Gebelik

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır? Zararları Var mıdır?

Ertesi gün hapı eczanelerden kolaylıkla temin edilebilen ve korunmasız cinsel ilişki sonrasında hamile kalma riskini ortadan kaldırmak için kullanılan ilaçlardır. Bu hapların temin edilebilmesi için kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından reçete edilmesine gerek olmaz. İlaçların sadece hamile kalmayı engellemek için formüle edildiğini unutmamak gerekiyor. Bu hapların başka bir fonksiyonu yoktur.

Ayrıca acil doğum kontrol hapı ile doğum kontrol haplarının birbirine karıştırılmaması gerekiyor. Bu haplar, doğum kontrol hapları gibi düzenli olarak kullanılması gereken ilaçlar değildir. Sadece cinsel ilişki sonrasında tek bir adet ya da iki adet kullanılır. Asla doğum kontrol yöntemi olarak bu ilaçların daimi olarak içilmemesi gerekiyor. Gebeliği önlemek amacıyla formüle edilen bu hapların yüksek oranda hormon içerdiğini bilmenizde fayda var. Dolayısıyla sürekli olarak alınması ya da yüksek dozda kullanılması çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir.

Bununla birlikte ertesi gün hapı ile adet düzeninin sağlanamadığını, adet düzensizliğine çözüm olan bir ilaç olmadığını da belirtmek gerekiyor. Maalesef toplumda ertesi gün haplarıyla ilgili yanlış inanışlar var. Bunlardan biri de adet düzensizliklerine çözüm olduğudur ki asla bu bilgi doğru değildir. Ertesi gün haplarının düşük yapmaya da neden olamayacağını ve gebeliği sonlandırma yöntemi olmadığını da belirtmek gerekir. Hiçbir ilacı amacı dışında kullanmamalısınız ve ertesi gün hapı da bir ilaçtır.

Dışarı boşalma geri çekilme yöntemi ile istenmeyen gebeliklerden korunulur mu? detaylı bilgi için aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Tıkla –> Dışarı boşalma yöntemi

Ertesi Gün Hapı Ne Kadar Korur?

Ertesi gün hapı ne kadar korur

Kadınların yanıtını merak ettiği sorulardan biri de ertesi gün hapı ne kadar süre korur yönündedir. Bu hapların koruma süresi hangi ilaç firması tarafından üretildiğine bağlı olarak değişkenlik gösterdiğinden net bir süre belirtmek yanıltıcı olur. Ancak genellikle 3 gün koruma sağladıklarını belirtebiliriz. Bunun nedeni sperm hücrelerinin rahimde koşulların uygun olması durumunda 3 gün boyunca yaşayabiliyor olmasıdır. Bazı ilaç firmaları 4 güne kadar uzayabilen bir koruma süresi sunan acil doğum kontrol hapı üretimi de yapabiliyor.

Ne Kadar Süre İçinde Alınmalı?

Korunmasız ilişki yaşandığında ertesi gün hapı mutlaka ilişkiden sonra 72 saat içerisinde alınmalıdır. Bu noktada altının çizilmesi gereken bir husus var. Bu hapı ilişkiden sonra ne kadar erken dönemde alırsanız hamileliğin oluşması riski de o kadar düşer. Hapların koruma düzeyi % 98,9’dur ancak bu oran cinsel ilişkiden hemen sonra ilacın alınması durumunda geçerlidir.

Şayet acil doğum kontrol hapı ilişkiden yaklaşık 12 saat sonra alınırsa koruma olasılığı % 90’a düşüyor. İlişkiden bir sonraki gün alınması durumunda ise hamileliği engelleme olasılığı % 70’e geriliyor. İkinci günün akşamında ise % 60’a düşen koruma olasılığı cinsel ilişkiden sonraki üçüncü gün alınması durumunda ise % 50 oranında koruma sağlayabiliyor. Bu nedenle kondomun yırtılması, geri çekme yönteminin başarılı olmaması, doğum kontrol hapının içilmesinin unutulması, spiralin kayması ya da cinsel saldırılar gibi durumlarda ertesi gün hapı ilişkiden hemen sonra alınmaya özen gösterilmelidir.

İlginizi çekebilir –> Doğum kontrol hapları

Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri Nelerdir?

Ertesi gün hapı yan etkileri

Öncelikle ertesi gün hapı yan etkilerinin görülme oranı en düşük olan haplardan biri olduğunu belirtebiliriz. Bu hapların yan etkilerinin görülme oranı sadece % 16 düzeyindedir. Ancak elbette bu durum hiçbir yan etkisinin olmadığı anlamına gelmiyor. En yaygın görülen yan etki mide bulantısı oluyor. Bazı kadınlarda mide bulantısı kusma sonucunu da doğurabiliyor. Şayet ilacı içtikten sonra 2 saat içerisinde kusarsanız yeni bir hap içmeniz gerekir. Çünkü ilaç etki edemez.

Eğer acil doğum kontrol hapı içildikten sonra 2 saat geçtiyse ve sonrasında kustuysanız yeniden bir hap içmenize gerek olmaz. Bununla birlikte kısa süreli bir adet düzensizliği de yaşanabilir. Ancak çoğu zaman adet düzensizliğine müdahale edilmesine ve tedavi uygulanmasına gerek olmaz.

Korunmasız ilişkilerde hamile kalmayı büyük oranda engelleyen bu ilacın ilişkiye girildikten sonra 72 saat içerisinde kullanılması gereklidir. Bu süre içerisinde alınan haplar yüksek oranda etkilidir. Bu ilaç düşük ilacı ile karıştırılmamalıdır, bu ilacın fonksiyonu düşük ilacının fonksiyonu ile farklıdır. Eczanelerden kolayca temin edilen ertesi gün hapının ayrıca adet düzenleme fonksiyonu da sanılanın aksine yoktur… Dr. Barış Korkmaz

Çünkü kendiliğinden yeniden adet döngüsü düzene girer. Şayet aylar geçmesine karşın adet düzensizliği sorunu devam ediyorsa bu durumda kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşmeli, daha önce ertesi gün hapı kullandığınızı ve sonrasında adet düzensizliği başladığı bilgisini doktorunuza iletmelisiniz.

Çok ender görülmesi kaydıyla ertesi gün hapı vücutta alerjik reaksiyona da sebebiyet verebiliyor. Bununla birlikte hafif düzeyde baş ağrısı, karın ya da kasıklarda ağrı gibi yan etkilerin de mevcut olduğunu belirtmek gerekiyor. Yan etkiler genellikle hafif düzeyde ortaya çıktığından kişinin günlük yaşantısına olumsuz bir etkide bulunmuyor. Ancak yan etkiler görüldüğünde de 3 gün kadar sürebiliyor. Daha uzun sürmesi durumunda doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

Mutlaka okumanı öneririz –> Spiral

Acil Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Bu ilaçlar kolaylıkla yutulabilen hap formunda üretiliyor. Az miktarda su ile ertesi gün hapı yutulabilir. Hangi ilaç firması tarafından formüle edilen hapı tercih ettiğinize bağlı olarak kaç adet içmeniz gerektiği de değişebilir. Çoğunlukla bu ilaçlar tek tablet şeklinde üretiliyor. Ancak bazı firmalar tarafından hazırlanan hapların belirli aralıklarla iki adet içilmesi de gerekebilir. Bu nedenle mutlaka kutu içerisinden çıkan prospektüsü okumalısınız. Bu sayede kaç adet içmeniz gerektiği konusunda net bir bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca ertesi gün hapı fazla içildiğinde gebelik riskini önleme olasılığı da artmaz. Maalesef halk arasında böyle bir inanış olduğuyla da karşılaşabiliyoruz. Eczaneden iki ya da 3 ilaç alınması ve tümünün içilmesi hamile kalma olasılığını % 100 ortadan kaldırmaz. Gebeliği önleme olasılığı yine % 98,9 düzeyinde olacaktır. Fazla miktarda içmeniz sadece vücudunuza fazla miktarda progesteron hormonu yüklemeniz anlamına gelir ki bu da tıbben önerilen bir durum değildir. Sağlığınızı göz önünde bulundurarak hapların prospektüsünde yazan miktarın dışına asla çıkmamalısınız.

Kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır? ilk cinsel deneyim yaşayan kadınların en sık sorduğu sorulardan biri detaylı bilgi için aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Tıkla –> Kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır

Ertesi Gün Hapı Nasıl Koruma Sağlar?

Acil doğum kontrol hapı nasıl koruma sağlar

Çeşitli ilaç firmaları tarafından üretilen ertesi gün hapı iki farklı şekilde gebeliği engelliyor. Bunların ilki rahimdeki yumurtalıkların yumurta hücresi üretmesini engellemek ve bu sayede gebelik oluşumunu önlemektir. Diğeri ise Rahmin yapısında basit bir değişime neden olmasıdır. Bu sayede döllenme gerçekleşmişse bile yumurta rahme tutunamaz ve dolayısıyla hamilelik de oluşmaz.

Cinsel ilişkinin ardından belirli bir süre içerisinde mutlaka alınması gereken acil doğum kontrol hapı yüksek düzeyde progesteron hormonu içeriyor. Bu hormon yumurtanın sperm hücreleri tarafından döllenmesini engelliyor.

Ancak döllenme meydana gelmiş olsa da yumurta rahme tutunamıyor ve bu da yine progesteron hormonu sayesindedir. Piyasada progesteron hormonu ile birlikte östrojen hormonunu da içeren yani her iki hormonu barındıran hap çeşitleri de mevcut. Ancak yapılan araştırmalar gebeliği önleme noktasında yalnızda progesteron hormonu içeren hapların daha başarılı olduğunu ortaya koydu.

Hiçbir acil doğum kontrol hapı gebeliği % 100 önlemez. Her ne kadar bu hapın ideal süre zarfında içilmesine karşın hamileliğin oluşması riski % 1,1 gibi son derece düşük bir oran olsa da mutlaka hamilelik riskinin göz önünde bulundurulması gerekiyor. Örneğin korunmasız cinsel ilişkiden sonra beklenen zamanda adet olmadıysanız gebelik testi yaptırmanızda fayda olacaktır.

Zira istenmeyen gebelik durumunda kürtajın yasal olarak belirli bir süre içerisinde yapılması gerektiğini unutmayın. Yasal süreyi kaçırmanız durumunda bebeği dünyaya getirmek durumunda kalırsınız. Tüm bu süreçleri göz önünde bulundurarak ertesi gün hapı içmiş olmanıza karşın adet olmamanız durumunda gebelik testini gecikmeden yaptırın.

 

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Hocam merhabalar iyi günler ben şüpheli ilişkiden 2 gün sonra 9 haziranda ertes 72 aldım ilacın etkisiyle 6 gün sonra 15 inde kanamam oldu 3 4 gün sürdü ondan 10 15 gün sonra beklediğim adeti gördüm yani 1 temmuzda ama miktarı çok azdı 2 3 gün içnde bitti 1 ay gecti henüz adet olmadım gebelik riskim var mıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın