Gebelik

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu özellikle gebeliğin 6. haftası ila 24. haftası arasında çok sık görülen bir sorundur. Gebelik döneminde vücuttaki değişimler idrar yolunda da bazı farklılıklara yol açar ve bu nedenle anne adayları idrar yolu enfeksiyonuna daha açık bir hal gelir. Bu değişim uterusun büyümesinden kaynaklıdır. Uterusun büyümesi idrar yoluna baskının artmasına neden olur ve mesane tam olarak boşalamaz. Bu durum çoğu zaman idrar yolu enfeksiyonu tablosunun gelişmesine yol açar.

İlgini çekebilir –> https://bursakadinhastaliklari.com/yumurtlama-donemi-hesaplama/

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Gebelik döneminde sıklıkla idrara çıkma gayet norma bir durum olarak değerlendirilir. Ancak hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu durumunda sık idrara çıkmaktan daha farklı belirtiler de görülebilir. Bu belirtiler arasında en yaygın olanları şu şekilde listeleyebiliriz:

 • İdrar yaparken ağrı hissinin olması
 • İdrarda kan ya da mukus olması
 • Kasıkta ağrı ve kramp hissi
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı hissi
 • Terleme ve yüksek vücut ateşi
 • İdrar kaçırma
 • Geceleri sıklıkla idrar yapma isteği duyma
 • İdrar miktarında artma ya da azalma olması
 • İdrar torbası bölgesinde ağrı ve beraberinde baskı hissi
 • İdrar torbası bölgesinde hassasiyet olması

Tüm bu belirtiler ile birlikte sırt bölgesinde de ağrı olabilir. Çoğunlukla sırt ağrısı idrar yolu enfeksiyonuna böbrek enfeksiyonunun da eşlik etmesi durumunda görülüyor. Aynı zamanda titreme, mide bulantısı ve kusma gibi çeşitli şikayetler de gelişebilir. Bu belirtilerden sadece birkaçı ortaya çıkabilir ya da tümü aynı anda görülebilir. Söz konusu belirtiler yaşandığında zaman kaybetmeden doktorunuz ile görüşmeniz ve şikayetleriniz hakkında bilgi vermeniz gerekir. Bu sayede geç kalınmadan gerekli tedaviye başlanacaktır.

Bilgin olsun –> https://bursakadinhastaliklari.com/dusuk-yapmak/

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu neden olur

Anne adayları hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu neden sıklıkla görülüyor sorusunun yanıtı merak edebiliyor. Bu problemin yaygın şekilde görülmesinin en temel nedeni gebelik döneminde vücutta fizyolojik açıdan meydana gelen bazı değişimlerdir. Bu değişimler vücudun bağışıklık sisteminin baskılanmasına da yol açabiliyor. Dolayısıyla başta idrar yolu enfeksiyonu olmak üzere basit mesane enfeksiyonu, böbrek enfeksiyonları gibi çeşitli sorunlar da son derece yaygın bir şekilde yaşanıyor. Böbrek enfeksiyonları da anne adayları tarafından ciddiye alınması gereken sorunlardan biridir. Çünkü bu problem erken doğum riskini artırıyor.

Böbrek enfeksiyonlarına yol açan unsurların başında ise ilerlemiş idrar yolu enfeksiyonları geliyor. Bir anlamda idrar yolu enfeksiyonlarının tedavi edilmemesinin böbrek enfeksiyonuna da adeta davetiye çıkardığını söyleyebiliriz. Kimi zaman idrar yolu enfeksiyonuna bağırsaktan ulaşan bazı bakteriler de neden olabiliyor. Vajinal temizliğin doğru şekilde yapılmaması da bu enfeksiyonun nedenleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda yapısal bazı böbrek rahatsızlıkları, şeker hastalığı gibi nedenlerle de hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu hastalığının sıklıkla yaşanması söz konusu olabiliyor.

Gebelik döneminde rahim doğuma kadar büyümeye devam eder. Rahmin büyümesi ise idrar torbasına baskı olmasını beraberinde getirir ve gebelik dönemi boyunca sıklıkla idrara çıkılmasının nedeni de budur. Fakat idrar yaparken sızı ve yanma hissinin olması gibi çeşitli bulgular idrar yolu enfeksiyonu riskini akıllara getirir. İdrar rengi tüketilen gıdalardan ve gün içerisinde ne oranda sıvı alındığından etkileniyor. İdrar renginin enfeksiyondan da etkilendiğini göz ardı etmemek gerekir. Koyu renkli idrar ve beraberinde diğer belirtilerin de olması durumunda zaman kaybetmeden doktora başvurulması gerekir. Çünkü gebelik döneminde tüm rahatsızlıklarda olduğu gibi idrar yolu enfeksiyonunda da erken tanı büyük önem taşıyor.

Enfeksiyon vücut ateşinin de yükselmesine neden olur. Bu da rahimde kasılma olması gibi istenmeyen bir sonucu doğurabilir ve kasılmalar doğumun da olması gerekenden daha erken bir dönemde başlamasına sebebiyet verebilir. Oysa erken tanı durumunda gerekli tedavi prosedürü uygulanır ve böylelikle erken doğum riski hatta böbrek enfeksiyonu riski bile minimum seviyeye çekilebilir.

Bilgin olsun –> https://bursakadinhastaliklari.com/beta-hcg-degerleri/

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Bebeğe Zarar Verir mi?

İdrar yolu enfeksiyonu bebeğe zarar verir mi

Maalesef hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu anne karnındaki bebeği de olumsuz yönde etkileyebiliyor. Öncelikle bu sorun daha önce de değindiğimiz gibi erken doğum riskini beraberinde getiriyor. Enfeksiyona bağlı yüksek vücut ateşi rahimde kasılmaya yol açarken bu durum da erken doğumun başlamasına neden oluyor. Bebeğin içinde bulunduğu su kesesinin açılması da idrar yolu enfeksiyonunun yol açtığı unsurlar arasında yer alıyor. Bu iki riski anne karnındaki bebek için hayati tehlike bile doğurabilir. Dolayısıyla gebelik dönemi boyunca idrar yolu enfeksiyonundan korunmak, böyle bir sorun ortaya çıktığında derhal tedaviye başlanabilmesi için doktora bilgi vermek son derece önemlidir.

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu rahatsızlığında erken tanının önemli olmasının nedeni, bakterinin henüz enfeksiyona yol açmadan tedaviyle giderilebiliyor olmasıdır. Doktorunuz tedavi öncesinde bazı tahlilleri yaptırmanızı isteyebilir. Bu sayede hastalığın tanısı da daha kolay nur ve tedavi seçenekleri değerlendirilir. Bakteriler mesaneye ulaştıklarında hiçbir belirti göstermeden mevcudiyetlerini koruyabiliyor. Bu aşamada bakterilerin saptaması tedavide büyük kolaylık sağlıyor. Tedavinin yapılmaması durumunda sistit gibi farklı rahatsızlıklar da ortaya çıkabilir.

Gebeliğin ilk dönemlerinde idrar kültürü testi yapılması bakterilerin tespit edilmesi açısından çok önemlidir. Bu dönemde gerekli tedavinin uygulanması ile anne karnındaki bebeğin de enfeksiyondan etkilenmesinin önüne geçilmiş olur ve olası böbrek enfeksiyonu, erken doğum riski gibi istenmeyen durumlar da önlenebilir. Uygulanan tedavi ise çoğunlukla ilaç kullanımı üzerinedir. Gebeliğin kaçıncı haftasında olunduğu ve enfeksiyonun derecesi göz önünde bulundurularak antibiyotik tedavisi uygulanır. Ardından kontroller yapılır ve tedavinin olumlu sonuç vermesi durumunda ilaç kullanımı kesilir. İdrar yolu enfeksiyonu nedeniyle anne adayına herhangi bir cerrahi müdahale yapılmasına gerek olmaz. Antibiyotik tedavisi ile birlikte hastayı rahatlatma amaçlı ateş düşürücü ya da ağrı kesici ilaçlar da reçete edilebilir. İlaçların düzenli kullanımı ve sadece belirtilen dozajda alınması ise büyük önem taşıyan unsurlar arasında yer alıyor.

Tıkla öğren –> https://bursakadinhastaliklari.com/hamilelikte-kist/

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Kanama Yapar mı?

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu kanama yapar mı

Anne adayları hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu durumunda kanama olup olmayacağını da merak ediyor. Kanama riskinin son derece düşük olduğunu belirtmeliyiz. Gebelik döneminde yerleşme kanaması dışında görülen tüm kanamalar tıbbi anlamda normal kabul edilmez. Bu yüzden vajinadan kan gelmesi durumunda idrar yolu enfeksiyonu olmasa bile farklı bir sağlık sorunu olması ihtimali göz önünde bulundurulmalı ve mutlaka tedavi için kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşülmelidir.

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonundan korunmak için dikkat edilmesi gereken unsurları da şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Her gün 3 litre su tüketilmesi
 • Vücudun günlük C vitamini ve çinko ihtiyacının mutlaka karşılanması
 • İdrar torbasını düzenli olarak boşaltılması, idrarın tutulmaması
 • Cinsel ilişki öncesinde ve sonrasında idrara çıkılması
 • İdrar yolu enfeksiyonu tanısı konduğunda tedavi süresince cinsel ilişkiye girilmemesi
 • İç çamaşırının her gün değiştirilmesi ve pamuklu kumaşlardan üretilen iç çamaşırlarının tercih edilmesi
 • Dar kıyafetler giymekten uzak durulması
 • Kafein içeren tüm içeceklerden uzak durulması
 • Parfümlü vajinal temizlik ürünlerinin kullanılmaması
 • Vajinal temizliğin idrar yapıldıktan sonra önden arkaya doğru gerçekleştirilmesi

Önerdiğimiz makalemiz –> https://bursakadinhastaliklari.com/cin-takvimi-cinsiyet-hesaplama/

 

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/327148

 

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın