Gebelik

Beta HCG Değerleri Nasıl Olmalıdır? Hesaplama

Beta HCG değerleri gebelik teşhisi konmasını sağlayan en önemli donelerden biridir. İnsan koryonik gonadotropini olarak adlandırılan bu hormon aynı zamanda gebeliğin kaçıncı haftasında olunduğunun öğrenilmesini de sağlıyor. Hamilelik döneminde artış gösteriyor olması nedeniyle beta HCG halk arasında hamilelik hormonu olarak da adlandırılabiliyor.

Ancak bu hormon değerinin yükselmesi, mutlaka sağlıklı bir gebelik olduğu anlamına gelmez. Çünkü mol gebelik, dış gebelik ve boş gebelik durumunda da söz konusu hormon seviyesinde artış meydana geliyor. Dolayısıyla gebelik tanısı konmasında önemli bir done olsa da sağlıklı bir gebelik için ultrasonografi gibi yöntemlerden de faydalanmak gerekiyor.

Beta HCG Testi Nasıl Yapılır?

Beta HCG testi sadece tek tüp kan numunesi alınarak kolaylıkla yapılabiliyor. Testin gerçekleştirildiği laboratuvarın yoğunluğuna bağlı olarak sonucun aynı gün ya da birkaç gün içerisinde çıktığını söyleyebiliriz. Testin yapılabilmesi için aç ya da tok karnına olmak gerekmez ve günün istenen herhangi bir saatinde kan numunesi verilebiliyor. Ancak Beta HCG değerleri ile gebeliğin tespit edilebilmesi için adet döneminin üzerinden en az birkaç gün geçmiş olmasını beklemek gerekiyor.

Hem hamilelik oluşumunu , hem de haftasını tespit etmek için kullandığımız bu tahlil hamileliğin gidişi ile ilgili de fikir vermektedir. Her beta hcg yükselişi sağlıklı bir gebeliği işaret etmeyebilmektedir. Genel olarak beta hcg değerlerinin 2 günde 1 iki kat yükselmesi beklenir. Yapılan idrar gebelik testleri hamilelik hakkında bilgi verir ancak kan testi ile sağlıklı bir gebeliğin durumunu yakından takip edebiliriz. Beta hcg nin düşmesi durumu da düşük ile sonuçlanmaktadır. Dr. Barış Korkmaz

Test sonucunda yer alan Beta HCG değerleri kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Evde idrar numunesi kullanılarak yapılan gebelik testlerinde de ölçülen yine bu hormon değeri oluyor. Gebelik testi çubuklarında belirli bir seviyenin üzerinde olan hormon değeri söz konusuysa, çift çizgi beliriyor. Ancak bu testler ile gebeliğin tespit edilebilmesi için hormonun idrarda da belirli bir seviyenin üzerine çıkmış olması gerekir.

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalemiz:
Tıkla –> Klomen nedir

Gebelik Haftasına Göre Beta HCG Hesaplama

Gebelik haftasına göre beta hcg

Kanda belirli bir miktarda Beta HCG hormonu bulunur ve bu miktarın hamile olmayan kişilerde 0 – 10 mlU/mL seviyesinde olduğunu söyleyebiliriz. Ancak hamilelik söz konusu olduğunda Beta HCG değerleri de artmaya başlar. Normal olarak kabul edilen

 • Gebeliğin 3. Haftası: 5 – 50 mlU/mL
 • Gebeliğin 4. Haftası: 5 – 426 mlU/mL
 • Gebeliğin 5. Haftası: 18 – 7.340 mlU/mL
 • Gebeliğin 6. Haftası: 1.080 – 56.500 mlU/mL
 • Gebeliğin 7. – 8. Haftası: 7.650 – 229.000 mlU/mL
 • Gebeliğin 9. – 12. Haftası: 25.700 – 288.000 mlU/mL
 • Gebeliğin 13. –  16. Haftası: 13.300 – 254.000 mlU/mL
 • Gebeliğin 17. –  24. Haftası:  4.060 – 165.400 mlU/mL
 • Gebeliğin 25. –  40. Haftası:  3.640 – 117.000 mlU/mL

Anne adayları Beta HCG değerleri alt ya da üst sınıra yakın olduğunda ne anlama geliyor sorusunun yanıtını da merak ediyor. Ancak bu konuda endişe edilmesine gerek yok. Kandaki değer alt ya da üst sınıra yakın olabilir ve bu durum bir sağlık sorunu olduğu anlamına gelmez.

Şu makalemize de göz atabilirsiniz:
Tıkla –> Spiral

Beta HCG Yüksekliği Nedir?

Öncelikle Beta HCG değerleri sadece hamilelik durumunda yükselmez. Dolayısıyla bu değerlerin yüksek olması aktif cinsel yaşantısı olan kadınlarda akla hemen hamilelik şüphesini getiriyor olsa da değerlerin farklı nedenlerle de yükselebildiğini belirtelim. Bu nedenler arasında en yaygın olanlara şu örnekleri verebiliriz:

 • Kanser
 • Gastrik
 • Pankreatik karsinom
 • Germinal hücreleri tümörler
 • Mol hidatiform rahatsızlığı

Aynı zamanda Beta HCG değerleri yüksekliği gebeliğin sağlıklı olduğunu da göstermez. Yapılan test sonuçları doktorunuz tarafından değerlendirilecek ve tarafınıza detaylı bilgi verilecektir. Şayet hamileyseniz hamilelik haftası hesaplaması da yine doktorunuz tarafından yapılacaktır.

Hamile anne adaylarının en çok merak ettikleri konulardan birine aşağıda cevap verdik:
Tıkla –> Hamilelikte cinsel ilişki

Beta HCG Seviyesi Nelerden Etkilenir?

Beta hcg seviyesi

Kan numunesi ile yapılan testlerde yanılma payının daha düşük olması nedeniyle Beta HCG değerleri mutlaka kan testi ile gözden geçirilmelidir. Beta HCG seviyesinin bazı hastalıklardan ve bazı ilaçlardan da etkilenebildiğini belirtmek gerekiyor.

Prostat kanseri gibi bazı kanser türleri kandaki Beta HCG seviyesinin yükselmesine neden olabiliyor. Kısırlık tedavisinde kullanılan bazı ilaçları da bu listeye ekleyebiliriz. İlaçlarda bulunan Beta HCG kaynaklı olarak Beta HCG değerleri hamilelik söz konusu olmadığı halde yüksek rakamlara ulaşabilir. Bu durum tıbben normal kabul edilir.

Düşük yapmanız ya da kürtaj yaptırmanız durumunda da hormon değerleri etkilenir. Hormonun ideal seviyeye ulaşması ise 4 ila 6 hafta sürebiliyor. Doğum kontrol hapları ya da bazı antibiyotik ilaçlar da bu hormonu içerebildiğinde yapılan testlerde Beta HCG değerleri 0 – 10 mlU/mL seviyesinden daha fazla çıkabilir. Bu tür durumlarda doktorunuza kullandığınız ilaçlar hakkında bilgi vermeniz önem taşıyor.

Beta HCG Değeri Kaç Olmalı?

Öncelikle hamilelik dönemi boyunca sürekli olarak Beta HCG değerleri kontrolü için test yaptırmanıza gerek olmadığını belirtelim. Sadece düşük riski gibi çeşitli riskler söz konusu olduğunda birkaç defa daha test yapılmasına ihtiyaç duyulabilir.

Sürekli olarak Beta HCG testi yapılarak değerlerin takip edilmesine ihtiyaç duyulmaz. Hamileliğin belirli bir dönemine gelindikten sonra artık söz konusu hormonun yükselme hızı da azalır. Son dönemlerde de bu değer sabitlenir ve daha fazla artış göstermez. Hamilelikte bu hormon 2 gün bir 2 kat artış gösterir.

Bununla birlikte Beta HCG değerleri kaç olması sorusunun yanıtı da gebeliğin kaçıncı haftasında olunduğuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. Hormon değerlerinin artışında bir anormallik olması ise akıllara dış gebeliği getirir. Kimi zaman bu değerler normal olabiliyor ve yapılan ultrason görüntülemesinde gebelik kesesi de olabiliyor. Ancak gebelik kesesinde bir embriyo bulunmuyor. Yani boş gebelik durumunda da Beta HCG homonu, tıpkı sağlıklı gebeliklerde olduğu gibi artış gösterebiliyor.

Hamilelikte Detaylı ultrason nedir? ne işe yarar? nelere bakılır? hemen tıkla öğren:
Tıkla –> Hamilelikte Detaylı ultrason

1 Haftalık Gebelikte Beta HCG Değeri

1 haftalık gebelikte beta hcg

1 haftalık gebelik aslında teknik anlamda henüz hamile olunmadığı dönemdir. Çünkü hamilelik hesaplamalarında son adet döneminin ilk günü başlayan hafta, gebeliğin de ilk haftası olarak kabul edilir. Bu dönemde henüz döllenme bile meydana gelmemiş olduğundan Beta HCG değerleri hamile olmayan bir kadında olduğu gibi 0 – 10 mlU/mL arasındadır.

Döllenmenin meydana gelmesinin üzerinden 6 gün geçtikten sonra Beta HCG değerleri artmaya başlar. Fakat evde yapılan ve idrar numunesi kullanılan testlerde döllenmeden 6 gün sonra sonuç pozitif çıkmayabilir. Hormon değerinin belirli bir seviyeye ulaşması için adet döneminden birkaç gün sonrasını beklemek gerekir.

Bebeğinizin kalp atışları ilk kez ne zaman duyulur? merak ediyorsanız tıklayın:
Tıkla –> Bebeğin kalp atışları

Dış Gebelikte Beta HCG Değerleri Kaç Olur?

Gebelik ürününün rahim içine değil, rahim dışına yerleşmesi dış gebelik olarak tanımlanır. İlk 3 ay içerisinde hamilelik tanısı konan gebeliklerin yaklaşık olarak % 2’si dış gebelik oluyor. Erken tanı ise çok büyük önem taşıyor çünkü gebeliğe bağlı ölümlerin de % 6’sının nedeni dış gebeliktir. Elbette Beta HCG değerleri dış gebelik durumunda önemli bir veriye dönüşüyor. Sağlıklı gebeliklerde bu değerin ikiye katlanma süresinin 48 saat olduğunu belirtebiliriz.

Ancak söz konusu olan dış gebelikse bu durumda Beta HCG değerleri beklenen bu artışı yansıtamıyor. Genellikle değerler 2000 ve üzerinde olurken rahim içerisinde gebelik kesesi görünmez. Bu durumda derhal müdahale edilmesi gerekir. Eğer B-HCG değeri 1000 – 2000 mlU/mL arasındaysa artık ultrason ile gebelik kesesinin rahim içerisinde görülebiliyor olması gerekir.

Gebelik kesesinin görünmüyor olması ancak buna karşın B-HCG değerinin yüksek olması ise dış gebelik tanısında önemli bir veri olarak kabul edilir. Dış gebelik durumunda bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdürmesi mümkün olmaz.

Önerdiğimiz diğer makalemiz:
Tıkla –> Hamilelikte kist

 

Konu ile alakalı dış kaynaklar:
https://ilkadimlarim.com/beta-hcg-testi-ile-ilgili-onemli-bilgiler

 

Detaylı bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

82 Yorum

 1. Merhaba hocam ben 21 ocakta adet oldum şubat başı gibi mide bulantılarm ve gögsümde şişlik meydana geldi 8 şubat ta beta testi yaptrdım 1.20 çıktı ve 24 şubatta tekrar yaptrdım ve sonuç yine 1.20 çıktı bu arada akıntılarım çok fazla oluyor ve bacaklarımda aşırı derecede ağrı var zor ayakta duruyorum dış gebelik olabilirmi ?

 2. Merhaba hocam,son adet tarihim 4aralık,döngüm 26 olduğu için 31aralıkts yani adetini 1gün geçince idrar testi yaptım anında ikinci çizgi belirdi,,aynı gün kan verdim perşembe 896 çıktı,, cumartesi yine verdim 3966 çıktı,,2günde 4kat artmış sanırım,bu normalmi acaba,15ocakta randevu bulabildim kadın doğuma ozaman gidicem,acaba daha erkenden gidip görünmelimiyim ,çok merak ediyorum ,acaba kese görünürmü ,durumum ve bu artışlar normalmidir :( kan testi yaptırmalımıyım bidaha:(

 3. Hocam SAT 17 Kasım, 3 aydır regl düzenleyici olarak duphaston kullanıyordum. 22 Aralıkta kese göründü, beta 33360, 24 Aralık’ta beta hcg 44090, artış var ancak iki kat değilmiş sağlıksız bir gebelik olabilir mi ?

 4. Merhaba ben çok ilginç bir olay yaşadım adetim 5 gün gecikti test yaptim test pozitif yalnız 2. cizgi silikti ama görünüyordu sonra gittikçe belirginlesti ama tam da değil. Somra adet gibi birsey oldum 2 gün sürdü temizlendim 2 gün sonra 2 damla felan tekrar geldi ama ben kan gelince tekrar test yaptim negatif cıktı sonra beta hcg baktırayım dedim 3.3 değer çıktı hala anlamadım üzerinden 2 hafta geçti covitten dolayı hastahaneye gidemiyorum.

  1. Detaylı bir muayene etmeden durumunuz anlayamayız. Ama gebelik testiniz negatif ve kanama başka bir sebepten dolayı olmuş görünüyor

  2. Merhaba en son 6 Kasım da adet oldum 7 Aralıkta beta hcg değerim 256 idi 11 Aralıkta beta hcg değerim 1000 üzeri çıktı doktora gitti çok küçük bir kese göründü son adetime göre 5 haftalık gebeyim ancak doktorum kesenin 5 haftadan küçük olduğunu söyledi. Sizce normal mi? Sizin yorumunuz nedir acaba hocam?

   1. Kese rahim içindeyse yani normal yerleşimliyse milimetrik ölçümlerin bir anlamı yok. Önemli olan bebeği görüp ölçtükten sonra olan ilerleyiştir.

 5. Merhaba , ayın 29 kasımda beta testim 1188 çıktı 2 Aralık da tekrardan yaptırdık 3118 normal mi değer? daha önceden Temmuz da kimyasal gebelik yaşadım

  1. Merhaba en son 6 Kasım da adet oldum 7 Aralıkta beta hcg değerim 256 idi 11 Aralıkta beta hcg değerim 1000 üzeri çıktı doktora gitti çok küçük bir kese göründü son adetime göre 5 haftalık gebeyim ancak doktorum kesenin 5 haftadan küçük olduğunu söyledi. Sizce normal mi? Sizin yorumunuz nedir acaba hocam?

   1. Merhaba 26 kasımda Epson adet oldum 14 aralıkta test yaptım biri silik olmak üzere 2 çizgi çıktı bugün yani 16 aralıkta kan verdim 0 14 çıktı ne anlama geliyor

 6. Hocam merhabalar ben gebeliğimin 5. Haftasındayım 5 hafta 3 günlük iken beta hcg 3225 ti 5 hafta 5 günlük iken değer 4866 oldu değer iki kat artmadı doktor minik bir kese gördü 2mm boyutunda iki gün sonra tekrar gitmemi istedi değerin iki kat olmaması bir sorun olduğu anlamına mı geliyor.

 7. İyi günler hocam ben Fransa’da yaşıyorum eşim 4 gün önce hcg testi yaptırdı test sonucu 22800 çıktı bugün yine kontürol yaptırdı 22750 çıktı bu bebeğin olmadığımı anlamına gelir lütfen cevap verirseniz sevinirim

 8. Son adet 24 ekim.25 kasımda değerim 53. 26 kasımda 83.60 çıktı. Haftaya göre değerim düşük mü hocam çok endişeliyim doktorum bekleyeceğiz dış gebelik olabilir gibi dedi. Cevabınız için şimdiden teşekkürler

 9. Merhabalar.En son 24 ekimde regli oldum.Dun betahcg testim 1500 lerde çıktı. Fakat karından yapılan ultrasonda kese falan görülmedi. Gebeliğim 4hafta 4 günlük.Tesekkurler.

   1. Hocam merhabalar ben gebeliğimin 5. Haftasındayım 5 hafta 3 günlük iken beta hcg 3225 ti 5 hafta 5 günlük iken değer 4866 oldu değer iki kat artmadı doktor minik bir kese gördü 2mm boyutunda iki gün sonra tekrar gitmemi istedi değerin iki kat olmaması bir sorun olduğu anlamına mı geliyor.

 10. Mrb hocam 20gun once kan testi yaptım sonuc 0.75cıktı adetim de gecikme oldu ayın 6sında olmam lazımdı ama hala olmadım. Dun kan testi yaptım tekrardan sonuc 0.149 cıktı butun gebelik belirtileri var neden boyle oluyor acaba yardımcı olursanız sevinirim

  1. Anlattığınız durumda gebelik yok muhtemelen hormonsal bir dengesizlik var gibi görünüyor.

 11. Merhaba hocam, 31 yaşındayım. 3 Eylül’de kimyasal gebelik yaşadım. 25 Eylül’de sağlık için kan testi yapıldı. Orada beta hcg 0,65 çıktı.  4 ekimde hcg testi yaptırdım ve 8.20 cikti. 6 ekimdeki değerim 16.35 cikti ve 10 ekimdeki değerim 33.46 cikti. Doktorum yine kimsayal gebelik gibi gözüktüğünü söyledi ve 12 ekim için bir hcg testi daha istedi. Doktorumun söylediği gibi kimyasal riski var mı? Değerim artarsa gebelik devam eder mi?

  1. Değerinizin sağlıklı artışını doktorunuz takip edecektir. Sağlıklı arttığı sürece sorun olmaz.

 12. Merhabalar hocam en son adet tarihim 14 agustos gebelik testini 13 etlülde yaptırdım 146.35 cıktı sonra kadın doguma yönlendirildim etlül 23 te baktı 0.67 mm kese belli belirsiz gibiydi betam 1295 cıktı 10 gün sonra tekrar gidip ultrason bakıcak belirtilerimde yavas yavas azaldı acaba saglıklı bir gebelik degil mi

 13. 15.08. tarihinde tesst sonucu 245 bugün yapılan teste 490 artış normalmidir hocam herhangi bir problem varmıdır.

  1. Hayır bu artış normal değil 2 günde bir yapılan testte ortalama iki kat artış olmalıydı.

 14. Merhabalar
  Salı gunu hcg değeri 536
  2. Tst persembe günü 852
  Değer artışları normal mi?
  Dış gebelik ihtimali olur mu?

  1. Değer artışları normal sınırlarda görünmekle beraber dış gebelik durumlarında da ilk haftalarda normal artışlar izlenebilir. Testi 2 gün sonra tekrarlamanızı öneririm.

 15. Merhabalar hocam son adet tarihim 13 haziran adetimin gecikmesi sonucu 16 temmuzda kan testi yaptırdım ve ve beta değerim 161 çıktı 24 temmuzda doktora gittim ve keseyi göremedi ve arkasından üç gün varla yok arasinda bir lekelenme yaşadım 29 temmuzda tekrar gittim doktora hem karın ultrasonda hemde vajinal ultrasonda zor olsada keseyi görebildik ama her ihtimale karşı tekrar kan verdim ve bu sefer beta değerim 2517 çıktı bayramdan sonra tekrar muayene olucam sizce bu artış normalmidir acaba cevaplarsanız beni çok mutlu edersiniz şimdiden teşekkür ederim

  1. Evet artış normal görünse de bu değerlerde artık keseyi net değerlendirmemiz gerekiyor. Tekrar kontrolde daha net görüntü alabilirsiniz.

     1. Merhabalar hocam 24 eylulde 6 gün geçilmeyle beta hcg resti yaptırdım 9.83 çıktı 2 gün sonra tekrarladım sonucum 40 çıktı sonra 4 gün sonra tekrar verdım 0.100 çıktı neden böle olmuş olabilir kimyasal gebelikten şüpheleniyorum 5 gün oldu hala hiçbir kanama yada belirtim yok dusuk yapmadım napmam lazım hocam şimdiden teşekkür ederim.

     2. Kimyasal gebelik ve kimyasal gebeliğin sonlanması anlattığınız gibi olur bunun dışında ekstra bir şey olmaz.

     3. Hocam 20once 7haftalik bebeyimm kalbi durmuş diye kürtajla aldılar bugün doktorum parça kalmismi diye kan testi istedi beta HTC 6.64 yaziyo ne anlama geliyor sorabilirmiyim lütfen cevap yazin

 16. Merhabalar hocam.. Ben 7+3 haftalıkken hafif kanama şikayeti ile muayene olmuştum beta hcg 110.000 idi. 8+3 iken kontrole gittiğimde doktorum tekrar beta istedi değerim 124.000 olmuş.. Kontrolde doktorum kalp atışı ve ve gelişimi gayet normal demişti. Ben beta sonucuma doktorun yanından ayrıldıktan sonra baktığım için birşey soramadım. Daha önce trizomi 18li bir bebek kaybettim.. Benim beta değerimdeki artış 2 katı olmadı çok üzgünüm sizce bu normal mi? Cevaplarsanız çok sevinirim..

  1. Sadece bhcg değeriyle anlattığınız durumda tamı konulamaz genetik danışma yada en azından 2li 3lü test yapmanız gerekiyor.

 17. Merhabalar Hocam ,

  01.07.2020-06.07.2020 son adet tarıhım adetım bir hafta gecıkınce hastaneye gıttım (acile)kan testı sonucunda beta hcg 1760 çıktı. Ertesi gün başka bir hastaneye gıttım, doktor muayene edınce bellı belırsız bır kese var dedı ama emın olmalıyız dedı dıs ghebelıkde olabılır bos gebelıkde dedı beta hcg ve progesteron ıstedı progestereon 23,3 beta hcg 960 cıktı. Progesteronun yuksek olması hamıle oldugunu gosterıyor ama beta hcg dusuk artmıs olması gerekıyordu sonra bir daha gel gene test yapalım dedı. Yarın gıdecegım durum sızce nedır hocam ?

 18. Merhaba ben 1 temmuzda tup bebek ile transfer yaptırdım ve 13 temmuzda test yaptık değer 15 cıktı yani pozitif ama dr kimyasal olması yüksek dedi bu değerse olan tüm gebelikler kimyasal mı 2 gün sonra tekrar yaptiracam

  1. Hayır 2 gün sonra olan artışa göre gebelik hakkında yorum yapabiliriz. Tek ölçümle bir şey söylemek doğru değildir.

 19. Merhaba son adet tarihi 05.06.2020 dun beta hcg baktirdim 91 di bugun tekrar baktirdim 112.4 normalmi acaba

  1. gebelik testlerini sağlıklı değerlendirebilmek için 2 günde bir bakılması gerekmektedir.

   1. Mrb hocam adetim 10 gün gecikti erken çubuk testi yaptım belli belirsiz çift çizgi çıktı ve kanamam oldu bugün kan testi yaptırdım 2.39cikti hamilelik varmi

 20. Merhaba son adet tarihim 19 MAYIS 25 haziranda doktora çıktım kanda gebelik değerim bakıldı 62.39 çıktı değerim doktorum çok düşük olduğunu birkaçgün sonra tahlilin yenilenmesini istedi pazar akşam tekrar yaptırdım 222.3 çıktı bu sefer salı günüde aile hekimi yaptı 478.80 çıktı ordada ve aile hekimi boş gebelik olabilir değerlerin çok düşük dedi sizce nedir bu değerlerim yükselirmi?

  1. Hayır artışları normal. Yaklaşık 10 gün sonra keseyi görebiliriz ultrasonda. Sorun görünmüyor.

   1. Çok teşekkür ederim cevapladığınız için peki çok küçük çok yeni diyolar gebeliğim için ne kadarlık bu değerlere göre?

   2. Merhaba 30 haziranda beta 267çıktı 9 Temmuz da 12978 çıktı kahverengi lekelenmelerim oluyor bu normal mi hocam

 21. 2431,45 beta hcg değerlerim. 21 mayıs ‘ta regli oldum. 1 haziran da eşimle ilişkiye girdim korumalıydı. Ama sıvı mi kaçmış nedir 23 haziranda hamile olduğumu öğrendiğim 24 haziranda kurtaj.oldum 26 haziranda kanamam olmaya başladı. 29 haziranda kendi.istegimle kontrole gittim gebelik kesesi gözükmedi. Küçük olduğu.icin hamilelik tekrarlaya bilir gibi.aciklamalar okudum kendimi rahatlamak istiyorum bu belirtiler le hamile değilimdir demi. 26 haziran 30 haziran kanamam devam ediyor şu an az az olsa kanama var

   1. Merhaba 25 haziranda beta değerim 62.39, 28 haziranda 222.3, 30 haziranda 478, 2 temmuzda 829 çıktı değerlerim ama ultrasonla görülmedi biraz kiloluyum kilodan dolayı göremiyorum dedi doktorum sizce ne zaman görebiliriz?

     1. Merhabalar son adet tarihime göre 6 haftalık gebeyim gece pembe kanamam oldu ama çok değil lekelenme şeklinde sabahta kahverengi lekelenme oldu normalmi endişelenilcek bir durum varmı?

     2. Merhabalar adet günüme 7 gün varken kan testi yaptırdım 1.20 çıktı, ilerleyen günlerde artar mı ?

     3. 2 gün sonra tekrarlarsanız bize bu konuda kesin bilgi verecektir.

 22. Merhabalar regl gunume13gun kala kan testi verdim ama sonuç 1.20cikti acaba bu değer yükselir mi

  1. Merhaba beta hcg değerlerini değerlendirebilmek için 2 gün arayla bakılması lazım. Tekrar bakılırsa net değerlendirebiliriz.

  2. Merhabalar yumurtlama döneminden 7 gün sonra test yaptırdım hcg hormonu 7.25 çıktı aradan 5 gün sonra tekrar yaptırdım 12.43 çıktı değer artışı normal mi dış gebelik söz konusu mu ?

   1. Bu kadar erken gebeliklerde artışı tamamen sağlıklı yada sağlıksız olarak değerlendirmek yanlış olur. Bir kadın doğum uzmanı kontrolünde artışların düzenli olup olmadığı seri olarak takip edilmelidir.

    1. Hocam pazartesi günü tahlil yaptırdım tahlil 2.0 çıktı adetten sonra kahverengi akıntı gördüm lekelenme doktorum tahlil istedi çok yeni olduğu için öyle çıkmıştir dedi 1 hafta sonra yeniden tahlil verin dedi

    2. Merabalar ben kan testi yaptirdigim da 528 hcg degeri cikti ancak 2 gun sonra tekrar gel dedi doktor iki gun sonta tekrar gittim 1400 hcg cikti bu normal midir ve ultrasonda da henuz birsey gozukmedi kac haftalik hemileyim acaba bilgi alabilrmiyim

     1. Değer artışı normal görülüyor fakat ultrasonda görmek için henüz erken.

     2. Mrb 5hafta 3gunluk gebeyim son adet tarihim 18.09.2020 betahcg duzenli artıyor 26.10.2020de enson 14048 oldu doktorlarımızdan biri bosgebelik olabilir bu değere kalp atışı duyulmali diye diğeri daha erken haftası haftaya duyarız dedi hangisine inanmalıyız bilemedim sizin görüşünüz nedir

     3. Kalp atışı için bir hafta daha beklemenizi tavsiye ederim.

  3. Hocam merhaba ben dis gebelik suphesiyle kurtaj oldum kasim ayinin basinda hcg degerlerimi de takip ettim en son 0.4 cikti bidaha baktirmadim 2 gundur adet oldum ama cok cok az leke tarzinda bugun 3.gun oldu adetim bitti acaba bu durum normalmi yoksa tekrar bir hcg tahlili yapsammi

    1. Hocam merhaba sat 09.11.2020beta hcg 711 di 3 gun sonra 2918 ‘di bu normalmi.ve kese görünmemesi normal mi acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın