Kızlık Zarı

Kızlık Zarı Şekilleri Ve Çeşitleri Nelerdir?

Kızlık zarı şekilleri her kadında aynı olmayabilir. Hymen dokusu yani kızlık zarı vajina girişinin 1 cm ile 1,5 cm iç kısmında konumlanmıştır. Bu dokunun iç yüzeyi ise ağız içi mukozasına oldukça benzer bir yapıdadır. Orta kısmında küçük bir delik yer alır.

Bu delik sayesinde adet dönemlerinde kanın ve vajinal salgıların vücuttan tahliyesi mümkün olur. Herhangi bir işleve sahip olmayan bu dokunun neden farklılık gösterdiğini ve hangi şekillerde olabildiğini aktaracağız. Ancak öncesinde nasıl göründüğü konusunda daha detaylı bilgi aktaralım.

Normal Kızlık Zarı Nasıl Görünür?

normal kızlık zarı nasıl görünür

Halk arasında kızlık zarı olarak adlandırılan hymen dokusu, vajina iç dokusuna oldukça benzer bir görünüm sergiler. Vajinanın oluşumu sırasında meydana gelen bir kıvrım olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle kızlık zarı şekilleri kişiden kişiye farklılık gösterir.

Sadece şekilleri değil aynı zamanda dokudaki damarlanmalar ya da dokunun esnekliği de farklı olabilir. Kızlık zarı biçimlerinin ortak özelliği ise orta kısmında boşluk olmasıdır. İlk cinsel ilişki ile birlikte bu doku bütünlüğünü kaybeder ve bu sırada az oranda bir kanama meydana gelir. Ancak bazı kızlık zarı yapısında herhangi bir kanama olmayabilir. Bu durum dokudaki damarlanma oranı ile de çok yakından ilgilidir.

Kızlık Zarı Çeşitleri Neden Farklılık Gösterir?

Her bireyde vücudun pek çok bölgesi bir diğer kişi ile birebir aynı yapıda olmaz. Dolayısıyla kızlık zarı şekilleri de birbirinden farklı olabiliyor. Esneklik düzeyi, damarlanma oranı, şekli, yapısı ya da kalınlığı farklı olabiliyor. Bu durumun tıbben son derece normal olduğunu belirtebiliriz.

Kızlık Zarı Şekilleri Nelerdir?

Genel olarak kızlık zarının hangi şekillerde olduğunu şu şekilde sıralayabiliriz:

Septalı Kızlık Zarı

septalı kızlık zarı

Septalı olarak adlandırılan kızlık zarı yapısının yaklaşık olarak orta bölümünde bir uzantı yer alıyor. Bu uzantı ise hymen dokusunu ikiye bölüyor. Genellikle bu kızlık zarı yapısına sahip olan kişilerde ilk gece birleşmesi güç olur.

Aynı zamanda kanamanın da normale nazaran daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Kimi zaman çiftler kızlık zarının bu yapısı nedeniyle cinsel ilişkiye giremezler. Bu gibi durumlarda müdahale edilerek kızlık zarının çıkarılması sağlanır.

Yarı Septalı Kızlık Zarı

yarı septalı kızlık zarı

Yarı septalı da kızlık zarı şekilleri arasında yer alıyor. Bu kızlık zarının orta kısmında bir zar kalıntısı bulunuyor ancak hymen dokusunu tamamen ikiye bölmez. Dolayısıyla bu kızlık zarı cinsel ilişkiye de mani olmaz.

Kribriform (Delikli) Kızlık Zarı

kribriform kızlık zarı

Bu kızlık zarı yapısına kesinlikle cerrahi müdahale yapılması gerekir. Aksi halde cinsel ilişkiye girilmesi mümkün olmaz. Ender görülen bir yapı olduğunu söyleyebiliriz. Orta kısmı kalburumsu bir görünüme sahiptir ve deliklidir.

Kresentrik Tip (Yarım Ay) Kızlık Zarı

yarım ay kızlık zarı

Hymen dokusunun alt kenarı katlantı oluşturur. Orta bölümünde yer alan boşluk ise yarım aya benzer bir görünüm sergiler. Bu kızlık zarı yapısına sahip olan kadınlar için ilk cinsel ilişki ağrılı ve zor olabilir. Hatta bazı çiftlerin ilişkiye giremediğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla dokunun cerrahi müdahaleyle çıkarılması gerekir.

Labial Tip (Dikey Yarıklı) Kızlık Zarı

labial tip kızlık zarı

Bu tip kızlık zarında orta kısım kapalı gibi görünür. Nedeni ise kızlık zarı dokusunun kalın ve aynı zamanda yüksek kenarlı bir yapıya sahip olmasıdır. Bu tip kızlık zarında da cinsel ilişki zor olur. İlişki sonrası ağrı şikayeti sıklıkla gözlemlenir. Kanamanın her cinsel ilişkide devam etmesi durumunda cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulur.

Anüler Tip Kızlık Zarı

anüler tip kızlık zarı

Anüler olarak adlandırılan kızlık zarı şekilleri elastik yapıda olur. Düşük kenarlı bir görünüme sahiptir ve ince yapıdadır. Çoğunlukla bu tip kızlık zarının damarsal yapısı da son derece incedir. İlk cinsel ilişkide kanama oranı çok azdır ya da kanama olmaz.

Fimbriad Tip Kızlık Zarı

fimbriad tip kızlık zarı

Kızlık zarının orta kısmına bakan kısım aşırı oranda girintili ve çıkıntılı bir yapıya sahiptir. Bu tip kızlık zarına sahip olan kadınlarda ilk cinsel ilişkide genellikle sorun yaşanmaz. Ancak dokunun fazla oranda damarsal yapısı varsa kanamanın aşırı oranda meydana gelebileceğini belirtebiliriz. Damarlanmanın fazla olması halinde cinsel ilişki sonrasında ağrı şikayeti de olabilir.

Tüm bunlarla birlikte bazı kadınlarda kızlık zarı yani hymen dokusu hiç gelişmemiş olabilir. Bu durum ‘imperfore hymen’ olarak adlandırılır. Vajinal açıklığın tamamen kapalı olması durumu genellikle kızların belirli bir yaşa rağmen adet görmeye başlamaması ile fark edilir.

Kimi zaman hastalar karın ağrısı şikayeti ile doktora başvurduklarında yapılan muayene ile teşhis konur. Tanı konduğunda ise cerrahi müdahalenin bir an önce yapılması önemlidir.

Mutlaka okumalısın –> Kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır

Kızlık Zarı Sürtünme İle Bozulur Mu?

Kadınlar kızlık zarı şekilleri konusunda kızlık zarının nasıl bozulabileceği hususunda da bilgi almak isteyebiliyor. Kızlık zarının sürtünme ile bozulma olasılığı düşüktür. Ancak imkansız da değildir. Özellikle kızlık zarı dokusunun önde olması durumunda sürtünme bu dokunun zarar görmesine yol açabilir.

Düşük bir ihtimal de olsa sürtünme sırasında dokunun bütünlüğünü kaybetmesi söz konusu olabilir. Özellikle ince bir yapıya sahip olan ve aynı zamanda vajina girişine daha yakın konumlanmış olan kızlık zarı durumunda sürtünme ile bozulma ihtimalini göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Bununla birlikte penisin sadece 1- 2 cm vajinaya girmesi durumunda da kızlık zarı bütünlüğünü kaybeder. Vajinaya sert bir cismin girmesi gibi durumlarda da kızlık zarının bozulacağını belirtelim. Günümüzde kızlık arı onarımı basit bir işlemle yapılabiliyor. Geçici ya da kalıcı olarak kızlık zarı dikimi işlemi, konforlu bir süreç eşliğinde tamamlanıyor ve onarım sonrasında ilk cinsel ilişkide yine kanama meydana geliyor.

Kızlık Zarı Geride Ne Demek?

kızlık zarı geride ne demek

Bazı kadınlarda kızlık zarı vajina girişinin 3 cm  – 4 cm iç kısmında yer alabiliyor. Bu durum ‘kızlık zarı geride’ ya da ‘kızlık zarı ileride’ şeklinde nitelendiriliyor. Özellikle kilo fazlası olan kişilere bu durumun daha sık gözlemlendiğini söyleyebiliriz. Kimi zaman yapısal olarak da bu durum gözlemlenebiliyor.

Ancak genellikle dış dudaklardaki yağ birikiminden kaynaklı olarak kızlık zarının daha geride olması söz konusudur. Bu konuda en çok merak edilen husus, kızlık zarının geride olması durumunda cinsel ilişkide bozulup bozulmayacağı oluyor.

Penis boyunun 4 cm’den daha uzun olması nedeniyle her halükarda cinsel ilişkide kızlık zarı bütünlüğünü kaybedecektir. Kızlık zarının geride olması, bozulmasını engellemez. Aynı zamanda kanama meydana gelmesini de önlemez. Sonuç olarak bu durumun ilk cinsel ilişki konusunda bir orun teşkil etmediğini söyleyebiliriz.

Bilginiz olsun –> Kızlık zarı dikimi fiyatları

Kızlık Zarı İlk Gece Kanar Mı?

Çoğunlukla ilk gece kızlık zarının kanadığını söyleyebiliriz. Nedeni ise cinsel ilişki ile birlikte bu dokunun bütünlüğünü kaybetmesi yani yırtılmasıdır. Ancak kızlık zarı şekilleri kanama olup olmayacağında da belirleyici bir unsurdur. Bazen kızlık zarının çok esnek olması söz konusu olabilir.

Bu durumda yırtılmaz ve dolayısıyla da kanama meydana gelmez. Bazı kadınlarda ise kızlık zarının aşırı ince yapıda olması ve beraberinde damarsal yapının az olması durumunda da kanama meydana gelmeyebilir. Çok az oranda kanama olabilir ve bu da kişi tarafından anlaşılmayabilir. konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

İlginizi çekebilir –> Bursa kızlık zarı dikimi

 

Kızlık zarı problemleri ile ilgili detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın