Gebelik

Hamilelikte Sigara Kullanımı Zararları

Hamilelikte sigara kullanımı asla önerilmez. Sigara kullanımının bebeklere çok ciddi zararlar verdiğinin unutulmaması gerekiyor. Nikotin, katran, karbon monoksit gibi zararlı maddeler içeren sigaranın her nefesi bebekte kalıcı sağlık sorunlarına yol açabilir.

Çünkü sigarada bulunan zararlı maddeler plasenta yani bebeğin eşi aracılığı ile anneden bebeğe geçiyor. Sigaranın zararları bununla da sınırlı değil. Aynı zamanda bebeğe oksijen ile gelişimi için son derece önemli olan besinlerin ulaşmasını da önlüyor.

Dolayısıyla gebelik döneminde sigara kullanımı sadece anne adayı için değil bebek için de son derece sakıncalıdır. Sigaranın doğurganlık üzerindeki etkilerine ve pasif içiciliğin zararlı olup olmadığına da değineceğiz. Ancak öncesinde gebelikte sigaranın ne zaman bırakılması gerektiğini inceleyelim.

Hamilelikte Sigara Ne Zaman Bırakılmalı?

hamilelikte sigara ne zaman bırakılmalı

Gebelikte sigara kaçıncı ayda bırakılmalı sorusu da sıklıkla gündeme geliyor. Türkiye’de hamile kadınların yaklaşık olarak % 15’inin gebelik döneminde sigara içtiği biliniyor. Oysa hamilelikte sigara kullanımı gebeliğin tespit edilmesi ile birlikte hemen sonlandırılmalıdır.

Halk arasında bu konuda yanlış bilgiler olduğunu belirtebiliriz. Örneğin gebeliğin ilk 3 ayında sigaranın bebeğe zarar vermediği ya da çok içe çekilmeze sigara dumanının bebeği etkilemeyeceği gibi tamamen yanlış inanışlara asla itibar edilmemelidir.

Kadınlar hamile kalmayı planladıklarında, gebelikten en az 3 ay önce sigarayı bırakmalıdır. Eğer plansız bir gebelik söz konusu ise gebeliğin belirlenmesi ile birlikte sigaranın da bırakılması gerekiyor. Sadece gebelik döneminde değil, emzirme döneminde de sigara içilmesi sakıncalıdır.

Anne adaylarının bu konuda destek alabileceği çok sayıda kurum ve kuruluş bulunuyor. Şayet nikotin bağımlılığından tek başına kurtulamıyorlarsa bu konuda doktorlarına da danışabilirler. Böylece ne yapmaları gerektiği konusunda bir yol haritasının çıkarılması da mümkün olacaktır. Annelerin en büyük korkusu bebeklerine zarar vermektir. Bebeklerine verebilecekleri en büyük zarar da gebelikte sigara içilmesidir.

Sigara İçmek Doğurganlığı Etkiler Mi?

Elbette hamilelikte sigara kullanımı son derece ciddi sıkıntılara neden olabilir. Ancak gebelik dışında da sigara içilmesinin zararlı olduğunu göz ardı etmemek gerekiyor. Bu konuda bilinmesi gereken unsurlardan biri de sigaranın doğurganlığı olumsuz etkilediğidir.

Yapılan araştırmalar sigaranın doğurganlığı % 40 gibi yüksek bir oranda düşürdüğünü ortaya koydu. Aynı zamanda erkeklerin sigara içmesi de doğurganlığı olumsuz etkiliyor. Çünkü tütün ürünleri döllenen embriyonun kalitesini bozabiliyor.

Çiftler günde sadece birkaç tane sigara içmenin doğurganlığı olumsuz etkilemediğini düşünüyor. Oysa bu bilgi doğru değildir. Günde birkaç tane içiliyor olsa bile sigara, üreme sistemi üzerinde olumsuz etkilerde bulunur. Aynı zamanda sigara kullanımının dış gebelik riskini de son derece ciddi oranlarda artırdığını belirtmek gerekir.

Döllenen yumurtanın rahim dışına yerleşmesi yani dış gebelik, sağlıklı bir gebelik durumu değildir. Dış gebelik durumunda mutlaka gebeliğin sonlandırılması gerekir. Bu gibi riskleri ortadan kaldırmak için de sigaradan uzak durulmalıdır.

Çok merak edilen konu –> Çin takvimi cinsiyet hesaplama

Gebelikte Sigara Kullanımı Bebeği Nasıl Etkiler?

Gebelikte sigara kullanımı bebeği nasıl etkiler

Öncelikle hamilelikte sigara kullanımı neticesinde bebeklerde gelişim problemleri olabileceğini belirtmek gerekiyor. Bebeğe anne karnındayken yeterli oranda oksijen gitmesini engelleyen sigara, sadece bu yönüyle bile bebeklerin sağlıklı bir şekilde gelişmesini önleyebiliyor.

Bebeklerde gelişim sorunları meydana gelmesinin en önemli nedenlerinden biri de bebeğe yeterli oranda besin ulaşmamasıdır. Sigarada bulunan maddeler bebeğe ulaşan besin oranlarını da olumsuz yönde etkiliyor. Bebek sürekli olarak karbon monoksite maruz kalıyor.

Bebeklerin kalp hızında azalma meydana geliyor ve bu da fetusun solunumla ilgili çeşitli sorunlar yaşamasına yol açıyor. Sonuç olarak anne karnındaki bebekler sigara kullanımından kaynaklı olarak ciddi ve kalıcı sağlık sorunları yaşayabiliyorlar. Sağlık sorunlarının yanı sıra ölüm riskinin de olduğunu göz ardı etmemek gerekiyor.

Hamilelikte Pasif Sigara İçiciliğine Maruz Kalmak Hamileliği Nasıl Etkiler?

Anne adayları hamilelikte sigara kullanımı noktasında sigaran uzak dursa da sigara içilen bir ortamda bulunmaları tüm bu çabayı ortadan kaldırıyor. Çünkü anne adayları sigara içmese bile sigara dumanını solumuş oluyor. Dolayısıyla hem kendilerini hem de bebeklerini sigaradan korumayı başaramıyor.

Düşük doğum ağırlığı, ölü doğum, erken doğum ve gebelik kaybı gibi risklerin pasif içicilik olarak tabir edilen durumda da geçerli olduğunu belirtmeliyiz. Dolayısıyla anne adayları hem gebelik boyunca hem de doğum sonrasında sigara içilen ortamlara girmemeli, sigara dumanını asla solumamalıdır. Bu sayede bebeklerin sigara dumanından etkilenmesini de önlemiş olacaklar.

İlginizi çekebilir –> Kan uyuşmazlığı

Hamilelikte Sigara Kullanımı Zararları Nelerdir?

hamilelikte sigara kullanımı zararları

Anne adayları hamilelikte sigara kullanımı konusunda daha detaylı bilgi sahibi olmalıdır. Bu sayede konunun aslında ne denli önemli olduğunu daha iyi kavrayabilirler. Gebelikte sigara kullanımının yaratabileceği sorunlara şu örnekleri gösterebiliriz:

 • Bebeğe hamilelikte sigara kullanımı nedeniyle daha az oksijen ulaşması, gelişim geriliklerine yol açar
 • Ani bebek ölümleri meydana gelebilir
 • Preaklampsiye yani gebelik zehirlenmesi olabilir. Tansiyon yükselmesi, idrarda protein çıkması gibi sorunlar görülebilir.
 • Sigarada bulunan nikotin nedeniyle damarlarda büzülme olabilir
 • Anne adayının tansiyonunun yükselmesine neden olabilir ve bundan kaynaklı olarak bebek de olumsuz etkilenebilir
 • Plasenta erken ayrılabilir ve kanama meydana gelebilir
 • Doğumdan sonra bebekte solunum problemleri gelişebilir
 • Lohusalık döneminde annenin sütü az gelebilir
 • Anne sütünde bebek için önemli olan besleyici değerler azalabilir
 • Bebeklerde ilerleyen dönemlerde astım ve obezite gelişebilir
 • Bebekte solunum yolu enfeksiyonları olabilir
 • Kol, bacak, kalp, kafatası ile ilgili doğumsal kusurlar olabilir
 • Preterm doğum olabilir
 • Düşük doğum ağırlığı sorunu ortaya çıkabilir
 • Gebeliğin herhangi bir aşamasında anormal vajinal kanama olabilir
 • Plasental previa yani plasentanın rahim ağzını kapatması problemi doğabilir

Sigara İçmek Erken Doğuma Neden Olur Mu?

Bebeğin suyunun erken gelmesine yol açabilen hamilelikte sigara kullanımı haliyle erken doğum nedenlerinden biridir. Gebelik kesesi doğum başladığında açılmalıdır. Daha erken dönemde açılması ise erken doğum anlamına geliyor. Bebeğin anne karnındaki gelişimi henüz tamamlanmadan doğum gerçekleştiği için çok sayıda farklı problemle karşılaşılabilir.

Faydası olur –> Gebelikte bebek hareketleri

Hamilelikte Sigara İçenler Ne Yemeli?

Hamilelikte sigara içenler ne yemeli

Öncelikle hamilelikte sigara kullanımı doktorlar tarafından asla önerilmez. Aşağıda sıraladığımız gıdaların tüketilmesi, sigaranın zararlarını ortadan kaldırmak.

 • Mevsiminde olan sebze ve meyveler
 • Kırmızıbiber
 • Portakal ve limon gibi C vitamini yönünden zengin gıdalar
 • Maydanoz
 • Soya ürünleri
 • Soğan ve sarımsak
 • Ceviz, fındık gibi mineral yönünden güçlü kuru yemişler
 • Süt ve süt ürünleri
 • Yeşil yapraklı sebzelerden hazırlanmış salatalar
 • Semiz otu ve ısırgan otu
 • Zeytinyağı

Doğumdan Sonra Sigaraya Başlamak Yaygın Mıdır?

Çok yaygın olduğu söylenemez. Ancak hamilelikte sigara kullanımı olmasa bile doğumdan sonra sigaraya başlayan anneler de var. Ortak gerekçeleri ise yeni doğan bir bebekle yaşamaya adapte olmanın stresli bir süreç olmasıdır.

Ancak doğum sonrasında da annenin sigara içmesinin bebekleri olumsuz etkilediğini göz ardı etmemek gerekiyor. Bu konuda zorlananların yardım alması çok daha doğru bir tercih olabilir. Sigaranın sadece anneleri değil, evde yaşayan herkesi etkilediğini, bebeklerin de bu havayı soluduğunu hatırlatmakta fayda var. Konuya dair sorularınız varsa yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Gebelerin merak ettiği diğer makalemiz:
Rus takvimi

 

Yabancı kaynaklar:
https://www.cdc.gov/tobacco/basic_information/health_effects/pregnancy/index.htm

 

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın