Kadın Sağlığı

Erken Adet Görme Nedenleri ve Düzensizliği

Erken adet görme nedenleri: Üreme dönemine giren kadınların tamamı belirli periyotlarla adet kanaması yaşar. İlk menstrüasyon sonrasında adet düzensizliği normal kabul edilir. Çünkü adet döngülerinin başlamasıyla birlikte vücut tarafından hormon dengesi hemen sağlanamayabilir. Bu dönemde erken adet görme ya da adetin gecikmesi gayet normal bir durumdur. Ancak belirli bir süre sonrasında erken adet görmenin çeşitli sağlık sorunlarının işareti olabildiğini belirtebiliriz.

Erken Adet Görmek Ne Demek?

Erken adet görme ne demektir

Kadınlarda iki adet dönemi arasında geçen sürenin 21 gün ila 35 gün arasında olması gerekir. İki adet dönemi arasında geçen sürenin 21 günden daha az olması erken adet görme olarak adlandırılır ve tıbben bu durum normal kabul edilmez.

Keza bu sürenin 35 günden fazla olması da yine normal kabul edilmeyen bir durumdur. Bu nedenle böyle bir durum söz konusu olduğunda mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvuruda bulunulması gerekir. Çünkü erken regl görme nedenlerinin araştırılması ve bir sağlık sorununun olup olmadığının mutlaka tespit edilmesi gerekir.

Özellikle hormonal dengesizliklerden kaynaklanan erken adet görme durumunda, bu dengesizliklerin kaynağına baktığımızda karşımıza yaygın şekilde çıkan unsur stres oluyor. Stres, hormonal değişimleri de beraberinde getirebiliyor ve bu değişimden adet dönemleri de etkilenebiliyor. Bununla birlikte ani duygusal değişimlerin de yine erken regl görme nedenleri arasında yer aldığını belirtebiliriz. Aşırı spor ve egzersiz yapmak gibi nedenler de kadınlarda adet dönemi düzensizliklerini beraberinde getirebiliyor.

Fazla kilo alma, kilo kaybı, rahim iç tabakasında oluşan kalınlaşma, rahimde oluşan kanser, tiroid, östrojen kullanımı, kan sulandırıcı ilaçlar, spiral kullanımı gibi birçok etken adet düzensizliğine neden olabilmektedir. Bunların tam tespiti için gerekli kontroller yapılmalı ve durumunuza uygun tedavi ile devam edilmelidir. Adetin belli bir sürenin üzerinde gecikmesi, bunun sürekli tekrarlaması ve düzensizlik durumu oluşmasında gecikmeden muayene olmanızı tavsiye ederim. Dr. Barış Korkmaz

Konuyla ilgili kritik bir unsurdan da söz etmek gerekiyor. Aslında erken adet görme zannedilen durum bir ara kanama da olabilir. Yumurtalık kistlerinden rahim kanserine ve myomlara kadar pek çok sağlık sorununun ara kanamaya sebebiyet verdiğinin bilinmesi gerekiyor. Dolayısıyla erken dönemde adet kanaması yaşanması halinde kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından muayene edilmeniz ve sizden istenen çeşitli tetkikleri yaptırmanız gerekiyor. Böylelikle olası bir sağlık sorunu mevcutsa, erken tanı mümkün olabilir ve gerekli tedavi protokolüne başlanabilir.

Okumanızı öneririz –> Regl adet nedir

Adet Görmek Ne Anlama Gelir?

Adet görmek ne anlama gelir

Adet dönemlerinde vücutta bazı hormonlar salgılanır ve bu hormonlar da rahim içerisinde bulunan yumurtalıkları uyarır. Cinsel ilişki yaşanmış olması durumunda, normal koşullarda bu uyarıyla birlikte yumurta ve sperm buluşur ve eğer döllenme gerçekleşirse gebelik oluşur.

Gebeliğin oluşmaması durumunda ise yumurtalar kanama ile vücuttan atılır ve rahim kendini yeni bir gebelik için hazırlamaya başlar. Adet görmek genel olarak bu şekilde ifade edilebilir. Ancak erken regl görme konusu, üzerinde titizlikle durulması gereken bir durumdur ve nedeninin mutlaka araştırılması gerekir.

Ergenlikte Erken Adet Görmek

Ergenlik döneminde erken adet görme sık yaşanan durumlardan biridir. İlk adet kanamasının olmasının ardından 1 yıl ila 1,5 yıl gibi bir süre boyunca, vücutta hormonal denge tam olarak oluşamayabilir. Bu süreçte adet kanamaları erken dönemde meydana gelebilir.

Ancak 1,5 yıldan daha uzun sürmesi durumunda mutlaka bir sağlık kontrolünden geçilmesi gerekir. Halen ergenlik döneminde bulunuluyor olsa dahi sağlık kuruluşuna başvurulması çok büyük önem taşıyor. Çünkü ergenlik döneminde olunması, erken adet görme nedeninin bir sağlık sorunundan kaynaklanmadığı anlamına gelmez.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Erken Adete Yol Açabilir

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar erken adet

Pek çok farklı unsurun adet döneminde değişikliğe neden olabildiğini Aktardık. Bununla birlikte cinsel yolla bulaşan ve oldukça yaygın şekilde görülen klamidya, gonore gibi çeşitli hastalıkların da erken adet görme sorununa neden olabildiğini belirtmek gerekiyor.

Erken adet görmeyle birlikte kanlı akıntı olması gibi birkaç semptom ile kendini belli eden bu hastalıkların da erken dönemde teşhis edilmesi ve zaman kaybetmeden gerekli tedaviye başlanması gerekir. Cinsel yolla bulaşan bu hastalıklar karın ağrısı, cinsel ilişkide ağrı ya da idrar yaparken ağrı ve yanma olması gibi farklı belirtiler de gösterebilir. Bu belirtilerden sadece biri mevcutsa bile mutlaka sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Çok merak ediliyor –> Orgazm

Erken Adet Görme Hamilelik Belirtisi midir?

Elbette erken adet görme bir hamilelik belirtisi değildir. Ancak hamilelik döneminde, döllenen yumurtanın rahim içerisine yerleşmesi esnasında, lekelenme şeklinde çok hafif bir kanama olabilir ve bu durum normaldir. Zira kimi zaman gebelik kaynaklı olarak yaşanan lekelenme şeklindeki bu kanama erken adet görme zannedilebiliyor.

Ancak gebelik kesesinin yerleşmesinden kaynaklanan bu kanamanın adet kanaması gibi yoğun olmadığını belirtmek gerekiyor. Bu iki kanama birbirinden farklıdır. Eğer mevcut kanama bir adet kanaması ise daha yoğun olacaktır ve 1 ila 2 günden daha uzun sürmesi beklenir.

Adet Düzensizliği Belirtileri Nelerdir?

Adet düzensizliği belirtileri

Öncelikle erken adet görme de bir adet düzensizliğidir. Adet kanamalarının miktarı, iki adet dönemi arasında geçen sürenin 21 günden daha az ya da 35 günden daha fazla olması adet düzensizliğinin en net göstergesidir. Kadınların kendi adet döngülerini mutlaka gözlemlemeleri gerekir.

Örneğin 25 günlük periyotlar halinde adet kanaması yaşayan bir kadın için bu periyodun 35 güne çıkması, mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiği anlamına gelir. Her ay kadınlarda adet kanaması aynı oranda olmayabilir. Ancak belirgin bir şekilde kanamanın artması ya da azalması, adet döngüsünün değişmesi dikkate alınması gereken unsurlar arasında yer alıyor.

Dış gebelik, yumurtalık kanseri, polip, rahim duvarının fazla büyümesi gibi pek çok farklı rahatsızlığın erken adet görme ya da geç adet görme gibi sonuçlar da doğurabileceğinin bilinmesi gerekiyor. Erken tanı tüm hastalıklarda çok büyük bir önem taşır. Adet düzensizliğinin nedeninin zaman kaybedilmeden araştırılması gerekiyor.

Adet Düzensizliği Nasıl Tedavi Edilir?

Adet düzensizliğine neden olan unsurun tespit edilmesi, erken adet görme ya da adet düzensizliği tedavisinin belirlenmesini de sağlar. Bu nedenle sadece bir ya da birkaç tedavi yönteminden söz edemeyiz. Radyolojik tetkikler, jinekolojik muayene ve laboratuvar testlerinin doktor tarafından bir arada değerlendirilmesinin ardından, gerek görülmesi halinde smear testi gibi farklı tetkik ve testler yaptırmanız da sizden istenebilir.

Sonrasında adet düzensizliğinin kaynağı tespit edilir ve tedaviye başlanır. Tedavi kimi zaman ilaç kullanımı şeklinde kimi zaman da cerrahi müdahale ile yapılır. Hormon takviyesi gibi farklı tedavi yöntemleri de tercih edilebilir.

Öneriyoruz –> Menoraji

Adet Düzensizliği Nedir?

Adet düzensizliği nedir

Adet düzensizliği, adet dönemlerinin olması gerekenden daha kısa ya da daha uzun olmasıdır. Aynı zamanda kanamanın normalden az ya da fazla olması da yine adet düzensizliği olarak değerlendirilir. Adet düzensizliği sadece erken adet görme durumundan ibaret değildir.

Adet kanamasında kan miktarının normalden fazla olması hipermenoredet, az olması ise hipomenore olarak adlandırılır. Düzensiz periyotlar ile olan fazla miktarda kanama ise menometroraji olarak değerlendirilir. Adet süresinin çok uzun olması menorajidir. İki adet dönemi arasındaki sürenin 35 günden fazla olması oligomenore, erken adet görme yani iki adet dönemi arasındaki sürenin 21 günden az olması ise polimenore olarak adlandırılır.

1 yıl içerisinde kadınların 1 ya da 2 defa adet düzensizliği yaşaması normal kabul edilir. Ancak daha fazlası adet düzensizliği nedeninin araştırılmasını zorunlu kılar. Haliyle erken adet görme durumunda, özellikle bu durum yılda 2 defadan daha fazla sayıda gerçekleşiyorsa kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşmeniz gerekir. Sağlığınızı düşünerek rutin jinekolojik muayenelerinizi aksatmayın. Böylelikle olası bir hastalık durumunda erken teşhis imkanı doğabilir.

 

İlginizi çekebilir:
Adet döneminde hamilelik

 

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:
https://newsnetwork.mayoclinic.org/discussion/mayo-clinic-q-and-a-irregular-periods-can-be-common-at-first/

 

Adet problemleri ile ilgili detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. Mrb hocam ben sürekli adetime 4 5 qün kala erken adet oluyorum sizce bu durum normal mi? Bide cinsel ilişkiye birden fazla girince zorlanma oluyr kanamam oluyr idrarımı ederken yanmada oluyor acaba bu neden oluyr.

  2. Meraba hocam. Adetim geçen perşembe bitti. Bir hafta sonra yani pazar günü kahverengi lekelenme başladı. Bugün hafif kanlı ve kahverengi akıntı artarak devam ediyor. Çok tedirgin oldum. Nedeni nedir acaba?

  3. merhaba geçen ay 2-3 gün gecikti kanamam ve sınav haftası dolayısıyla ağrı çekmemek için ağrı kesici kullandım bu ay ise 13 gün önce geldi kanamam sizce bunun sebebi nedir?

    1. Yoğun stres sevinç heyecan durumlarında adet dönemleri bir miktar değişebilir fakat sürekli olursa hormon profiline bakılması gerekiyor.

  4. Merhaba hocam ben her ay 5 gün önce adet oluyorum geçen ay 28inde oldum bu ay 23 bidaki ayda 18 de olucam normal mi sizce tesekur ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın