Kürtaj

Kürtaj Nedir? Nerede Yapılır?

Korunmasız cinsel ilişki, plansız gebelikler ile sonuçlanabiliyor. Bu durumda kadınlar rotasını kürtaj nedir konusuna çeviriyor. Kürtaj, istenmeyen gebeliklerde bebeğin anne karnından tahliye edilmesi yani gebeliğin sonlandırılması için yapılan cerrahi bir işlemdir.

Bunun yanı sıra bazı kadın hastalıklarına tanı koyabilmek ya da rahim içerisinde bulunan dokulardan örnek almak gibi amaçlarla gerçekleştirilen işlem de kürtaj olarak adlandırılıyor. İlave olarak kürtaj halk arasında çocuk aldırma olarak ta bilinmektedir.

Kürtaj işlemi günümüzde pek çok farklı teknik kullanılarak yapılabiliyor olsa da en çok tercih edilen vakumlu aspirasyon yöntemi oluyor.  Hem hasta açısından daha konforlu bir iyileşme süreci sunması hem de diğer teknikler ile kıyaslandığında risklerinin daha az olması, vakumlu kürtaj yönteminin daha fazla tercih edilmesini beraberinde getirebiliyor. Vakumlu kürtaj nedir sorusuna en genel şekliyle, bazı aletler yardımı ile ters basınç kullanılarak bebeğin anne karnından tahliye edilmesi şeklinde bir yanıt verebiliriz.

Kürtaj Ne Zamana Kadar Yapılabilir?

Kürtaj ne zamana kadar yapılabilir

Gebeliğin sonlandırılması amacıyla gerçekleştirilen kürtaj işleminin ülkemizde çeşitli yasal sınırlamalar çerçevesinde yapılabildiğini belirtmek gerekir.  Dolayısıyla kürtaj nedir konusu kadar önemli olan bir diğer konu da kürtajın yasalar kapsamında ne zamana kadar yapılabildiğidir.

Tıbbi açıdan kürtaj işlemi gebelik kesesinin görülmesinin ardından gebeliğin herhangi bir döneminde yapılabilir. Fakat yasalar çerçevesinde bu işlem ancak gebeliğin 10. haftasına kadar geçen süre içerisinde yapılabiliyor. İlaveten kürtaj yapan yerler gibi sorulan sorularda olmaktadır, bu sorunuzun cevabı da makalemizin devamında bulabilirsiniz.

Toplumda yasal sınırlamalar konusunda yeterince bilgi sahibi olunmadığını gözlemleyebiliyoruz. Çok sayıda kadın kürtaj nedir sorusuna yanıt ararken yasal sınırlamaları öğreniyor. Ancak bu aşamada kürtaj yaptırabilmek için çok geç kalmış da olabiliyor. Kritik olan bir diğer konu da gebeliğin hesaplanmasıdır. Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz hafta, gebeliğin ilk haftası değildir. Gebelik haftası son adet döngüsü bilgisi ve bebeğin ultrason ile görüntülenmesinin ardından doktorunuz tarafından size bildirilir.

Vakum yöntemi ile yapılan kürtaj işlemleri ile istenmeyen gebeliğin sonlandırılması sağlanır. Kürtaj yaklaşık 20 dk sürer ve kişi günlük işlerine devam edebilir. Kürtajın steril ortamda yapılması gereklidir. Hastanın, kürtaj sonrası doktorun tavsiyelerine uyması ve gerek gördüğü durumlarda yapılmaması gereken konularda dikkatli olması gereklidir… Dr. Barış Korkmaz

Ülkemizde geçerli olan yasalar, kürtaj işlemine gebeliğin 10. haftasından sonra sadece 3 farklı durumda müsaade ediyor. Bunların ilki gebeliğin herhangi bir döneminde bebeğin anne karnında ölmesidir. İkinci durum anne adayının hayatını riske sokan, kanama gibi ciddi bir sağlık sorunu yaşamasıdır.

Son durum ise anne karnındaki bebeğin dünyaya geldikten sonra yaşamsal fonksiyonlarını yerine getirmekte zorlanacağı bir rahatsızlığın ya da sakatlığın mevcudiyetidir. Ancak böyle bir durumda hekim heyetinden en az 3 imza gerekiyor. Ayrıca kürtaj nedir ve nasıl yapılır sorusunun yanıtı bu durumda değişecektir. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde kürtaj işlemi vakumlu aspirasyon tekniği ile değil, daha farklı yöntemlerle yapılabilir.

Bilginiz olsun –> Kürtaj sonrası hamile kalma

Kimler Kürtaj Yaptırabilir?

Kimler kürtaj yaptırabilir

İstenmeyen gebelik durumunda kürtaj nedir konusunu mercek altına almanız son derece normal. Ancak yasalar kürtaj konusuna gebelik haftası ile birlikte farklı açılardan da sınırlamalar getiriyor ve bu konularda da mutlaka detaylı bilgi sahibi olmalısınız. Gebeliğin 10. haftasından sonra kürtaj yaptıramayacağınıza değindik. Fakat gebeliğin 10. haftasını geçirmemiş olmanız durumunda da yasalar çerçevesinde bazı sınırlamalar devreye giriyor.

Evli olan kadınlar eşlerinin onayı olmadan kürtaj yaptıramıyor. Çok sayıda çift kürtaj konusunda hemfikir olamadığı için de yasal süreyi kaçırabiliyor. Bu nedenle kürtaj nedir konusu sadece kadınları değil erkekleri de yakından ilgilendirir.

Bu cerrahi operasyonun yapılabilmesi için eşlerin hemfikir olması ve erkeğin müsaade ettiğine dair hazırlanan belgeye imza atması istenir. Haliyle erkeklerin de kürtaj nedir ve gebeliğin kaçıncı haftasına kadar yapılabilir konusunda bilgi sahibi olması, yasal süreyi kaçırmamak adına önem taşıyor. Ancak bekar kadınlar için durum daha farklı… Şayet 18 yaşın altında değilse, bekar kadınların kendi beyanları kürtaj yapılması için yeterli oluyor.

Kürtaj işlemi tekrarlanabilen bir cerrahi operasyondur. Daha önce kürtaj yaptırmış olmanız, düşük yapmanız ya da doğum yapmış olmanız, tıbbi açıdan kürtaj yapılabilmesine engel değildir. Elbette kürtaj öncesinde bu ve benzeri bilgileri doktorunuz ile paylaşmanızda fayda olacaktır. Ayrıca kürtaj nedir sorusuna kimi zaman en erken ne zaman yapılır sorusu da eşlik edebiliyor. Çünkü plansız gebeliklerde bazı anne adayları ciddi bir panik yaşayabiliyor.

Bu gibi durumlarda kürtaj nedir konusunda bilgi sahibi olunsun ya da olunmasın, anne adayı tarafından derhal bebeğin tahliye edilmesi de talep edilebiliyor. Hatta kimi zaman, sağlık kuruluşunda kan numunesiyle yapılan gebelik testinin pozitif çıkması halinde, aynı gün kürtajın yapılması talebiyle de karşılaşabiliyoruz. Bu operasyonun yapılabilmesi için ultrasonografide gebelik kesesinin görünüyor olması gerekir. Dolayısıyla bu da kürtaj için gebeliğin 6. haftasını beklemeniz gerektiği anlamına gelir.  

İlginizi çekebilir –> Kürtaj için en uygun hafta

Kürtaj İşleminin Aşamaları Nelerdir?

Küretaj işleminin aşamaları nelerdir

Kadınlar için kürtaj nedir sorusu kadar nasıl yapılıyor sorusu da önem taşıyor. Bu işlem lokal ya da genel anestezi altında yapılıyor. Hangi tekniğin tercih edildiğine bağlı olarak işlemin aşamaları değişebilir. Ancak genel olarak anestezinin etkisinin göstermesinin ardından işleme başlanır. Vajina girişi antiseptik solüsyonlarla temizlenir. Ardından spekulum vajina girişine yerleştirilir ve bebek anne karnından tahliye edilir. Böylelikle kürtaj işlemi tamamlanır. Unutulmamalıdır ki bebek nasıl düşürülür gibi soruların tek yanıtı kürtaj işlemi olmaktan geçmektedir.

Bu arada kürtaj nedir konusuyla birlikte işlem sonrasında nelere dikkat etmeniz gerektiğini de öğrenmelisiniz. Örneğin belirli bir süre cinsel perhiz uygulamanız gerekir. Doktorunuz tarafından reçete edilen antibiyotik ilaçların düzenli kullanımı, hijyen kurallarına dikkat etmeniz, bir süre sauna, deniz, havuz ve hamama girmemeniz de kürtaj nedir konusu kadar önemlidir.

Kürtaj Nerede Yapılır?

Çok sayıda kişi kürtaj nedir konusuyla birlikte bu işlemin hangi doktorlar tarafından yapıldığı konusunda da bilgi sahibi olmalıdır. Kürtaj işlemi kesinlikle kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından yapılmalıdır. Özellikle yasal kürtaj süresinin geçmesi durumunda, maalesef farklı arayışlar içerisine girilebiliyor.

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olmayan ve dolayısıyla tıbbi bir eğitim almamış olan kişilere asla itibar etmeyiniz. Kürtaj yapan doktorlar gibi bir tabir olamaz. Kürtajı kadın doğum doktorları yapabilmektedir. Kürtaj işlemi kürtaj klinikleri yerlerinde olduğu gibi hastanelerde de yapılabilir. Aksi halde yapılan bilinçsiz müdahalelerden kaynaklı olarak çok ciddi sağlık sorunları yaşayabilirsiniz. Ayrıca istenmeyen gebelikleri sonlandırmanın tek yolu kürtajdır. İnternette kürtaj nedir konusunu araştırırken karşınıza gerçeği yansıtmayan bilgiler de çıkabilir.

Örneğin hiçbir bitki kürü düşük yapmanızı sağlamaz. Eczaneden satın alarak kullanabileceğiniz ve düşük yaptıran bir ilaç ya da iğne yoktur. Bu nedenle kürtaj nedir konusuna göz atarken, internette karşınıza çıkan her bilgiye güvenmemelisiniz. Kürtaj yapılması için bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanından randevu almanız, gebeliğin sonlandırılmasının tek yoludur.

Kürtaja bir alternatif aramanız, beyhude bir çabadan öteye gidemez ve zaman kaybetmenize sebebiyet verir. Bu zaman zarfında yasal süreyi de kaçırabileceğinizi unutmayın. Ayrıca kürtaj nedir konusuna göz atarken karşınıza çıkan ve gerçek olmayan bilgileri uygulamanız sağlığınızı da riske atar.

Merak edenler için –> Bursa kürtaj fiyatları

18 Yaş Altı Kürtaj Olur mu?

18 yaş altı kürtaj olur mu

18 yaş altında da gebelik oluşabildiği için kürtaj nedir sorusu bu yaş grubunu da ilgilendiriyor. 18 yaşın altında olan kadınlar kürtaj yaptırabilir ancak ebeveynlerinin izninin olması gerekiyor. Bu durum, kadının evli olup olmamasına bağlı olarak değişmez. 18 yaş altında olan evli kadınlar da anne ve babasının izni olmadan kürtaj yaptıramaz.

Ayrıca 16 yaşın altında olan kişilerde gebelik durumu, adli mercilere intikal eden bir durumdur. Dolayısıyla 16 yaşında ve altında olan kişilerde kürtaj işlemi sadece mahkeme kararı ile yapılabiliyor. Kürtaj işlemi gizliliği olan bir operasyondur ve kürtaj nedir konusunda araştırma yapan herkes bunu bilmelidir. Yasal zorunluluklar olmadıkça, kürtaj yaptırdığınıza dair bilgiler asla üçüncü kişiler ile paylaşılmaz.

 

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalelerimiz:
Vakumlu kürtaj nedir
Düşük ilacı

 

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:

https://www.health.harvard.edu/medical-tests-and-procedures/abortion-termination-of-pregnancy-a-to-z

 

Detaylı bilgi için bursa kürtaj merkezimizi arayabilirsiniz
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın