Gebelik

Beta HCG Değerleri Nasıl Olmalıdır?

Beta HCG değerleri gebelik teşhisi konmasını sağlayan en önemli donelerden biridir. İnsan koryonik gonadotropini olarak adlandırılan bu hormon aynı zamanda gebeliğin kaçıncı haftasında olunduğunun öğrenilmesini de sağlıyor. Hamilelik döneminde artış gösteriyor olması nedeniyle beta HCG halk arasında hamilelik hormonu olarak da adlandırılabiliyor.

Ancak bu hormon değerinin yükselmesi, mutlaka sağlıklı bir gebelik olduğu anlamına gelmez. Çünkü mol gebelik, dış gebelik ve boş gebelik durumunda da söz konusu hormon seviyesinde artış meydana geliyor. Dolayısıyla gebelik tanısı konmasında önemli bir done olsa da sağlıklı bir gebelik için ultrasonografi gibi yöntemlerden de faydalanmak gerekiyor.

Önerdiğimiz diğer makalemiz:
Tıkla –> Hamilelikte kist

Beta HCG Testi Nasıl Yapılır?

Beta HCG testi sadece tek tüp kan numunesi alınarak kolaylıkla yapılabiliyor. Testin gerçekleştirildiği laboratuvarın yoğunluğuna bağlı olarak sonucun aynı gün ya da birkaç gün içerisinde çıktığını söyleyebiliriz. Testin yapılabilmesi için aç ya da tok karnına olmak gerekmez ve günün istenen herhangi bir saatinde kan numunesi verilebiliyor. Ancak Beta HCG değerleri ile gebeliğin tespit edilebilmesi için adet döneminin üzerinden en az birkaç gün geçmiş olmasını beklemek gerekiyor.

Test sonucunda yer alan Beta HCG değerleri kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Evde idrar numunesi kullanılarak yapılan gebelik testlerinde de ölçülen yine bu hormon değeri oluyor. Gebelik testi çubuklarında belirli bir seviyenin üzerinde olan hormon değeri söz konusuysa, çift çizgi beliriyor. Ancak bu testler ile gebeliğin tespit edilebilmesi için hormonun idrarda da belirli bir seviyenin üzerine çıkmış olması gerekir.

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalemiz:
Tıkla –> Klomen nedir

Gebelik Haftasına Göre Beta HCG Hesaplama

Gebelik haftasına göre beta hcg

Kanda belirli bir miktarda Beta HCG hormonu bulunur ve bu miktarın hamile olmayan kişilerde 0 – 10 mlU/mL seviyesinde olduğunu söyleyebiliriz. Ancak hamilelik söz konusu olduğunda Beta HCG değerleri de artmaya başlar. Normal olarak kabul edilen

 • Gebeliğin 3. Haftası: 5 – 50 mlU/mL
 • Gebeliğin 4. Haftası: 5 – 426 mlU/mL
 • Gebeliğin 5. Haftası: 18 – 7.340 mlU/mL
 • Gebeliğin 6. Haftası: 1.080 – 56.500 mlU/mL
 • Gebeliğin 7. – 8. Haftası: 7.650 – 229.000 mlU/mL
 • Gebeliğin 9. – 12. Haftası: 25.700 – 288.000 mlU/mL
 • Gebeliğin 13. –  16. Haftası: 13.300 – 254.000 mlU/mL
 • Gebeliğin 17. –  24. Haftası:  4.060 – 165.400 mlU/mL
 • Gebeliğin 25. –  40. Haftası:  3.640 – 117.000 mlU/mL

Anne adayları Beta HCG değerleri alt ya da üst sınıra yakın olduğunda ne anlama geliyor sorusunun yanıtını da merak ediyor. Ancak bu konuda endişe edilmesine gerek yok. Kandaki değer alt ya da üst sınıra yakın olabilir ve bu durum bir sağlık sorunu olduğu anlamına gelmez.

Şu makalemize de göz atabilirsiniz:
Tıkla –> Spiral

Beta HCG Yüksekliği Nedir?

Öncelikle Beta HCG değerleri sadece hamilelik durumunda yükselmez. Dolayısıyla bu değerlerin yüksek olması aktif cinsel yaşantısı olan kadınlarda akla hemen hamilelik şüphesini getiriyor olsa da değerlerin farklı nedenlerle de yükselebildiğini belirtelim. Bu nedenler arasında en yaygın olanlara şu örnekleri verebiliriz:

 • Kanser
 • Gastrik
 • Pankreatik karsinom
 • Germinal hücreleri tümörler
 • Mol hidatiform rahatsızlığı

Aynı zamanda Beta HCG değerleri yüksekliği gebeliğin sağlıklı olduğunu da göstermez. Yapılan test sonuçları doktorunuz tarafından değerlendirilecek ve tarafınıza detaylı bilgi verilecektir. Şayet hamileyseniz hamilelik haftası hesaplaması da yine doktorunuz tarafından yapılacaktır.

Hamile anne adaylarının en çok merak ettikleri konulardan birine aşağıda cevap verdik:
Tıkla –> Hamilelikte cinsel ilişki

Beta HCG Seviyesi Nelerden Etkilenir?

Beta hcg seviyesi

Kan numunesi ile yapılan testlerde yanılma payının daha düşük olması nedeniyle Beta HCG değerleri mutlaka kan testi ile gözden geçirilmelidir. Beta HCG seviyesinin bazı hastalıklardan ve bazı ilaçlardan da etkilenebildiğini belirtmek gerekiyor. Prostat kanseri gibi bazı kanser türleri kandaki Beta HCG seviyesinin yükselmesine neden olabiliyor. Kısırlık tedavisinde kullanılan bazı ilaçları da bu listeye ekleyebiliriz. İlaçlarda bulunan Beta HCG kaynaklı olarak Beta HCG değerleri hamilelik söz konusu olmadığı halde yüksek rakamlara ulaşabilir. Bu durum tıbben normal kabul edilir.

Düşük yapmanız ya da kürtaj yaptırmanız durumunda da hormon değerleri etkilenir. Hormonun ideal seviyeye ulaşması ise 4 ila 6 hafta sürebiliyor. Doğum kontrol hapları ya da bazı antibiyotik ilaçlar da bu hormonu içerebildiğinde yapılan testlerde Beta HCG değerleri 0 – 10 mlU/mL seviyesinden daha fazla çıkabilir. Bu tür durumlarda doktorunuza kullandığınız ilaçlar hakkında bilgi vermeniz önem taşıyor.

Beta HCG Değeri Kaç Olmalı?

Öncelikle hamilelik dönemi boyunca sürekli olarak Beta HCG değerleri kontrolü için test yaptırmanıza gerek olmadığını belirtelim. Sadece düşük riski gibi çeşitli riskler söz konusu olduğunda birkaç defa daha test yapılmasına ihtiyaç duyulabilir. Sürekli olarak Beta HCG testi yapılarak değerlerin takip edilmesine ihtiyaç duyulmaz. Hamileliğin belirli bir dönemine gelindikten sonra artık söz konusu hormonun yükselme hızı da azalır. Son dönemlerde de bu değer sabitlenir ve daha fazla artış göstermez. Hamilelikte bu hormon 2 gün bir 2 kat artış gösterir.

Bununla birlikte Beta HCG değerleri kaç olması sorusunun yanıtı da gebeliğin kaçıncı haftasında olunduğuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. Hormon değerlerinin artışında bir anormallik olması ise akıllara dış gebeliği getirir. Kimi zaman bu değerler normal olabiliyor ve yapılan ultrason görüntülemesinde gebelik kesesi de olabiliyor. Ancak gebelik kesesinde bir embriyo bulunmuyor. Yani boş gebelik durumunda da Beta HCG homonu, tıpkı sağlıklı gebeliklerde olduğu gibi artış gösterebiliyor.

Hamilelikte Detaylı ultrason nedir? ne işe yarar? nelere bakılır? hemen tıkla öğren:
Tıkla –> Hamilelikte Detaylı ultrason

1 Haftalık Gebelikte Beta HCG Değeri

1 haftalık gebelikte beta hcg

1 haftalık gebelik aslında teknik anlamda henüz hamile olunmadığı dönemdir. Çünkü hamilelik hesaplamalarında son adet döneminin ilk günü başlayan hafta, gebeliğin de ilk haftası olarak kabul edilir. Bu dönemde henüz döllenme bile meydana gelmemiş olduğundan Beta HCG değerleri hamile olmayan bir kadında olduğu gibi 0 – 10 mlU/mL arasındadır.

Döllenmenin meydana gelmesinin üzerinden 6 gün geçtikten sonra Beta HCG değerleri artmaya başlar. Fakat evde yapılan ve idrar numunesi kullanılan testlerde döllenmeden 6 gün sonra sonuç pozitif çıkmayabilir. Hormon değerinin belirli bir seviyeye ulaşması için adet döneminden birkaç gün sonrasını beklemek gerekir.

Bebeğinizin kalp atışları ilk kez ne zaman duyulur? merak ediyorsanız tıklayın:
Tıkla –> Bebeğin kalp atışları

Dış Gebelikte Beta HCG Değerleri

Gebelik ürününün rahim içine değil, rahim dışına yerleşmesi dış gebelik olarak tanımlanır. İlk 3 ay içerisinde hamilelik tanısı konan gebeliklerin yaklaşık olarak % 2’si dış gebelik oluyor. Erken tanı ise çok büyük önem taşıyor çünkü gebeliğe bağlı ölümlerin de % 6’sının nedeni dış gebeliktir. Elbette Beta HCG değerleri dış gebelik durumunda önemli bir veriye dönüşüyor. Sağlıklı gebeliklerde bu değerin ikiye katlanma süresinin 48 saat olduğunu belirtebiliriz.

Ancak söz konusu olan dış gebelikse bu durumda Beta HCG değerleri beklenen bu artışı yansıtamıyor. Genellikle değerler 2000 ve üzerinde olurken rahim içerisinde gebelik kesesi görünmez. Bu durumda derhal müdahale edilmesi gerekir. Eğer B-HCG değeri 1000 – 2000 mlU/mL arasındaysa artık ultrason ile gebelik kesesinin rahim içerisinde görülebiliyor olması gerekir. Gebelik kesesinin görünmüyor olması ancak buna karşın B-HCG değerinin yüksek olması ise dış gebelik tanısında önemli bir veri olarak kabul edilir. Dış gebelik durumunda bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdürmesi mümkün olmaz.

Merak edenler için –> https://bursakadinhastaliklari.com/cin-takvimi-cinsiyet-hesaplama/

 

Konu ile alakalı dış kaynaklar:
https://ilkadimlarim.com/beta-hcg-testi-ile-ilgili-onemli-bilgiler

 

Detaylı bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım.

Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim

https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın