Kürtaj

Kürtaj Kaç Haftaya Kadar Yapılır?

Kürtaj kaç haftaya kadar yapılır sorusu istenmeyen gebelik durumunu yaşayan kadınların yanıtını en çok merak ettikleri sorulardan biri oluyor. Kürtaj, gebeliği sonlandırmak amacıyla gerçekleştirilen cerrahi bir operasyondur. Özellikle vakumlu aspirasyon tekniği ile gerçekleştirilmesi durumunda sadece 10 dakikada tamamlanan kürtaj işlemi sonrasında iyileşme sürecinin de atık gayet kısa olduğunu söyleyebiliriz. Ancak ülkemizde kürtaj işleminin çeşitli yasal düzenlemeler kapsamında gerçekleştirilebildiğini de belirtmek gerekiyor.

Kürtaj Gebelik Kaç Haftalıkken Yapılır?

Kürtaj gebelik kaç haftalıkken yapılır

Öncelikle kürtaj kaç haftaya kadar yapılır sorusunun tıbbi olarak yanıtı gebeliğin her döneminde bu operasyonun yapılabildiğidir. Ancak ülkemizde geçerli olan yasal prosedürler nedeniyle kürtaj işlemi gebeliğin 10. haftasına kadar yapılabiliyor. Bu sürenin geçmesi durumunda yani daha büyük gebeliklerde kürtaj işleminin yapılması yasak olduğundan bebeğin dünyaya getirilmesi gerekiyor. Dolayısıyla adet gecikmesi gibi hamilelik şüphesi olan durumlarda zaman kaybetmeden gebelik testinin yapılması büyük önem taşıyor.

Bu noktada kritik bir konudan da söz etmek gerekir. Kadınlar kürtaj kaç haftaya kadar yapılır konusunu araştırırken gebelik haftasının nasıl hesaplandığına dair de bilgi almalıdır. Gebelik haftası hamile olduğunuzu öğrendiğiniz zaman başlamaz. Yani hamilelik testinin pozitif çıktığı zaman gebeliğinizin ilk haftası değildir. Gebelik haftası son adet döneminiz ve yapılan ultrason görüntülemesi sonrasında kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından belirlenir.

Kürtaj karar verilir verilmez yapılmalıdır. Yasal olarak 10 haftadan büyük gebelikler için kürtaj yapılması yasaktır. Muayenehanemizde 8 hafta üzeri kürtaj yapmamaktayız. Bu süreçte önemli olan, kişinin kendi yöntemlerini uygulamaya çalışmamasıdır. Hayati risk barındıran işlemler yapıldığında geri dönüşü olmayabilmektedir. Bu işlem konusunda uzman hekimler tarafından steril ortamlarda yapılmalıdır… Dr. Barış Korkmaz

Bu nedenle gebelik testi yaptırmanız ve pozitif çıkması halinde zaman kaybetmeden bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşülmesi gerekiyor. Gebelik haftasının hesaplanmasının ardından şayet istenmeyen bir gebelik söz konusuyla derhal kürtaj işlemi için de randevu alınmasında fayda olacaktır.

Çünkü çok sayıda kadın yanlış gebelik hesaplaması nedeniyle yasal kürtaj süresini kaçırabiliyor. Özellikle adet gecikmesi halinde gebelik testinin yaptırılmasında da geç kalındığında kürtaj işleminin yasal çerçevede yapılması için çok az zaman kalabiliyor. Bu gibi riskleri de dikkate alarak kürtaj kaç haftaya kadar yapılır konusunda zaman kaybetmemelisiniz.

Tıkla Öğren –> Kürtaj nedir

Bebek En Geç Ne Zaman Aldırılır?

Bebek en geç ne zaman aldırılır

Yasal çerçevede kürtaj kaç haftaya kadar yapılır sorusunun yanıtının gebeliğin 10. haftası olduğunu belirttik. Ancak bazı durumlarda gebeliğin ilerleyen dönemlerinde de kürtaj işlemi yasal olarak gerçekleştirilebiliyor. Bunlardan ilki, bebeğin anne karnında hayatını kaybetmesi durumudur. Böyle bir sorun yaşandığında ölen bebek annenin de hayatını tehlikeye sokabiliyor ve en kısa sürede bebeğin anne karnından tahliye edilmesi gerekiyor.

Bir diğer durum aşırı kanama olması gibi yine annenin hayatının tehlikeye girdiği zamanlardır. Bu gibi sorunlar yaşandığında kürtaj kaç haftaya kadar yapılır sorusu önemini kaybediyor ve yasal olarak kürtaj operasyonu gerçekleştirilebiliyor.

Bununla birlikte bebeğin doğduktan sonra yaşamsal anlamda ciddi sorunlar yaşayabileceği genetik bozukluklar ya da engeller olduğunda da kürtaj yapılmasına müsaade edilebiliyor. Fakat bunun için söz konusu sorunun mevcut olduğuna dair hekim heyetinden 3 doktorun imzalı onayının olması gerekiyor. Aksi halde kürtajın yapılabilmesine izin verilmez.

Bu arada kürtaj kaç haftaya kadar yapılır konusunda geçerli olan yasal düzenlemeler aynı zamanda çeşitli rıza belgelerinin alınmasını da zorunlu kılıyor. Evli olan kadınların kürtaj yaptırabilmesi için eşlerinin rızasının olduğuna dair imzalı bir belge olması gerekiyor. Bekar kadınlardan herhangi bir izin belgesi istenmez. Fakat bu durum 18 yaşından büyük olan kadınlar için geçerlidir.

Şayet 18 yaşından küçükseniz evli olup olmadığınıza bakılmaksızın, kürtaj operasyonunun gerçekleştirilebilmesi için mutlaka ebeveyn onayı gerekiyor. 18 yaşından küçük ve evli olan kadınlarsa ebeveyn onayıyla beraber eşlerinin onayı da istenir. 16 yaşından küçük olan kadınlarda ise kürtaj ancak mahkeme kararı ile yapılabiliyor. Böyle durumlarda kürtaj talebinin yasal mercilere bildirilmesi zorunludur.

Bilgin Olsun –> Kürtaj sonrası cinsel ilişki

Hamileliğin Sürdürülmesini Engelleyecek Hastalıklar

Hamileliğin sürdürülmesini engelleyecek hastalıklar

Gebeliğin sağlıklı bir şekilde devam etmesini engelleyen bazı hastalıklar bulunuyor. Bu hastalıklar da aslında kürtaj kaç haftaya kadar yapılır konusuyla çok yakından ilgilidir. Örneğin teratogenik ilaçların kullanımı ve nörofibromatozis bebekte anomali olmasına yol açabiliyor. Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı, lösemi ve lenfoma gibi kanser türleri de hamileliğin sürdürülmesini engelleyebiliyor. Hatta bazı psikolojik rahatsızlıkların bile bu listede yer aldığını belirtebiliriz. Şizofreni, psikoz manyak depresif yani PMD hastalığı, paronaya durumunda da hamileliğin sürdürülmesi mümkün olmayabiliyor.

Kızamıkçık, sıtma, frengi gibi enfeksiyona bağlı hastalıklar durumunda da kürtaj kaç haftaya kadar yapılır sorusunun yanıtı değişebilir. Çünkü böyle durumlarda da hamileliğin sağlıklı bir şekilde devamının sağlanması pek olası değildir.  Bu ve benzeri hastalıklara sahip olanların korunma yöntemlerinin mutlaka uygulaması gerekir. Size en uygun doğum kontrol yönteminin hangisi olduğu konusunda kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşebilirsiniz.

İlginizi çekebilir –> Kürtaj sonrası kanama

Kürtaj En Erken Ne Zaman Yapılır?

Elbette kürtaj kaç haftaya kadar yapılır konusunda bu operasyonun en erken ne zaman yapılabildiğine dair de bilgi sahibi olunmasında fayda var. Kürtaj işleminin yapılabilmesi için öncelikle gebelik kesesinin ultrason muayenesinde görünmesi gerekiyor. Gebelik kesesinin görünmesi ise gebeliğin genellikle 6. haftasında mümkün olabiliyor. Ancak bazı durumlarda 6. haftayı biraz daha geçebilir.

İstenmeyen gebelik durumunda kimi zaman kadınlar kürtajın hemen yapılmasını talep edebiliyor. Paniğe kapılma ya da kürtaj kaç haftalıkken yapılır konusunda yasal süreyi kaçırma gibi endişeler nedeniyle hamile olduklarını öğrendikleri gün kürtaj yapılmasını talep eden hastalar da olabiliyor. Ancak gebelik kesesi görünmeden kürtaj yapılması sakıncalıdır. Sakıncası da kürtaja rağmen gebeliğin halen devam etme riskidir.

Bu nedenle doktorunuzun önerilerini dikkate almanız ve size önerilen süre içerisinde kürtaj yaptırmanız büyük önem taşıyor. Gebeliğin 6. haftasından önce kürtajın yapılması için ısrarcı olmanız, gebelik halinin devam etmesi nedeniyle bir süre sonra yeniden kürtaj yaptırmak zorunda kalmanıza neden olabilir. Zira bu durumda kürtajın yasal süresi olan yani kürtaj kaç haftaya kadar yapılır sorusunun da yanıtı olan gebeliğin 10. haftasını kaçırmanıza yol açabilir.

Öneriyoruz –> Kürtajın yasal boyutu

14 Haftalık Gebelik Kürtaj Olur mu?

Tıbben 14 haftalık gebeliklerin de sonlandırılması mümkündür. Ancak yasal olarak kürtaj kaç haftaya kadar yapılır konusu bu durumda devreye girer ve gebeliğin 10. haftasının geçmiş olması nedeniyle kürtaj işleminin yapılması yasaktır. Gebeliğin 14. haftasında kürtajın yapılabilmesi için anne adayının hayatını tehlikeye atan bir sağlık sorunu ya da bebekte yaşamsal fonksiyonlarını yerine getirmesini engelleyebilecek bir anomali olması gerekiyor. Zira bu durumda da doktorun söz konusu duruma dair onay vermesi önem taşıyor.

Gebeliği sonlandırmanın tek yolunun kürtaj olduğunu da belirtmek gerekiyor. Kimi zaman kürtaj kaç haftalıkken yapılır sorusunun yanıtını geç öğrenen kadınlar düşük ilacı olarak lanse edilen bazı ilaçları kullanarak bebeğin düşmesini sağlamaya çalışabiliyor. Ancak ülkemizde düşük yapmanızı sağlayacak bir ilacın yasal olarak satışı yoktur. Bu nedenle eczaneden alabileceğiniz herhangi bir ilaç ile düşük yapmanız asla mümkün olmaz. Bu tür sakıncalı yolları denediğinizde hayati tehlikeye bile sebebiyet verebilen sağlık sorunları yaşayabilirsiniz.

Çeşitli bitki kürleriyle ya da çeşitli ilaçlar kullanarak gebeliğin sonlanmasını sağlamanız asla mümkün olmaz. Bunun yerine derhal bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşmeli ve kürtaj planlamasının yapılmasını sağlamalısınız. Ayrıca kürtajın sadece kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından yapılması gereken cerrahi bir operasyon olduğunu unutmamalısınız.

 

Konu ile alakalı dış kaynaklar:
https://www.drismetyildirim.com/kurtaj-kacinci-haftaya-kadar-yapilabilir

 

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

18 Yorum

 1. Selam. 14 haftalık hamileyim. İki kızım var. 3cünün cinsiyyeti de kız olduğu için eşim kürtaj yapmamı istiyor. Bu durumda benim için hayatı tehlike varmı?

 2. Merhaba adetim bitti ertesi gün ilişkiye girdim boşalma oldu hamile kalırmıyım, ihtimal varsa Ne zaman test yapmalıyım

  1. 8 hafta + 5 gün diyorsanız evet olabilirsiniz detaylı bilgiyi mail adresinize yolladım.

 3. Hocam merhaba erkek arkadaşımla ilişkiye girdim adet olmam gerekiyordu olmadım test yaptım negatif çıktı birde adet sancılarım var fakat adet olmuyorum hamile olabilirmiyim

 4. HOCAM SLM BEN ŞUAN 14 HAFTYALIK GEBEYİM FAKAT İKİLİ TARAMA TESTİ İÇİN GİTTİM BEBEGİN POIZİSYONUNDAN DOLAYI DOKTOR ÖLCÜM YAPAMADI BAŞI AŞAGIDAYDI DENEDİ DENEDİ OLMADI BENİ KORKUTTULAR BEBEGİMİN KALP ATIŞI FALAN İYİYDİ BU DURUM NORMALMİDİR SİZCE NE YAPABİLİRİM

  1. Normal bebeğin pozisyonu her zaman ölçüm yapmaya uygun olmayabilir. Bir hafta sonra 3 lü test yaptırmanız daha uygun olacaktır.

 5. Merhaba hocam erkek arkadaşımla dün 5 kez birlikte olduk ama ilk seferinde de korunmadik sonrakilerde de boşalma olmadan her defasında çekti. Ben çok korkuyorum boşalma olmadan da hamile kalabilirim diye çok pişmanım bişey olup olmadığını ne zaman anlarız ve bugün ertesi gün hapı almalı mıyım yeterli olur mu ? Eğer hamileysem sizinle iletişime geçmek aldırmak istiyorum

  1. Geri çekilme yöntemi güvenilir bir yöntem değildir bilemezsiniz. İlaveten ertesi gün hapını hemen aldıysanız sorun olmayacaktır düşüncesindeyim.

 6. İyi akşamlar,

  eşim 3. çocuğa hamile kaldı. Fakat her gebelikte depresyon geçiriyor ama bu üçüncüde çok kötü oldu ve psikolojik acile gittik hap verdiler ve fayda etmedi.
  Bir psikoloğa gittik ve aldır dedi ama ileridede iyi olabilir dedi ben bilemem dedi. Ama çocuk büyüdükçe daha zor olur ve durumun kötüleşebilir dedi ve eşim 8 haftalıkken aldırdı şimdi.
  Acilde “aşırı depresif tanısı kondu”.
  Günahmı gereklimiydi acaba diyorum?
  Hanım dediki dayanamıyorum artık beni anlamıyorsunuz kararlıyım dedi bende karşı gelmedim. Ama vicdanım rahat değil.
  Acaba doğrumuydu kararı?
  Çok endişeliydi çok ağlıyordu, karamsar bakıyordu, kendine güvenmiyordu, iki çocuğum daha var onlara bakmam lazım diyerek aldırdı.

  Saygılarımla
  K.

  1. Sizi aldırmanız yönünde bir hekim yönlendirmiş gerekli olmasa size bunu önermezdi. Geçmiş olsun.

   1. Ben 12 haftalik hamileyim eşimle çok kötü sorunlsrim bar acaba aldırma donemindemiyim aldirabilirmiyim

    1. Yasal olarak 10 hafta ile sınırlıdır maalesef 12 haftalık bir gebeliği sonlandıramazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın