Kürtaj

Kürtaj Sonrası Hamile Kalma Oranı Nedir?

Kürtaj, istenmeyen gebelikleri sonlandırmak amacıyla yapılan cerrahi bir müdahaledir. Yapılan bu cerrahi müdahale, kürtaj sonrası hamile kalma olasılığınız da herhangi bir değişime sebebiyet vermez. Sadece bir defa değil, birkaç defa kürtaj işlemi yapılmış olsa da gebelik oluşabilir. Günümüzde kürtaj işlemi, vakumlu aspirasyon yöntemi gibi çok daha yeni ve konforlu teknikler kullanılarak gerçekleştiriliyor. Bu nedenle kürtaj sonrası hamile kalma noktasında tıbbi açıdan problem yaşanmadığını belirtebiliriz.

Her kadın, kürtaj işlemi kadar kürtaj sonrasına dair de bilgi sahibi olmalıdır. Zira kürtaj sonrası hamile kalma ve cinsel ilişki yasağı gibi çeşitli konularda bilgi sahibi olunması, yaşanabilecek olası sağlık sorunlarının önüne geçebilir. Her ne kadar sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanıyor olsa da, kürtajın cerrahi bir müdahale olduğunun, bu müdahaleden sonra bazı hususlara dikkat edilmesi gerektiğinin unutulmaması lazım. Titizlikle yaklaşılması gereken konular arasında küretaj sonrası hamile kalma da bulunuyor.

Kürtajdan Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Kürtajdan kaç gün sonra hamile kalınır

Kürtaj yaptıran kadınlar yeniden hamile kalabilmek için ne kadar süre beklemek gerektiğini merak ediyor. Zira halk arasında kürtaj yaptıranların yıllarca hamile kalamayacağı gibi gerçeği yansıtmayan inanışlar olması, kürtaj sonrası hamile kalma konusunda çok sayıda kişinin tedirginlik yaşamasını da beraberinde getiriyor. Öncelikle kürtaj işleminin yeniden hamile kalmayı engelleyen bir cerrahi müdahale olmadığını belirtmek gerekir. Elbette kürtaj yaptırmanız, hamile kalmanıza engel değildir.

Kürtaj işleminin tamamlanmasının ardından, yaklaşık 2 haftalık bir süre sonra rahimde yumurta oluşmaya başlar. Korunmasız cinsel ilişki durumuna küretaj sonrası hamile kalma bu dönemde mümkün olabiliyor. Yumurtanın ideal büyüklüğe ulaşması ve spermin yumurtaya ulaşarak döllenmeyi sağlaması durumunda yeniden gebelik oluşabilir.

Kürtaj yapıldıktan sonra belirli bir süre cinsel ilişkiden uzak durulması tavsiye edilebilir. Bu tavsiyeye uymamak sağlık açısından sorun oluşturabilmektedir. Kürtaj sonrası bir süre beklenilmeli ve dokuların toparlanması için fırsat tanınmalıdır. Bu süreç her kadında aynı olmayacağı gibi, yapılan işlem sonrası hasta muayene sürecini takip ederek, doktoru ile bu sürenin detayları hakkında bilgi sahibi olabilir. Tüm süreç normal seyrettiği sürece ilk adet döneminden itibaren gebe kalmanın anne ve bebek sağlığı açısından sakıncası yoktur… Dr. Barış Korkmaz

Fakat kürtajdan hemen sonra hamile kalınması kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından tavsiye edilmez. Çünkü kürtajın ardından 2 hafta geçmiş olsa da rahimde henüz tam bir iyileşme sağlanmamış olabilir. Bu nedenle kürtaj sonrası hamile kalma halin de gebelik kesesi rahime yerleşemeyebilir ve gebelik düşük ile sonuçlanabilir.

Tıbbi açıdan kürtaj sonrası hamile kalma yaklaşık 2 hafta sonrasında mümkün olsa da öncelikle rahim içi dokularda iyileşmenin tamamlanmasını beklemek gerekiyor. Bununla birlikte kürtajın ardından belirli bir süre boyunca cinsel ilişki yaşanmasının çeşitli sakıncaları bulunuyor. Bu nedenle kürtaj sonrası hamile kalma konusunun, cinsel ilişki yasağı devam ederken bu yasağa uymamanın doğurabileceği sorunlar açısından da değerlendirilmesi gerekiyor.

Bilgin olsun –> Kürtaj için en uygun hafta

Kürtajdan Sonra Hamile Kalmak Daha mı Kolay?

Kürtaj sonrası hamile kalmak daha mı kolay

Kadınlar arasında kürtaj sonrası hamile kalma konusuyla ilgili hamileliğin daha kolay gerçekleşip gerçekleşmediği de merak ediliyor. Öncelikle bu bilgiyi doğrulayan bir bilimsel araştırmanın olmadığını belirtmemiz gerekir. Kürtaj işleminin hamile kalmayı kolaylaştırdığına dair tıbbi bir bulguya rastlanamadığı için bu cerrahi müdahalenin hamile kalmayı kolaylaştırdığını belirtemeyiz. Halk arasında böyle bir inanışın olmasının nedeni bazı kadınların kürtaj işleminden kısa bir süre sonra yeniden hamile kalmasıdır.

Kürtaj işlemi sonrasında rahim içi dokularda bir iyileşme olması aynı zamanda bir yenilenme olmasını da beraberinde getiriyor. Kürtaj öncesinde rahim içi dokulardan kaynaklı olarak hamile kalamayan kadınlarda kürtaj sonrası hamile kalma sürecinin daha kısa olabilmesi bu doku iyileşmesinden ve doku yenilenmesinden kaynaklanabiliyor. Ancak elbette bu durum kürtaj işleminin her kadında hamile kalmayı kolaylaştığı anlamına gelmez.

Tıkla öğren –> Bursa kürtaj fiyatları

Kürtaj Sonrası Hemen Cinsel İlişki Neden Sakıncalı?

Kürtajdan hemen sonra cinsel ilişki sakıncalı mı

Kürtaj sonrasında hafif bir kanama olması son derece normaldir. Bu kanamanın süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte 3 haftaya kadar uzayabilir. Bu süre boyunca cinsel ilişkiye girilmemesi gerekiyor. Bunun nedeni kürtajdan sonra özellikle ilk bir haftalık dönemde rahim ağzının henüz kapanmamış olmasıdır. Cinsel ilişki, vajina girişinde bulunan bakteri ve mikropların rahim içerisine ulaşmasına sebebiyet verebilir. Dolayısıyla rahimde enfeksiyon oluşabilir. Kürtaj sonrası enfeksiyon, ciddiye alınması gereken komplikasyonlardan biridir.

Cinsel ilişki yasağının bir diğer nedeni de kürtaj sonrası hamile kalma riski oluyor. Rahim içi dokularda iyileşme olmadan gebelik oluşması, çeşitli sıkıntılar doğurabileceği için doktorunuz tarafından belirtilen süre boyunca cinsel perhiz uygulamanız gerekiyor. Kürtajdan bir süre sonra yapılacak kontrolün ardından doktorunuz cinsel ilişki yasağını kaldırabilir.

Bu süre zarfında tarafınıza bildirilen tüm uyarılar gibi cinsel ilişki yasağına da uymanız gerekir. Zira bu uyarı ve yasaklar konforlu bir iyileşme süreci yaşamanızı sağlamaya yöneliktir. Ayrıca kürtajın ardından prezervatif kullanarak cinsel ilişkiye girilmesi, enfeksiyon riskini önlemez.

İlginizi çekebilir –> Vakumlu kürtaj

Kürtajdan Sonra Hamile Kalmak İçin Ne Kadar Beklemeli?

Kürtajdan sonra hamile kalma için ne kadar beklemeli

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları kürtaj sonrası hamile kalma konusunda dokularda iyileşmenin olup olmadığını dikkate alıyor. Her kadında dokuların iyileşme hızı aynı değildir ve kürtaj sonrası kanama süresinin her kadında farklı olması da bundan kaynaklanır. Doku iyileşmesinin tamamlanmasının ardından kanama duracaktır.

Kanamanın durması halinde hamilelik planlaması yapılabilir. Aynı zamanda düşük yapan kadınlar da hamile kalmak için bir süre beklemelidir. Düşükten sonra da rahmin yeniden toparlanması bir zaman dilimini gerektiriyor. Hamilelik planlamasının bu yönde yapılmasında fayda olacaktır.

Elbette kürtaj sonrası hamile kalma sadece fiziksel açıdan değil psikolojik açıdan da değerlendirilmesi gereken bir konudur. Kürtaj, psikolojik bakımdan her kadın için zorlu bir süreçtir. Bu nedenle yeniden hamilelik planlamasının yapılması noktasında acele etmemek gerekiyor. Kadının hamilelik için kendini hazır hissetmesi ve anne olmayı istemesi de beklenmelidir.

Tahmin edebileceğiniz gibi bu süre her kadında aynı olmaz. Kürtajın ardından suçluluk hissi, depresyon gibi çeşitli olumsuz duygu durumları gelişebiliyor. Psikolojik açıdan değerlendirildiğinde küretaj sonrası hamile kalma süresi yaşanan bu duygu durumlarına bağlı olarak 1 yıla kadar da uzayabilir.

Okumanı öneririz –> Kürtaj kaç haftaya kadar yapılır

Kürtajdan Sonra Adet Olmadan Hamile Kalmak

Kürtaj işleminden sonra kadınların adet döngülerinde değişiklik meydana gelebilir. Genellikle kürtajdan 4 ila 6 hafta sonrasında adet görülür. İşlemin üzerinden 6 haftadan daha fazla zaman geçmesine karşın adet görülmediğinde derhal bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir. Çünkü bunun nedeni kürtaj sonrası hamile kalma olabilir. Kürtajın üzerinden yaklaşık 20 gün geçtikten sonra yumurtaların oluşması, hamile kalma olasılığını doğuruyor.

Şayet bu dönemde korunmasız ilişki yaşandıysa adet görmeden kürtaj sonrası hamile kalma durumu ortaya çıkabilir. Tıbbi olarak böyle bir durum mümkündür. Adet görmediği için doktora başvuran ve hamile olduğunu öğrenen çok sayıda kadın olduğunu gözlemliyoruz. Her ne kadar kürtajın ardından bir süre cinsel ilişkiye girilmemesi gerektiği belirtilse de maalesef bazı hastalar tarafından bu yasak ciddiye alınmayabiliyor. Bu nedenle adet görmeden küretaj işlemi sonrası hamile kalma durumu ortaya çıkıyor.

Rahmin yeniden toparlanmasını beklemeden küretaj işlemi sonrası hamile kalma düşük ile sonuçlanabilir. Bununla birlikte cinsel ilişki yasağının olduğu dönemde ilişki yaşanması rahimde enfeksiyon riskini artırdığı için gebelik durumunda enfeksiyona bağlı olarak yeniden kürtaj yapılması da gerekebilir.

Elbette bu durum psikolojik açıdan da zorlu bir süreç yaşamanız anlamına da geliyor. Dolayısıyla bu ve benzeri riskleri dikkate almanız ve doktorunuz tarafından yapılan tüm önerilere harfiyen uymanız, kürtaj sonrasında sağlıklı ve konforlu bir iyileşme süreci yaşamanız adına çok büyük önem taşıyor.

 

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:

https://www.healthline.com/health/womens-health/pregnancy-after-abortion

 

Detaylı bilgi için bursa kürtaj merkezimizi arayabilirsiniz
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

33 Yorum

 1. Merhaba hocam 4 aylık dowmswndrom sebebiyle düşük yaptım aynı düşükten üç kez kürtaj oldum kanamlarım yüzünden kan sulandırıcı kullanmam sebebiyle kalp kapağım değişmişti bebek iznim var .üzerinden bir yıl geçti kürtajların yumurta çatlatma iğnesi oldum olmadı rahim filmim çekildi doktor doğal iki ay veriyorum yapın gelin dedi olmadı sorunumuz yok eşimle psikolojik olabilirmi birde rahmim çok daraldı ilişki esnasında zorlanıyoruz adetimde iki gün sürmüyor kürtajlardan sonra yaşım 38

  1. Anlattığınız durumu takibinizi yapan doktorunuzla paylaşmanızı öneririm muayene etmeden bunu bilemeyiz.

 2. Mrb hocam 8 haftalık gebeyken bebek gelismediginden kalbi durmuş ve bugün kürtaj oldm kürtaj olduktan sonra kanamam olmamaya başladı bu doğal bisi mi?

  1. Evet düşük ve kürtajlardan sonra 10-15 güne kadar olan kanamalar normaldir.

 3. Merhaba hocam yaklaşık bir hafta önce kürtaj oldum rengli olmadım hala sizce ne kadar zamanda olabilirim

 4. Hocam merhaba ben şubat ayında boş gebelik geçerdim ve kürtaj oldum 7 ay kadar korundum şimdi korunmayı bıraktım hamile kalmakta Bi sıkıntı yaşar mıyım acaba

 5. Merhaba bana cevap yazarsaniz cok sevinirim 1 sene önce ikinci kez hamile kaldim ve kürtaj yaptirdim aradan 2 ay gecti ve korunmayi biraktik eşimle ve 1 senedir korunmadimiz halde hamile.kalamiyorum ve kendime cok stres yapiyorum eşimle cok üzülüyorüz

  1. Bunun için öncelikle detaylı bir kadın doğum muayenesi olmanız gerekiyor.

 6. Merhaba hocam. 8 ay önce 4 aylık hamileydim bebeğimin kalbi durdu. Rahmin kendini toplaması için 3 aygeri çekilme yöntemiyle korunduk. 6 aydır gebe kalamıyorum. Haftada 3 kere birliktelik oluyor. Sizce sebebi nedir lütfen yardımcı olurmusunuz?

 7. Hocam merhabalar ben bir hafta önce boş gebelik sebebi ile kürtaj oldum doktorumuz boş gebeliğin sebebi kesin şudur diyemem dedi fakat eşim çok fazla sigara içtiğinden belki sigara faktörü spermin kalitesini düşürmüş olabilir dedi. Acaba bir sonraki gebeliğimde tekrar boş gebelik yaşama ihtimalim nedir sizce ?

  1. Boş gebelik dış gebelik gibi anormal gebeliklerde, bir sonraki gebelik yüksek ihtimalle normal bir gebelik olacaktır.

   1. Merhabalar hocam ben ilk hamileliğimi kürtaj oldum ve evlilğimde 6 ay sürdü ayrıldım. Yeni evlilik yaptım kürtajın üzerinden 3 yıl kadar geçti. Şu an 2 aylık evliğim ve hamile kalmak istyorum sizce hamile olabilme olasığım nedir. Lütfen yardımcı olurmusunuz….

    1. Böyle bir olasılık söylemek doğru olmaz ilk önce siz ve eşinizi muayene olmalısınız.

 8. Merhaba hocam ben yaklaşık 12 yıl önce 2 kürtaj yaptırdım ve senelerdir korunmadigim halde hamile kalmıyorum gmhenuz bu konuda doktorada gitmedim acaba ne gibi bi sorun vardır tskle

  1. Bu çok ayrıntılı ve detaylı bir konu tabi ki bu durum riskli gebelik olarak değerlendirilir ve bebek ölüm sebebi olabilir.

  2. merhaba hocam, ben kürtaj oldum. 5 hafta oldu ancak adet olmadım hala. kürtajdan sonra ki 30. günde birliktelik oldu. ertesi gün hapı kullandım ve tarlusal kullanıyorum 4 gündür. Ama hiç lekenme dahi olmadı. Hamilelik riski var mıdır? Neden hala adet olamıyorum? Tüm vücudum şişti. Normalde kürtaj öncesi çok düzenliydi adetim.37 yaşındayım. Teşekkür ederim.

   1. Anlattığınız durumda ikinci bir gebelik ihtimali mevcut. Öncelikle gebelik testi yapmanızı öneririm.

 9. Meraba ben 6 martta düşük yaptım ama kendiliğinden düştüğü için kürtaj olmadım sona 10 nisan da tekrar hamile oldugumu öğrendim ama gelişmediği için 9 haziranda kürtaj olmak zorunda kaldım bunun nedeni ne olabilir

  1. Arka arkaya olan düşüklerde genetik test yada pıhtılaşma faktörlerine bakılması gerekiyor.

 10. Hocam mrb ayin nisan 13 de kurtaj olmustum bazi hamilelik belirtilerinden dolayı bugun test yaptim ve negatif çıktı sizce aksi bi durum olabilir mi test yanlis sonuc verir mi bundan once ki hamileleigimi testle ogrenip kan vermeye gitmisyim

  1. Merhaba hocam ben iki kere kürtaj oldum birincisi boş gebelikti ikincisini de 8.haftada kaybettim .27aralikta kürtaj oldum.adet olduğumda kanamaların çok az geliyor ve rengi çok koyu nisan ayında 1 gün geç oldum bu ay ise 5gün gecikmeli oldum ağrılarım oluyor çok bu konuyla ilgili bana bilgi verebilirmisiniz acaba.

   1. Arka arkaya olan düşüklerde pıhtılaşma problemleri araştırıldıktan sonra tedavi ve takibe başlamak doğru olacaktır. Eğer yapılmadıysa teombofili paneli baktırmanız yararlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın