Gebelik

Braxton Hicks Kasılmaları (Yalancı Doğum Ağrıları)

Braxton Hicks kasılmaları çoğunlukla gebeliğin son aylarında meydana gelen ve doğuma hazırlık niteliği de taşıyan kasılmalardır. Halk arasında yalancı doğum sancısı olarak da bilinen bu kasılmalar rahimde meydana geliyor. Anne adaylarının kimi zaman bu sancılar nedeniyle endişeye kapılması da söz konusu olabiliyor. Çünkü erken doğum yaptıklarını düşünen anne adayları söz konusu sancının doğumun başlangıcı olduğunu düşünebiliyor.

Yalancı kasılmalar genelliğine hamileliğin 24. haftasından sonra başlıyor ve doğum yaklaştıkça sancılar da artabiliyor. Bu kasılmalara çoğu zaman sancı eşlik etmez. Aynı zamanda rahmin üst bölgesinde başladığını ve aşağı doğru inen bir kasılma hissinin olduğunu söyleyebiliriz. Kasılmaların ne zaman başladığı ya da nasıl geçtiği gibi sıklıkla merak edilen konuları ele almadan önce gerçek doğum kasılması ile arasındaki farka değinelim.

Gerçek Doğum Kasılmalarından Farkı Nedir?

Gerçek doğum arasındaki farkı

Öncelikle gerçek doğum kasılmalarının düzenli olarak meydana geldiğini, uzun süreli olduğunu ve bu kasılmalara ağrının da eşlik edebildiğini belirtelim. Oysa Braxton Hicks kasılmaları çok daha kısa sürelidir ve saniyeler içerisinde bu kasılma ortadan kalkar. Aynı zamanda söz konusu kasılmalar gerçek doğum kasılmasından farklı olarak düzensiz olarak meydana gelir. Bununla birlikte yalancı kasılmalara genellikle ağrının eşlik etmediğini de söyleyebiliriz.

Gerçek doğum sancısında rahim ağzında açılma da meydana gelir. Ancak Braxton Hicks kasılmaları sırasında rahim ağzında açılma olmaz ve bu da iki sancı arasındaki en önemli farklardan biridir. Bu arada yalancı kasılmalar anne adayının pozisyon değiştirmesi gibi durumlarda sona erebilir. Ancak gerçek doğum sancıları anne adayının pozisyon değiştirmesinden etkilenmez.

Özellikle ilk gebeliklerde bu sancılar anne adaylarında endişeye neden olduğundan acil olarak hastaneye gitme gereği de duyulabiliyor. Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus sancıların düzenli olup olmadığıdır. Şayet düzensiz bir kasılma söz konusu ise büyük ihtimalle yalancı kasılmadır ve anne adaylarının erken doğum endişesine kapılmasına gerek olmaz.

Gebeliğin Son Ayında Kasılma Nasıl Olur?

Hamileliğin son aylarında yaşanan Braxton Hicks kasılmaları ile bu kasılmaların başladığı dönemde yaşananlar çok farklı değildir. Sadece yalancı kasılmaların gebeliğin son aylarında daha sık meydana geldiğini söyleyebiliriz. Bu noktada önemli olan unsur gebeliğin son ayında meydana gelen gerçek doğum kasılmalarıyla yalancı kasılmaları birbirinden ayırt edebilmektir.

Gerçek doğum sancılarının rahmi daralttığını ve bebeği doğum kanalına doğru ittiğini söyleyebiliriz. Bu sayede rahmin doğuma hazırlanmasına da yardımcı olan kasılmalardır. Gerçek doğum sancısı serviksi de inceltir ve bebeğin doğum kanalından geçmesine yardımcı olur. Vücuttaki oksitosin hormonunun salgılanması ile birlikte meydana gelen sancılar çoğunlukla hamileliğin 40. haftasında başlar. Gerçek doğum sancısına dair bilinmesi gereken hususları şu şekilde belirtebiliriz:

 • Düzenli aralıklarla meydana gelir
 • Gerçek doğum sancısı dalgalar halindedir
 • Sancının sıklığı giderek artar
 • Dinlenme, pozisyon değiştirme kasılmaların geçmesini sağlamaz
 • Karın bölgesinde sertlik hissedilir
 • Ağrı çoğu zaman sırtta başlar ve kısa zamanda karın bölgesine de yayılır
 • Sancı ile birlikte gebelik suyu ya da nişan da gelir
 • Anne adayları sancılar sırasında bebeğin karnın altına itildiğini hisseder

Braxton Hicks Kasılmaları Belirtileri Nelerdir?

Braxton hicks kasılmaları belirtileri

Belirti noktasında Braxton Hicks kasılmaları konusunda şu bilgileri aktarabiliriz:

 • Arada bir olan yalancı doğum sancısı düzenli aralıklarla meydana gelmez
 • Genellikle akşam ya da gece saatlerinde yaşanır
 • Kasılmalar çoğunlukla daralma ya da sıkışma hissi yaşatır
 • Karnın ön kısmında çok daha net hissedilen kasılmalardır
 • Kasılma başladıktan sonra karnın ön kısmından aşağı doğru iner
 • Ağrı meydana gelmez
 • İdrara çıkma, ılık duş alma ya da pozisyon değiştirme durumunda kasılma durur
 • Anne adayının dinlenme pozisyonuna geçmesi, kasılmanın hızla azalmasını sağlar

Bu bilgiler doğrultusunda anne adayları yaşadıkları kasılmanın yalancı kasılma olup olmadığını rahatlıkla ayırt edebilir.

İlginizi çekebilir –> Gebelikte toksoplazma

Braxton Hicks Kasılmaları Ne Zaman Başlar?

Gebelikte Braxton Hicks kasılmaları hissedilen ilk rahim kasılmalarıdır. Bu kasılmalar genellikle hamileliğin 24 haftasından sonra meydana gelir. Gebeliğin ilerleyen haftalarda ise daha sık olmaya başlar. Ancak burada önemli bir husustan da söz etmek gerekiyor.

Daha önce doğum yapmış olan kadınlarda bu kasılmalar daha erken dönemlerde de olabiliyor. Aynı zamanda daha önce doğum yapmış kadınların söz konusu kasılmaları daha şiddetli yaşarlar. Elbette her anne adayında yalancı kasılmaların başladığı zaman dair net bir günden söz edemeyiz. Gebeliğin 25. ya da 26. haftasında başlaması da söz konusu olabilir.

Braxton Hicks Kasılmaları Nasıl Geçer?

Braxton hicks kasılmaları nasıl geçer

Anne adaylarının Braxton Hicks kasılmaları başladığında ılık duş alması, bu kasılmanın sona ermesini sağlayabiliyor. Ayrıca pozisyon değiştirmek de kasılmanın durmasını sağlayabilir. Özellikle hareket ettiğiniz bir anda kasılmalar başladıysa hemen durun ve uzanmaya çalışın. Hareket etmeyi durdurduğunuzda kasılma da azalacaktır. Vücudun susuz kalması kasılmanın verdiği rahatsızlığı daha fazla hissetmenize yol açabilir. Bu nedenle 1- 2 bardak oda ısısında su içmek de kasılmanın geçmesini sağlayabiliyor.

Bu arada yalancı doğum sancısı genellikle 35 ile 40 saniye sürüyor. Sonrasında tamamen duruyor. Bu süre zarfında vücudun bel bölgesine ya da bacaklara hafif bir masaj da yapılabilir. Masaj da kasılmaların geçmesini sağlayabiliyor. Anne adayının kasılma durumunda sakin kalması son derece önemlidir. Stres ve kaygı kasılmanın artmasına yol açabilir. Bu nedenle anne adayları söz konusu kasılmanın doğuma hazırlık olduğunu düşünmesi ve sakin kalmaya çalışması da önem taşıyor.

Bilginiz olsun –> Gebelikte egzersiz hareketleri

Yalancı Doğum Sancıları Neden Olmaktadır?

Şimdiye dek Braxton Hicks kasılmaları neden olur sorusunun yanıtına dair çok sayıda araştırma yapıldığını belirtebiliriz. Ancak nedene dair net bulgular elde edilemedi. Sadece bu kasılmaların rahmi doğuma hazırladığı biliniyor. Aynı zamanda doğumun gerçekleşmesinin ardından rahmin küçülmesini kolaylaştıran kasılmalar olduğunu da belirtebiliriz. Plasentaya giden kan akımının artmasını sağlıyor olduğu da biliniyor.

Yapılan araştırmalar bazı durumlarda yalancı kasılmaların artığını da ortaya koydu. Bu durumları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Bebeğin aşırı oranda hareket etmesi
 • Cinsel ilişkiye girmek
 • Anne adayının uzun süre ayakta kalması
 • Anne adayının çok yorgun olması
 • Vücudun aşırı sıvı kaybetmesi
 • Mesanenin çok dolu olması

Özellikle gebeliğin son haftalarında yalancı kasılmalarla beraber gerçek doğum kasılmaları da başlayabilir. Bu nedenle hamileliğin son günlerindeyseniz ve kasılmalar artık çok sık meydana geliyorsa doktorunuzla iletişime geçmenizde fayda olacaktır.

Nişandan Ne Kadar Sonra Doğum Başlar?

nişandan ne kadar sonra doğum başlar

Anne adayları Braxton Hicks kasılmaları ya da gerçek doğum kasılmaları konusunda nişan gelmesi durumunu da merak edebiliyor. Nişan gelmesinden ne kadar süre sonra doğumun başladığı sıklıkla sorulan sorulardan biridir. Ancak bu zamana dair net bir bilgi veremeyiz. Rahim ağzının açılmasıyla birlikte nişan gelir.

Fakat aktif olarak doğumun nişan gelmesinden hemen sonra kesinlikle başlayacağı söylenemez. Bu süre sadece birkaç saat olabildiği gibi birkaç haftaya kadar uzayabilir. Aynı zamanda nişan geldikten 1 gün sonra da doğum başlayabilir. Eğer yalancı doğum sancısı hakkında merak ettiğiniz hususlar varsa hemen yorum bölümüne sorularınızı yazabilirsiniz.

Merak eden anneler için –> Erkek bebek isimleri

 

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın