Gebelik

Gebelik Testi Kanda ve İdrarda Nasıl Yapılır?

Gebelik testi kadınların hamile olup olmadıklarını belirlemek için gerçekleştirilen testtir. Adet gecikmesi en önemli gebelik belirtilerinden biridir. Bu nedenle adet gecikmesi yaşayan ve korunmasız cinsel ilişkiye girmiş olan kadınların gebelik tespiti için mutlaka gebelik testi yaptırmaları gerekiyor. Gebelik testinin yapılmasında geç kalınmaması, özellikle istenmeyen gebeliklerde çok büyük önem taşıyor. Çünkü ülkemizde kürtaj işlemi yasal düzenlemelere tabidir. İstenmeyen gebelikleri sonlandırmak için kürtaj işleminden faydalanmak isteyenlerin gebeliğin 10. haftasını kaçırmaması gerekir.

Yasalar kapsamında gebeliğin 10. haftasından sonra kürtaj işlemi sadece belirli spesifik durumlarda yapılabiliyor. Aksi halde gebeliğin 10. haftadan sonra sonlandırılması kanunen yasaktır. Dolayısıyla adet gecikmesi durumunda hamilelik testinin yapılması ve şayet istenmeyen gebelik söz konusu ise derhal kürtaj işlemi için randevu alınması büyük önem taşıyor. Gebelik testinin ne zaman yapılması gerektiğine ya da test sonucunun nasıl değerlendirilmesi gerektiğine değineceğiz. Fakat öncesinde bu testin nasıl yapıldığını mercek altına alalım.

Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Gebelik testi nasıl yapılır

Hamile olduğuna dair şüphe duyan kadınlar hamilelik testi nasıl yapılır sorusunun yanıtın da merak edebiliyor. Öncelikle gebelik testlerinin iki farklı grupta değerlendirilmesi gerektiğini belirtelim. Bunların ilki idrar numunesi kullanılarak evde pratik bir şekilde yapılan testlerdir. Diğeri ise kan numunesi kullanılarak laboratuvar ortamında gerçekleştirilen hamilelik testi oluyor.

Elbette bu iki test kıyaslandığında kan numunesi ile laboratuvarda yapılan hamilelik testlerinin çok daha güvenilir sonuçlar verdiğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda kanda beta hCG seviyesini ölçen gebelik testleri daha erken dönemde hamilelik tespiti sağlayabiliyor olmasıyla ön plana çıkıyor. Gebelik planlayan kadınlar hamile olup olmadıklarını olası en erken dönemde öğrenmek istiyor. Bu durumda kanda gebelik testinin tercih edilmesi çok daha doğru bir seçenek olacaktır.

Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Evde gebelik testi yapmak için bir miktar idrar numunesi kullanmak gerekiyor. Pek çok farklı firma tarafından üretimi gerçekleştirilen hamilelik testi çeşitleri mevcuttur. Bu testler genellikle çubuk formunda üretiliyor. Bir kap içerisine idrar topladıktan sonra test çubuğunun numunenin temas etmesi gereken bölümünü bu kaba batırabilirsiniz. 5 saniye ile 10 saniye çubuğu batırmanız gerekiyor. Ardından birkaç dakika beklemeniz halinde test sonucunu test çubuğu üzerinde görebilirsiniz.

Hangi markanın gebelik test çubuğunu tercih ettiğinize bağlı olarak evde hamilelik testi nasıl yapılır sorusunun yanıtı da değişebilir. Bazı test çubuklarının üzerine idrar numunesini, kutu içerisinden çıkan damlalık ile damlatmanız da gerekebilir. Test çubuklarında sonuç genellikle tek çizgi ya da çift çizgi şeklinde gösteriliyor. Bazılarında ise artı ya da eksi işareti ile sonucun anlaşılması sağlanıyor.

Bazı markalar tarafından üretilen test çubuklarının üzerinde ise ‘hamile’ ya da ‘hamile değil’ şeklinde semboller de bulunabiliyor. Evde hamilelik testi aldığınızda kutu içerisinden çıkan kullanım talimatını dikkatlice okumalısınız.

Mutlaka okumalısın –> https://bursakadinhastaliklari.com/yumurtlama-donemi-hesaplama/

Evde Hamilelik Testi Yapmak Ne Kadar Tutarlıdır?

Evde hamilelik testi yapmak

Kadınlar evde uygulanan gebelik testi sonuçlarının güvenilir olup olmadığını da sıklıkla merak ediyor. Bu testlerin % 98 oranında doğru sonuç verdiğini belirtebiliriz. Ancak % 1 ya da % 2 oranında yanılma paylarının olduğunu da asla unutmamak gerekiyor. Bu nedenle sonuç negatif yani ‘gebelik yok’ şeklinde çıksa da şayet adet kanaması halen başlamadıysa bir süre sonra yeniden testi tekrarlamak ya da kanda hamilelik testi yaptırmakta fayda olacaktır.

Bu konuda kritik bir unsurun da altını çizmek gerekir. Piyasada ‘erken gebelik testi’ olarak lanse edilen hamilelik testi çeşitleri de bulunuyor. Ancak bu testler ile gebeliğin tespit edilebilmesi için adet döneminin üzerinden bir süre geçmiş olması gerekiyor. Çünkü söz konusu testler beta HCG hormonunu tespit etmeye yönelik olarak formüle ediliyor. Bu hormonun idrarda belirli bir oranda bulunması için de ideal test süresinin gelmesini beklemek gerekir.

İdrarda Gebelik Testi

İdrarda gebelik testi de genellikle 2 farklı şekilde yapılır. Bunların ilki idrar numunesi alınan kap içerisine test çubuğunun batırılması ve bir süre beklenmesi şeklindedir. Diğeri ise test çubuğu üzerine birkaç damla idrar numunesi damlatılması şeklinde uygulanır. Her ikisinde de sadece bir miktar idrar numunesi kullanmak testin gerçekleştirilmesi için yeterli oluyor.

Çift Çizgi Ne Anlama Gelir?

Evde uygulanan gebelik testi üzerinde çift çizginin çıkması hamileliğin mevcut olduğu anlamına gelir. Bunun anlamı idrar içerisinde belirli bir oranda gebelik hormonu yani Beta HCG hormonu bulunuyor olmasıdır. Çok sayıda kadın hamilelik testi nasıl yapılır konusunda tercihini öncelikle evde uygulanan bu testlerden yana kullanıyor. testin pozitif çıkması durumunda ise kanda gebelik testinin uygulanmasını sağlıyor ve bu sayede gebeliğe dair net bir bilgi edinilmesi de mümkün olabiliyor.

Silik Çizgi Ne Anlama Gelir?

İdrar numunesiyle yapılan evde gebelik testi kimi zaman silik çizgi şeklinde bir sonuç verebiliyor. Bu durumda da gebelik testinin pozitif olduğunu belirtmek mümkündür. Özellikle erken dönemlerde yapılan gebelik testlerinde sonuç çift çizgi şekilde çıksa da çizgilerden biri daha silik görünüm sunabilir. Böyle durumlarda birkaç gün bekleyerek testi tekrarlamak daha doğru olacaktır.

İlgini çekebilir –> https://bursakadinhastaliklari.com/folik-asit/

Kanda Gebelik Testi

Kanda gebelik testi

Kanda gebelik testi 2 farklı şekilde yapılır. Bunların ilki kandaki hCG hormonunun kesin değerini tespit eden testtir. Diğeri ise sadece kanda gebelik hormonunun olup olmadığını tespit eder. Her iki test de gebeliğin kesin olarak tespitini sağlayabiliyor. Ancak testin pozitif çıkması sağlıklı bir gebelik olduğu anlamına gelmez.

Mol gebelik ya da dış gebelik olup olmadığının anlaşılması için mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından ultrason eşliğinde muayene olmanız gerekir. Kadınlar için hamilelik testi nasıl yapılır sorusunun yanıtlarından biri olan kanda gebelik testinin en önemli avantajı evde gebelik testine nazaran yaklaşık 7 gün daha erken sonuç verebiliyor olmasıdır.

Merak edenler için –> https://bursakadinhastaliklari.com/yumurta-kalitesini-arttirmanin-yollari/

Hamilelik Testi Sonucu Nasıl Değerlendirilir?

Kadınların hamilelik testi nasıl yapılır konusu kadar test sonucunun nasıl değerlendirildiğini merak ettiği de biliniyor. Test sonucu ‘pozitif’ ya da ‘negatif’ olarak değerlendirilir. Ancak sağlıklı bir gebelikten söz etmek için yapılan ultrason görüntülemesin de gebelik kesesinin görülmesi gerektiğini de unutmamak gerekiyor. Gebelik kesesi karından yapılan ultrason ile gebeliğin 6. haftasında ya da 7. haftasında görülebilir.

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Döllenmenin meydana gelmesi ve hamilelik hormonunun salgılanmaya başlanması biraz zaman alıyor. Bu nedenle gebelik testi en erken cinsel ilişkiden 21 gün sonra yapılmalıdır. Kanda gebelik testinin daha erken sonuç vermesi mümkün olabiliyor. Evde gebelik testinin yapılması için de birkaç gün daha beklenmesi, en doğru sonucu elde etmek adına önem taşıyor.

Hamile Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım?

Elbette gebelik testi yapılmadan da hamileliğin belirtileri sayesinde gebeliğe dair şüphe ortaya çıkabilir. Adet gecikmesi en erken ve en önemli gebelik belirtisidir. Diğer gebelik belirtilerinin ilerleyen dönemlerde ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Bu nedenle olası en erken dönemde hamile olup olmadığını öğrenmek isteyen kadınların kanda gebelik testini yaptırması gerekiyor. Henüz gebeliğin mide bulantısı ya da kokulara karşı hassasiyet gibi belirtileri ortaya çıkmadan test ile hamileliğin anlaşılması mümkündür. Gebelik testiyle ilgili tüm sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Tıkla öğren –> https://bursakadinhastaliklari.com/anne-karninda-bebegin-kilosu/

 

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Merhaba ben 3 kasımda kürtaj oldum. Ayın 10 unda bir seferlik ilişkim oldu. 35 gün geçti ama hala adet olmadım ve kan verdim. 3.12 çıktı sizce hamile olma ihtimalim Varmı ? Yoksa betam bir daha yükselmez mi?

  2. Merhabalar hocam benim bi sorum olacaktı. Adet günüm 5 gün gecikti idrar testi yaptım ama tek çizgi çıktı ve adet öncesi gördüğüm belirtileri görmedim sadece ara ara midemde yanma gibi bulantı gibi küçük problemler yaşıyorum kan testi de yaptırmalı mıyım ? Hamile olma ihtimalim var mıdır?

    1. Gebelik durumlarında kesin tanı kan tahlili ile konulmaktadır. Bu sebeple kan tahlili size net bilgi verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın