Kürtaj

Kürtaj Sonrası Adet Görme Ne Zaman Olur?

Kürtaj sonrası adet görme kadınların genellikle kürtaj işleminin üzerinden uzun süre geçmesine karşın adet olamadıklarında araştırdıkları bir konudur. Öncelikle kürtaj işleminden hemen sonra adet görmeyi beklememeniz gerekiyor. Rahimde yeniden yumurtanın üremeye başlaması ve yumurtanın döllenme olmadan dışarı atılması belirli bir zaman dilimini gerektiriyor. Bu süre zarfında rahimde bir toparlanma da meydana gelir ve hormon dengesi vücut tarafından yeniden sağlanır.

Adet Olmadım Hamile miyim?

Adet olmadım hamilemiyim

Bebek aldıran kadınların çok büyük bir bölümü kürtaj sonrası adet görme konusunda sabırsız davranabiliyor. Birkaç hafta beklendiğinde ve adet kanaması olmadığında hamile oldukları şüphesine de kapılabiliyor. Keza bu şüphenin tamamen yersiz olduğundan söz edemeyiz.

Çünkü adet görmemenin nedeni kürtaja karşın hamileliğin devam etmesi olabilir. Özellikle yapılan ultrason ile gebelik kesesi tam olarak görülemediği halde kürtaj işleminin yapılması durumunda gebelik maalesef devam edebiliyor. Buna bağlı olarak kadınlarda adet kanaması gerçekleşmeyebiliyor.

Kürtaj işlemi başarılı bir şekilde yapılmışsa ve kürtaj sonrası adet görme süresi olarak değerlendirebileceğimiz 6 haftalık bir zaman dilimi beklenmesine karşın adet kanaması olmamışsa bu durumda akıllara korunmasız ilişki şüphesi gelir. Kürtajdan sonra kanama devam ederken cinsel ilişki önerilmiyor. Ancak kadınlar bu öneriyi dikkate almayarak korunmasız cinsel ilişki yaşayabiliyor ve sonucunda hiç adet görmeden gebelik oluşabiliyor.

Bununla birlikte kürtaj sonrası adet görme hormonlar ile de ilgilidir. Adet döngüsü yapılan bu işleme bağlı olarak bozulabiliyor ve geçici olarak bir adet düzensizliği yaşanabiliyor. Ancak yine de gebelik oluşması ya da mevcut gebeliğin devam etmesi riski göz önünde bulundurularak sağlık kuruluşunda hamilelik testinin yaptırılması önerilir. Aynı zamanda rahim içinin yeniden kontrol edilmesi gerekebilir ve bunun için de mutlaka doktorunuz ile görüşmelisiniz.

Kürtajdan Sonra Adet Belirtileri

Kurtajdan sonra adet belirtileri

Kürtaj işleminin ardından bir süre boyunca kanama olması normaldir. Çok sayıda kadın bu kanama ile adet kanamasını birbirine karıştırıyor ve kürtaj sonrası adet görme zamanının hemen geldiğini düşünüyor. Çünkü kürtaja bağlı olarak meydana gelen kanama adet kanaması ile bir hayli benzerlik gösterebiliyor.

Bu nedenle adet kanaması sandığınız durumun aslında kürtaja bağlı kanama olabileceği bilgisini de göz önünde bulundurmalısınız. Kadınlarda kürtaj sonrası adet görme belirtileri kürtajdan önceki belirtiler ile aynıdır. Karın bölgesinde ağrı, kramp ve halsiz hissetme gibi belirtiler yine kürtajdan sonra da ortaya çıkar.

Kürtaj sonrası hemen adet görememe olası bir durumdur. Yapılan işlem sonrası bir süre kanama olabilmekte ve adet kanamasına benzediği için karıştırılabilmektedir. Kürtaj sonrası adetin normal düzene girmesi 1-3 ay arasında değişebilmektedir. Beklenenden çok fazla kanama olması, kötü kokulu kan gelmesi durumunda doktorunuza başvurmalısınız… Dr. Barış Korkmaz

Bu noktada kritik bir unsurdan da söz etmek gerekiyor. Kürtajdan sonra yaşanan kanamaya ya da kürtaj sonrası adet görme kanamasına yüksek ateş, şiddetli ağrı gibi durumlar eşlik ediyorsa zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekiyor. Çünkü özellikle yüksek ateş ve kanama enfeksiyon belirtileri olabiliyor. Aynı zamanda kürtaj işleminin başarılı bir şekilde yapılamaması ve rahimde parça kalması da kanama nedeni olabilir.

Merak edenler için –> Kürtaj için en uygun hafta

Kürtajdan Sonra İlk Adet Kanaması

Kürtajdan sonra ilk adet kanaması

Kürtaj yaptırmayı düşünen kadınlar kürtaj sonrası adet görme konusunda ilk adet kanamasına dair bazı detayları bilmelidir. Bunların ilki kanamanın her zamankinden daha az miktarda olabileceğidir. Bu durum son derece normal kabul edilir ve endişe edilmesine gerek yoktur. Bununla birlikte ilk adet kanamasında kanın rengi kahverengi de olabilir. Küçük parçalar gelmesi ve pıhtı şeklinde kan öbeklerinin gelmesi de gayet normaldir. Yüksek olasılıkla bir sonraki adet kanamasında tüm bunlar ortadan kalkmış olur.

Burada son derece önemli bir detayın altını çizmek gerekiyor. Şayet adet kanaması ile birlikte kötü kokulu bir vajinal akıntı olursa, gün içerisinde çok sık ped değiştirmenizi gerektirecek kadar şiddetli bir kanama söz konusuysa derhal doktorunuza başvurmalısınız. İlk adet kanamasında çok şiddetli ağrı, şiddetli kanama ve kötü kokulu vajinal akıntı tıbben normal kabul edilen bir durum değildir. Ayrıca tüm bunlar kürtaj sonrası adet görme döneminden önce gerçekleştiğinde de ciddiye almalı ve bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz.

Kürtaj Sonrası Adet Kanaması Fazlalığı

Bebeğin cerrahi müdahale ile rahimden tahliye edilmesi, hamilelik ile birlikte vücutta yükselen HCG hormonunun düşmeye başlamasını sağlar. Ancak kürtaj sonrasında da halen vücutta bu hormon mevcuttur ve bu hormona bağlı olarak adet düzeninde bazı değişimler olabilir.

Söz konusu değişimler kürtaj sonrası adet görme noktasında kanamanın miktarıyla da ilgili olabilir. Adet kanaması normalden daha az olabildiği gibi daha fazla miktarda da olabilir. Bu durumda paniğe kapılmanıza gerek yok. Birkaç ay içerisinde adet dönemlerinde kanamanın miktarı da normale dönecektir.

İlginizi çekebilir –> Kürtaj sonrası hamile kalma

Adet Ne Zaman Düzene Girer?

adet ne zaman düzene girer

Vücuttaki hormon dengesinin yeniden sağlanması ve rahmin tam olarak toparlanması adet döngüsünün de yeniden bir düzene girmesini sağlar. Ancak kürtaj sonrası adet görme süresi gibi adetin ne zaman düzene gireceği de kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Özellikle hormonal dengenin vücutta sağlanması adetlerin de artık daha düzenli olmasını sağlar. Bu sürenin genellikle 1 ila 3 ay arasında değiştiğini belirtebiliriz.

Fakat adet dönemlerini etkileyen tek unsur hormonlar değildir. Stres de başlı başına adet düzensizliğine yol açabiliyor. Kadınların küretaj sonrası regl görme konusunda yaşadıkları stres, bebeğin tahliye edilmesine bağlı olarak sıklıkla yaşanabilen pişmanlık, suçluluk hissi ya da derin üzüntü gibi duygular da adet düzenini etkiler. Kadınlarda adet döngüsünün fizyolojik unsurlar kadar psikolojik faktörlerden de etkilendiğini unutmamak gerekiyor.

Bilginiz olsun –> Kürtaj nedir? nerede yapılır?

Kürtaj Adet Düzensizliğine Neden Olur mu?

Kürtaj adet düzensizliğine neden olur mu

Maalesef halk arasında kürtaj işlemi ile ilgili gerçeği yansıtmayan çok fazla inanış olduğunu gözlemliyoruz. Bunlardan biri de kürtaj sonrası regl görme düzeninin değiştiği ve adet düzensizliğinin kalıcı hale geldiğidir. Öncelikle kürtaj kesinlikle adet düzensizliğine yol açmaz. Bu işlemle vücudun hormon seviyesine herhangi bir müdahalede bulunulmaz.

Kürtaj işleminde sadece bebeğin rahimden tahliyesi yapılır. Adet düzensizliğine yol açan unsur, kürtajın kendisi değil vücudun hormon dengesidir. Özellikle HCG hormonunun mevcut olması kürtaj sonrası adet görme düzensizliğine neden olabilir. Çoğunlukla bu durum geçicidir ve birkaç ay içerisinde adet döngüsü yeniden bir düzene girer. Zira adet düzensizliğinin uzun süre devam etmesi durumunda da zaten mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşmelisiniz. Doktorunuz gerekli tetkikleri yapacaktır.

Faydası olur –> Kürtaj kaç haftaya kadar yapılır

Kürtaj Sonrası Ne Zaman Adet Olunur?

Bu sorunun yanıtı kişiden kişiye farklılık gösterir. Çünkü kürtaj sonrası adet görme zamanı kadının yumurtlama zamanı ile çok yakından ilgilidir. Adet kanaması bilindiği gibi döllenmeyen yumurtanın rahimden dışarı atılmasıdır ve rahim bu kanama sonrasında yeniden kendini hamilelik için hazırlamaya başlar.

Kürtaj öncesinde yaşanan gebelik, vücudun hormon dengesinde bazı değişimler olmasını beraberinde getirir. Dolayısıyla kürtajdan hemen sonra hormonların yeniden bir düzene girmesi de zaman gerektirir ve kadınların bu dönemde yumurtlama süreleri değişebilir.

Sonuç olarak kürtaj sonrası regl görme zamanı her kadında farklı olabilir. Bazı kadınlarda kürtajdan 2 hafta sonra adet kanaması başlarken bazı kadınlarda adet için 1 ay beklemek de gerekebilir. Fakat kürtajın üzerinden 6 hafta geçmesine karşın halen adet kanaması olmadıysa mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmalısınız. Çünkü bu kadar zaman geçmesine karşın adet olmama pek çok şüpheyi doğurabilir ve gerekli tetkiklerin, muayenenin yapılması için zaman kaybetmeden randevunuzu almalısınız.

 

Diğer makalemiz:
Bursa kürtaj fiyatları

 

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/325542.php

 

Detaylı bilgi için bursa kürtaj merkezimizi arayabilirsiniz
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

134 Yorum

 1. Merhaba Barış Bey 37 gün önce kürtaj oldum. Bu süreç içerisinde 2 hafta önce korumasız ilişki yaşadım. (Geri çekilme) Hala adet olmadım acaba hamile olabilir miyim?

 2. Merhaba hocam ben Aralık 2020 de kürtaj oldum şuan adetime 5 gün felan var ama aşırı kasık ağrım var normal midir bu

 3. 4 ay önce kürtaj oldum korunmasız ilişki yaşıyorum kürtajdan 46 gün sonra adet gördüm bunun üstünden 46 gün daha geçti hala adet görmedim ama kasık ağrısı mide bulantısı baş ağrısı bel ağrısı hepsi var sizce hamilelik belirtisi olabilir mi

  1. Barış bey mrb. Ben 22 eylılde 17 haftalık düşük yaptım.kanamam aradan 1bucuk ay gecmesıne rağmen durmamıştı.tekrar kontrole gıttım. Ve 2.kurtajı oldum. 1hafta kanama devam Ettı sonra kesıldı. Şuan 2. kürtajdan 12 gün gectı tekrar kanamam başladı acaba adet olmuş olabılırmıyım? Yoksa hala kürtajdan sonra devam eden kanama olabılırmı? Çok endıleselenıorum artık sureklı kanama olmasından dolayı.

 4. Merhaba Barış hocam. Düşükten yaklaşık bir ay sonra adet oldum ve 10 gün sürdü. Adet bittikten bir hafta Sonra tekrar kanama oldu. Normal midir.

  1. Düşük ve kürtajlardan sonra ilk aylarda düzensiz adet görmeleri normal olarak kabul ediyoruz.

   1. merhaba hocam ben 5 temmuzda kurtaj oldum ve 15 gunsonra cok yogun 10 gun adet oldum sonra bitti 10 gun sonra tekrar boyle boyle devam etti simdi ekimde 20 ekimde hasta olacaktim 10 ekimde oldum 4 gun az surdu bitti tekrar oldum boyle boyle coz az damla seklinde kanamam oluyor normal mi.v

    1. Bu anlattığınız durum için kürtaj olduğunuz birime kontrole gitmeniz gerekiyor.

 5. Merhaba doktor bey ben 1 ay önce kürtaj oldum ve kurtajin üzerinden1ay geçtikten sonra korunmasız iliski yaşadım hamile kalma ihtimalim varmı

 6. Merhaba barış bey ben 25temmuzda kürtaj oldum 15gün sonra kontrolde bir problem yoktu bugün 38.gün hala adet olmadım 2 gün önce evde gebelik testi yaptım negatif çıktı sizce ne yapmalıyım normal mi bu durum yarın için randevu aldım doktorumdan gitmeli miyim adet belirtileri nerdeyse 15 gündür var ama olmadim

   1. Iyi gûnler doktor vey ben 2 at önce kürtaj oldum ve gecen ay bu ay adet olmadim doktoruma dedim adet söktürücü Verdi 1 hafta gecdi daha olmadim adet

    1. Merhabalar 5 Kasım’da kürtaj oldum 3 gün çok az bir kanamam oldu 10 gün sonra adetim başladı doktorumu aradım ultrasyonda bakmak istedi bir sıkıntı yok dedi bu kadar erken adet olunur mu kürtajdan sonra tedirgin oldum

  1. Merhaba hocam ben 35 gün once kürtaj oldum geri cekme yöntemiyle korundum. kürtajdan 30gun sonrada korunmasız iliskiye girdim hamile kalma ihtimalim var mı yoksa yumurtlama donemim geçtigi icin boyle bir ihtimal yok mudur

    1. Merhaba barış bey ben 21 ekimde kürtaj oldum 34 gün olmasına rahmen hala adet görmedim ne yapmalıyım

    2. Merhaba 14Eylul de bebeğimin kalbi durduğundan kürtaj oldum.
     Dr parça var demişti fekat ilk adette o atilmadi.
     Asıl sormak istediğim ilk hamilelik tarihinin neye göre hesaplandığı olacak . Yardımcı olursanız Cook memnun kalırım.
     Ben 13/20 Haziran arası adetliydim .Fakat dr.adetin ilk günü değil de temizliğin ilk gününden hesaplamis.Bunu bir türlü dr soramadim.Gittigimde kürtaj olmam gerekti .Neden temizliğe göre hesapladi . Anlayamıyorum
     Ben 25 ilişki oldu Arada bir hafta farkli oluyor..Hatta cokk garip bir hal oluyor İşin işinden çıkamıyorum Lütfen yardımcı olur musunuz.. Teşekkürler

     1. Gebelik hesaplaması son âdetin ilk gününden başlayarak yapılır.

 7. Barış bey merhaba 15 temmuzda kürtaj oldum ve kürtaj oldugumda spiral de taktırdım ama hala adet olmadım ara ara lekelenmem var normalmidir.

 8. merhaba. kürtajdan 30 gün sonra adet oldum ve eski adet dönemlerime göre daha az kanamam oldu ve kısa sürdü. adetim bittikten 2 gün sonra ara ara az da olsa kanamam oluyor. bazen pıhtı gibi bazen de kahverengi leke gibi. normal midir bu durum

  1. Anormal kanama durumlarında ultrason ve jinekolojik muayene gerekiyor. Bu şekilde tanı konulabilir.

 9. Hocam ben kürtaj oldum 5 gün sonra adet oldum ve parça gibi katı gelmiş iki üç parça bunlar normalmi hmn adet olup ciğer gibi kan gelmesi

  1. Merhaba doktor bey 5 Ekim’de kürtaj oldum ilk birkaç gün kanamam olmadı sonrasında çok az kanamam 2 hafta sürdü kanamadan sonra 1 hafta kadar da kahverengimsi kokusuz akıntım oldu bugün de adet belirtilerim var çok az kanamam başladı ilk adet günü gibi 3 hafta sonrasında adet olmuş olabilir miyim acaba ya da durumumda herhangi bir sıkıntı var mı teşekkür ederim

 10. 18 Mayıs düşük yaptım Tıbbi genetik testi yaptırdık pıhtılaşma bozukluğu çıktı kürtajdan 1 ay gibi sonra adet oldum. 2. Adeti beklerken olmadim. Adetim de hiç bir zamn gecikme olmazdi benim şuan 4 gün geçti. Kan testi yaptırdım negatif sizce herhangi bir sorun yoktur demi çok korkuyorum.

 11. Merhabalar kürtajdan1 ay sonra adet gördüm ve bitti bundan sonraki adetimizi aynı önceki regl gibi mi gün sayacaz

 12. 29 mayısta düşük yaptım ve kürtaj oldum. 27 hazıranda büyük bi sanci ile regl oldum. Suan reglim 4.gun ama kanamam çok fazla sürekli ped değiştirmek zorunda kaliyorum ve aşırı derecede karnım ağrıyor. Sizce bu normal bi durum mu

 13. Meraba barış bey kurtajdan sonra 41.gun adet oldum 6 gün sürdü rengi kahverengi ve yoğun.Bide rahmim dışarıdan bakıldiginda hala dışarıya tepik normal mi ne zaman toparlanır 5 haftalikken kurtaj olmustum 5 mayista.

 14. Merhaba doktor bey.
  4 nisanda kurtaj oldum yaklasik bi 10 gun kanama olduktan sonra kesildi. Bir sonraki kanama 11 mayisti normal regl gibi ilerledi bir farklilik olmadan. Hala adet gormedim o gunden beri ve ustunden bir ay gecti bu duzensizlik normalmi yoksa baska bir seye isaretmi? Artik bu tur konularda tedirgin oluyorum

 15. Merhaba barış bey ben mart ayının 10 nunda kürtaj oldum 1 buçuk ay boyunca kesintisiz kanama gördüm 1 buçuk aydır da ilk adet kanamamı olmadım karnım da çok şiş duruyor şüphe içinde kalıyorum acaba hayla hamilemiyim diye bana yardımcı olurmusunuz hastanelerimize gidemiyoruz covid 19 dan dolayı lütfen bna bilgi verir isiniz.

 16. Doktor bey merhaba
  Ben 31 martta 6 haftalık düsük yaptım.
  Nisanın 29 regl oldum. Fakat 13 gün sonra tekrar kanamam oldu 5 gündür devam ediyor tekrar regl olmuş olabilir miyim? 13 gün arayla olması normal mi?

  1. Düşük ve kürtaj sonrası ilk adet düzensiz olabilir sonraki adet döneminde düzelecektir.

   1. Merhaba ben 27 Nisan’da 6 haftalık gebeligimi kürtaj ile sonlandırdık ilk bir hafta leke geldi ve sonra kesildi 25mayista ilk adetimi oldum normalde ilk gün gelir daha sonra belki belirrsiz gelirdi en son 4 günde adetim bitersi şu an 4 gün ve ilk günkü gibi geliyor kanama aynı şekilde devam ediyor bu normalmi

    1. Kürtaj ve düşüklerden sonra adet düzensizliği olması beklenen bir durumdur fakat aynı şiddette kanama devam ediyorsa bir uzmana başvurmanız gerekmektedir.

 17. Merhaba Barış Bey,

  Ben 11 Mart tarihinde kürtaj oldum. İlk adet kanamam 14 Nisanda tam 33 gün sonra gerçekleşti. Adet döngüm normalde 28 günde bir oluyordu, fakat 2. adetim 33 gün geçmesine rağmen hala olmadı. Hamilelik testi de yaptım, negatif çıktı.
  Sizce bu durum normal bir süreç mi?
  Ne zamana kadar bu durum devam eder?
  Hangi durumda doktora başvurmalıyım?
  son olarak; Tekrar gebelik için en az kaç ay beklemeliyim?
  Teşekkürler…

  1. Düşük ve kürtaj sonrası ilk adet görme yaklaşık 40-50 gün sonra olur. Bu süre geçmesine rağmen olmazsa bir doktora başvurun. Gebelik için bekleme süreci yok anne ve bebek açısından sağlık sorunu oluşturmaz hemen gebe kalmanız.

 18. Hatice hanım ben de 28 martta oldum ben de adet olmadım test yaptırdım hamile degilim ne yapacağımi da bilmiyorum

 19. Hocam günaydın dün eyvah diye yorum yapmışsınız okudum acaba etkide kaldım rüyamı gördüm yoksa cevaba eyvah yazıp sonra değiştirdiniz mi anlamadım ?

   1. Hocam mrb 13 nisan da kurtaj oldum 10 gun sonra korunmali iliski oldu hamilelik belirtilerjnin oldugunu soylemistim test yapmami önermiştiniz test yaptim negatif çıktı testte bi yanlislik olabilir mi bundan onceki hamilelligim de testle ogrenmistim

 20. Hocam 6 ay önce kürtaj oldum adet görmedim bugün surahiden boşalır adına adet oldum bu normlalmi gaz sıkışmak vardı sıcak su torbası koydum omu söktu noldu anlamadım çok ilaç kullanıyorum migrenimde var

  1. Hamilelik testi yaptıktan sonra bir jinekolog tarafından muayene olmanız da fayda var.

 21. Merhaba şubatın 14ünde kürtaj oldum ilk adetim 8inde oldum 6 gün sürdü martın 26sinda tekrar adet oldum ve 6 gün sürdü daha sonra nisanın 28inde adet oldum kanama miktarı her zamankine göre biraz az ve sanırım 4.5 gün sürecek bunlar normal mi ?

  1. Evet düşük ve kürtaj sonrası iki ay adet düzensizliği olmasını normal kabul ediyoruz.

  2. Mrb hocam bn 1,5 aylık hamileydim bebeğimin kalbi durdu kürtaj yapıldı 2 mar ta 30 Mart’ta ağrılı adet oldum Nisan ayında adet olmadım 7 gün gecikmem oldu ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim

   1. Düşük ve kürtaj sonrası ilk adet görme zamanı 40-50 günü bulabilmektedir. Bu yüzden muayene etmeden bir sorun var diyemeyiz normal gibi görünüyor.

    1. Hocam mrb, kürtaj sonrası ilk adetim bitti ancak 3-4 gündür kahverengi lekelenmeler var bu durum normal mi? Normal se kadar sürer bilgi verirseniz sevinirim.

     1. Anlattığınız durum normal ve yaklaşık bir hafta sürer.

    2. Mrb hocam 13 nisan da kurtaj oldum 10 gün sonra esimle korunmali ilişkim oldu .hamileleligimde göğsümde sertlik olmustu simdi yine ayni sertlik ve agri var fakat 4 mayis adet tarihim adet tarihim geldiği icin olabilir mi bu belirti yoksa hamilelik belitisi midir

     1. Gebelik testi yaptıktan sonra bir kadın doğum uzmanı tarafından muayene olmanız gerekiyor.

 22. Merhaba Barış Bey ben bebeğimi 4 haftalıkken haberim olmadığı için eşimle cinsel ilişki yaşadım fakat bebeğimi 6.haftada öğrenip aldırmak zorunda kaldım kürtaj olduktan 1 hafta sonra doktoruma gittiğimde bi sıkıntı olmadığını söyledi 13 Martta kürtaj olmuştum şu an 22 Nisan ve hala adet olamadım internette baktığımda hamilelik üzerine tekrar hamile kalındığını gördüm acaba hamilemiyim önceki yaşadığım ilişki için çünkü kürtajdan sonra cinsel ilişki yaşamadım umarım anlatabilmişimdir şimdiden teşekkürler

   1. Merhaba Barış bey
    27 subatta 8 haftalık kalp atışı duyulmama sebebi ile kürtaj olmak durumunda kaldım. İlk adetim 31 martta gördüm ikincisi için henüz olmadım normal döngüm 25-26 gün arası bu durumda anormal durum var mıdır. Ayrıca hamilelik öncesi yumurtalık sayımda azalma olduğu için hamilelik zor olur denilmişti ama ilk ayında böyle bir gebelik yaşadım.. Bu konu ile alakalı bir bağlantı sorun yaşarmıyım bilginizi rica ediyorum şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar diliyorum

    1. Kürtaj ve düşüklerden sonra ilk adet görülme zamanı 40-50 günü bulabilmektedir. Sonraki gebelikler hakkında bilgi verebilmem için tahlillerinizi ve muayenenizi bilmem gerekiyor.

 23. Merhaba hocam ben 19 martta kürtaj oldum fakat eşimle korunmalı olarak ilişkiye girdik 21 nisanda doktoruma gittm fakat kesenin boş olduğunu 10 gün daha beklemem gerektiğini söyledi acaba bi gebelik söz konusu olabilir mi?

 24. Merhaba doktor Bey ben 14 martta kürtaj oldum şuan kanamam var ama ilk 4 5 gün, gün içerisinde çok az gelip kesiliyordu ancak dün geceden beri kesilmeden devam ediyor ve hiç ağrım falan yok normal mi bu durum

  1. Düşük ve kürtajdan sonraki ilk adet 40-50 günü bulabilmektedir. Şu an için anormal bir durum değil.

 25. Merhaba doktor bey, ben 7 marttta kurtaj oldum. 2 3 gun once cok şiddetli kasik karin agrilari yasadim ama hala adet olamadim. Bugun 25 gun oldu kürtaj olali. Bu normal mi?

 26. Merhaba doktor bey ben 13 şubatta düşük yaptım 31 martta rgl oldum 10 gündür leke leke aktif kanama görmüyorum ve dün kücük bir parça düştü randevu alamıyorum 24 nisana denk geldi randevu kürtajdan nekadar sonra adet düzene girer birde 3 aylık iğne kullandım iğneden sonra hamile kalabilirmiyim çok istiyorum yeniden hamile kalmayı şimdiden teşekkürler

  1. İlk aydan sonra adetleriniz düzelir. İğne kullandıysanız gebelik ihtimaliniz düşük demektir.

 27. Merhaba 6 veya 7 gün önce 21 günlük gebeliğim için kürtaj yaptım ve bu gün sanırım regli oldum bu süre kısa bir süre mıdır acaba genelde en az 2 hafta veya 40 gün içersinde regli olunur acaba bu kanama regli değil mi

  1. Kürtaj işlemi sonrası kanama olmuş normal, adetiniz için en az bir ay beklemeniz gerekecek.

   1. Merhaba! Ben 7 şubat ta kürtaj oldum . Maalesef hala regl olamadım . Bu süre zarfında 2 gebelik testi 1 kan testi yaptım.hepsi negatif çıktı. Ne yapmam gerekir bu konuda?

    1. Düşük ve kürtaj sonrası ilk adet görme 40-50 günü bulabilir. Eğer bu kadar süre içinde olmadıysanız bir kadın doğum uzmanına gitmeniz faydalı olacaktır.

   2. Merhaba 26 şubatta kürtaj oldum. 24 nisanda adet oldum. Bittikten 3 gün sonra kahverengi akıntı gelmeye başladı ve 3 gündür devam ediyor. Be yapmalıyım?

    1. Bu tür durumlarda bir kadın doğum uzmanına görünmeniz tanı açısından daha iyi olacaktır.

  2. Hocam ben 4 nisanda 5 haftalık gebeliği kürtajla sonlandırdım. Kürtaj sonrası adet olabilmek için cyclo prognova kullanım ve 5 mayısta ilk adetimi gördüm. Sonrasında 22 mayısta yine adet oldum. Öncesinde adetim gayet düzenliydi bu düzensizlik kürtajdan kaynaklı mı

   1. Evet kürtaj ve düşüklerden sonra ilk aylarda adet anormallikleri görüşmesini normal olarak değerlendiriyoruz.

 28. Merhaba. Ben 27 şubatta kürtaj oldum.10 gün sonra kontrole gittiğimde bir sorun olmadığı söylendi.Ancak hala adet olmadım.Hipotiroit hastasıyım ayrıca bu gecikmeye sebep olmuş olabilir mi? Ayrıca akıntım oluyor biraz ama cinsel ilişkim de olmadı.Bunlar normal mi?

  1. Evet normal kürtaj ve düşüklerden sonra ilk adeti Ortalama 40-50 gün sonra bekliyoruz.

   1. 16 martta 5 haftalıklen kürtaj oldum adetimin ikinci ayı normal adet agrısı oldum ama cok az geldı damla damla geldı we 2 günü bitti neden böyle bi sorun mu war acaba

    1. düşük ve kürtaj sonrası ilk aylarda adet düzensizliği görmeniz normal olarak kabul edilir ama daha uzun sürerse bir kadın doğum uzmanına gitmeniz iyi olacaktır.

 29. 4 martta 9 haftalik bebegimin kalbi durduğu icin kürtaj olmak zorunda kaldim normalde bu gün adet olmam gerekiyordu olmadım baş karın ağrım aynı zamanda kokulara hassasiyetim olustu hamile olabilirmiyim..

  1. Normalde düşüklerden kürtajlardan sonra ilk adeti 50-60 gün arasında bir sürede görebilirsiniz bu tamamen normal

  2. Merhaba hocam,
   Endometrial biyopsi işlemi gerçekleşti ve ardından 13 gün sonra adet kanaması gördüm ama az geliyor. Bu durum normal midir ? Tesekkur ederim

   1. Evet endometrial biyopsi işlemi minimal bir küretaj işlemi sayılabilir ve buna bağlı olarak ilk ay adet düzensizliği olması normaldir.

 30. Merhaba, 13 subatta kürtaj oldum. 24 Mart’ta regli olamadığını jinekologuma söyledim bana şu mesajı iletti ( Primolut N tablet alın 5 gün boyunca günde 3 tane yutun
  İlaç içmeyi bıraktığınız günden sonraki 1 hafta 10 gün içinde regli olacaksınız) bugün 27 Mart ve sizinde düşüncenizi almak istiyorum. Gerçekten doktorumun dediği gibi olucak mi.

  1. Evet doğru yaklaşım fakat zaten yaklaşık 40 gün boyunca adet olamamanız normal kürtaj işleminden sonra.

   1. Merhaba 37 gun once kurtaj oldum. Kurtaj sonrası kanamam oldu ancak Kurtajdan sonra kontrole gidemedim ve suan 37. Gunde olmama ragmen adet olamadım. Sut kesigi renginde akıntım var . İki kere idrar testi yaptim negatif cikti .sizce ne zaman olurum ne kadar beklemeliyim

    1. Normal şartlar da düşüklerden ve kürtajlardan sonra ilk adetinizi 50-60 gün arasında bir zaman dilimin de görebilirsiniz. Bu tamamen normal bir durumdur…

     1. 16 martta 5 haftalık kürtaj oldum 22 nisanda da adet oldum ama 1 gün sadece bu normal bişimi

     2. Evet düşük kürtaj sonrası ilk bir iki ay normal bir adet görmeyebilirsiniz.

   2. Merhaba Barış Bey bebeğim 6 hafta 1 günlükken 13 Martta kürtaj oldum bi hafta sonra kontrole gittiğimde doktorum bi sorun olmadığını söyledi şu an 16 Nisan ve hâlâ adet olamadım sizce normal midir şimdiden teşekkürler

    1. Düşük ve kürtajdan sonraki ilk adet 40-50 günü bulabilmektedir. Şu an için anormal bir durum değil.

     1. Doktor bey merhaba, kurtaj olali 45 gun olsu ama adet olamiyorum. Test yaptim ama negatif. Adet belirtisi su an icin hic yok, bi normal midir. Baska birsey olabilir mi

     2. Evet kürtaj ve düşük sonrası ilk adet 40-50 günü bulabilmektedir.

 31. Merhaba doktor bey ben 7 Şubat’ta kürtaj oldum 14 ünde kontrole gittim hiç bir sıkıntı yok dendi uzerinden 45 gün geçti 10 gündür tarlusal kullanıyorum kahverengi gelmeye başladı az az bu normal mi peki bir daha hamile kalma şansım var mı ?

  1. Merhabalar
   Tekrar hamile kalmakla ilgili sıkıntı olmaz ama 10 gün tarlusal kullandıysanız artık bırakınca adet olursunuz.

   1. Merhaba hocam ben 1 hafta önce kürtaj oldum 2 gün kahverengi akıntı oldu ve bitti. Eşimle ilişkiye girdik o sıra kanamalarım oldu ağrılı ve fazla pıhtılar düşüyor parça düşüyor ara sıra ama eşim o durumu farkedince bıraktı içine boşalma olmadı ben bu durumda napmalıym bir sıkıntı mı lütfen cevabınızı bekliyorum. Teşekkür ediyorum.

    1. Kürtaj ve düşükler sonrası ortalama 10-12 gün boyunca kanamalar olması normal bir durumdur. Eğer 2 haftayı geçen bir kanamanız olursa kadın doğum uzmanına gitmeniz doğru olacaktır.

     1. Hocam meraba ben ocak ayinda kürtaj oldum 3 ay sonra adet oldum hocam simdi yine adetim gecikti 10 gündür idrar testi yaptim cikmadi kan testide yaptim cikmadi gebelik hocam cevaplarsaniz cok sevinirim

     2. Merhaba barış bey kurtajdan 29 gun sonra adet gormeye başladım. Bu normal midir 40 gün gecmesi sart mı ?

   2. 16 marta düşük yaptım.11 Nisan’da adet oldum 10 gün sürdü 1 Mayıs’ta de lekem geldi neden böyle oldu bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

    1. Kürtaj sonrası ilk adet görme zamanı 40-50 günü bulabiliyor. Bu yüzden muayene etmeden bir sorun var diyemeyiz normal gibi görünüyor.

     1. Merhaba doktor bey ben 28 martta 9 haftalık hamile iken bebeğin kalbi durmuş diye kürtaj oldum ilk hafta aktif bir kanamam oldu sonra 3 hafta küçük pıhtı atıyordum kürtajın 26 günü âdet beliryikerim vardı ve 3 gün cok az kanamam oldu şimdi 36 günündeyim adet filan olmadım acaba o arada gördüğüm adet kanımı yoksa kürtajdan gelen birşey mi adet değilsem ne zamana kadar olmazsam anormal bir durum var bir de diğer sorum adet geç görmek veya görmemek hamilelige tekrardan engel mi

     2. Düşük ya da kürtajlardan sonra ilk adet görme 40-50 güne kadar uzayabilir bu tamamen normaldir. Eğer 2 ayı bulursa kadın doğum uzmanı ile görüşmeniz iyi olacaktır. Tabi ki kürtajdan sonraki dönem de hemen hamile kalma ihtimaliniz vardır.

     3. Meraba baris bey ben 5 mayısta kurtaj oldum.36 gun oldu hala adet olmadım.3 defa kontrole gittim her seyin yolunda oldugunu soylediler.En son 27 mayista gittim rahim duvari biraz kalın adettiniz yaklastigi icin olabilir dediler.korkulucak bir durum var mı diye hala adet olmadım.

     4. Düşük yada kürtajlardan sonra ilk adet zamanı 40-50 günü bulabilmektedir. Bu sebeple anlattığınız durumda anormallik yok. Bu süreleri aşarsa kontrol uygun olacaktır.

     5. Merhaba hocam bir yıl önce kürtaj oldum ardın dan 30 gü. Sonra tekrar düzenli adet oldum hersey yolun dayid kürtaj dan 4 ay sonra yine bir adet günün de çok şiddetli bir ağrım oldu o ağrıdan sonra 40 ile 50 gün arası adet olmaya başladım iki kez böyle devam etti sonr atekrar düzeldi aradan 1 yıl geçmesine rağmen şimdi ise yaklaşık 40 gündür adet görmüyorum iki ay düzen li görüyor ondan sonra 40 gün geç adet oluyorum ne yapabilirim

     6. Hormon tahliliyle sorunum ne olduğunu ve tedaviyi belirleyebiliriz. Adetinizin 3. Günü hormon tahlili yaptırmanız gerekiyor.

   3. 16 martta kürtaj oldum bu 3 cü ayım ama adet cok az ve 1 gün sürüyo bişi olur mu acaba ne zaman normale dönücrek dr gitmem gerekiyomu

    1. Kürtaj sonrası adeti biz normalde 40-50 gün arası kabul ederiz. Ama sizin durum biraz uzun sürmüş. Bir doktora görünmeniz de fayda var.

     1. Hacam Merhaba ben 20 mayısta kürtaj oldum bebeğinin kalbi durdugu icin daha adet olmadım neden olmadım

     2. kürtaj yada düşüklerden sonra adet görülmesi 40 güne kadar uzayabilir. Eğer bu süre içinde olmazsanız doktorunuza sormanız gerekiyor.

  2. Hocam ben 9 haftalik bebegimi dusuk yaptin 8 nisanda ama hala adet olmadim bugun 40. Gun sizce n yapmaliyim

   1. Barış bey merhabalar, 6mayıs tarihinde kürtaj oldum. Kürtaj sonrası verilen antibiyotiği düzenli kullandım, bir hafta sonraki kontrolüme gittim herşey normal dedi doktorum. Üzerinden 30 gün geçince regl olmadığım için tekrar doktora gittim. Yine bir sorun gözükmedi, ve 40 güne kadar beklemem gerektiğini söyledi doktorum. Tekrar bi gebelik yok. Fakat bu sürecim çok fazla stresli ve üzüntülü geçti. Bugun kürtaj üstünden 35 gün geçti hala regl olmadım. Bir sorun olabilir mi acaba? Strese mi bağlıdır? Regl olmazsam 40güne kadar adet söktürücü ile mi olmam gerekecek? Diğer aylarda da böyle bir problemle karşılaşır mıyım?
    Teşekkür ederim

    1. Merhaba düşük yada kürtajlardan sonra ilk adet 40 güne kadar uzayabilmektedir bunu normal kabul ederiz. Fakat bu süreyi de aşarsa hekiminizle görüşmeniz daha iyi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın