Doğum

Doğum Sancısı Nasıl Olur? Belirtileri Nelerdir?

Doğum sancısı doğum öncesi görülen semptomlardan biridir. Aynı zamanda doğum başladığının belirtilerinden biri olarak kabul edilir. Anne adayları bu sancıyı genellikle Braxton Hicks olarak adlandırılan kasılmalar ile karıştırıyor. Halk arasında ‘yalancı sancı’ ya da ‘yalancı kasılma’ olarak da bilinen bu kasılmalar doğumun başladığının bir göstergesi değildir.

Yalancı sancının genellikle 35 saniye ile 40 saniye sürdüğünü söyleyebiliriz. Ayrıca sancı, rahmin üst kısmında daha yoğun hissedilirken bir süre sonrasında rahmin alt kısımlarına doğru iner. Bu sancılar erken dönemde meydana geldiğinde anne adaylarını endişelendirebiliyor.

Gerçek doğum sancısı ile yalancı sancıyı birbirinden ayırt etmek çok zor değildir. Gerçek sancının daha düzenli olduğunu ve aynı zamanda ağrılı bir şekilde meydana geldiğini söyleyebiliriz. Yalancı sancılara ağrı eşlik etmez. Aynı zamanda Braxton Hicks sancılarının düzenli olmadığını da belirtmek gerekiyor. İki sancının farklarından biri de gerçek sancı durumunda rahim ağzında da yavaş yavaş açılmanın meydana geliyor olmasıdır. Doğum sancıları vücudun farklı bir bölgesinde hissedilen tüm sancılardan çok daha farklı olur.

Doğum sancısının gerçek olup olmadığının anlaşılmasını sağlayan bir diğer yöntem de pozisyon değişikliği yapılması oluyor. Yalancı sancılar pozisyon değiştirildiğinde çoğu zaman geçer ya da azalır. Ancak gerçek sancı geçmez. Aynı zamanda yalancı sancı masajla azalırken ya da geçerken gerçek doğum sancının masajla azalması yahut geçmesi de mümkün olmaz. Doğum sancısının belirtilerini, nasıl olduğunu ya da sancının nasıl hissedildiğini de aktaracağız. Öncesinde ise bu sancının nasıl başladığını aktaralım.

Doğum Sancısı Nasıl Başlar?

doğum sancısı nasıl başlar

Öncelikle ilk defa doğum yapacak olan anne adaylarında doğum sancısı daha erken başlayabiliyor. Sonraki doğumlarda ise genellikle hamileliğin 38. haftası ile 42. haftası arasında başlar. Anne adaylarında bu sancı başladığında aynı zamanda şiddetli bir ağrı da hissedilir. Doğum zamanının yaklaştığının habercisi olarak kabul edilen bu sancılar başladığında doktorunuz ile iletişime geçmeniz gerekir.

Ancak yalancı sancılar sadece doğum sancılarının bir provası olarak düşünülmelidir. Bu durumda bir yere uzanmak ve sakin bir şekilde dinlenmek gerekir. Zira kısa sürede yalancı sancıların azaldığını ve geçtiğini fark edebilirsiniz.

Gerçek doğum sancısı ise dinlenmek ya da uzanmakla geçmez. Rahimde kasılmaların başlamasından kaynaklı olarak hissedilen sancı ve ağrı hissi şiddetli düzeydedir. Anne adaylarının çok büyük bir bölümü doğum sancılarının başlamasıyla birlikte sırt ağrısı da yaşadıklarını dile getirir.

Ancak her anne adayında sırt ağrısının olmadığını da belirtmemiz gerekiyor. Bazı anne adayları ağrıdan ziyade sadece sırtlarında bir ağırlık varmış gibi hissettiklerini de dile getirirler. Bu hissin de regl dönemlerinde yaşanan sırt ağrılarından ya da sırt huzursuzluklarından farklı olduğunu söyleyebiliriz.

Gerçek doğum sancıları doğum gerçekleşene kadar devam eder. Bu arada sezaryenle doğumda doğum sancılarının olup olmadığı merak ediliyor. Anne adayının sezaryenle doğum yapacak olması durumunda önceden doğumun gerçekleşeceği zaman doktor ile birlikte belirlenir. Ancak kimi zaman belirlenen tarihten daha erken doğumun başlaması da söz konusu olabiliyor. Bu gibi durumlarda elbette doğum sancıları hissediliyor. Çeşitli sağlık sorunları nedeniyle sezaryen doğum kararı alındığında şayet doğum sancıları başlarsa sezaryen tarihi erkene alınır ve doğumun gerçekleşmesi sağlanır.

Doğum Sancısı Belirtileri Nelerdir?

Özellikle ilk gebeliklerde doğum sancısı başladığında anne adayları korkabiliyor ya da stres yaşayabiliyor. Oysa bu durum son derece normaldir. Yalancı kasılmalar anne adaylarının gerçek doğum sancılarına alışması bakımından da önem taşıyabiliyor. Elbette doğumun yaklaşmasıyla birlikte bu sancılara daha farklı değişimler de eşlik edebiliyor. Belirtilerden biri serviksin değişmesidir.

Rahim ağzında yumuşama ve genişleme meydana gelmeye başlar. Bu durum vücudun doğuma hazırlanmasıdır. Bebeğin doğum kanalından daha rahat geçebilmesi için rahim ağzı dokularında belirgin bir yumuşama meydana gelir. Serviksin yaklaşık olarak 1 cm açılması da söz konusu olabilir.

Bir diğer belirti de vajinal akıntıda değişim olmasıdır. Halk arasında bu durum ‘nişan gelmesi’ şeklinde de tanımlanabiliyor. Gebelik döneminde rahmin bakteri ve mikroplardan korunmasını sağlayan sistemlerden biri de rahim ağzını kapatan dokudur. Bu doku doğum sancısı başladığında düşer. Hafif kanlı bir yapıya sahiptir ve bu nedenle kanlı vajinal akıntı görünümü sergiler. Elbette nişan gelmesi olarak adlandırılan durum da doğumun başladığının göstergelerinden biridir. Bu durumda derhal gebelik takibini yapan doktora bilgi verilmesi gerekir.

Doğumun başlaması ile birlikte vajinadan su gelmesi de olacaktır. Bu da belirtiler arasında yer alıyor. Doğumun başlamasıyla birlikte vücut tarafından salgılanan oksitosin hormonu vajinadan su gelmesinde etkilidir. Bu durum 12 saat ile 24 saat arasında doğumun başlayacağının işareti olarak değerlendirilir. Bu noktada önemli bir unsurun altını çizmek gerekiyor. Doğumdan önce suyun gelmesi her anne adayında yaşanmaz. Bazı anne adaylarında su dolu kesenin doğuma kadar sağlam kalması da söz konusu olabilir. Bu nedenle suyun gelmemesi durumunda da anne adaylarının endişeye kapılmasına gerek olmaz.

Doğum Sancısı Nasıl Olur?

doğum sancısı nasıl olur

Doğuma kısa bir süre başlayan doğum sancısı zamanla daha sık meydana gelmeye başlar. Bir süre sonrasında ise düzenli bir şekilde yaşanır. Doğum sancılarının her seferinde biraz daha şiddetli olduğunu söyleyebiliriz. Bir öncekine nazaran şiddeti hafif de olsa artmış şekilde yaşanır. Sancılar başladığında regl döneminde yaşanan duruma benzer şekilde belde ve sırtta da hissedilebilir. Yaklaşık olarak 3 dakikada 1 kez ya da 5 dakikada 1 kez olacak şekilde devam eder. Bu sancıya neden olan ise rahimdeki kasılmalardır.

Kasılmaların şiddeti zamanla artmaya başlar ve bu nedenle doğum sancısı da daha şiddetli hissedilir. Bu sırada bebeği ve rahmi dış ortamdaki bakterilerden koruma görevini üstlenmiş olan doku da düşer. Düşmesi ile beraber kanlı bir vajinal akıntı meydana gelir. Hemen ardından ise çoğu zaman vajinadan su gelir. Elbette bu sancılar da kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Bazı anne adaylarında sancılar daha hafif düzeyde başlar ve çok ani bir şekilde şiddetlenir. Bazılarında ise birden bire oldukça şiddetli bir şekilde sancı başlar. Bu durumun kişinin ağrı eşiği ile de yakından ilgili olduğunu söyleyebiliriz. Acı eşiği yüksek olan kişiler haliyle sancıları ve ağrıyı da daha hafif hissederler.

Çok merak edilen bir konu –> Epizyotomi

Doğum Sancısı Nasıl Anlaşılır?

Anne adayları doğum sancısı nasıl anlaşılır sorusunun yanıtını da merak edebiliyor. Bu sancıların başladığı zaman her anne adayında aynı olmayabilir. Ancak çoğunlukla hamileliğin 38. haftasından sonra başlaması söz konusudur. Sancılar uzun süre devam eder ve kısa aralıklarla meydana gelir. İki sancı arasında geçen süre zamanla daha da kısalır yani sancılar daha sık olmaya başlar. Aynı zamanda sancı ve ağrının şiddetinde de bir artış meydana gelir.

Bu durum anne adaylarının gerçek doğum sancısı olduğundan emin olmasını sağlayabilir. Sancının anlaşılması için anne adayının NST cihazına bağlanması da söz konusu olabilir. Bu sayede anne karnında bebeğin kalp atışlarının takip edilmesi de mümkün olabiliyor. NST cihazı ile anne adayındaki sancılar da kontrol edilebiliyor. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

 

Mutlaka okumanızı isteriz
Normal doğum

 

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın