Gebelik

Gebelikte Aşı Nasıl ve Hangi Ayda Yapılır?

Gebelikte aşı uygulamaları hem anne adayını hem de bebeği çeşitli hastalıklardan korumak için gerçekleştiriliyor. Gebelik döneminde çeşitli rahatsızlıklardan kaynaklanan ölümlerin önüne geçebilmek adına çok büyük bir önem taşıyan aşı uygulamaları daha sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirilmesine de olanak tanıyor. Bu arada hamilelikte yapılan aşılar canlı aşı değildir. İnaktifvirüz ya da bakteri kullanılarak gerçekleştirilen bu aşıların anne adayına ya da anne karnındaki bebeğe hiçbir zararının olmadığını da belirtmek gerekiyor.

Bilgin olsun –> https://bursakadinhastaliklari.com/anti-cmv-igg/

Gebelik döneminde bu canlı hücre aşılarının kesinlikle yapılmaması gerekir:

 • BCG
 • Kabakulak
 • Kızamık
 • Kızamıkçık
 • Su çiçeği

Anne adayları hamilelikte kaç defa aşı yapılır sorusunun yanıtını da merak edebiliyor. Ancak bu aşı sayısı her anne adayında aynı olmayabilir. Rutin olarak uygulanan aşı programları ile birlikte sadece doktorun gerekli görmesi durumunda uygulanan aşılar da mevcut. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Polio
 • Sarı humma
 • Pnömokok
 • Kolera
 • Boğmaca
 • Hepatit A

Gebelikte Aşı Ne Zaman Yapılır?

Gebelikte aşı ne zaman yapılır

Öncelikle gebelikte aşı uygulamalarının tamamının aynı hafta içerisinde yapılmadığını belirtmek gerekir. Gebeliğin ilk 3 ayının sonuna doğru aşı programları da uygulanmaya başlanır. Ancak bazı aşı uygulamalarının da gebelik öncesinde yapılmasının çok büyük faydası var. Bu nedenle hamilelik planlayan kadınların gebelikten önce kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşmeleri ve hangi aşıların gebelikten önce yapılması gerektiği konusunda bilgi alması çok önemlidir. Gebelik öncesinde kızamık, kızamıkçık, kabakulak, difteri ve poliomiyelite karşı aşı uygulamalarının yapılması gebelikte aşı konusunda son derece önemlidir ve bu aşılar anne adayı kadar bebek açısından da önem taşıyor.

Bu arada gebelikte aşı yapılmasının annenin bebeği emzirmesine engel bir durum olmadığının da altı çizilmelidir. Emzirmeyi engelleyen herhangi bir aşı yok ve anne adayları bu konuda endişeye kapılmamalıdır. Yapılan aşılar doğum şeklini de etkilemez. Gebelikte aşı yaptırmanız vajinal doğumu engelleyen bir faktör değildir. Son olarak gebelikte yapılan hiçbir aşının düşüğe neden olmadığını da belirtelim.

Bebeğinizin doğum tarihini girerek aşı takvimine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Bebeğinizin Doğum Tarihi

 

Tıkla öğren –> https://bursakadinhastaliklari.com/gebelik-kolestazi/

Gebelikte Aşı Hangi Haftada Yapılır?

Genellikle hamilelikte yapılan aşılar ilk trimester döneminin sonunda uygulanır. Ancak bazı spesifik durumlarda aşının daha önce ya da daha sonra yapılması da gerekebilir. Örneğin kuduz bir hayvan ile temas durumunda kuduz aşısının geç kalınmadan yapılması gerekiyor. Bazı aşı programlarının için anne adayı ve bebeğin sağlığı açısından belirli aralıklarla, dozajlar halinde uygulanmasına ihtiyaç duyuluyor.

Elbette gebelikte aşı uygulamalarından bazıları sadece tek toz olarak gerçekleştiriliyor. Bazılarında ise birkaç dozun tekrarlanmasına gereksinim olabiliyor. İki doz arasında beklenmesi gereken süreler de var. Bu nedenle aşıların yapılması gereken haftalar değişiklik gösterebilir. Bu konuda doktorunuzun belirlediği gebelikte aşı programına harfiyen uymanız önemlidir.

Hamilelikte Kaç Aşı Yapılır?

Hamilelikte kaç aşı yapılır

İstisnasız tüm anne adaylarının gebelikte aşı programları arasında tetanoz, difteri, boğmaca ve influenza yer almalıdır. Bununla birlikte anne adayının sağlık durumuna bağlı olarak doktor tarafından daha farklı aşıların da yapılması önerilebilir. Aynı zamanda grip aşısının da mutlaka yapılması tavsiye edilir. Genel olarak bakıldığında gebelikte aşı programlarının doktorunuz tarafından size uygun olarak belirlenmesi gerekir. Bu aşılar sayesinde özellikle ilk 6 ay boyunca bebekler çeşitli enfeksiyonlardan korunur.

Anne adaylarının hamilelikte kaç defa aşı yapılır konusunda merak ettikleri diğer aşıları da şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Tetanoz teksoidi anne adaylarına rutin olarak önerilen tek aşıdır.
 • İnfluenza pnömokok aşıları riskli durumlarda yaptırılması önerilen aşılar arasında yer alır.
 • Hepatit B aşısı yüksek risk taşıyan hamile kadınlara güvenle yapılabilir. Hepatit A da risk grubundaki anne adaylarına yapılan bir aşıdır.

Hamilelikte Tetanos Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Yenidoğan bebeklerde tetanos % 60 gibi yüksek oranlarda hayati tehlike yaratabiliyor. Bu nedenle hamilelikte yapılan aşılar arasında en önemli olanlardan birinin tetanos aşısı olduğunu belirtmek gerekir. Şayet gebelik döneminden önce hiç tetanos aşısı yaptırmadıysanız gebelik döneminde mutlaka bu aşının yapılmasına ihtiyaç duyulur. Tetanos aşısının hamilelik döneminin 8. haftası ila 12. haftası arasında yapılması öneriliyor. Ayrıca gebelikte aşı uygulamaları birkaç doz şeklinde de gerçekleştirilebilir. Tetanos aşısı da bunlardan biridir.

Tetanos aşısının 4 hafta ara ile yapılması gereken bir aşı olduğunu belirtelim. İlk dozun yapılmasının ardından 4 hafta beklenmesi gerekir. Üçüncü doz aşının yapılabilmesi için ise ikinci doz yapıldıktan sonra 6 ay beklemek gerekiyor. Şayet gebelikten 10 yıl öncesine kadar tetanos aşısı yaptırdıysanız gebelikte aşı programınıza tetanos dahil edilmeyebilir. Ancak 10 yıldan daha fazla zaman geçtiyse doktorunuz bu aşının da yapılmasını isteyecektir.

Öğren faydası olur –> https://bursakadinhastaliklari.com/hamilelikte-idrar-yolu-enfeksiyonu/

Hamilelikte Tetanos Aşısı Yan Etkileri

Hamilelikte tetanos aşısı yan etkileri

Kimi zaman hamilelikte yapılan aşılar anne adaylarında herhangi bir rahatsızlığa yol açmaz. Ancak bazı aşıların da kısa süreli olmak kaydıyla yan etkileri olabilir ve bu yan etkiler bazı anne adaylarında ciddi sıkıntılara yol açabilir. Zira çok sayıda anne adayının hamilelikte kaç defa aşı yapılır sorusuna yanıt aramasının nedeni de budur. Çünkü aşı programlarına dahil edilen tüm aşıların ciddi yan etkilerinin olduğu düşünülüyor. Oysa her aşı anne adaylarını etkilemez. Tetanos aşısının yan etkilerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Deride kızarıklıklar
 • Hafif vücut ateşi
 • Baş dönmesi
 • Aşı olunan bölgede sertlik ve ağrı
 • Hafif mide bulantısı

Bu yan etkilerin çoğunlukla 10 ila 12 saat sonrasında kendiliğinden ortadan kalktığını belirtmek gerekiyor. Ateş ve mide bulantısı gebelikte aşı uygulamalarının tamamında ortaya çıkmaz. Tetanos aşısında ağrı ve şişlik yaygın görülen yan etkiler olsa da diğer yan etkilerin son derece az görüldüğünü belirtebiliriz.

Bilgin olsun –> https://bursakadinhastaliklari.com/yumurtlama-donemi-hesaplama/

Gebelikte Aşı Takvimi

Genel olarak hamilelikte yapılan aşılar şöyledir:

 • Poliomyelit ve pnömokok aşıları tek doz halinde yapılır ve sadece riskli grup için önerilir.
 • Kolera ve veba aşısı salgın olan bölgeye seyahat halinde yaptırılmasına ihtiyaç duyulan aşılardır.
 • Tifo ve paratifo A ve B temas halinde ve salgın bölgeye seyahat halinde yapılması gereken aşılardır.
 • Meningokok (menenjit) aşısı sadece meningokokal menenjit salgınlarında yapılabilir.
 • Kuduz aşısı kuduzlu hayvanla temas olması durumunda zorunlu olarak yaptırılması gereken bir aşıdır.

Elbette bazı hastalık salgınlarının olduğu bölgelere gidilmesi gerektiği gibi durumlarda hamilelikte kaç defa aşı yapılır sorusunun yanıtı da değişiyor.

Tıkla öğren –> https://bursakadinhastaliklari.com/cin-takvimi-cinsiyet-hesaplama/

Hamilelikte Hangi Aşılar Yapılmalıdır?

Hamilelikte hangi aşılar yapılmalıdır

Hepatit B aşısı anne adayının taşıyıcı olması durumunda doğumdan sonraki 12 saat içerisinde bebeğe yapılması gereken bir aşıdır. Bununla birlikte grip aşısı da gebelikte aşı programına dahil edilebilir ve bu sayede anne adayının gebelikte gripten korunması sağlanabilir. Tetanos kesinlikle yapılması gereken bir aşıdır. Meningokok aşısı ise menenjit salgıları nedeniyle gerçekleştirilen bir aşı programıdır.

Hepatit A ve B aşıları hamilelikte kaç defa aşı yapılır konusunda değinilmesi gereken ve riskli durumlarda gerçekleştirilen aşı uygulamalarıdır. Şayet anne adayına bulaşma riski söz konusu ise sarı humma aşısının da yapılması gerekebilir. Ayrıca kolera aşısının da sadece doktor tarafından gerekli görülmesi durumunda yapılabileceğinin altını çizmek gerekir.

 

Konu ile alakalı uluslar arası kaynaklar:
https://www.vaccines.gov/who_and_when/pregnant

 

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın