Gebelik

Gebelik Zehirlenmesi (Preeklampsi) Belirtileri

Gebelik zehirlenmesi hamileliklerin yaklaşık olarak % 2’sinde görülen ve hem anne hem de bebek ölümlerine yol açtığı için son derece önemli olan bir hastalıktır. Dolayısıyla tüm dünya genelinde kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının en çok önemsediği rahatsızlıklardan biri de preeklampsi olarak adlandırılan bu problem oluyor.

Erken dönemde hastalığın tespit edilmesi ve önlenmesi hayati önem taşıyor. Bu nedenle tüm anne adayları söz konusu hastalığın belirtilerinin neler olduğunu çok iyi bilmeli ve bu belirtileri de dikkate almalıdır. Elbette belirtileri de detaylı bir liste halinde aktaracağız ancak öncesinde bu sorunun kaynağını birlikte irdeleyelim.

Gebelik Zehirlenmesi Neden Olur?

gebelik zehirlenmesi neden olur

Genel olarak gebelik zehirlenmesi üzerine çok sayıda araştırma yapılmış olmasına karşın nedenini henüz tam olarak bilinemediğini söyleyebiliriz. İncelemeler bu problemin kaynağının ya da başlangıç noktasının anne karnındaki bebeği besleyen plasenta olduğunu gösterse de net bir bilgi ya da bulgu elde edilemedi.

Bilindiği gibi hamilelik döneminde kan damarları değişim içerisine girer ve plasentaya kan göndermek için gelişirler. Ancak gebelik zehirlenmesi yaşayan anne adaylarında kan damarlarının olması gerektiği gibi değişim içerisine girmediği gözlemleniyor. Bazı anne adaylarında da bu sistem olması gerektiği gibi çalışmıyor. Gebelikte hafifçe genişlemesi gereken damarların dar kalması ise plasentaya ulaşan kan miktarını sınırlıyor. Bu durum anne karnındaki bebeklerin gelişim sürecini de olumsuz yönde etkiliyor. Söz konusu sorunu yaşayan anne adaylarının bebeklerindeki gelişim gerilikleri de buna bağlanıyor.

Kan damarlarında hasar olması da rahimdeki kan akışının yetersiz kalmasının nedenlerinden biridir. Genetik faktörlerden de söz etmek gerekebilir. Bu rahatsızlık bazı genler aracılığı ile aktarılabiliyor ve aile öyküsünde preeklampsi olan kadınların da risk grubunda yer aldığı söylenebilir. Tüm bunlarla birlikte bağışıklık sistemiyle ilgili bazı sorunlara da işaret edilebilir. Konuya dair net bir bulgudan söz edilemiyor olsa da bağışıklık sistemiyle ilgili sorunların da gebelikte zehirlenme olarak adlandırılan bu probleme yol açtığı düşünülüyor.

Gebelik Zehirlenmesinin Belirtileri Nedir?

Hamilelik döneminde yaşanan gebelik zehirlenmesi pek çok farklı belirti ile kendini gösterebiliyor. Bazı anne adayları daha fazla sayıda belirti yaşarken bazı anne adaylarında belirtilerin sayısı daha az ve şiddeti de daha hafif olabiliyor. Yaygın şekilde görülen belirtileri ise şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Baş ağrısı
 • Mide ya da karın bölgesinde ağrı
 • Bulanık görme ya da görme kaybı
 • Bilinç ile ilgili sorunlar
 • Nefes darlığı, solunum sıkıntısı
 • Vücudun bazı bölgelerinde ödem oluşması
 • Aşırı yorgun ve bitkin hissetme
 • İstemsiz kasılmalar olması
 • Hipertansiyon (gebeliğin ikinci yarısında yaşanır)
 • Böbrek yetmezliği (Hipertansiyondan kaynaklanır)
 • İdrarda protein görülmesi
 • Bebekte oksijenlenmenin azalması
 • Karaciğer fonksiyonlarında bozulma olması

Karaciğer fonksiyonlarında bozulma olması baş ağrısına ve epilepsi krizlerine yol açabilir. Bununla birlikte beyin kanamasının meydana gelme riski de artar. Özellikle karaciğerde yırtılma meydana gelmesi, böbrek yetmezliği ve vücutta beyin kanamasının yanı sıra farklı kanamalar da olması ölümcül sonuçlara neden olabiliyor. Dolayısıyla yukarıda sıralanan semptomlardan sadece biri yaşandığında bile anne adaylarının gebelik takibini yapan doktora bilgi vermesi çok büyük bir önem arz ediyor.

İlginizi çekebilir –> https://bursakadinhastaliklari.com/hamilelik-belirtileri/

Gebelik Zehirlenmesi Tedavisi

gebelik zehirlenmesi tedavisi

Anne adayları gebelik zehirlenmesi tedavisi konusunda da bilgi sahibi olmak isteyebiliyor. Şayet bu sorun ağır bir şekilde yaşanıyorsa gebeliğin sonlandırılması gerekiyor. Aksi halde hem bebeğin hem de anne adayının hayatını kaybetmesi söz konusu olabilir. Hafif düzeyde olması durumunda ise tıbbi bakım ve beraberinde ilaç tedavisi eşliğinde gebelik takibi yapılabilir.

Sonrasında hamileliğin 37. haftasının tamamlanması ile birlikte doğumun gerçekleştirilmesi sağlanır. Kimi zaman preeklampsi çok daha ciddi düzeyde olabiliyor ve bu durumda doğumun hamileliğin 34. haftasında gerçekleştirilmesi de gündeme gelebilir.

Bir anlamda anne adayının durumu, zehirlenmenin seviyesi gibi çeşitli unsurlar dikkate alınarak bir tedavi planlamasının yapıldığını söyleyebiliriz. Fakat önlem amaçlı da olsa tüm tedavilerin kesinlikle hekim kontrolünde gerçekleştirilmesi gerekiyor. Tedbir amaçlı olarak bazı yaşam ve beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi de tercih edilebilir. Bu konuda gebelik takibini yapan doktordan daha detaylı bilgi alınabilir.

HELLP Sendromu Bulguları Nelerdir?

Anne adaylarını gebelik zehirlenmesi kadar yakından ilgilendiren bir diğer problem de HELLP olarak adlandırılan sorundur. HELPP kelimesi 3 farklı tıbbi olayın isimlerinin kısaltılmasından oluşuyor.

H: Hemoliz
EL: Elavated liver enzymes (Karaciğer enzimlerinin yükselmesi)
LP: Low platelet count (Düşük trombosit sayımı)

Bu 3 olay birbirini tetikliyor ve neticesinde de HELLP sendromu ortaya çıkıyor. Bu sendromun yaygın şekilde görülen belirtilerini ise kısa bir liste halinde aktaralım:

 • Karın bölgesinde ağrı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Baş ağrısı
 • Görme ile ilgili bozukluklar
 • Sarılık semptomları
 • Halsiz ve yorgun hissetme
 • Yüksek tansiyon

HELLP Sendromu Risk ve Komplikasyonları

hellp sendromu riski

Öncelikle gebelik zehirlenmesi tanısı konan anne adaylarının risk altında olduğunu belirtmek gerekiyor. Çünkü bu kişilerde HELLP sendromu görülme riski de ciddi oranda artar. Daha önceki gebeliklerinde bu iki sorundan birini yaşamış olan anne adaylarında da riskin artığını söyleyebiliriz. Bu sendrom genellikle hamileliğin son trimester döneminde yani gebeliğin 26. haftasından sonra görülüyor.

Ancak ender de olsa daha erken dönemde de görüldüğünü söyleyebiliriz. Bu sendroma dair herhangi bir şüphe oluştuğunda hiç zaman kaybetmeden kan testi ile idrar tahlilinin yapılması gerekiyor. Bunun için de anne adaylarının gebelik döneminde yaşadıkları herhangi bir sorunu mutlaka ciddiye almaları ve doktorlarına bilgi vermeleri büyük önem taşıyor.

Okumanızı öneririz –> https://bursakadinhastaliklari.com/hamilelikte-mide-bulantisi/

Gebelik Zehirlenmesi Nasıl Anlaşılır?

Anne adayına gebelik zehirlenmesi tanısı konmasında öykü çok önemlidir. Bu rahatsızlığın 35 yaş üstü kadınlarda ve aynı zamanda ilk gebeliğini yaşayan anne adaylarında daha yoğun görüldüğü biliniyor. Vücut kitle endeksi 30’un üzerinde olan ve daha önceki gebeliğinde söz konusu sorunu yaşayan anne adaylarının da riskli tabloda yer aldığını belirtebiliriz.

Tüm bunlarla birlikte damar hastalığı olan kadınlarda da gebelik zehirlenmesi daha yoğun yaşanıyor. Hamileliğin 11. haftası ile 13. haftası arasında gerçekleştirilen kan basıncı ölçümünün sonucu, bu rahatsızlığın teşhis edilmesinde oldukça önemlidir. Aynı zamanda tam kan sayımı testi, karaciğer enzim testleri, anne adayının ürik asit değerleri ve idrar tetkikleri de tanı konmasını sağlayan testler arasında yer alıyor.

Bilgin olsun –> https://bursakadinhastaliklari.com/hamilelikte-dis-sagligi/

Gebelik Zehirlenmesi Kaçıncı Haftada Belli Olur?

Elbette gebelik zehirlenmesi her anne adayında aynı dönemde ya da aynı gebelik haftasında ortaya çıkmaz. Ancak genel olarak bakıldığında hamileliğin ikinci yarısında görülen bir problem olduğunu söyleyebiliriz. Genellikle tansiyon yüksekliği ile kendini belli ediyor olsa da Tanı konması hamileliğin 5. ayını da bulabiliyor.

Gebeliğin son haftalarında ortaya çıkması da mümkündür. Özellikle hiçbir belirti hissedilmediğinde çok daha geç dönemde tanı konduğu söylenebilir. Bu sorunu yaşayan anne adaylarının bebeklerinde gelişim geriliği de olabildiğinden daha erken dönede yapılan ultrason görüntülemesi ile şüphe duyulması da söz konusu olabilir. Konuyla ilgili tüm sorularınızı yorum bölümüne hemen yazabilirsiniz.

Merak edenler için –> https://bursakadinhastaliklari.com/kiz-bebek-isimleri/

 

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın