Gebelik

Gebelikte Protein Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte protein eksikliği üzerinde titizlikle durulması gereken konulardan biridir. Çünkü anne karnındaki bebekler bu durumdan ciddi düzeyde olumsuz yönde etkilenebiliyor. Bebeklerin sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdürebilmeleri için protein ihtiyaçlarının eksiksiz bir şekilde karşılanması gerekir. Bebekler bu ihtiyaçlarını annenin vücudundan karşılar ve dolayısıyla proteinin eksik olması da ciddi sonuçlar doğurabilir.

Hamilelik döneminde yeterli protein alınması, yeni hücre yapımını ve aynı zamanda sağlıklı kan yapımını da destekler. Protein alımının yetersiz olması durumunda ise sadece anne adayları değil bebekler de bu durumdan olumsuz yönde etkilenir. Özellikle gebelikte protein eksikliği kaynaklı olarak ölü doğumların meydana gelebildiğini ya da doğum defekti sorunlarının ortaya çıkabildiğini belirtmek gerekiyor.

Bebeklerin anne karnındaki gelişimleriyle ilgili de ciddi sorunlar yaşanabiliyor. Bu gibi durumları önlemek için tüm gebeliklerde yeterli düzeyde protein alımına da dikkat edilmelidir. Hamilelikte total proteinin kaç olması gerektiği ya da hangi gıdalarda protein olduğu gibi konuları da ele alacağız. Öncesinde protein eksikliği durumunda vücutta ne gibi değişimlerin olduğundan söz edelim.

Gebelikte Protein Eksikliği Belirtileri

gebelikte protein eksikliği belirtileri

Vücut gebelikte protein eksikliği durumunda bazı belirtiler gösterir. Bu belirtiler oldukça nettir ve dolayısıyla anne adayları tarafından da rahatlıkla fark edilebilir. Proteinin yetersiz olmasından vücudun hangi bölgelerinin etkilendiğini şu şekilde sıralayabiliriz:

Ödem

Yetersiz proteinin en net göstergelerinden biri deri altında sıvı birikmesi oluyor. Anne adayları ödemi genellikle gebeliğe bağlar ancak nedeni protein eksikliği olabilir. Ödem çoğunlukla ayak bilekleri, ayaklar ve bacaklarda gözlemlenir.

Bağışıklık sistemi

Vücudun temel savunma sistemi olan bağışıklık sistemi de protein alımından olumsuz yönde etkileniyor. Bağışıklık sisteminin zayıflaması ise anne adayının hastalıklara ya da alerjilere açık hale gelmesine neden olur. Bu durum anne adayı ile beraber bebekleri de olumsuz etkiler.

Kas ve kilo

Proteinin az alınması kas kaybını beraberinde getirir. Bu duruma kilo kaybı da eşlik eder. Anne adaylarının özellikle kol ve bacaklarında kas kaybı meydana geldiğini söyleyebiliriz. Bu durumda çoğunlukla karın bölgesi şiş olur ancak kol ve bacaklar zayıftır.

Saçlar

Saç kaybının ve saç tellerindeki incelmenin temel sorumlusu da protein eksikliğidir. Hızlı bir şekilde saç kaybı meydana geliyorsa anne adayının beslenme düzenini yeniden gözden geçirmesinde fayda olacaktır.

Tırnaklar

Tırnaklarda çoğunlukla beyaz renkte olan paralel çizgilerin oluşması da protein eksikliğinin göstergelerinden biridir.

Ten rengi

Yetersiz protein alımı durumunda anne adaylarının ten renginde de solma meydana gelir. Ayrıca güneşten çok çabuk etkilenen bir cilt yapısı ortaya çıkar.

Cilt

Cildin aşırı düzeyde kuruması ve buna bağlı olarak cilt döküntülerinin başlaması da gebelikte protein eksikliği belirtilerinden biridir.

Yaralar

Bilindiği gibi proteinlerin temel yapı taşı amino asitlerdir. Amino asitler ise yaraların hızlı iyileşmesinde en belirleyici faktördür. Protein eksikliğinin olması durumunda yaralar çok yavaş iyileşir. Küçük cilt kesiklerinin iyileşmesi bile günlerce sürebilir.

Uyku

Uyku problemleri de belirtiler arasında yer alıyor. Yetersiz protein alımı durumunda uykuya dalmakta güçlük çekme ya da derin ve kaliteli uyuyamama gibi sorunlar yaşanır.

Baş ağrısı

Anne adaylarının kendini yorgun hissetmesi, sürekli olarak hafif ya da şiddetli baş ağrıları yaşaması da hamilelik döneminde alınan proteinin yetersiz olmasından kaynaklanabilir.

Hamilelikte Total Protein Kaç Olmalıdır?

Hamilelikte total protein kaç olmalıdır

Tüm anne adaylarının gebelikte protein eksikliği sorunu ile karşılaşmaması için günlük olarak 80 gram protein alması gerekiyor. Protein miktarının azalması durumunda yukarıda sıraladığımız belirtiler ortaya çıkabilir. Bu arada alınan proteinin kalitesinin de son derece önemli olduğunu göz ardı etmemelisiniz. Bu noktada biyo yararlılıktan da söz etmek gerekiyor. Protein, bitkisel ve hayvansal gıdalarda bulunuyor. Bitkisel gıdalarda olan protein biyo yararlılık bakımından daha düşük oranlar sunar.

Bu nedenle anne adaylarının vejetaryen olması durumunda günlük olarak 100 gram protein almasında fayda olacaktır. İkiz ya da üçüz gebeliklerde vücudun ihtiyaç duyduğu protein miktarının daha yüksek olacağını da unutmamalısınız. Bu durumda günlük olarak daha fazla oranda protein alınmalıdır. Oran konusunda gebelik takibini yapan doktorunuza da danışabilirsiniz.

İlginizi çekebilir –> Dörtlü tarama testi

Gebelikte Protein Kaçağı Neden Olur?

Protein kaçağı gebelikte protein eksikliği kadar önemli bir durumdur. Son araştırmalara göre hamileliklerin her 12’sinden 1’inde bu problem yaşanıyor. Protein kaçağından kuşkusuz anne adayları kadar bebekler de ciddi seviyede olumsuz etkileniyor. Protein kaçağının neden olabileceği sorunlar şöyledir:

 • Karaciğerde enzim yüksekliği
 • Böbreklerde hasar olması
 • Damarlarda zedelenme
 • Beyin kanaması
 • Düşük doğum ağırlığı
 • Bebeklerde gelişim gerilikleri
 • Dolaşım sorunları
 • Bebeklere yetersiz oranda besin ulaşması

Elbette bu sorunlara yenileri de eklenebilir. Protein kaçağının neden meydana geldiği de merak ediliyor. Bu durumda hamilelik döneminde komplikasyon olarak ortaya çıkabildiğini söyleyebiliriz. Bazı durumlar ise bu komplikasyonun ortaya çıkma riskini artırıyor. Bu durumlara şu örnekleri verebiliriz:

 • Anne adayının aile öyküsünde protein kaçağının olması
 • Obezite
 • Anne adayının ilk gebeliği olması
 • Çoğul gebelikler
 • 40 yaş üstü hamilelikler
 • İki hamilelik arasında 2 yıldan az ya da 10 yıldan daha fazla zaman olması
 • Yüksek tansiyon
 • Diyabet
 • Böbrek ile alakalı rahatsızlıklar

Bu durumlardan herhangi birinin olması riskin artması anlamına geliyor. Ancak gebelikte mutlaka protein kaçağı olacağı anlamına da gelmez. Sadece mevcut riski artırdığını söyleyebiliriz.

Gebelikte Protein İçeren Yiyeceklerin Tüketimi

gebelikte protein içeren yiyecekler

Anne adayları gebelikte protein eksikliği yaşamamak için hangi gıdalarda protein olduğunu da öğrenmelidir. Bitkisel protein içeren gıdalar şöyledir:

Bitkisel kaynaklı protein için de bu gıdalar tüketilebilir:

 • Kurubaklagiller
 • Fındık
 • Ceviz
 • Badem
 • Yağlı tohumlar
 • Tahıl ürünleri
 • Sebzeler

Hayvansal protein içeren gıdalara da şu örnekleri verebiliriz:

 • Yumurta
 • Süt
 • Yoğurt
 • Kırmızı et
 • Balık
 • Tavuk

Elbette bu gıdalarda bulunan protein miktarı farklı olabiliyor. Özellikle her gün 1 adet yumurta tüketimi gebelikte protein eksikliği yaşamamak için önem taşıyor. Çünkü yumurtada bulunan proteinin % 95 gibi yüksek bir oranı vücut tarafından depolanabiliyor.

Bilginiz olsun –> Gebelikte tiroid yüksekliği

Protein Eksikliği Olan Hamilelerde Ne Görülür?

Anne adayları hamilelikte protein eksikliği nelere yol açar konusunda da bilgi almak isteyebiliyor. Bu durumun yol açabileceği sorunlara değindik. Sadece anne adaylarını değil, bebekleri de etkiliyor olması, gebelikte protein eksikliği konusunun ne denli mühim olduğunu net bir şekilde ortaya koyabiliyor. Ancak beslenme düzenine dikkat edilmesi ve yüksek protein içerikli gıdaların tüketilmesi durumunda bu sorunun yaşanmasının da önüne geçilebilir. Ayrıca şu hususlara da dikkat edilmelidir:

 • Kaliteli protein içeren gıdalar tüketilmeli
 • Yağın protein emilimini azaltması nedeniyle yağlı protein tüketmekten uzak durulmalı
 • Spor yapanların, yoğun bir yaşamı olanların daha fazla proteine ihtiyacı olur
 • Çoğul gebelik, anne adaylarının protein ihtiyacını artırır
 • Proteinin aşırı düzeyde alınmaması da çeşitli sorunlara neden olabilir

Bu konuda yanıtını merak ettiğiniz tüm soruları yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Merak edenler için –> Braxton hick kasılmaları

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın