Kadın Sağlığı

Genital Bölge Temizliği ve Vajinal Duş Alımı

Genital bölge temizliği sağlık açısından son derece önemlidir. Bu bölgenin temizliğinin hijyen koşullarına uygun bir şekilde yapılması gerekiyor. Hijyene dikkat edilmemesi ise beraberinde yanma, kötü kokulu akıntı, kaşıntı ya da batma gibi pek çok şikayeti beraberinde getirebilir.  Kimi zaman vajina temizliği için kullanılan bazı kozmetik ürünler de istenmeyen sonuçlar doğurabiliyor.

Kalitesiz kozmetik ürünlerin kullanımı vajina florasına zarar verebiliyor ve bu da çeşitli hastalıklara adeta davetiye çıkarıyor. Vajinanın kendi kendini nasıl temizlediğine ya da vajinal duşun nasıl yapıldığına değineceğiz. Ancak öncesinde genital bölgede hijyenik temizliğin nasıl yapıldığını ele alalım.

Genital Bölge Temizliği Nasıl Yapılır?

Genital bölge temizliği nasıl yapılır

Her kadının genital bölge temizliği ile ilgili bilmesi gereken çok önemli detaylar bulunuyor. Çünkü iyi bir hijyen sağlanmaması durumunda pek çok farklı sorun ortaya çıkabiliyor. Temizlik için kullanılan malzemelerin asla gelişigüzel seçilmemesi gerekir. Temizliğin doğru ürünler ile ve doğru yöntemle yapılması, vajina ve genital bölgenin sağlığının korunması bakımından çok büyük bir önem taşıyor. Çünkü temizlik sırasında fark etmeden iyi huylu bakteriler yok edilebilir ve bu da genital bölgenin bakterilere, enfeksiyonlara açık hale gelmesi anlamına gelir.

Alkali pH’a sahip olan sabun ve benzeri malzemelerin genital bölge temizliği için kullanılması sakıncalıdır. Çünkü bu ürünlerde bulunan asit bu bölgenin florasını bozar ve haliyle genital bölge özellikle mantar gibi ciddi rahatsızlıklara açık hale gelir. Aynı zamanda bu ürünler bazı mikroorganizmaların kolonizasyonunu da artırıyor.

Zira genital bölgenin temizliğinin mutlaka bol su ile yapılmasının nedeni de budur. Aynı zamanda bu bölgenin temizliğinin mutlaka önden arkaya doğru yapılması gerekiyor. Temizlik sonrasında bu bölgenin uzun süre nemli kalmasını da engellemek gerekir. En az temizlik kadar genital bölgenin kurulanmasının da önem taşıdığını unutmamak gerekir.

Yaz aylarında genital bölge temizliği daha fazla önem taşıyor. Çünkü terlemeye bağlı olarak bu bölgenin kimi zaman nemli kalması söz konusu olabilir. Beraberinde temizliğinin ve hijyenin de ihmal edilmesi cilt sağlığını tehlikeye atar. Dolayısıyla yaz mevsiminde bu bölgenin temizliğinin çok daha hassas bir şekilde yapılması gerektiğini ve günlük temizliğin ihmal edilmemesinin çok önemli olduğunu unutmamak gerekiyor.

İlginizi çekebilir –> Vajinadan gaz çıkması

Genital Bölge Tüy Temizliği

Genital bölge tüy temizliği

Bilindiği gibi genital bölgenin çok büyük bir bölümü kıllar ile kaplıdır. Tüylerin temizlenmesi için pek çok farklı yöntem uygulanabilir. Kadınların vajina tüy temizleme için en sık kullandıkları yöntem ağda ve epilasyon aletleri oluyor. Aynı zamanda jilet, ip ve tüy dökücü krem kullanılarak da tüy temizliği yapılabiliyor. Ancak günümüzde ilerleyen teknolojinin de yardımı ile genital bölgedeki tüyler için kalıcı çözümler de geliştirildiği.

Lazer teknolojisinden faydalanılarak üretilen epilasyon aletleri tüy köklerindeki renk pigmentine ulaşarak parçalıyor ve böylelikle tüylerin zayıflamasını, zamanla da hiç çıkmamasını sağlıyor. Genital bölgedeki tüylerin düzenli olarak temizlenmesi sorunundan kalıcı olarak kurtulmak isteyenler tercihini lazer epilasyon yönteminden yana kullanıyor.

Önemli olan bu bölgedeki tüylerin temizlenmesi sırasında cilde zarar vermemektir. Özellikle kalitesiz tüy dökücü kremler ve güvenilirliğini kanıtlayamamış olan yöntemlerin kullanımından uzak durulması gerekir. Aksi halde cilt zarar görebilir ve pek çok farklı sorun ile karşılaşılabilir.

Öneriyoruz –> İdrar kaçırma

Vajinal Duş Nedir? Neden Yapılır?

Vajinal duş genital bölgedeki vajinal akıntı ve diğer materyallerin temizlenmesi için su ya da kozmetik ürünler kullanılarak vajina temizliği yapılmasıdır. Kadınların vajinal duş yapmasının pek çok farklı nedeni bulunuyor. Bu nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Adet döneminde vajinada kalan kanı temizlemek
 • Cinsel ilişki sonrasında genital bölge temizliği yapmak
 • Vajinada kötü koku oluşumunu önlemek ya da kötü kokuyu gidermek
 • Kadınların kendini daha temiz hissetmek istemesi
 • Kronik mantar enfeksiyonu ya da bakteriyel enfeksiyon gibi durumlarda özel solüsyonlar ile vajina yıkaması

Elbette bu örnekleri çoğaltmak mümkündür. Bazı kadınlar vajinanın temizlenebilmesi için basınçlı su kullanabiliyor. Bazı kadınlar ise özel olarak formüle edilen kozmetik ürünleri, jelleri ve benzeri materyalleri kullanarak vajinal duş yapmayı tercih ediyor.

Önerdiğimiz makalemiz –> Bakteriyel vajinozis

Vajina Kendi Kendini Nasıl Temizler?

Vajina kendi kendini nasıl temizler

Çok sayıda kadın vajina temizliği yaptığında bile bu bölgenin yeterince temizlendiğinden emin olamıyor. Hatta çok sık vajina temizliğinin yapılmasından kaynaklı olarak vajina florasının dengesinin bozulması da sıklıkla yaşanıyor. Oysa vajina kendi kendini temizleyebilme özelliğine sahip bir organdır. Vajina bu temizliği kendi mukus salgısı aracılığı ile gerçekleştiriyor.

Dolayısıyla özellikle vajina içerisinin temizlenmesi için ya da genital bölge temizliği için parfüm içeren kozmetiklerin kullanılması, vajinal deodorantlar ve benzeri materyaller vajina içerisindeki bu mukus salgısına da zarar verebiliyor. Bu gibi durumlarda çeşitli semptomlar da ortaya çıkıyor. Bu semptomları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Vajinada ağrı olması
 • Genital bölgede kaşıntı hissi
 • İdrar yaparken yanma hissi
 • Vajinada yanma ya da batma hissi
 • Vajinal akıntıda kötü koku
 • Normalden daha farklı görünümde, peynir kesiği görünümlü vajinal akıntı

Bu gibi durumlarda zaman kaybetmeden kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşülmesi gerekiyor. Böylelikle mevcut problemin araştırılması ve çözüm için uygun tedavi prosedürünün uygulanması mümkün olacaktır.

Bilginiz olsun –> Vajinal akıntı

İlişkiden Sonra Vajina Temizliği

Cinsel ilişkiden sonra vajina temizliği yapmak için sadece su ve sabun kullanımının yeterli olduğunu belirtmeliyiz. Olabildiğince parfüm içermeyen sabunların kullanımına özen gösterilmelidir. Vulva bölgesinin temizlenmesine başlanmadan önce ellerin yıkanması gerekiyor.

Ardından ılık ve az miktarda sabun kullanılarak vajina bölgesinin temizlenmesi sağlanabilir. Cildin pH dengesinin bozulmaması çok büyük bir önem taşıyor ve bu nedenle kullanılan malzemelerin de vajina bölgesinin pH değeri ile uyumlu olması gerekiyor.

Çok sıcak su kullanımı da genital bölge temizliği esnasında yapılan en büyük hatalardan biridir. Sıcak su kullanımı vajinaya zarar verebilir ve bu nedenle ılık su kullanımına özen gösterilmelidir. Burada kritik bir unsurun da altını çizmek gerekiyor. Cinsel ilişki sonrasında su ve sabun ile vajina temizliği yapılması cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemez.

Bu nedenle cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için mutlaka kondom kullanılması gerekiyor. Eğer herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanılmıyorsa yani korunmasız cinsel ilişki yaşanmışsa vajinanın yıkanmasının hamile kalmayı engellemediğini de belirtmek gerekir. Sadece bir damla sperm hücresi bile döllenme için yeterli olabiliyor. Dolayısıyla vajinal duşun gebeliği önlemediğini her kadının bilmesi gerekiyor.

Karbonat, Sabun ve Jeller Vajinaya Zarar Verir Mi?

Karbonat genital bölge temizliği yapmaktan ziyade genital bölgede beyazlama olmasını sağlamak için sık başvurulan yöntemlerden biridir. Ancak bir o kadar da yanlış bir yöntem olduğunu belirtmeliyiz. Aynı zamanda vajina bakımı amacıyla kullanılan jeller, solüsyonlar ve benzeri malzemeler de vajinanın flora dengesini, pH dengesini bozabilir.

Bu ve benzeri ürünlerin kullanımından uzak durulması gerekiyor. Karbonat ya da bazı bitki kürleri ile vajina kararması sorununun ortadan kaldırılması mümkün olmaz. Aksine daha farklı sorunlar ortaya çıkabilir. Bu gibi sorunlar için kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulması çok daha doğru bir tercih olacaktır. Vajinanın temizliğine ve bakımına dair sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Merak edenler için –> Vajinal mantar enfeksiyonu

 

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın