Gebelik

Kolay Hamile Kalmak İçin Yöntemler Nelerdir?

Hamile kalma yöntemleri çok sayıda çifti yakından ilgilendiriyor. Bir an önce bebeklerini kucaklarına almak isteyen çiftlerin bu süreci hızlandırmak istediğini söyleyebiliriz. Herhangi bir korunma yöntemini uygulamayan ve düzenli olarak cinsel ilişki yaşayan çiftlerin % 85’i 1 yıl içerisinde hamile kalıyor. Elbette bu noktada bazı hususlara da dikkat etmek gerekiyor. Gebe kalmayı kolaylaştırmak için neler yapılması gerektiği konusunu birlikte ele alalım.

Yeni Evlenenler Hamile Kalmak İçin Ne Yapmalı?

Yeni evlenen ve hemen bebek sahibi olmak isteyen çiftler öncelikle beslenme ve uyku düzenine dikkat etmelidir. Aynı zamanda stresten uzak bir yaşam sürmek de hamile kalmayı kolaylaştıran unsurlar arasında yer alıyor. Çünkü aşırı stres vücudun hormon dengesinde sıkıntılara neden olabiliyor.

Tüketilen gıdalara dikkat edilmesi, aşırı kafein alımından uzak durulması da hamile kalma yöntemleri konusunda önem taşıyan unsurlardır. Kadınların mutlaka düzenli olarak jinekolojik muayeneden geçmeleri gerekir. Bu sayede gebeliğe engel bir sağlık sorunu varsa hemen tespit edilerek tedavisi sağlanabilir.

Şayet 1 yıllık korunmasız ve düzenli cinsel ilişkiye karşın hamilelik elde edilemezse kısırlık tanısı konuyor. Bu durumda bir dizi muayene ve tetkik ile kısırlığın nedeni araştırılıyor. Elde edilen bulgulara göre kısırlığa yol açan unsur ya da unsurların ortadan kaldırılması sağlanıyor. Bu nedenle olası bir kısırlık sorununa yol açabilecek problemlerin erken dönemde tespit edilmesini sağlamak lazım… Bunun için de mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olunmalıdır.

Tek Seferde Nasıl Hamile Kalınır?

tek seferde nasıl hamile kalınır

Öncelikle hamile kalma yöntemleri konusunda bilgi sahibi olmak ve önerileri harfiyen uygulamak önemlidir. Ancak tek seferde hamile kalma garantisi verebilecek bir yöntem bulunmuyor. Elbette ay içerisinde belirli günlerde cinsel ilişkiye girmek gebe kalma olasılığını ciddi düzeyde yükseltir. Ancak bu yöntemin de kesinlikle hamilelik ile sonuçlanacağını belirtmek olanaksızdır.

Yüzde Yüz Hamile Kalma Yöntemleri Var Mıdır?

Günümüzde hamile kalmanın en kolay yolu olarak gösterilen yöntem, tüp bebek metodudur. Ancak tüp bebek tedavisi dahi % 100 hamile kalma garantisi veremez. Her ne kadar başarı oranı son derece yüksek olsa da her kadının tüp bebek yöntemi ile mutlaka hamile kalacağını belirtmek imkansızdır. Doğal yolla gebelik elde etmek isteyen çiftler kesin bir hamile kalma yöntemi üzerinde duruyor ve bu konuda arayışa giriyor. Ancak elbette kesin hamile kalmayı sağlayan bir yöntem mevcut değildir.

Hamile Kalma Yöntemleri Nelerdir?

Gebelik oluşması için kadın ve erkek üreme hücrelerinin buluşması yeterli olmaz. Aynı zamanda döllenmenin meydana gelmesi ve döllenen yumurtanın da rahimde ideal konuma yerleşmesi gerekiyor. Sağlıklı bir gebelik başlangıcından ancak bu şekilde söz edilebilir. Bu kapsamda hamile kalma yöntemleri olarak da değerlendirilebilecek olan önemli hususları tek tek aktarabiliriz.

Yumurtlama Tarihinizi Takip Edin

yumurtlama tarihinizi takip edin

Yumurtlama tarihinin takip edilmesi, hamile kalma olasılığının yüksek olduğu günlerce cinsel ilişkiye girilmesi açısından önem taşıyor. Dolayısıyla hamile kalma yöntemleri konusunda sadece adet tarihlerinin değil, yumurtlama zamanlarının da bilinmesi gerekiyor.

Sperm, rahimde koşulların uygun olması durumunda yaklaşık 3 gün aktif kalabilir. Bu durum, 3 gün boyunca hamile kalma olasılığı yüksek demektir. Yumurtalama gününden 2 gün önce ve yumurtladıktan 1 gün sonra cinsel ilişkiye girilmesi önerilir. Bu sayede çiftler gebelik elde etme şansını artırmış olacaklar.

Çok merak edilen bir konu –> Çin takvimi 

Adet Tarihlerinizi Not Edin

Düzenli olarak adet gören kadınların regl tarihlerini not etmesi önemlidir. Adet kanamasının başladığı gün ilk gün olarak düşünülmelidir. Bu ilk günün üzerinden geçen 14. gün ise ovulasyondur. Yani yumurtlama gerçekleşir. Yumurtanın ömrünün ise yaklaşık olarak 24 saat olduğunu söyleyebiliriz. Bu 24 saat içerisinde yumurta ile sperm hücrelerinin buluşması, döllenme ihtimalini çok büyük oranda yükseltir. Bu nedenle kadınların adet tarihlerini biliyor olması, hamilelik olasılığının yükseltilmesi bakımından oldukça mühimdir.

İdeal Kiloda Olun

Hamile kalma konusunda kadının kilosunun da son derece önemli olduğunu göz ardı etmemek gerekiyor. Sadece aşırı kilonun sorun yarattığı düşünülür. Oysa çok zayıf olmak da tıpkı kilolu olmak gibi yumurta kalitesini bozan bir unsurdur. Dolayısıyla kadınların hamile kalabilmek için ideal kiloda olması gerekiyor. İdeal kilodan kast edilen ise vücut kitle indekisinin 19 ile 25 arasında olmasıdır.

Dengeli Beslenin

Sağlıklı, dengeli ve düzenli beslenme direkt olarak hem yumurta kalitesi hem de sperm kalitesi ile çok yakından ilgilidir. Düzensiz, tek yönlü ve sağlıksız beslenme tek başına kısırlık nedeni bile olabiliyor. Dolayısıyla bu konuda sadece kadınların değil erkeklerin de dikkatli olması gerekiyor. Çiftlerin sağlıklı bir gebelik elde edebilmek için beslenme düzenlerini gözden geçirmeleri ve sağlıklı bir beslenme düzenine en yakın zamanda geçiş yapmaları önem taşır. Bu sayede yumurta ve sperm kalitesinde beslenmeden kaynaklı bozulmalar olması önlenebilir.

Yumurtlama Zamanında Düzenli İlişkiye Girin

yumurtlama zamanında düzenli ilişki

Yukarıda söz ettiğimiz 4 gün, kadınların ay içerisinde hamile kalmalarının mümkün olduğu zaman dilimidir. Bu 4 gün içerisinde sperm ile yumurtanın buluşmamış olması durumunda, ayın geri kalan günlerinde hamilelik oluşması pek mümkün değildir.

Elbette bu durum düzenli olarak adet gören kadınlar için geçerlidir. Adet düzensizliği yaşayan kadınlar için ovulasyon tarihlerinin takip edilmesi, hamile kalma yöntemleri konusunda zorlayıcı olabilir. Çünkü adet düzensizliği durumunda yumurtlama gününü takip etmek ya da tahmini olarak belirlemek de güç olacaktır.

İlginizi çekebilir –> Erkek bebek isimleri

Sigara Ve Alkolü Bırakın

Gebelik planlayan çiftlerin en az 3 ay öncesinde sigara ve alkol tüketimini sonlandırması gerekiyor. Çünkü alkol ve sigara da başlı başına hamile kalmayı önleyen unsurlar arasında yer alıyor. Aşırı düzeyde kullanımı ise kısırlık nedenlerinden biridir. Dolayısıyla bir yandan alkol ve sigara kullanılırken diğer yandan da hamile kalmaya çalışmak, pek yüz güldüren sonuçlar doğurmayabilir.

Folik Asit Kullanın

Kadınların hamilelik planladığında 1 ay öncesinden folik asit kullanmaya başlaması gerekiyor. Elbette folik asit hamile kalma yöntemleri arasında bulunmaz. Ancak bebeklerde meydana gelen bazı sorunları önleyebilir.

Spor Yapın

spor yapın

Haftada en az 3 ya da 4 gün spor yapmak, hamile kalmayı kolaylaştırıyor. Çeşitli araştırmalarla da bu durum tespit edildiğinden hamile kalma yöntemleri arasında spor yapmak da bulunuyor.

Ne Zaman Doktora Gitmeniz Gerektiğini Bilin

Şayet kadının yaşı 35’ten küçükse 1 yıl korunmasız ilişkiye rağmen gebelik oluşmadığında doktora başvurulmalıdır. Ancak 35 yaş sonrasında 1 yıl beklemek yerine sadece 6 ay beklemek daha doğru olur. Kadının yaşı ilerledikçe hamile kalma olasılığı da düşer. 40 yaş üstü kadınların sadece 3 ay doğal yolla hamile kalmaya çalışması ve olmaması durumunda doktora başvurması gerekir. Bu nedenle ne kadar süre sonra doktora gitmek gerektiğini de bilmek lazım…

Bilinmeyen Hamile Kalma Yöntemleri Nelerdir?

Yukarıda sıraladığımız unsurların tamamı hamile kalma yöntemleri olarak değerlendirilebilir. Bunların dışında, bilinmeyen ya da az bilinen yöntemler olduğundan söz edemeyiz. Bu unsurlara dikkat edilmesi durumunda, 1 yıl süreyle cinsel ilişki yaşanmasına karşın gebelik oluşmadığında doktorunuz tüp bebek yöntemini denemenizi önerebilir. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Okumanızı öneririz –> Yumurta kalitesini arttırmanın yolları

 

Yabancı kaynak:
https://www.plannedparenthood.org/learn/pregnancy/how-pregnancy-happens/what-are-some-tips-getting-pregnant

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın