Kadın Sağlığı

Kolposkopi Nedir? Nasıl Yapılır?

Kolposkopi güçlü bir ışık kaynağı ve mercekler kullanılarak alt genital sistemin ayrıntılı bir şekilde görüntülenmesini sağlayan bir mikroskoptur. Kolposkopi ile gerçekleştirilen detaylı incelemeye ise kolposkopik inceleme denir. Ancak halk arasında bu işlem kolposkopi olarak adlandırılabiliyor. Serviks, vajen, vulva ve perinal bölge lezyonlarına dair tanı koymak amacıyla gerçekleştirilebilen bu işlem aynı zamanda tedavinin planlanmasına da yardımcı olur. Hastaya kolposkopinin yapılmasının ardından nelere dikkat edilmesi gerektiğine değineceğiz. Ancak öncesinde bu işleme gerek duyulan durumları açıklayalım.

Kolposkopi Neden Yapılır?

İnfamatuvar lezyonların, kondilomların (siğil), poliplerin ve kanser öncüsü lezyonların çok daha detaylı bir şekilde incelenmesine ihtiyaç duyulduğunda devreye kolposkopi işlemi giriyor. Aynı zamanda aşağıdaki durumlarda da bu işlemin yapılmasının faydası olacaktır:

 • Normal olmayan smear (pap) testinin sonuçlarını değerlendirmek
 • HPV testi pozitif çıkan hastalara dair bir değerlendirme yapmak
 • Gebelikte anormal smear (pap) testin değerlendirilmesini gerçekleştirmek
 • Mevcut lezyonların tedavi öncesinde her yönüyle değerlendirilmesi

Rahim ağzı kanseri kadınlarda sıklıkla görülen kanser türlerinden biridir. Rahim ağzı kanserinin erken dönemde tespit edilmesi adına bu işlemin çok büyük bir öneme sahip olduğunu belirtebiliriz. Kolposkop rahim ağzı görüntüsünü büyütür ve çok daha titiz bir muayene yapılması mümkün olur. Böylece rahim ağzı kanserine dair erken tanı konması da mümkün hale gelir. Tanı konmasından önce gerekli görülmesi halinde hastaya endoservikal küretaj uygulanabilir ve alınan doku örneğinin patolojik incelemesi gerçekleştirilir.

Kolposkopi Nasıl Yapılır?

Kolposkopi nasıl yapılır

Öncelikle kolposkopi işleminden önce genel ya da lokal anestezi uygulamasına gerek duyulmadığını belirtelim. Rutin jinekolojik muayenelerde olduğu gibi hastanın muayene masasına sırt üstü yatması gerekiyor. Ardından vagen bölgesine muayenelerde kullanılan alet yerleştiriliyor ve böylelikle rahim ağzının çok daha ayrıntılı bir şekilde görülmesi sağlanıyor.

Rahim ağzı bölgesindeki akıntılar temizlendikten sonra özel bir sıvı sürülüyor. Bu sıvı problemli olan dokuların beyaz rengi almasını sağlıyor. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı beyaz rengini alan dokuları inceliyor ve şayet gerek görülürse servikal biyopsi işlemi yapılıyor. Yani dokudan küçük bir örnek alınarak patolojik incelemeye gönderiliyor. Kısa sürede tamamlanan işlemin hasta için zorlayıcı bir yönü yok. Bu nedenle söz konusu işleme dair herhangi bir endişe yaşanmasına gerek yoktur.

Kolposkopi İşlemi Ne Kadar Sürer?

Hastaya kolposkopi işleminin yapılması tüm hazırlık aşamaları ile birlikte genellikle 30 dakika içerisinde tamamlanır. Ayrıca işlem sonrasında endoservikal küretaj yapılması durumunda da günlük hayatınıza hemen geri dönebilirsiniz. Bu işlemler klinik istirahat ya da ev istirahatine gerek duyulan müdahaleler değildir. Dolayısıyla iş hayatınıza, sosyal hayatınıza ara vermenize gerek olmaz.

Kolposkopik Biyopsi Ne Demektir?

Kolposkopik biyopsi uygulanan kolposkopi işleminin ardından patolojik inceleme için hastadan doku örneği alınmasıdır. Biyopsi yapılmasına şu durumlarda ihtiyaç duyulur:

 • Yapılan muayenede anormal bir durumun tespit edilmesi
 • Smear testinde ASCUS, CİN 1, CİN 2, CİN 3, LSİL, HSİL ya da AGUS çıkması
 • HPV’li hastaların smear sonucunun normal çıkmaması
 • Smear testlerinde sürekli iltihap ve enfeksiyon tespit edilmesi

Tüm bunların dışında servikal biyopsi işlemi kanser öncüsü lezyona dair bir şüphe duyulması durumunda da gerçekleştirilir. Patolojik değerlendirme sonuçları ise laboratuvardaki yoğunluğa bağlı olarak 1 ile 5 gün içerisinde çıkar ve sonuçlar kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından değerlendirilir. Sonrasında şayet gerekli görülürse tedavi seçenekleri değerlendirilir.

Mutlaka okumalısın –> Hpv

Servikal Biyopsi Nedir?

Servikal biyopsi nedir

Serviks bölgesinden doku örneği alınması işlemi servikal biyopsi olarak adlandırılır. Herhangi bir nedene bağlı olarak bu işlemin yapılmasına gerek duyulabilir. Özellikle serviks kanserine dair bir şüphe duyulması durumunda doku örneklerinin patolojik incelemeye gönderilebilmesi için işlemin yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu söyleyebiliriz.

Hastaların en çok endişe duyduğu konulardan biri de endoservikal küretaj işleminin rahim ağzına zarar verip vermediği ya da kısırlığa neden olup olmadığıdır. Öncelikle bu işlem rahim ağzına hiçbir şekilde zarar vermez ve kısırlığa da neden olmaz. Çünkü işlem sırasında kadının hamile kalmasını engelleyebilecek bir müdahale asla yapılmaz. Biyopsi için çok küçük bir doku örneği alınır ve ardından rahim ağzı bölgesi kısa zamanda eski halini alır. Biyopsi yapılan hastalar da hamile kalabilir ve ileride vajinal doğum yapabilir.

Detaylı bilgi için şu konumuza da göz atmanızı öneririz:
Rahim ağzı yarası

Kolposkopi Patoloji Sonuçları

Rahim ağzı bölgesinden alınan punch biyopsi ve aynı zamanda rahim kanalından alınan endoservikal küretaj parçaları için patolojik inceleme yapıldığında hastanın durumuna dair çok daha fazla veriye ulaşılabilir. Patolojik sonuçları ise en genel şekli ile normal ve anormal olarak değerlendirilebilir.

Şayet herhangi bir anormallik saptanmazsa bu durumda düzenli olarak muayene ve smear testlerinin yapılmasına devam edilir. Ender durumlarda hastaya bir süre sonrasında yeniden kolposkopi muayenesi yapılmasına ihtiyaç duyulabilir.

Ancak bir anormallik tespit edilmesi halinde mevcut lezyonun yakılması, dondurulması, LEEP işlemi gibi seçenekler değerlendirilebilir. Aynı zamanda konizasyon olarak adlandırılan ve serviksin koni şeklinde çıkarılması yönteminin uygulanması da gerekebilir. Doktorunuz tarafından tanı konmasının ardından en uygun tedavi yöntemleri tercih edilecektir.

Kolposkopi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kolposkopi sonrası nelere dikkat edilmelidir

Öncelikle servikal biyopsi işleminin yapılmasının ardından hastanın enfeksiyon riskine karşı kendini koruması gerekiyor. Genellikle kolposkopi sonrasında hastanın günlük hayatına geri dönmesi mümkündür. Ancak biyopsi ile doku örneği alınması halinde birkaç gün sadece lekelenme şeklinde bir kanama olabilir. Kanamanın fazla olması durumunda ise zaman kaybetmeden doktorunuz ile görüşmelisiniz. Biyopsinin ardından dikkat edilmesi gerekenleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • 15 gün boyunca deniz, havuz, hamam ve saunadan uzak durulmalıdır
 • 15 gün boyunca cinsel ilişkiye girilmemelidir
 • Doktor tarafından reçete edilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır
 • Lekelenme şeklinde kanama olması halinde tampon değil ped kullanılmalıdır
 • İşlemin ardından yüksek ateş, kötü kokulu vajinal akıntı olması enfeksiyon riskini akıllara getirir ve bu durumda derhal doktorunuza bilgi vermelisiniz

Kolposkopi Fiyatları Ne Kadar?

İşlemin nerede yapıldığı, doktorun deneyimi ve doku örneğinin alınıp alınmayacağına bağlı olarak kolposkopi fiyatları da değişkenlik gösterebiliyor. Bu nedenle net bir fiyattan söz etmek yanıltıcı olacaktır. Genel olarak fiyatların bütçeleri zorlayacak rakamlara tekabül etmediğini söyleyebiliriz. Randevu almanız durumunda fiyat bilgisi de tarafınıza iletilir.

İlginizi çekebilir –> Vajinal mantar enfeksiyonu

Kolposkopi İşlemi Acı Verir mi?

Bu işlem asla acıya ya da ağrıya neden olmaz. Zira kolposkopi öncesinde anestezi uygulamasına gerek duyulmaması da bundan kaynaklanıyor. Hasta açısından rutin bir jinekolojik muayeneden hiçbir farkının olmadığını söyleyebiliriz.

Sadece işlem esnasında değil sonrasında da herhangi bir acı ya da ağrı hissinin oluşmadığından emin olabilirsiniz. Ancak biyopsi yapılacaksa bu durumda hangi bölgeden doku alındığına bağlı olarak hafif ağrı olabilir. Eğer rahim ağzından örnek alınacaksa ağrı genelde olmaz. Sadece rahatsızlık hissi olabilir.

Vajen ya da vulva bölgesinden doku örneği alındığında çok hafif olmak kaydıyla ağrı olabilir ancak bu ağrı da işlemin yapıldığı günden sonra kendiliğinden geçer. Zira bu durumda zaten doku örneği alınacak bölge uyuşturuluyor. Bu sayede işlem sırasında acı hissedilmesi de engelleniyor. Kolposkopiye dair yanıtını merak ettiğiniz soruları yorum bölümüne yazabilirsiniz.

 

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Merhaba bir sorum olacak sizlere spiral varken kolposkopi yapılır mı spiral bu duruma engel mi yanıtlarsanız çok sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın