Gebelik

Klomen Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Klomen nedir sorusundan önce kısırlık konusuna açıklık getirmek gerekiyor. 12 ay boyunca korunmasız ilişki yaşanmasına karşın hamilelik oluşmadığında kısırlıktan söz edilebilir ve bu durumda da klomen ilacı kullanılabilir. Kısırlık sorununa yönelik olarak formüle edilen bir ilaçtır ve bu ilaç kullanılarak yapılan tedavi de klomen tedavisi olarak adlandırılır.

Klomenin en genel şekli ile yumurtalık üretimini teşvik ettiğini ve bu prosedür ile gebelik oluşumunu da kolaylaştırdığını söyleyebiliriz. Kadınların yumurta çatlatma ilacı olarak da adlandıra bildiği bu ilaç ile yumurtanın belirli bir olgunluğa erişmesi sağlanıyor. Ardından çatlatma iğnesi enjekte ediliyor ve belirli bir süre sonrasında çiftlere cinsel ilişkiye girilmesi tavsiye edilir.

Klomen Nasıl Kullanılır?

Özellikle kısırlık problemi yaşayan çiftler bu konunun ve  bu ilacın nasıl kullanıldığını da merak ediyor. Kısırlık tedavisinde çok uzun zamandır kullanılan bu ilacın genellikle günde 1 tane olmak kaydıyla 5 gün boyunca alınması öneriliyor. Ancak ilacın doz programının kesinlikle doktorunuz tarafından belirlenmesi gerektiğini belirtelim.

Çünkü vücudunuzun ilaca verdiği yanıta bağlı olarak klomenin daha sık alınması da doktorunuz tarafından önerilebilir. Dolayısıyla klomen nedir konusuna dair araştırma yaparken karşınıza çıkana doz programını değil, doktorunuzun reçete ettiği doz programını dikkate almanız gerekiyor.

Halk arasında yumurta çatlatma ilacı olarak bilinen klomen, doktor gözetiminde yaklaşık 12 ay boyunca hamilelik yaşamayan kadınlarda yumurta üretimini arttırmak ve bu yolla gebe kalma ihtimalini arttırmaktadır. Bu ilaç ile yumurta olgunlaştırılır ve sonrasında yapılan yumurta çatlatma iğnesi yapılır ve gün belirlenerek cinsel ilişki tavsiye edilir. Bu ilacın kullanım süresi yaklaşık 5 gündür. İlacın kullanım süresi uzman hekim tarafından belirlenir ve doz aşımı kişilerde yan etkilere sebep olabilir. Dr. Barış Korkmaz

İlacın her gün aynı saatte alınması da klomen tedavisi kapsamında önem taşıyan unsurlar arasında yer alıyor. Aynı zamanda bu ilacın uzun süre kullanılan bir ilaç olmadığını da belirtmek gerekir. Size iletilen süreden daha uzun süre ya da daha fazla dozajda almamaya da dikkat etmelisiniz. Ayrıca klomen nedir konusunda önem taşıyan bir diğer unsur da ilacı almayı unutmanız durumunda mutlaka doktorunuza bu konuda bilgi vermenizdir.

Klomen Neden Kullanılır?

Klomen neden kullanılır

Genel olarak klomen nedir sorusu kısırlık ile gündeme geliyor ancak bu ilaç farklı tedavilerde de tercih edilebiliyor. Genel olarak ilacın neden kullanıldığına şu yanıtları verebiliriz:

 • İnfertilite (kısırlık) durumunda klomen tedavisi ile çitlerin bebek sahibi olmasını sağlamak
 • Yumurtalık fonksiyonlarını uyarmak
 • Erken yumurtalık yetmezliği problemi
 • Hipofiz salgı bezlerinde bazı sorunların olması
 • Polikistik over sendromu rahatsızlığı
 • Tüp bebek tedavisi

Uygulanacak yumurta çatlatma ilacı öncesinde yumurtanın olgunlaşmasını sağlamak amacıyla kullanılan bu ilacın ikiz gebelik ihtimalini bir miktar artırdığından söz edilebilir. Halk arasında ilacın çoğul gebeliğe mutlaka neden olduğu yönünde bir inanış olsa da bu ilacın kullanıldığı durumlarda çoğul gebelik olasılığı sadece % 6 düzeyinde artıyor. Dolayısıyla ikiz gebelik isteyenlerin klomen nedir konusunu bu yüzdelik oran çerçevesinde değerlendirmesinde fayda olacaktır.

Klomen Tüp Bebek Tedavisinde Nasıl Kullanılır?

Tüp bebek tedavisi tercihinde bulunan çiftler için de klomen nedir konusu önem taşıyor. Çünkü bu ilaç tüp bebek tedavisinde kullanılıyor. Embriyo transferi aşamasından önce yumurta çatlatma ilacı ile yumurtalık rezervine uygun dozda kullanılan bu ilaç, yumurtanın erkek üreme hücreleri tarafından döllenmeye hazır hale gelmesine yardımcı olur. Tüp bebek tedavisinde özellikle yumurtalık rezervi düşük olan kişilerde başarılı sonuçlar elde etmeyi sağlayabiliyor olması nedeniyle de klomen tedavisi yaygın bir şekilde tercih ediliyor.

Klomen ile Kolay Gebe Kalınır mı?

Klomen ile kolay gebe kalınır mı

Doğal bir süreçle hamilelik elde edilmediğinde devreye bu ilacın ne olduğu sorusu giriyor. Bu ilacı kullanan kadınların yaklaşık olarak yarısı döllenmeye hazır büyüklükte yumurtaya sahip olabiliyor ve bu da gebelik ihtimalini artırıyor.

Uygulanan klomen tedavisi yumurtanın gelişmesine ve serbest kalmasına yardımcı olan ve FSH olarak adlandırılan hormonu artırıyor. Bu nedenle halk arasında yumurta çatlatma ilacı ya da yumurta büyütme hapı gibi isimlerle de adlandırılıyor. Ovulasyon kaynaklı kısırlık sorunu yaşandığında hamile kalma olasılığını bir hayli yükselten tedavi, farklı bir sorun nedeniyle yaşanan kısırlık problemi durumunda etkisiz kalabilir.

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalemiz:
Tıkla –> Dış gebelik

Klomen En Fazla Kaç Ay Kullanılır?

Yaygın bir şekilde günde 1 doz ve 50 mg olarak kullanılması önerilen ilacın ilerleyen dönemlerde 100 mg ya da 150 mg alınması da önerilebilir. Bu konuda  ve kaç ay kullanılır sorusunun yanıtının yanlış değerlendirilmemesi gerekiyor. Bu ilaç aylarca kullanılan bir ilaç değildir. Çoğu zaman 5 gün alınır ve bırakılır. Ancak doktorunuz tarafından daha uzun süre ya da daha kısa süre almanızı da isteyebilir.

Şayet yumurta çatlatma ilacı ile ideal yumurta büyüklüğü elde edilse de gebelik oluşmazsa bir sonraki ovulasyon döneminde klomen tedavisi yeniden denenebilir. Bu prosedür, sadece tek bir kez uygulanması gereken bir tedavi değildir.

Klomen Güvenli Bir İlaç mıdır?

Klomenin son derece güvenli bir ilaç olduğunu belirtebiliriz. Sadece ülkemizde değil, dünya genelinde 1960 yılında bu yana kullanılan yumurta çatlatma ilacı minimal yan etkileri ve başarı oranı nedeniyle doğurganlık tedavilerinin ilk aşaması olarak düşünülüyor. Spesifik durumlar dışında infertilite tanısı konan kadınların büyük bölümü için bu konu önem taşıyor.

Çünkü tüp bebek aşamasına gelmeden, bu tedavi ile hamile kalan kadınların sayısı oldukça fazladır. Ayrıca doğal yollarla hamile kalan bir kadının hamileliği ile klomen tedavisi sayesinde hamile kalan bir kadının gebeliği arasına hiçbir fark yok. Bu ilacın etkisi hamileliğin oluşmasıyla birlikte son buluyor ve ilaç anne karnındaki bebeğe de herhangi bir zarar vermiyor.

Sizin için önerdiğimiz diğer konumuza göz atabilirsiniz.
Tıkla –> Hamilelikte detaylı ultrason

Yumurta Çatlatma İlacı Yan Etkileri Nelerdir?

Klomen yan etkileri

Hastalar bu ilacı araştırırken çeşitli yan etkilere dair bilgilerle de karşılaşabilir. Ancak doktorun önerdiği dozda ve önerdiği süre boyunca alınması durumunda klomen tedavisi çoğunlukla herhangi bir yan etkiye neden olmuyor. Fakat ilacın uzun süreli kullanımlarında yan etkilerin ortaya çıkabileceğini de belirtmek gerekiyor. Kimi zaman yan etkilerin yumurta çatlatma ilacı nedeniyle yaşandığı da düşünülebiliyor. Yan etkileri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • OHSS (yumurtaların fazla büyümesi)
 • Karında sıvı toplanması
 • Memelerde dolgunluk ve gerginlik hissi
 • Kasıklarda ağrı
 • Görmede bulanıklık gibi çeşitli görme sorunları
 • Damar genişlemesine bağlı kızarıklıklar
 • Baş dönmesi ve ateş basması
 • Mide bulantısı, kusma
 • Saç dökülmesi
 • Lekelenme şeklinde kanama

Klomen Tedavisi Adetin Kaçıncı Günü Başlanır?

Öncelikle klomen nedir ya da adetin kaçıncı günü alınır gibi konularda doktorunuzun önerilerinin dışına çıkmamanız gerekiyor. Genellikle ilacın alımına adetin 2. ya da 3. günü başlanıyor. 5 gün süre ile kullanıldıktan sonra ultrasonografi yardımı ile yumurtalardaki büyüme kontrolden geçiriliyor. Folliküler gelişimin birkaç defa daha kontrol edilmesine de gereksinim duyulabilir. İdeal yumurta büyüklüğü yakalandığında ise yumurta çatlatma ilacı kullanılıyor ve 36 saat sonrasında da çiftlere cinsel ilişki öneriliyor.

Şu konumuza da göz atmanızı tavsiye ederiz:
Tıkla –> Mol gebelik

Klomen ile Hamile Kalma Oranı Nedir?

Klomenin yumurtayı uyarıcı etkisi ile hamile kalma olasılığı her ne kadar artıyor olsa da her kadında hamile kalma oranının aynı olmadığını belirtmek gerekiyor. Çünkü bu ilacın ne olduğu kadar gebelik oluşumu için gerekli koşulların neler olduğu konusu da büyük önem taşıyor.

Sadece kadının değil erkeğin üreme hücrelerinin çeşitli kriterlere uygunluğunun da gebelikte belirleyici olduğunu unutmamak gerekir. Uygulanan klomen tedavisi ile kadınların % 80’i olgun yumurta üretebiliyor. Fakat bu yumurtanın döllenmesi, sağlıklı bir embriyo oluşumu ve gebeliğin sağlıklı bir şekilde devamı, pek çok farklı unsura bağlıdır.

Öneriyoruz –> Prolaktin Yüksekliği

 

Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

26 Yorum

 1. Eşim 10 gün nöbete gittiği için benim yumurtlama dönemime denk gelmiyor. Onun evde olduğu günlerde Yumurta çatlatma hapı ile hamile kalabilir miyim?

  1. Bu tarz hapları kafanıza göre değil doktor kontrolünde bir tedavinin parçası olarak verilir.

 2. Mrb doktor bey fsh 11.85 klomen kullandım adetimde ve adetim kesilince muayeneden önce mastürbasyon gerçekleşti yumurtalıklara zararı olur mu

   1. Meb doktorum doktor bana klomen yazdı ve ben onu pazartesi sabahına almayı unutmuşum akşamına aldım bi sıkıntı olurmu

 3. Hocam ben 5 ay oldu sprali cikartali olmuyordu sağlık ocağına gittim bna dv3 vitamin hapları klomen yazdı bana kullandım bu ayın 7 sinde adetim olucak 25 günde bir oluyorum klomen kullandım bi sıkıntı olur mu kan ultrasyon istemedi doktor

 4. Merhaba Barış bey. Ben adet donemimin 3 günü adet kesici hap kullandım ve bitti adetim .Korunmuyoruz.Hamile kalmama engel olur mu. Yada klomen kullansam hamile kala bilir miyim.. Çok teşekürler.

 5. Barış bey merhaba,peki ay kullanmak gerek ? Her ay 5 tane kullanıyoruö doktor tavsiyesinde kaç ay devam etmek lazım? Olmuyorsa ne yapmak lazım?

 6. Sağ tüpüm hidrosalpinks nedeniyle alındı klomen kullanımı hamileliği kolaylaştırır mı 32 yaşındayım zaman kaybetmek istemiyorum fsh 5.6 lh 33.36 çıktı klomen kullanımı uygun olur mu

  1. Klomen bir miktar gebelik şansını arttırır. Doktorunuzun klavuzluğun da gebelik elde edilebilir.

 7. Merhaba doktor. Rezerv yetmezliyinde kullanila bilirmi klomen? Doktor bana etkisi olmayacagini soyledi. Benim amh 0.2, fsh 30 cikti. Klomen kullanirsam yumurta olusurmu doktor?

    1. Merhaba hocam 2ay önce klomen tedavisi üzerine hamile kaldım fakat düşük yaptım doktorum tekrar tedavi başlattı ve iğne yapıldı gebelik oranı ne olur ve düşükten sonra tekrar bu tedavi uygun olurmu teşekkürler.

     1. Evet doktorunuzun tedavisine uyarsanız başarılı olacağına inanıyorum. İlçata yada hemen gebe kalmanızda bir sakınca yok

 8. Merhaba kadın doğum doktorum banada klomen tedavisini önerdi kullandım ama hamile kalmadım tozu düşük olduğundan olabilir mi acaba bu ay tekrar eczaneden alsam kullansam bir zararı olur mu? teşekkür ederim

  1. Doktor kontrolü dışında özellikle hormon ikaçları kullanmanız uygun bir yöntem değildir. Anlattığınız konuları sizi takip eden doktorunuzla paylaşırsanız tedavinizi bu yönde düzenleyecektir.

   1. Merhaba. Ben klomen kullandım bu ay tek bitane 5 gün boyunca dozu az mı geldi nedendir hiç yumurtam gelişmedi doktorum çok kücükler dedi bidaki ay 2 tane kullan dedi olgunlaşa bilirmi ?

    1. Bunu tedaviyi uygulayan doktorunuza sorun. Bu şekilde ilaç önermek tedavi başlamak etik ve sağlıklı olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın