Kürtaj

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki Ne Zaman Olur?

Kürtaj sonrası cinsel ilişki istenmeyen gebeliklerin sonlandırılmasıyla birlikte bir süre dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Kürtaj işleminin cerrahi bir operasyon olduğunun unutulmaması gerekiyor. Her cerrahi operasyon gibi kürtajdan sonra da dokularda iyileşmenin gerçekleşmesini beklemek gerekiyor. Bu süre boyunca bazı yasaklar da olur ve bu yasaklara uyulması, sıkıntısız bir iyileşme süreci yaşayabilmek adına çok büyük önem taşıyor.

Kadınların mutlaka bilmesi gereken unsurların başında kürtaj sonrası cinsel ilişki yasağına mutlaka uyulması gerektiğidir. Aynı zamanda iyileşme süresi boyunca deniz, havuz, sauna ve hamam da yasak olacak. Böylelikle olası bir enfeksiyon riskinin önüne geçilebilir. Kanama süresi boyunca tampon yerine ped kullanmak, ayakta duş almak gibi diğer önerileri de dikkate almanız sizin lehinize olacaktır. Zira bu uyarıların ve özellikle yasakların tamamı sizin sağlığınızı korumak ve yeni bir sağlık sorunu yaşanma ihtimalini düşürmek içindir.

Kürtajdan Sonra Cinsel İlişkide Ağrı

Kürtajdan sonra cinsel ilişkide ağrı

Endişe veren durumlardan biri olarak değerlendirilse de kürtaj sonrası cinsel ilişki esnasında hafif ağrı olması gayet normal bir durumdur. Özellikle kanamanın durmasının ardından yaşanan ilk ve ikinci cinsel ilişkide kadınlar sıklıkla hafif ağrı hissinden şikayet eder. Bunun nedeni kürtaja bağlı olarak dokularda hafif düzeyde bir tahribat oluşmasıdır. Genellikle kürtajın üzerinden yaklaşık 1,5 ay ila 2 ay geçtikten sonra cinsel ilişkide yaşanan bu ağrı da kendiliğinden ortadan kalkıyor. Dolayısıyla ağrıya herhangi bir şekilde müdahale edilmesine gerek olmuyor.

Ancak kürtaj sonrası cinsel ilişki esnasında yaşanan bu ağrının şiddetli olması ya da operasyonun üzerinden uzun süre geçmesine karşın halen devam etmesi durumunda kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanız gerekir. Çünkü kürtajdan kaynaklandığı düşünülen bu ağrı farklı bir rahatsızlıktan kaynaklanıyor olabilir. Tüm hastalıklarda erken tanı çok büyük bir önem taşıdığından söz konusu ağrının nedeninin araştırılmasında fayda olacaktır.

Şayet kürtaj sonrası cinsel ilişki esnasında ağrı yaşandığı dönem, aslında cinsel perhiz uygulamanız gereken dönemse bir süre sonrasında bu ağrıya enfeksiyona bağlı yüksek ateş, kanamanın artması gibi şikayetler de eklenebilir. Ağrı şikayetine farklı semptomların da eşlik etmesi durumunda zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız. Ayrıca doktorunuza kürtaj sonrası cinsel ilişki konusunda cinsel perhiz uygulamadığınızı da bildirmelisiniz. Bu sayede doğabilecek riskler doktorunuz tarafından çok iyi iyi değerlendirilebilir.

Düşükten Kaç Gün Sonra İlişkiye Girilir?

Düşükten kaç gün sonra cinsel ilişkiye girilir

Düşük yapmış olmanız durumunda tıpkı kürtaj sonrası cinsel ilişki yasağı gibi bir süre boyunca cinsel ilişkiye girmemeniz gerekiyor. Çünkü düşükten sonra rahim ağzı hemen toparlanmaz. Yaklaşık olarak 2 ila 3 gün boyunca açık kalır ve bu sürede rahim içi dokular da enfeksiyona gayet açıktır. Dolayısıyla bu süre boyunca cinsel perhiz uygulamanız gerekir. Kimi zaman yaklaşık 15 gün daha cinsel ilişkiye girmemek de gerekebilir. Çünkü rahmin yeniden toparlanması her kadında eşit sürede meydana gelmez ve değişkenlik gösterebilir.

Sonuç olarak kürtaj sonrası cinsel ilişki konusu ne kadar önem taşıyorsa düşük sonrasında da o kadar önemlidir. Bebeğin yapılan cerrahi operasyon ile tahliye edilmesi ya da bir sorun nedeniyle düşmüş olması durumunda cinsel perhiz sürelerine dikkat etmeniz ve doktorunuzun diğer uyarılarını da mutlaka dikkate almanız gerekir. Kürtaj ya da düşük sonrası kontrole gittiğinizde doktorunuz dokulardaki iyileşme durumunu dikkate alarak cinsel ilişki yasağını kaldırabilir ya da süresinin biraz daha uzatabilir.

Bununla birlikte düşük sonrası cinsel ilişki yasağı kürtaj sonrası cinsel ilişki yasağından daha farklı süreleri kapsayabilir. Düşüğün gebeliğin kaçıncı ayında meydana geldiğine bağlı olarak doktorunuz daha uzun süre cinsel perhize devam etmenizi de isteyebilir. Gebeliğin kaçıncı haftasında düşük yapıldığı, cinsel ilişki yasağının süresinde de belirleyici bir faktöre dönüşebiliyor.

Ayrıca düşük sonrasında yaklaşık 6 ay kadar korunmanız da önerilir. Çünkü her ne kadar adet döngünüz bu sürede başlamış olsa da rahim henüz yeni bir gebelik için hazır olmayabilir. Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek için önerilen süre boyunca doğum kontrol yöntemlerini tercih etmeniz gerekiyor.

Kürtajdan Ne Kadar Sonra İlişkiye Girilir?

Kürtajdan ne kadar sonra ilişkiye girilir

Akılların en çok karıştığı konulardan biri kürtaj sonrası cinsel ilişki yasağının ne zaman kalktığı oluyor. Cinsel ilişki yasağı kanama devam ettiği müddetçe geçerlidir. Gebeliğin sonlandırılmasının ardından başlayan kanama bazı kadınlarda bir haftada dururken bazı kadınlarda bu süre 3 haftaya kadar uzayabiliyor. Dolayısıyla cinsel ilişki yasağının ne zaman kalkacağı da kanama süresine bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Burada önemli olan kanamanın lekelenme şeklinde devam etmesi durumunda bile cinsel perhize devam etmektir.

Kürtaj işlemine bağlı olarak rahim içerisinde bulunan dokular enfeksiyona çok açık bir halde olur ve bu durum iyileşme tamamlanana kadar devam eder. Dolayısıyla küretaj sonrası cinsel ilişki yasağına uyulmaması her şeyden önce enfeksiyon riskinin gerçekleşmesine sebebiyet verebilir. Operasyonun ardından kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından antibiyotik ilaçlar reçete edilir. Bu ilaçların belirtilen şekilde kullanılması enfeksiyon riskini önlemek adına çok büyük önem taşıyor.

Aynı zamanda kürtaj sonrası cinsel ilişki yasağı sadece enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak amacıyla uygulanmıyor. Bu işlemin ardından yumurtalar yeniden büyümeye balar ve korumasız cinsel ilişki de gebelik ile sonuçlanabilir. Dolayısıyla böyle bir durumda istenmeyen gebeliğe bağlı olarak yeniden kürtaj işleminin yapılması gerekli olacaktır.

Kürtaj, ülkemizde çeşitli yasal düzenlemeler ile sınırlandırılan bir operasyondur. İkinci kürtaj için dokularda iyileşmenin olmasını beklemek yasal süreyi aşmak anlamına da gelebilir. Sonuç olarak kürtajın hemen ardından gebelik oluşması doktorlar tarafından istenmeyen bir durumdur. Zira kürtaj sonrası cinsel ilişki yasağının sona ermesi halinde de korunma yöntemlerinin uygulanması tavsiye edilir.

Kürtaj Sonrası İlk Adet Ne Zaman Olur?

Kürtaj sonrası ilk adet

Kadınlar kürtaj sonrası cinsel ilişki konusu kadar ilk adet döngülerinin ne zaman başlayacağını da merak edebiliyor. Dokulardaki iyileşme hızına bağlı olarak bu süre değişkenlik gösterebilir. Öncelikle adet döngüsünün başlayabilmesi için rahmin toparlanmış olması gerekiyor. Kadınlarda bu süre farklı olabiliyor. Genellikle 30 günlük bir zaman dilimini beklemek gerekir. Kürtajdan sonra ilk adet kanaması operasyondan aşağı yukarı 30 gün sonrasında yaşanıyor. Bu süre bazı kadınlarda 35 ya da 40 güne kadar uzayabilir.

Fakat 40 günü geçmiş olmasına karşın adet döngüsü başlamadıysa mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olmalısınız. Özellikle küretaj işlemi sonrası cinsel ilişki yasağına uymadıysanız ve cinsel birlikteliğin yasak olduğu süreçte korunmasız cinsel ilişki yaşadıysanız durum daha da önemli bir hal alır. Operasyonun üzerinden 40 gün geçmesine rağmen adet olmamanızın nedeni yeni bir gebelik olabilir. Maalesef halk arasında kürtaj işleminin gebeliği bir süre önleyeceği düşünülüyor olsa da bu bilgi gerçeği yansıtmaz.

Özellikle kanamanın durmasının ardından küretaj sonrası cinsel ilişki yaşanması gebelik ihtimalini doğurur. Ayrıca 40 güne karşın adet olmamasının nedeni kürtaj işleminin başarısızlığı da olabilir. Bir başka deyişle kürtaj olsanız bile hamileliğiniz halen devam ediyor olabilir. Ender görülüyor olsa da bu riski de dikkate almalı ve mutlaka gebelik testi yaptırmalısınız. Ayrıca çeşitli sağlık sorunlarının olup olmadığının anlaşılabilmesi için doktorunuz tarafından muayene edilmeniz de gerekebilir.

 

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz diğer makalelerimiz:

Bursa kürtaj fiyatları
Kürtaj için en uygun hafta
Kürtaj sonrası hamile kalma
Kürtaj sonrası adet görme

 

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:
https://www.self.com/story/sex-after-abortion

 

Detaylı bilgi için bursa kürtaj merkezimizi arayabilirsiniz
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın