Kızlık zarı dikimi: Latince adı ‘hymen’ olan kızlık zarı, vajina girişinde bulunan ve ön yüzeyi deri, arka yüzeyi ise mukoza ile kaplı olan bir dokudur. Kadınlar ergenlik dönemine girmeden önce kalın ve sert bir yapıya sahip olan kızlık zarı, ergenlik döneminde yumuşak ve esnek bir forma dönüşür. Her kadında bulunan kızlık zarının yapısı ve esnekliği kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Kızlık zarının orta bölümünde adet döneminde kanın dışarıya akmasını sağlayan bir delik bulunur. Son yıllarda bakirelik zarı dikimi olarak da bilinen bu işlem sıklıkla gerçekleştirilen genital işlemlerden biri haline geldi.

Öncelikle bekaret zarı diktirme işleminin geçici ve kalıcı olmak üzere 2 farklı şekilde yapılabildiğini belirtmek gerekiyor. Kalıcı olarak yapılan bekaret zarı dikimi işleminde, aylar sonra cinsel ilişki yaşanması durumunda dahi kanama meydana gelir. Ancak geçici olarak gerçekleştirilen işlemde operasyonun cinsel ilişki tarihine göre planlanması gerekir. Geçici kızlık diktirme işlemi cinsel ilişkiden 3 ile 5 gün önce gerçekleştirilmesi durumunda cinsel ilişkide kanama olur.

Bilgin olsun –> https://bursakadinhastaliklari.com/kizlik-zari-zedelenmesi-ve-kanamasi-nasil-olur/

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikimi nasıl yapılır

Geçici olarak yapılan kızlık zarı dikimi işleminde purse string metodu kullanılıyor. Kızlık zarı dokusunun hemen arka bölümüne geçici dikiş atılması yoluyla gerçekleştirilen bu işlemde özel dikiş ipleri kullanılıyor. Bu işlemde amaç ilk gece kanamasına benzer bir kanama gerçekleşmesini sağlamaktır. Geçici kızlık zarı onarımı işleminde kanama ile birlikte son derece hafif düzeyde olmak kaydıyla bir acı hissedilebilir. Cinsel ilişki sırasında, daha önce bekaret zarı dikimi işleminin yapıldığının partneriniz tarafından anlaşılması mümkün olmaz. Kalıcı olarak yapılan kızlık zarı onarımında da bu durum geçerlidir.

Kalıcı olarak yapılan bekaret zarı dikimi işleminde ise flep tekniği ve mikrocerrahi yöntem kullanılıyor. Mikrocerrahi tekniğinin flep tekniği ile kıyaslandığında daha sınırlı sayıda hasta için uygun olduğunu belirtebiliriz. Operasyon öncesinde yapılan muayene ile hastadaki doku durumu detaylı bir şekilde kontrol edilir. Ardından en uygun yöntem doktor tarafından belirlenir ve operasyon planlaması yapılır. Ancak her iki yöntemde de kalıcı bekaret zarı dikimi işleminin hastalar için gayet konforlu bir süreç olduğunu ve klinik istirahat gerekmediğini belirtebiliriz.

Bilgin olsun –> https://bursakadinhastaliklari.com/adet-doneminde-hamile-kalinir-mi/

Bursa’da Kızlık Zarı Dikimi

Bursa kızlık zarı dikimi

Elbette bu işlem için metropol kentlere gidilmesine gerek olmaz. Çünkü Bursa kızlık zarı dikimi işleminin son derece başarılı bir şekilde yapıldığı kentler arasında yer alıyor. Yaşadığınız şehirde bu genital operasyonun yapılması, sizin için çok daha konforlu bir seçenek olacaktır. Bu nedenle Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Barış Korkmaz tarafından yapılan Bursa kızlık zarı dikimi işleminden siz de faydalanabilirsiniz.

Ayrıca Bursa kızlık zarı dikimi yani (bakirelik diktirme) operasyonunun hem geçici hem de kalıcı olarak yapıldığı kentlerden biridir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Barış Korkmaz için randevu talep ederek muayenenin yapılmasını sağlayabilirsiniz. Ardından geçici ya da kalıcı bekaret zarı dikimi işlemi için operasyon planlaması yapılır ve gayet konforlu bir süreç eşliğinde bu işlemin gerçekleştirilmesi mümkün olur.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Barış Korkmaz, Bursa’nın Nilüfer semtinde hizmet verdiği için hastalar kliniğe ulaşım noktasında da herhangi bir sorun yaşamadan Bursa kızlık zarı dikimi işleminden faydalanabiliyor. Atatürk Caddesi üzerinde yer alan kliniğe kentin herhangi bir yerinden kolaylıkla ulaşılabilir.

Kızlık Zarı Dikimi Ne Kadar Sürer?

Kızlık zarı dikimi ne kadar sürer

Günlük hayatınıza ya da iş hayatınıza uzun bir ara vermenizi gerektirmeyen kızlık zarı dikimi işlemi 15 ila 20 dakikada tamamlanan bir operasyondur. Lokal anestezi altında gerçekleştirildiği için işlem sırasında hastanın herhangi bir acı, ağrı ya da sızı hissetmesi mümkün olmaz. Operasyonun ardından 1 saat içerisinde normal hayatınıza geri dönebilirsiniz. Adet kanamasının olmadığı herhangi bir zamanda bekaret zarı dikimi yapılabilir.

Bekaret Zarı Dikimi (Flep Yöntemi) Nedir?


Kalıcı olarak kızlık zarı dikimi işleminde tercih edilebilen flep tekniğinde vajina içinde bulunan ve flep olarak adlandırılan doku kaldırılır. Ardından bu alanda yeni bir kızlık zarı yapılandırması gerçekleştirilir. Vajina içi damarlar bu dokunun kanlanmasını sağlar ve yapılandırılan bu doku bariyer gibi vajina girişini sarar. Elbette flep tekniği ile bekaret zarı dikimi esnasında bütünlüğünü kaybetmemiş kızlık zarında olduğu gibi bir delik bırakılır. Bu sayede adet dönemlerinde kanın ya da vajinal salgıların akışında herhangi bir sorun yaşanmaz.

İşlemden yaklaşık bir ay sonrasında cinsel ilişkiye girilebilir. Bu durumda tıpkı doğal kızlık zarı gibi yapılandırılan bu doku yırtılır ve kanama meydana gelir. Flep ile bekaret zarı dikimi işleminden sonra, cinsel ilişkiyle meydana gelen kanamada kanın rengi, özelliği ya da kanamanın miktarı doğal kızlık zarının bütünlüğü bozulduğunda meydana gelenle aynıdır.

Mikrocerrahi ile Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

bekaret zarı ameliyatı

Flep tekniği ile kızlık zarı dikimi işlemi ile kıyaslandığında mikro cerrahi yönteminin daha kompleks bir işlem olduğunu belirtebiliriz. Fakat daha doğal bir etki yaratır. Bununa birlikte mikrocerrahi yönteminin her hastada uygulanamadığını da bilmenizde fayda var. Hastanın doku durumunun bu işleme uygun olması gerekir. Bu işlemde bütünlüğünün kaybetmiş olan kızlık zarı dokusunun uçları birbirine tutturulur.

Operasyonun ardından hafif ağrı ya da sızı olması gayet normaldir. Bu ağrı doktorunuz tarafından reçete edilen ağrı kesici ilaç kullanımıyla kontrol altına alınabilir. Hafif lekelenme şeklinde bir kanama da olabilir ve bu durumda da endişe etmenize gerek yok. Ancak kanamanın durmaması durumunda zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Deneyimli bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından yapılması gereken mikrocerrahi ile bekaret zarı dikimi farklı cerrahi müdahaleler ile kombine şekilde de yapılabiliyor. Vajina daraltma bunlar arasında en yaygın şekilde tercih edilen operasyondur.

Hemen tıkla öğren –> https://bursakadinhastaliklari.com/kizlik-zari-bozuldugu-nasil-anlasilir/

Kızlık Zarı Dikiminde Başarı Olasılığı Nedir?

Bu operasyon başarı olasılığının son derece yüksek olduğu tıbbi işlemlerden biridir. Aynı zamanda defalarca yapılabilen bir işlem olduğunu da belirtebiliriz. Hangi yöntemle yapılmış olursa olsun kızlık zarı dikimi sonrasında cinsel ilişkide kanamanın olmaması, % 2 gibi bir oran olarak karşımıza çıkıyor. Nedenlerini ise dokunun aşırı esnek olması ya da damarlanmanın az olması şeklinde sıralayabiliriz.

Bununla birlikte bekaret zarı dikimi operasyonunun başarısında, daha önce yaşanan cinsel ilişki sayısının bir etkisi olmaz. Hatta daha önce düşük yapmış olan ya da kürtaj olan kadınlarda dahi bu işlem başarılı bir şekilde yapılabiliyor. Dolayısıyla defalarca cinsel ilişki yaşamış bir hastada da, sadece tek bir kez cinsel ilişki yaşamış olan hastalarda da bekaret zarı dikimi başarılı bir sonuç verir.

Himenoplasti Ameliyatının Riski Var mıdır?

Öncelikle bilinmesi gereken unsur himenoplasti işleminin cerrahi bir operasyon olduğudur. Tüm cerrahi operasyonlarda risk bulunur. Elbette bu işlem de kendi içerisinde bazı riskler barındırıyor. Enfeksiyon ya da kanama gibi riskler mevcut olsa da bu risklerin gerçekleşme olasılığı son derece düşüktür. Hastaların iyileşme sürecinde hijyene maksimum düzeyde dikkat etmesi gerekir. Doktorunuzun reçete ettiği antibiyotik ilaçların kullanımına da dikkat edilmesi durumunda enfeksiyon riski ortadan kaldırılabilir.

 

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:
https://metro.co.uk/2017/09/11/will-my-hymen-grow-back-naturally-6907629/

 

Kızlık zarı problemleri ile ilgili detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com