Gebelik

Doğum Kontrol Hapları Nelerdir? Yan Etkileri

Doğum kontrol hapları hamilelik riskini ortadan kaldırmak amacıyla tercih edilen doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Tüm dünyada en çok tercih edilen birkaç doğum kontrol yönteminden biri olan bu ilaçların yan etkileri oldukça az ve bu yönüyle de milyonlarda kadının ortak tercihi olabiliyor.

Oral kontraseptif haplar yani OKS ilaçları servikal mukusun yoğunluğunu artırma özelliğine sahip oluyor. Bu özelliği erkek üreme hücrelerinin rahim içerisine geçişini engelliyor ve bu sayede yumurta ile sperm hücrelerinin buluşması, döllenmenin gerçekleşmesi de engellenmiş oluyor. Her gün düzenli olarak alınması durumunda oldukça yüksek düzeyde koruma sağlayan ilaçlar bırakıldığında ise kadınların doğurganlık özelliğinin yeniden kazanılması mümkün olabiliyor. Bir açıdan da hamile kalmamak için hap içmek kadınlar için daha konforlu bir seçeneğe dönüşebiliyor.

Bu arada doğum kontrol hapları gebelik ihtimalini minimum düzeye çekmenin yanı sıra farklı rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılabilen ilaçlardır. Polikistik over sendromu, endometriozis, adet olamama veya aşırı ağrılı adet dönemleri yaşama, premenstrüel sendrom bu hapların kullanıldığı rahatsızlıkların başında geliyor. Bununla birlikte adet kanamasının aşırı miktarda olması, akne problemi yaşanması gibi durumlarda da tedavi amacıyla bu ilaçlardan faydalanıldığını belirtebiliriz.

Tıkla Öğren –> https://bursakadinhastaliklari.com/ertesi-gun-hapi/

Doğum Kontrol Hapları Nelerdir?

Doğum kontrol hapları nelerdir

Öncelikle doğum kontrol hapları diğer doğum kontrol yöntemleri gibi gebelik riskine karşı %100 bir koruma sağlamaz. Bu nedenle hamile kalmamak için hap içen kadınların da adet gecikmesi gibi önemli gebelik belirtileri yaşaması durumunda zaman kaybetmeden gebelik testi yaptırması gerekiyor.

Çünkü hangi doğum kontrol hapını kullanıyor olursanız olun, en fazla % 98 oranında koruma sağladığını bilmelisiniz. Bununla birlikte doğum kontrol hapları sadece düzenli olarak kullanıldığında gebelik riskine karşı koruma sağlıyor. Arada bir de olsa hapın kullanımı unutulduğunda gebelik riski artıyor. Dolayısıyla bu ilaçların düzenli kullanımına maksimum düzeyde önem verilmesi gerekiyor.

Türkiye’de kullanımı son derece yaygın olan doğum kontrol haplarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Yasmin

Yasmin en sık tercih edilen ilaçlardan biridir ve 21 günlük tabletler şeklinde kullanıma sunuluyor. Doğum kontrolünün anı sıra sivilce, ödem, sebore gibi çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde de Yasmin adlı ilaç tercih edilebiliyor.

Yazz

28 tabletten oluşan bu hap 24+4 şeklinde formüle ediliyor. 4 adet hap aslında hormon içermiyor. Kullanıcıları yan etkileri açısından çok fazla rahatsız etmeyen ilaçlardan biri olduğunu da belirtebiliriz.

Microgynon

Piyasada mevcut doğum kontrol hapları arasında fiyatı en uygun olanlardan biri de Microgyon adlı ilaçtır. 21 adet tabletten oluşan bu ilacın de etkinliği oldukça yüksektir.

Diane 35

Doğum kontrolüyle birlikte akne ve tüylenme artışı gibi bazı rahatsızlıkların tedavisinde de Diane 35 adlı ilacın kullanıldığını belirtebiliriz.

Reginon

Hamilelik olasılığını çok yüksek oranda düşüren Reginon adlı ilacın etken maddesinin gestoden ve etinilestradiol olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu nedenle söz konusu etken maddelere alerjisi olanların bu ilacı kullanmaması gerekiyor.

Ginera

Yine yan etkilerinin son derece az olması nedeniyle tercih edilen ve yaygın bir şekilde kullanılan doğum kontrol haplarından biri de Ginera adlı ilaçtır.

Doğum Kontrol Hapı Yan Etkileri

Doğum kontrol hapı yan etkileri

Doğum kontrol yöntemleri arasından seçim yapmak konusunda kararsız kalan kadınlar doğum kontrol hapları ve yan etkileri hakkında da bilgi sahibi olmak isteyebiliyor. Bu ilaçlar arasından hangisinin tercih edildiğine bağlı olarak yan etkilerinin de değişebileceğini belirtmek gerekir. Aynı zamanda yan etkiler her hastada aynı düzeyde ortaya çıkmayabilir. Genel olarak bu ilaçların yan etkilerini ise şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Hafif düzeyde baş ağrısı (genellikle kullanılmaya başlandığı ilk günlerde ortaya çıkar)
 • Mide bulantısı ve nadiren kusma
 • Kalp çarpıntısı
 • Görme ile ilgili bazı sorunlar
 • Bacaklarda hafif düzeyde ödem olması
 • Vajinal kuruluk
 • Tüylenmede artış olması
 • Kilo artışı
 • İştahta artış
 • Göğüslerde hassasiyet

Elbette tercih edilen haplara bağlı olarak yukarıdaki listede bulunmayan yan etkiler de görülebilir. Bu arada doğum kontrol hapları ile ilgili toplumda çok yanlış inanışlar olduğunu da gözlemleyebiliyoruz. Bunlardan ilki hapların kısırlığa yol açtığıdır. Hangi doğum kontrol hapını tercih ederseniz edin, kısırlığa yol açmadığını belirtmek gerekiyor.

Bu ilaçlar hamile kalma olasılığınız üzerinde olumlu ya da olumsuz bir değişime yol açmaz. Hapların kullanımı bırakıldıktan sonra birkaç hafta içerisinde adet döngüsü yeniden normale döner. Böylelikle kadınların doğurganlık özelliklerinin de yeniden kazanılması sağlanmış olur. Bu hapların cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı da hiçbir koruyuculuğunun olmadığını altını çizmek gerekiyor. Bu nedenle cinsel yolla bulaşan hastalık riskine karşı kondom kullanımı gerekir.

Bilgin Olsun –> https://bursakadinhastaliklari.com/dusuk-yapmak/

Doğum Kontrol Hapı Ne Zaman Korumaya Başlar?

Hamilelik olasılığını düşürmek için doğum kontrol hapları kullanmaya başladığınızda ilk kurudan itibaren koruyuculuk etkisinin başladığını belirtebiliriz. Genellikle ikinci kutuya başlandığında koruyuculuğunun da başladığı düşünülüyor ancak bu bilgi doğru değildir. İlacı almaya başladığınızda gebelik riski de minimum seviyeye iner. Ancak burada kritik bir unsura da değinmek gerekiyor. Bu hapların etkisinden faydalanabilmeniz için her gün aynı saatte almalısınız.

Gün içerisinde gelişigüzel kullanımı, bu ilaçların gebelik riskini ortadan kaldırmasını sağlayamaz. Bununla birlikte tercih ettiğiniz doğum kontrol hapının prospektüsünü de mutlaka okumanız gerekir. Bu sayede ne zaman koruma etkisinin başladığı ya da olası yan etkileri gibi konularda daha net bilgi alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir –> https://bursakadinhastaliklari.com/hamilelikte-kist/

En İyi Doğum Kontrol Hapı Hangisidir?

En iyi doğum kontrol hapı

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları doğum kontrol hapları arasında en iyisinin hangisi olduğu sorusuyla da sıklıkla karşılaşıyor. Ancak herhangi bir ilacı ‘en iyi’ olarak değerlendirmek doğru olmaz. Doktorunuza danışmanız durumunda yaşınız, kilonuz, sağlık durumunuz gibi çeşitli faktörler göz önünde bulundurularak size en uygun olan doğum kontrol hapları tavsiye edilir. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları, kadınların adet düzenlerini de dikkate alarak ilaç önerisinde bulunuyor. Bu sayede kadınların kendilerine en uygun olan ilaçlar hakkında bilgi sahibi olmaları da mümkün hale geliyor.

Okumanı öneririz –> https://bursakadinhastaliklari.com/beta-hcg-degerleri/

Doğum Kontrol Hapı Fiyatları 2020

Bildiğiniz gibi doğum kontrol hapları farklı ilaç firmaları tarafından formüle ediliyor ve üretiliyor. Bundan kaynaklı olarak da fiyatların değişkenlik gösterebildiğini belirtmek gerekir. Sizlere net bir fiyat bilgisi vermek yanıltıcı olacaktır. Ancak genel olarak fiyatları makul seviyede olduğunu da aktarmak gerekiyor. Bu ilaçlar bütçeyi zorlayan fiyatlara sahip olmuyor.

Hangi Hormonları İçerir?

Yine sıklıkla merak edilen konulardan biri de doğum kontrol hapları ve içerdikleri hormonlar oluyor. Bu ilaçlar östrojen ve progesteron hormonları içeriyor. İlaçlar, bu hormonların vücuttaki miktarının artmasını sağlıyor. Bundan kaynaklı olarak da rahimde bazı küçük değişimler meydana geliyor.

Örneğin yumurtanın yumurtalıklardan çıkması engelleniyor ve rahim ağzı akıntısında da düşük seviyede değişimler meydana gelebiliyor. Bu değişim sayesinde erkek üreme hücreleri ile kadın üreme hücreleri buluşamıyor ve böylelikle döllenmenin meydana gelmesi de engellenmiş oluyor. Ancak tüm bu değişimlerin kalıcı olmadığının da altını çizmek gerekir. Doğum kontrol haplarının kullanımının bırakılması durumunda bu değişimlerin tamamı ortadan kalkar ve rahim yeniden eski formunu kazanmış olur.

Göz at istersen –> https://bursakadinhastaliklari.com/hamilelikte-cinsel-iliski/

 

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Ben doğum kontrol ilacı kullanıyorum ve ilişki esnasında önce prezervatif de kullanıyoruz fakat bir süre sonra takıyor partnerim prezervatifi. Ayrıca bana bulimia nevroza tanısı koyuldu, fakat ilacı içtikten en az 6-7 saat sonra kusuyorum. Acaba ilacın etkisini azaltıyor muyum ve zevk suyu ile hamile kalmam mümkün müdür bu durumda? Ayrıca zencefil, tarçın vs gibi bitki çayları da doğum kontrol ilacının etkisini düşürür mü?

  1. Evet anlattığınız tüm durumlar etkinliği azaltır ve gebelik ihtimaliniz artar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın