Gebelik

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar? Nasıl Geçer?

Hamilelikte mide bulantısı gebelik dönemine yaşanan ve artık gebelikle birlikte anılan rahatsızlıklardan biridir. Hamileliğin ilk aylarında yaşanan mide bulantısı bazı anne adaylarında yoğun şekilde görülürken bazı anne adaylarında günlük hayatı sıkıntıya sokmayacak kadar hafif seviyede olur. Elbette gebelik boyunca yani 40 hafta boyunca devam eden bir şikayet değildir.

Aynı zamanda bulantı ve kusma şikayetleri gebelikte her şeyin yolunda olmadığının, anne adayında ya da bebekte bir sorun olduğunun göstergesi de değildir. Bu durum hamileliğe bağlı olarak vücuttaki değişimlerden kaynaklanır ve tıbben son derece normaldir. Mide bulantısına neyin iyi geldiğini, hamilelikte mide bulantılarının ne zaman başladığını aktaracağız. Ancak öncesinde bu şikayetin ne zaman başladığını biraz daha yakından inceleyelim.

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?

hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar

Anne adayları hamilelikte mide bulantısı kaçıncı haftada başlar sorusunun yanıtını merak edebiliyor. Mide bulantısının gebeliğin 5. haftası ile 8. haftası arasında başladığını söyleyebiliriz. Ancak her anne adayında aynı dönemde olmayabilir. Biraz daha erken ya da geç başlaması da söz konusu olabilir. Kimi zaman anne adaylarında mide bulantısı gebeliğin ilk ayında da başlayabiliyor. Genellikle gebeliğin 12. haftasından sonra mide bulantılarında bir azalma meydana gelmeye başlar. Bunun nedeni ise hamileliğin bu döneminde hormon seviyelerinin biraz daha dengeye kavuşmasıdır.

Anne adaylarının bu şikayeti hormon seviyelerinin dengelenmeye başlaması ve vücudun gebeliğe adapte olması ile birlikte azalarak kendiliğinden ortadan kalkar. Burada önemli olan unsur anne adaylarının mide bulantısı konusunu başkalarıyla kıyaslama yaparak değerlendirmemesi gerektiğidir. Her gebelik özeldir ve kendine has olması nedeniyle bulantının süresi de değişkenlik gösterebilir. Paniğe kapılmak, bir sağlık sorunu olduğunu düşünmek yerine doktorunuza danışmanız çok daha doğru bilgiler almanızı sağlayacaktır.

Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Anne adayları hamilelikte mide bulantısı konusunda bazı unsurlara dikkat edebilir. Bu sayede söz konusu şikayetin tamamen ortadan kalkması sağlanamasa bile daha hafif düzeyde yaşanması mümkün olabilir. Önerileri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Mideye baskı yapan oturma ve uzanma pozisyonlarından kaçınmalısınız
  • Su tüketimine dikkat etmelisiniz, su tüketimini azaltmak bulantının artmasına yol açabilir
  • Kafein içeren içecekler ve aşırı düzeyde çay tüketiminden uzak durulmalıdır
  • Aşırı yağlı yiyecekleri tüketmeyin
  • Baharat oranı yüksek gıdaları tüketmekten kaçının
  • Tuzlu ve sağlıklı atıştırmalıkları az miktarda tüketmek mide bulantısı konusunda rahatlatıcı olabilir
  • Kusma sonrasında ağrı bol su ile çalkalamak ve su içmek mideyi rahatlatabilir

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Geçer?

mide bulantısı ne zaman geçer

Bulantının ne zaman başlayacağına dair net bir süre belirtmek yanıltıcı olabilir. Aynı şekilde bulantının ne zaman tam olarak kesileceğine dair de net bir zamandan söz edemeyiz. Genellikle hamilelikte mide bulantısı 12. haftadan sonra tamamen kesiliyor ya da azalmaya başlıyor. Ancak bazı anne adaylarında bu süre daha uzun olabilir.

Özellikle kokulara karşı aşırı hassasiyet yaşayan anne adaylarında mide bulantısının de eşlik ettiği gebelik dönemi daha uzun sürebiliyor. Aynı zamanda bebeğinin sağlığı, gebelik dönemindeki sorumluluklarını yerine getirme konusu gibi farklı konularda endişe yaşayan, stresli olan anne adaylarında da bulantı ve kusma şikayeti daha uzun süre devam edebiliyor.

Bilgin olsun –> https://bursakadinhastaliklari.com/fetus/

Hamileliğin İlk Aylarında Neden Mide Bulanır?

Mide bulantısının neden hamileliğin ilk dönemlerinde olduğu merak ediliyor. Hamilelik, vücutta pek çok sistemin ve dengenin değişmesi anlamına geliyor. Vücudu etkisi altına alan değişimlerden biri de hormon seviyeleridir ve bu da hamilelikte mide bulantısı problemini doğurabilir.

Gebeliğin ilk aylarında ani bir değişim içerisine giren hormonlar zamanla vücudun da gebeliğe adapte olmasıyla birlikte daha düzenli bir hal alır. Bu nedenle hamileliğin ilk aylarında yaşanan bulantı ve kusma şikayeti bir süre sonrasında kendiliğinden ortadan kalkar. Sonuç olarak bulantıya neden olan unsur vücuttaki değişimlerdir ve değişim gebeliğin ilk gününden itibaren başlayarak gebelik sonuna kadar devam eder.

Öneriyoruz –> https://bursakadinhastaliklari.com/hamilelikte-ilac-kullanimi/

Gebelikte Mide Bulantısı Olmaması Normal Mi?

Elbette her hamilelikte mutlaka mide bulantısı olacak şeklinde bir düşünceye kapılmamak gerekiyor. Bu nedenle hamilelikte mide bulantısı olmayabilir ve bu durum gebeliğin sağlıklı olmadığını göstermez. Mide bulantısı ile bebeğin ya da anne adayının sağlığı arasında hiçbir ilişki bulunmaz. Gebeliğin son derece sağlıklı bir şekilde devam ettiği hamileliklerde mide bulantısı olmayabilir.

Hatta gebelik boyunca bu şikayeti hiç yaşamamış olan anne adaylarının da olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Anne adayları bu durumda “bir problem mi var” endişesine kapılabiliyor ancak bu endişe tamamen yersizdir. Mide bulantısı yaşamadan da gebelik dönemi yaşanabilir.

İlgini çekebilir –> https://bursakadinhastaliklari.com/hamilelikte-seyahat-etmek/

Gebelikte Mide Bulantısı Nedenleri

gebelikte mide bulantısı nedenleri

Çoğunlukla anne adayları hamilelikte mide bulantısı nedenleri konusunda net bilgiler elde etmek istiyor. Ancak bulantının kesin olarak nedenleri bilinmiyor. Sadece vücuttaki değişimlerin, hormonların ve psikolojik unsurların bu şikayette önemli bir rol üstlendiği biliniyor. Genel olarak nedenlere dair bazı bilgiler aktarabiliriz:

Hormonlar

Döllenmenin meydana gelmesi ve hamileliğin başlaması ile birlikte vücutta hormon seviyelerinde değişim meydana gelebilir. Özellikle progesteron hormonunun seviyesi normalin çok daha üzerinde seyreder. Elbette bu duruma vücudun uyum sağlaması gerekiyor ve bu süreçte de hamilelikte mide bulantısı gibi şikayetler meydana gelebiliyor. Nedenler arasında en önemli unsurun progesteron hormonu olduğu düşünülüyor.

Hassaslık

Yapılan araştırmalar gebelik öncesinde mide bulantısı ve kusma şikayetini pek yaşamayan, bu konuda hassas olmayan kadınların gebelikte de söz konusu şikayeti çok yoğun yaşamadığını ortaya koydu. Vücudun bu konudaki hassasiyeti de bulantı şikayetinin olup olmaması ya da ne derecede olduğu konusuna belirleyici faktörlerden biridir.

Stres

Psikolojik açıdan gergin olmak ve stres de mide bulantılarını tetikleyebiliyor. Zira özellikle ilk gebeliklerde bu şikayetin daha yoğun bir şekilde yaşanması da buna bağlanıyor. Anne adaylarının vücutlarındaki değişimi merak etmesi, bebeğinin sağlıklı olup olmayacağı yönündeki basit endişeleri bile gebelik stresini yaratabiliyor ve bu da bulantı, kusma gibi şikayetlerin daha yoğun yaşanmasına yol açabiliyor.

Yine araştırmalar gösteriyor ki, istenmeyen gebeliklerde, aile içi çatışmaların olduğu gebeliklerde mide bulantıları ve kusmalar daha yoğun yaşanıyor. Bu durum psikolojinin konuya olan etkisini gösterir niteliktedir.

Çoğul Gebelik

İkiz ya da üçüz bebek bekliyor olmak tek başına bulantı şikayetinin nedeni değildir. Ancak bulantı ve kusmayı tetikleyen, artıran unsurlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Çoğul gebeliklerde bu şikayet daha yoğun yaşanabiliyor ve süresi de daha uzun olabiliyor.

Hamilelikte Mide Bulantısı Cinsiyeti Belirler Mi?

Eski dönemlerde hamilelikte mide bulantısı ile bebeğin cinsiyetinin tahmin edilmeye çalışıldığı biliniyor. Ancak bu ve benzeri yöntemlerin bilimsel bir dayanağı yok. Mide bulantısının günün hangi saatlerinde olduğu, yoğunluğu gibi unsurlar ile bebeğin cinsiyeti arasında hiçbir ilişki bulunmuyor.

Bebeğin cinsiyetinin bulantı ve kusma şikayetleri ile tahmin edilmeye çalışılması beyhude bir çabadan öteye gitmeyecektir. Bulantının sabah saatlerinde olması bebeğin kız ya da erkek olmasıyla ilgili değil tamamen vücudun dengesi ve hormonlar ile ilgilidir. Bebeğin cinsiyetini öğrenmek için ultrason görüntülemesinin yapılacağı gebelik haftasını beklemeniz gerekir. Konuya dair sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Mutlaka okumalısınız –> https://bursakadinhastaliklari.com/gebelikte-bitki-caylari/

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Iyi aksamlar hocam son adet tarihim 24 ekim olursa ikinci gebeligim olmasi gereken seyleri biliyorum ama henuz adet olmadim ve yerlesme kanamasi olmadi akintida artis vee kasik arim var . Iki gun once kan tahlili yaptirdim doktor gebelik uok dedi. Sizce neden cikmadi yerlesme kanamasida olmadim ama belirtilerim var gebelik te olan cevap verirseniz sevinirim

    1. Kan testini tekrarlamanız gerekiyor bu şekilde anlaşılmaz. Ve her gebelikte yerleşme kanaması olacak diye bir şart yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın