinden önce detaylı tetkikler gerçekleştirilecek ve bebeğin ölü olup olmadığı net bir şekilde belirlenecektir. Kalp atışlarının rutin muayenede duyulamaması hemen kürtaj yapılması anlamına gelmez.

İlginizi çekebilir –> Çin takvimi cinsiyet hesaplama

Bebeğin Kalp Atışı Hangi Cihazlar İle Dinlenir?

Anne adayları bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur sorusuyla birlikte kalp atışlarının hangi cihazlar ile dinlendiğini de merak ediyor. Bu sorunun yanıtı gebeliğin kaçıncı haftasında olunduğuna bağlı olarak değişebilir. Gebeliğin 6. haftasında kalp atışlarının dinlenmesi gerektiğinde renkli doppler ultrason uygulanması gerekir. Daha erken dönemde bebeklerin kalp atışlarının dinlenmesi gerektiğinde ise transvajinal ultrason devreye girmelidir.

Fakat bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur ve hangi cihazlar kullanılır sorusu gebeliğin 10. haftasından sonra soruluyorsa bu durumda karından yapılan ultrason ile seslerin duyulabildiğini belirtebiliriz. Bu arada steteskop, bebeklerin kalp atışını dinlemeyi sağlayacak kadar hassas bir alet değildir. Bu nedenle steteskop yerine fetoskop kullanılır.

Bu aletler anne adayına ya da bebeğe zarar vermez ve aynı zamanda acı, ağrı gibi hissiyatlar doğurmaz. Gayet konforlu bir süreç eşliğinde bebeklerin kalp atışları dinlenebilir. Bu arada fetoskop ile bebeklerin kalp atışlarını dinlemek için gebeliğin en az 17. haftasında olmak gerektiğini de belirtelim.

Geri çekilme yöntemi gebelikten korunma yöntemi midir? Detaylı bilgi için aşağıdaki makalemizi okuyabilirsiniz…

Tıkla –> Geri çekilme yöntemi

Gebelikte Bebeğin Sağlıklı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Anne adayları bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur konusu kadar bebeklerin sağlıklı olup olmadığı konusuna da titizlikle yaklaşıyor. Bebeklerin sağlıklı olduğuna dair en net bulgu kalp atışlarının duyulması ve aynı zamanda bebeklerin anne karnında hareket etmesidir. Ancak bunlar bebeklerin % 100 sağlıklı bir şekilde dünyaya geleceğini göstermez. Bir diğer deyişle bebeklerin sağlık durumuna dair tüm verilere doğumdan önce ulaşılamaz.

Dolayısıyla bebeğin kalbi zaman duyulur ya da bebeklerin sağlıklı olup olmadığı nasıl anlaşılır gibi konular sadece hayatta olup olmadığı ile ilgilidir de diyebiliriz. Aslında bebekler anne karnında erken dönemde hareket etmeye başlar ancak kaslar zayıf olduğundan anne adayları bu hareketleri hissedemez.

Gebeliğin 20. haftasından sonra bebeklerin hareketleri anne adayları tarafından da hissedilmeye başlanır. Bu hareketleri hissedebilmenin anne adayları için son derece rahatlatıcı olduğunu gözlemliyoruz. Dolayısıyla anne adayları gebeliğin bu haftasından sonra bebeklerinin sağlık durumuyla ilgili daha az endişe içerisinde oluyor.

 

Konu ile alakalı yabancı ve dış kaynaklar:

https://www.babycenter.com/404_when-can-i-hear-my-babys-heartbeat_10349811.bc

 

Gebelik ile ilgili detaylı bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın