Gebelik

Hamilelikte Kist Nedir? Neden Oluşur? Tedavisi Nasıldır?

Hamilelikte kist çok sayıda anne adayının karşılaştığı durumlardan biridir. Kist gebelik öncesinde mevcut olup gebelik dönemine taşınabildiği gibi hamilelik ile birlikte de ortaya çıkabiliyor. Gebelik döneminde en sık karşılaşılan, follikül kistleri ile korpus luteum kistleri oluyor. Kistin yapısına, büyüklüğüne, nerede konumlandığına bağlı olarak cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulabiliyor ya da kistin gebeliğin belirli bir dönemine kadar takip edilmesi gerekebiliyor.

Hamilelik Kisti Ne Zaman Kaybolur?

Öncelikle hamilelikte kist dokusunun mutlaka kendi kendine kaybolacağından söz edemeyiz. Gebelik döneminde oluşan kistlerin büyük bir bölümü hamileliğin yaklaşık olarak 14. haftasında kendiliğinden kayboluyor olsa da gebelik boyunca mevcudiyetini koruyan kistler de olabiliyor.

Bu konuda yapılan araştırmalara bağlı olarak bazı istatistiklerden de söz edebiliriz. Araştırmalar 6 cm’den daha küçük olan kistlerin kendiliğinden geçme olasılıklarının % 90 olduğunu ortaya koyuyor. Ancak 6 cm’den daha büyük olan kistlerin kendiliğinden kaybolma olasılığı % 60’a geriliyor.

Anne adayları hamilelikte kist oluşumunun ne zaman kaybolabileceğini de merak ediyor. Kistin kaybolma süresi her anne adayında aynı olmayabilir ancak kritik olan zamanın gebeliğin 14. haftası olduğunu söyleyebiliriz. Kendiliğinden kaybolmayan ya da büyümeye devam eden kistlere müdahale edilmesi gerekebilir. Cerrahi operasyon için gebeliğin 18. haftasının beklenmesi gerekir. Çünkü bu dönemde ameliyat, anne adayı ve bebek açısından daha az risk içerir.

Hamilelikte Kist Sancı Yapar mı?

Hamilelikte kist sancı yapar mı

Maalesef hamilelikte kist çok büyük oranda ağrıya, sancıya ya da krampa neden olabiliyor. Bazı anne adayları ağrıyı çok daha hafif düzeyde yaşarken bazı anne adaylarında kist kaynaklı ağrı günlük hayatlarını sıkıntıya sokabilecek kadar şiddetli de olabiliyor. Hatta yumurtalık ve kistin dönmesi ve burkulması yani torsiyon gibi bir durum da söz konusu olabilir. Bu durumda kistten kaynaklı olarak kanama ve enfeksiyon da meydana gelebiliyor. Böyle durumlarda gebeliğin 18. haftasını beklemeden kist dokusuna müdahale edilmesi zaruri bir hale gelebiliyor.

Anne adayları hamilelikte kist ile karşılaştıklarında kistin takibinin de yapılması gerekiyor. Bu takipler esnasında kanser şüphesinin olması ya da kistin hızlı bir büyüme içerisine girmesi gibi bir durum tespit edilirse cerrahi müdahalenin erken dönemlerde gerçekleştirilmesi de gerekebilir.

Hamilelikte kist, sıkça karşılaşılan bir durumdur. Kist bebeğe zarar verir mi? Düşüğe sebep olur mu gibi bir çok soru ile karşılaşıyoruz. Kist varken hamile kalınabilir. Sağlıklı bir gebeliğe engel olabileceği gibi kistin durumu , konumu ve büyüme eğilimine göre durum değişebilmektedir. Hamilelik boyunca durum doktor kontrolünde olmalı , kanama gibi durumlarda direkt doktor ile iletişime geçilmelidir. Dr. Barış Korkmaz

Yumurtalık kistleri genellikle tuvalet ihtiyacı olduğunda ya da aniden hareket edildiğinde sancıya neden oluyor. Bu kistler uzun süre aynı pozisyonda kalındıktan sonra hareket edildiğinde de kramp benzeri bir ağrı hissine sebebiyet verebiliyor. Sancının ya da ağrının çok şiddetli olması, şiddetinin giderek artması gibi durumlarda derhal doktorunuza başvurmalısınız.

Mol gebelik nedir? kimlerde görülür? aşağıdaki makalemize göz atabilirsiniz:
Tıkla –> Mol gebelik

Hamilelikte Kist Düşüğe Neden Olur mu?

Gebeliğin belirli bir dönemine kadar takip edilen ve herhangi bir küçülme belirtisi göstermeyen kistlerin büyük bölümü büyüme eğilimi içerisinde oluyor. Bu da hamilelikte kist oluşumuna bağlı olarak düşük riskinin artması sonucunu doğurabiliyor. Özellikle kistin dönmesi ve kanama olması gibi durumlarda düşük ihtimalinin yükselmesiyle birlikte erken doğum riskinin de artığından söz edebiliriz.

Çünkü kist yapısında meydana gelen kanama komplikasyonu ya da hamilelikte kist dokusunun büyümesi erken doğum sancıları için tetikleyici bir faktöre dönüşüyor. Bu komplikasyonlar gerçekleştiğinde gebeliğin kaçıncı haftasında olunduğuna bağlı olarak düşük ya da erken doğum meydana gelebiliyor. Elbette gebelikte kistin % 100 düşüğe ya da erken doğuma neden olacağı söylenemez. Ancak bu durumda düşük ve erken doğum riskinin yükseldiğini de belirtmek gerekir.

En çok merak edilen konulardan birine aşağıdaki linkte açıklık getirdik:
Tıkla –> Hamilelikte cinsel ilişki

Kisti Olanlar Hamile Kalabilir mi?

Kisti olanlar hamile kalabilir mi

Bu sorunun yanıtı ihtimaller üzerinden yola çıkılarak verilmelidir. Kist problemi olan bir kadın hamile kalabilir. Ancak kistin konumu ve büyüklüğü, doğurganlığı ne ölçüde etkilediği konusunda da belirleyici unsurlar olabiliyor.

Zira pek çok kadında özellikle ağrı gibi şikayetlere yol açmamış olması halinde, gebe kaldıktan sonra yani hamilelikte kist mevcudiyeti tespit edilebiliyor. Bir başka deyişle rutin jinekolojik kontrollerini aksatan kadınlar, kistin mevcut olduğunu hamile kaldıktan sonra öğrenebiliyor. Bu durum kistin hamile kalmaya engel olmayabileceğinin bir göstergesidir.

Fakat kist kaynaklı olarak hamile kalamayan çok sayıda kadın olduğunu da belirtmek gerekir. Kısırlık tanısı konan ve yardımcı üreme tekniklerinden faydalanan kadınların bir bölümü kist oluşumundan kaynaklı olarak doğal yollarla gebe kalamama sorunu yaşıyor. Sonuç olarak hamilelikte kist oluşabileceği gibi gebelik öncesinde de oluşabilir ve bu durum kadınlarda doğurganlığı olumsuz yönde etkileyerek hamile kalma şansını düşürebilir.

Anne olmak isteyen kadınların en çok sorduğu sorulardan birine de açıklık getirdik:
Hemen Tıkla –> Hamilelikte idrar rengi

Çikolata Kisti ile Hamilelik Olur mu?

Endometriozis yani çikolata kisti kimi zaman hiçbir belirti vermiyor ve tesadüfen hamilelikte kist olduğu anlaşılabiliyor. Çikolata kisti genellikle yek yumurtalığı tutuyor ve yumurtalığın fonksiyonlarında bazı bozulmalara yol açabiliyor. Bu nedenle çikolata kistinden kaynaklı olarak doğurganlık olumsuz etkileniyor.

Çünkü çikolata kisti yumurta rezervlerinin olumsuz etkilenmesine yol açabilen bir rahatsızlıktır. Her iki yumurtalığı da tutması durumunda hastanın hamile kalma ihtimali yok denecek kadar azalıyor. Fakat tek yumurtalığı tutması durumunda gebelik şansı düşük de olsa bulunuyor.

Gebelik öncesinde rutin jinekolojik kontrollerin aksatılmadan yaptırılması işte bu noktada önemini çok daha net bir şekilde ortaya koyuyor. Çünkü hamilelikte kist ortaya çıkardığı bazı riskler nedeniyle istenmeyen bir durumdur. Kistlerin mevcudiyetinin gebelik öncesinde tespit edilmesi ve tedavinin yapılması, ileride çok daha rahat bir gebelik döneminin geçirilmesi bakımından önem taşıyor.

Hamilelikte Kist Kanama Yapar mı?

Hamilelikte kist kanama yapar mı

Gebelikte kist oluşumu kanamaya neden olabileceği gibi kanama yapmadan da mevcudiyetini koruyabilir. Aslında hamilelikte kist kanama yapar mı sorusunun yanıtı kistin nerede konumlandığı, büyüklüğü gibi unsurlara bağlı olarak da değişkenlik gösterebiliyor. Burada kritik olan unsur kanamanın nasıl olduğudur. Anne adayları kistten kaynaklı kanamanın regl kanaması gibi olacağını düşünüyor. Ancak kanama adet dönemlerinde yaşanan kanamadan çok daha farklıdır ve karın içerisine kanama olur.

Bununla birlikte hamilelikte kist kanamasının, kistin damar üzerinde bulunması ve patlaması durumunda bir hayli şiddetli olabileceğini de söyleyebiliriz. Hamilelikte kistten kaynaklı yaşanan kanama şu belirtiler ile kendini gösterir:

  • Karında ve kasıklarda bıçak saplanır gibi şiddetli ağrı
  • Özellikle kadın bölgesinde aşırı hassasiyet, karın bölgesine dokunamama
  • Göz kararması, bayılma
  • Tansiyon düşmesi

Bu gibi durumlarda zaman kaybetmeden doktorunuza ulaşmanız ve bilgi vermeniz çok büyük önem taşıyor. Çünkü kistin patlaması durumunda derhal tıbbi müdahale yapılması gerekir.

Bebeğin kalp atışları ne zaman duyulur? hemen tıkla ve öğren:
Bilgin olsun –> Bebeğin kalp atışları

Kist Varken Hamile Kalmak Tehlikeli mi?

Elbette kist olması durumunda önce tedavi olmak ve sonrasında gebelik planlamak çok daha akılcı bir tercihtir. Ancak kimi zaman hamilelikte kist oluşabiliyor ya da kistin varlığı gebelikte anlaşılıyor.

Kist varken hamile kalmanın tehlikeli olup olmadığı, çeşitli riskler ve ihtimaller doğrultusunda yaklaşılması gereken bir konudur. Kistin nerede olduğu, büyüklüğü, büyümeye devam edip etmediği, uterusa baskı yapıp yapmadığı, kanser ihtimali gibi unsurlar kimi zaman anne karnındaki bebek için tehlike yaratabiliyor.

Bu nedenle hamilelikte kist oluşumunun küçük olması, kanser şüphesinin olmaması ve kistin uterusa da baskı yapmaması durumunda tedavinin doğum sonrasına bırakılması tercih ediliyor. Fakat anne adayı ya da bebek açısından bir risk söz konusu olduğunda gebeliğin 18. Haftasından sonra ameliyat kararının alınması da söz konusu olabiliyor ve kist oluşumuna müdahale edilebiliyor.

Klomen ilacının ne olduğunu merak ediyor musunuz? o zaman aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz:
Tıkla –> Klomen nedir

 

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:
https://www.emedicinehealth.com/ovarian_cysts/article_em.htm

 

Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın