Kürtaj

Kürtaj Sonrası Kanama Ne Kadar Sürer

Kürtaj sonrası kanama üzerinde titizlikle durulması gereken konulardan biridir. Öncelikle kürtajın hangi yöntem tercih edilmiş olursa olsun, cerrahi bir müdahale olduğunu unutmamak gerekiyor. İstenmeyen gebelikleri sonlandırmak amacıyla gerçekleştirilen bu müdahaleden sonra bir müddet boyunca kanama olması son derece normal bir durumdur. Bu işlemin ardından kanama olması mutlaka bir sağlık sorunu olduğu anlamına gelmez. Ancak kanamanın süresinin ve aynı zamanda kanamaya bir semptomun eşlik edip etmediğinin de önemli olduğunun altını çizmek gerekiyor.

Kürtajdan Sonra Ne Zaman Adet Görürüm?

Kürtajdan sonra ne zaman adet görürüm

Kadınlar kürtaj sonrası kanama konusuyla birlikte bu işlemin ardından ne zaman adet göreceklerini de merak ediyor. Gebeliğin sonlandırılmasının ardından adet döngüsünün başlaması için öncelikle rahim içi dokularda iyileşmenin gerçekleşmiş olması gerekir. Bu süre her kadında aynı değildir çünkü insanlarda dokuların iyileşme hızları farklılık gösterir. Genel olarak bu cerrahi operasyondan sonra adet döngüsünün 30 gün sonrasında başladığından söz edebiliriz.

Burada kritik olan unsur 40 gün beklenmiş olmasına karşın adet kanamasının olmamasıdır. Bu durumda daha fazla beklemeden mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşülmesi gerekir. Çünkü adet döngüsünün bu zaman zarfında başlamamış olması bazı şüpheler doğurur.

Bunların ilki gebeliğin devam ediyor olmasıdır. Erken dönemde yapılan kürtaj işlemi ya da başarısız bir kürtaj işlemi gebeliğin devam etmesine neden olabilir. Bu durumda kürtaj sonrası kanama yine olacaktır ancak hamilelik nedeniyle adet kanaması olmayacaktır. Ayrıca bazı kadın hastalıkları da söz konusu durumu beraberinde getirebiliyor.

Yapılan kürtaj işlemi sonrasında rahim dokularının iyileşmesi için yaklaşık 1 aylık bir süreye ihtiyaç vardır. Bu süreç içerisinde kanamalar olabilmektedir. Adet döngüsünün gecikmesi durumunda doktorunuzdan muayene talep ederek bu durumun tetkik edilmesini sağlayınız. Hasta kanamalara doktoruna sormadan müdahale etmemesi gerekmektedir… Dr. Barış Korkmaz

Doktorunuz tarafından yapılacak muayene ve tetkikler ile adet döngüsünün neden başlamadığı anlaşılabilir ve şayet gerekiyorsa müdahale yapılacaktır. Bu arada kürtaj sonrası kanama adet kanaması ile karıştırılmamalıdır. Bu kanama rahimde dokuların iyileşme sürecinden kaynaklanan bir kanamadır ve kürtajın hemen ardından başlar. Adet kanaması ise adet döngüsü ile başlar ve çoğu zaman adet döngüsü başladığında kürtajdan kaynaklı olan kanama durmuş olur.

Bilgin olsun –> Bursa kürtaj fiyatları

Kürtajdan Sonra Kanama Nasıl Durdurulur?

Kürtajdan sonra kanama nasıl durdurulur

Öncelikle kürtaj sonrası kanama nedeninin rahmin toparlanması ve iyileşmesi olduğunu belirtmek gerekir. Bu nedenle söz konusu kanamaya herhangi bir müdahalede bulunmaya gerek olmaz. Bir süre sonrasında kanama zaten kendiliğinden azalacak ve duracaktır. Ancak bu durum, normal bir süreç söz konusu olduğunda geçerlidir. Şayet kanamaya yüksek ateş, kötü kokulu vajinal akıntı gibi semptomlar eşlik ediyorsa hiç beklemeden doktorunuz ile görüşmeli ve konuya dair bilgi vermelisiniz.

Bununla birlikte kürtaj sonrası kanama aşırı düzeydeyse bu durumda da bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir. Bir sağlık sorunu olduğu şüphesini doğuran unsurlardan biri de kanamanın durmuş olmasına karşın yeniden başlamasıdır. Kürtaj operasyonundan sonra duran kanamanın yenide başlaması tıbben normal kabul edilemez. Dolayısıyla böyle bir durum geliştiğinde de doktorunuza bilgi vermelisiniz.

Kadınların kürtaj sonrası kanama ile ilgili dikkat etmeleri gereken bir unsur daha bulunuyor. O da kanamanın şiddetinin artıp artmadığıdır. Çünkü kanamanın şiddetinin sürekli artıyor olması kürtaj işleminde rahmin tam olarak temizlenmediği yani içeride parça kaldığı anlamına gelebilir. Böyle bir durumda kürtaj işleminin yenilenmesi gerekiyor. Aynı zamanda aşırı kanamaya ve dolayısıyla kan kaybına bağlı olarak da çok ciddi sağlık sorunları yaşanabilir. Şiddeti artan kanama durumunda mutlaka doktorunuz ile görüşmelisiniz.

İlgini çekebilir –> Kürtaj için en uygun hafta

Kürtaj Sonrası Kanama Uzun Sürerse Ne Yapmalıyım?

Kadınlarda kürtaj sonrası kanama süresi aynı olmaz. Bazı kadınlarda doku iyileşmesi çok hızlı gerçekleşebiliyor ve kanama süresi de bu durumda bağlı olarak sadece 10 ila 15 gün sürebiliyor. Ancak bazı kadınlarda kanama süresi 3 haftayı da bulabiliyor. Şayet 3 hafta geçmiş olmasına karşın kanama halen devam ediyorsa kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanız gerekir. 3 haftayı geçen kanama durumunda muayene olmanızda fayda var. Her türlü komplikasyon riskini göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Bununla birlikte enfeksiyon riski de büyük önem taşıyor. Şayet kürtaj sonrası kanama ile birlikte yüksek ateş ya da kötü kokulu akıntı mevcutsa enfeksiyon riskinin gerçekleşmiş olma ihtimali çok yüksektir. Özellikle kürtajdan sonra doktorunuz tarafından reçete edilen antibiyotiklerin kullanılmamış olması enfeksiyon riskini güçlendirir. Bu durumda derhal doktorunuza bilgi vermelisiniz. Bunun dışında kanamanın 3 haftaya kadar uzaması durumunda endişe etmenize gerek yok, gayet normal bir durumdur.

Okuyabileceğinizi düşündük –> Kürtaj sonrası adet görme

Kürtajdan Sonra Kahverengi Kanama

Kadınlarda büyük endişeye neden olan durumlardan biri de kürtaj sonrası kanama esnasında kanın renginin kahverengi olmasıdır. Oysa kahverengi kanama ya da pıhtılaşmış kan endişe yaratacak bir durum değildir. Kanama durumunda, kan vücutta bekledikçe renginde de bazı değişimler meydana gelir. Bu değişim aslında kanın renginin koyulaşması şeklinde olur ve kahverengiye yakın bir renk tonu ortaya çıkar.

Dolayısıyla kürtaj sonrası kanama durumunda kanın kahverengi olması sadece vücuttan daha geç çıktığı anlamına gelir. Kimi zaman kahverengi ile kırmızı kan yani vücutta bekleyen ve beklememiş olan taze kan karışabiliyor. Bazen kanama lekelenme şeklinde de olabiliyor. Bu durumda da endişe etmenize gerek olmaz. Fakat daha önce değindiğimiz gibi çeşitli semptomların duruma eşlik etmesi durumunda bir sağlık sorunu olduğu şüphesi doğabilir.

Hemen tıkla öğren –> Kürtaj sonrası hamile kalma

Kürtajdan 15 Gün Sonra Kanama

Kürtajdan 15 gün sonra kanama

En kritik konulardan biri de kürtaj sonrası kanama durumunun sona ermiş olmasına karşın 15 gün sonrasında yeniden başlamasıdır. Böyle bir durumda maalesef kadınların çok büyük bir bölümü adet görmeye başladığını düşünüyor ve bir sağlık kuruluşuna gitme gereği duymuyor. Ancak kürtajın üzerinden sadece 15 gün geçmiş olması durumunda adet döngüsünün başlaması beklenemez. Adet döngüsünün başlaması için rahmin 30 günlük bir zaman dilimine ihtiyacı oluyor. Sadece 2 haftalık bir zaman diliminde yumurtanın büyümesi ve döllenme olmadığından dışarı atılması yani adet kanaması olmaz.

Adet kanaması kürtaj sonrası kanama ile birbirine sıklıkla karıştırılıyor. Kürtajın ardından 15 gün sonra kanama olması durumunu ciddiye almalı ve kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşmelisiniz. Bu kanama pek çok farklı nedene bağlı olarak yaşanıyor olabilir ve nedenin mutlaka araştırılması gerekir. Hatta kürtaj sonrası kanama ile birlikte çeşitli semptomların olmaması durumunda bile doktorunuzla görüşün. Operasyonun üzerinden 15 gün geçtikten sonra durmuş olan kanamanın yeniden başlaması normal kabul edilmez.

Çok merak edilen konulardan bir tanesi –> Kürtaj sonrası cinsel ilişki

Kürtajdan Sonra Pıhtı Şeklinde Kanama

Tüm kadınların bilmesi gereken unsurlardan biri de kürtaj sonrası kanama halinde pıhtı gelmesinin her zaman normal kabul edilmediğidir. Bazen kadınlar bunu et parçası ya da doku parçası olarak da düşünebiliyor. Kürtajın ardından kanama boyunca ara ara pıhtı gelmesi son derece normal bir durumdur. Kanamanın her zaman damla damla olması ya da sadece lekelenme şeklinde olması gerekmiyor. Ancak daimi olarak kanama pıhtı şeklinde oluyorsa ve buna şiddetli ağrı da eşlik ediyorsa bir sorun olduğu şüphesi doğabilir.

Bununla birlikte kürtaj sonrası kanama esnasında rahimden parça gelmesi de normal bir durum değildir. Kadınlar bu parçayı da pıhtı zannedebiliyor ve dikkate almayabiliyor. Kan pıhtısı ile doku parçası birbirinden çok farklıdır. Rahimden doku parçası gelmesi durumunda da acil olarak kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından muayene edilmeniz gerekir.

 

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:
https://www.healthline.com/health/period-after-abortion

 

Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz:
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

70 Yorum

 1. Hocam merhaba ben 20 gün önce kürtaj oldum kanama ve lekelenmem 10 gün sürdü ve bitmişti.10 gün sonra tekrar kahverengi lekem olmaya başladı.kürtajdan bir hafta sonra kontrole gittiğimde hiç bi sıkıntı olmadığını söylemişti doktor .normal mi ?

 2. 16 +3 günlük hamileyken bebeğimin kalbi durmuş. 1 hafta kalbi durmuş bebek ile geçirmişim. Öğrenir öğrenmez 22 aralıkta kürtaj işlemi yapıldı. Bebeği parçalara ayırarak aldıklarını söylediler. 1 hafta antibiyotik kullandım. 12. Günde kanama durmaz ise duphaston adında ilaca başlanmam istendi. İlacı 3 gündür kullanıyorum. Kanamam kesilmedi. Normal mi? İlaca başladığım gün vücut ağrım ve ateşim 38 e çıktı. Ağrı kesici içtim. Ateşim düştü. Vücut ağrılarım ve halsizliğim devam ediyor. Demir eksikliği tedavisi görüyordum. Ne yapmalıyım.

  1. İşlemin yapıldığı doktora veya sağlık kurumuna başvurmanız gerekiyor

 3. 8 haftalık bebeğim yaşamadığı için düşük yaptım. Kürtaj olmadım kendi kendine temizlenir dediler. 25 gündür kanamam devam ediyor bazen azalıp bazen çoğalıp. Bu çoğalmalar aslında regl kanı olabilir mi düşük kanamalarım bitmeden regl olmam mümkün mü yoksa bitince mi başlayacak

  1. Hayır düşük ve kürtajlar tamamen gerçekleştiyse kanama 10 günü geçmez. Anlattığınız durumda kontrole gitmeniz şart

 4. Merhaba hocam 38 gün önce kurtaj olmak zorunda kaldım 6 aylık hamileydim hala kanamam sürüyor kontrole gittim parça yok dediler kurtaj sonrası kanamam normaldi a alıyordu kahverengi akıntıya dönmüştü bitiyor gibi geçen hafta taze kan gelmeye başladı halen sürüyor bu normalmidir değilse ne yapmam gerekir lütfen cevap yazarsanız sevinirim teşekkürler hocam

  1. Muhtemelen anlattığınız durum normal adet kanaması gibi düşük ve kürtajlardan sonra ilk adet ortalama 40 gün sonra görülür

 5. Merhaba hocam ekim ayında 6 haftalık sonrası düşük yaşadım kürtaja gerek kalmadan temizlenme gerçekleşti kanamam 7 gün sürdü 36 gün sonra regl oldum bitti 4 gün sonra tekrar adet oldu az da olsa oluyorum az akıntı şeklinde geliyor hafif koku da var. Idrar tahlilimde enfeksiyon çıktı parça falan kalmışmıdır acaba sorun teşkil eder mi hocam. Teşekkürler .

  1. Kürtaj ya da düşükler sonrası parça kalıp kalmadığı ultrason muayenesinde anlaşılır

 6. 6 ekimde boş gebelik nedeniyle kürtaj oldum. 19 gün kanamam oldu ve 19. Uün kesildi.16 gün üstüne tekrar bir lekelenme şeklinde kanama başladı ve bu gün 16. Gün kanama lekelenme olarak devam ediyor.
  Toplamdaysa kürtajın üzerinden 55 gün geçti, ağrı veya kötü koku yok ama zaman zaman minik pıhtılar olabiliyor ve kanama rengi hep taze kan renginde.

  1. Bu anlattığınız durum kürtajlar ve düşüklerden sonra ilk iki ay içinde görebilecek normal durumlardır.

 7. Merhaba 6haftalik sonrası düşük yasadim. Kürtaja gerek kalmadan temizlenme gerceklesti. Kanamam 10 gün sürdü devam eden 4hafta sonra tekrardan regl oldum fakat yaklaşık bi 15 gündür hala az olsada oluyorum. Sorun teşkil eder mi acaba. Teşekkürler

 8. Merhaba istenmeyen gebelikten dolayı yaklaşık 28 gün önce kürtaj yaptırdım ve spiral taktırdım.Bu 28 günün ilk 2 haftası kanamalarım oldu ve sonrasında durdu ancak tam olarak değil süregelen zaman boyunca kahverengi lekenlemeler bazen pembe su gibi az az bazen günlük ped dolacak kadar genelde hafif bir de kokulu akıntılarım oldu..son iki gündür bu akıntılar takrar kan oldu ancak bazen geliyor bazen gelmiyor regl mi oldum yoksa bir problemmi var çözemedim benim sorum bunların nolmal olup olmadığı?? eğer normal değilse tekrar muayeneye gideceğim

   1. Merhaba, 4 gün önce kürtaj olmak zorunda kaldım. Takibindeki 2 gün kanama yok denecek kadar azken dün ağrı ve kanamam oldu. Sabah ise uyandığımda ped üzerinde hem pıhtı parçaları hem de beyaz renkli bir parça vardı. Bu normal bir şey midir yoksa doktora gitmem gerekir mi? Teşekkür ederim.

   2. Merhaba teşekkür ederim ancak regl oldum diye düşünüyorum çünkü yavaş yavaş regl kanamalarına döndü sadece normalde 2. gün olan miktarda daha yeni şuan oluyor bu durum biraz beni korkutuyor biraz daha bekleyeceğim düzensiz olabilir ve daha uzun sürebilir diye okumuştum inşallah normale döner dönmezse tekrar gideceğim 😔

    1. Kürtaj sonrası 40-50 gün normal kabul ederiz üstüne çıkarsa muayene olmanızda fayda var.

 9. 24eyoul kürtaj oldum ve hala kanam durmadı kan pihtisida arada bı oluyor doktorum normel mi bu durum lütfen cvp bekliyorum.

   1. Dün kürtaj oldum.ne ağrım var ne kanamam.sadece çok az bir lekelenme oldu kahverengi şeklinde.Onun haricinde birşey yok normal mi bu

 10. Barış bey 15 gun önce 9 haftalik gebeliği sonlandırıldı bebegin kalbi durumundan dolayı doktorum ilaç verdi kurtajdan sonra çok fazla da kanamam olmadı 3 gun sonra kısmen normale döndüm dün kontörül vardı kan değerlerim daha düşmemiş 21 sıfır olması gerekiyormus 13 gün sonra tekrar kontörül var bu sabah tuvalet intiyaci için kalktığımda kahverengi suyu gibi bir çiş yapar oldum. Ve sasırdım kanama gibi de değildi köyü kahverengi acaba hemen doktoruma gitmem gerekir mi bilemedim cvp verirseniz sevinirjm

  1. Anlattığınız durumda işlemi yapan doktorunuza müracaat etmeniz gerekmektedir.

 11. Merhaba ,
  10 Eylül de ikizlerime kürtaj oldum 10 gün kadar kanamam sürdü ve kesildi aradan 20 gün geçtikten sonra yeniden kahverengi lekelenmem olmaya başladı ,bu durum normal midir acaba yoksa sorun ki bir durum mudur? Teşekkür ederim şimdiden

  1. Düşük ve kürtajlardan sonraki bir kaç ayda düzensiz kanamaları genel olarak normal kabul ediyoruz.

 12. Merhaba,
  10 Temmuz da 9 haftalık gebe iken bebek oluşmadığı için kürtaj oldum. Sonrasında kanamam hep az az oldu bazı günler hiç olmadı. 30 gün sonra ise regl oldum. Reglim bittikten 4 gün sonra az bir kanama geldi. Bir sonraki adetim 1 hafta erken oldu. Adetim bitti. Son iki gündür yine kanamam var ancak geçen aya göre daha yoğun ve pıhtı şeklinde koyu renkli bir kanama bu kanama normal midir?

  1. Düşük ve kürtaj sonrası ilk ay adetlerde ve kanama miktarında bir miktar düzensizliği normal kabul ediyoruz. Diğer aylarda da şikayetleriniz devam ederse bir kadın doğum uzmanına gitmeniz gerekiyor.

   1. İlk olarak teşekkür ederim. Yanlış anlaşılmamak amaçlı ile Bu kanama regl dönemim bittikten 3 4 gün sonra geliyor ama tekrardan.

 13. Kürtaj oldum 2 hafta kadar hafif kanamalarım oldu sonra kesildi. 10 gün sonra tekrar lekelenme tarzında olmaya başladı bu durum normal mi acaba

  1. Evet anlattığınız durum normal yaklaşık bir ay sonra normal adetleriniz başlayacaktır.

 14. 7 Mayıs’ta bebeğimin kalp atışının durması nedeniyle kürtaj oldum. 12 gün lekelenme şeklinde kanamam oldu. 19 Mayıs’ta kesildi. 1 Haziran’da tekrar adet şeklinde kanamam oldu 8 Haziran’da kesildi. 16 Haziran’da tekrar lekelenme şeklinde kanamam oldu 27 Haziran’da tekrar kesildi. Şimdi tekrar 2 temmuzda kahverengi kum gibi pıhtı şeklinde lekelenme olmaya başladı. Kürtajdan sonra doktor kontrol ettiğini ve parça kalmadığını söyledi.

 15. 40 gün önce kürtaj oldum kan pıhtılaşma bozukluğu çıktı ilk zamanlar normal di kanamam ara ara geliyordu hatta leke şeklinde cok degildi 1ay sonra adet oldum bitti bugun tekrardan az birsey kahverengi leke geldi normal mi bu benim ilişkiye girmemde bir sakınca var mıdır ne yapmam lazim

  1. Rabia hanım normal şartlarda kürtaj sonrası düzensizlikleri 40-50 gün olarak kabul ederiz. Dilerseniz kürtaj olduğunuz doktora bir muayene olun.

 16. Merhaba 13 mayısta su gebeliği sebebiyle ilaçla düşük yaptırıldım ve yaklaşık 40 gündür kanamam devam ediyor 2 hafta önce doktora gittim kanamam geçmedi diye hamilelik hormanum 15 çıktı doktorum antibiyotik primolut verdi onları 1 hafta kullandım bu hafta tekrar kontrole gittim hormonlarım normal seviyeye inmiş bir sıkıntı yok primolutu bırakabilirsin dedi ilacı bıraktıktan sonra kanamam az az geliyordu bırakınca kanamam şiddetlendi bu normali?

  1. Kürtaj olduktan itibaren 3 gün boyunca kahverengi lekelenme oldu. Bu 3 günde antibiyotik kullandım.Ancak ilaç bittikten sonra 4. gün şiddetli bir kanama oldu. Ne yapmam gerekir? Endişelenecek bir durum var mı acaba?

  2. Merhaba 19 eylulde maalesfki kurtaj oldum 15 gun kanamm oldu bitti 1 hafta aradan sonra tekrar basladi adet kanamasi diye dusundum ama yazinisi okuyunca adet kanamasi degil sanirim neyapmam lazim
   Tesekkurler

   1. Kürtaj sonrası bu kadar uzun süren kanamalar da doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

 17. Merhaba 5 haftalik hamileydim kahverengi leke gelince doktara gitttim oada uzum gebesi oldugumu soyledi ben de
  carsamba kurtas oldum doktorum uzum gebesi oldugumu soyledi 3 gun sonra kanamam. Basladi normalmi. Napmam gerekir

  1. Sizi takip eden doktor varmış aynur hanım bu sıkıntılarınızı onla paylaşmanız daha doğru olur. Çünkü sizin durumunuzu başından beri en iyi sizi takip eden doktor bilir.

   1. Merhabalar, hocam bir sorum olacaktı. Yaklaşık 3 aydır bitmeyen adetim üzerine kadın doğuma gittim ve kan birikmesinden dolayı kürtaj yaparak biriken kanı boşalttığını söyledi. Şuan hala biraz biraz olmaktayım. Doktorum kanamanın kesileceğini söylemişti 3 gün önce bu işlem yapıldı. Hala kan gelmesi sizce normal midir?

    1. evet yaklaşık 10-12 gün sürmesi normaldir bu süreleri geçerse hekiminize başvurun.

     1. Kürtajdan kırk iki gün sonra regl oldum fakat yirmi beş gündür devam ediyor iki kez doktora gittim içerde parça felan kalmadığını söyledi metiler verdi acaba bu normal bi durummu

     2. Tabi ki normal değil kanamanın bu kadar uzun süre devam etmesi. Tekrar kontrole gitmeniz iyi olacaktır.

 18. 3 haftalık hamileyim yarin kürtaj olacağım kanama durumu nasıl olur bir bilginiz varmı acaba
  En son adet dönemim 16 mayıs

  1. Yaş olarak değil, sitemizdeki kısımda kendi doğum gününüzü girerek bakmanız gerekiyor.

   1. Kürtaj olduktan sonra antibiyotik kullandım. 5 gün boyunca çok az kanamam ve ağrım oldu. İlaç bittikten sonra kanamam ve ağrım arttı bu durum sizce normalmı? Bide Genital bölgemde hafif kaşıntı oluştu. Acaba antibiyotik in yan etkisimi? Hocam beni bilgilendirirseniz sevinirim. Saygılar

    1. kürtaj olduktan sonra kullandığınız antibiyotiklere bağlı mantar oluşmuş gibi anlaşılıyor. Doktorunuza başvurmanız gerekiyor.

 19. Mrblar 27 nisan da10 haftalık gebeyken düşük yaptım doktor herhangi bir cerrahi müdahaleye gerek olmadığını söyledi ama o günfen beri kanamam bitmedi adet gibi değil ama leke leke de değil doktora trkrar gittim ultrasonla baktı ve trmiz oöduğunu içerde parça kalmadığını söyledi ve cyclo-progynova diye bir ilaç verdi 19 cu günü içtim ama hala kesilmedi kanama ne yapmalıyım iki ay oldu artık bu durum beni mahfetti

  1. Bulunduğunuz şehirde başka bir doktor arkadaşa gitmenizi öneririm detaylı bir kontrol iyi olacaktır.

 20. Merhaba, 4 mayısta kürtaj oldum. İşlem sonrası 3 gün sonra kanama durdu. Sonrasında ise zaman zaman 3-4 günlük kanamalar olup kesildi ve bu süreç yaklaşık 20 gün sürdü. İşlemin üzerinden 35 gün geçti ve henüz adet dönemim başlamadı. Kürtaj sonrası kanama süresinin uzunluğu adet dönemimin zamanını ötelemiş olabilir mi? Bu durumda tahminen ne zaman adet görmem gerekir? Hamilelik testi yapsam negatif sonuç alır mıyım?Teşekkürler.

  1. Merhaba kürtaj ve düşüklerden sonraki ilk adet yaklaşık 40-50 gün sonra görülebilir. Henüz adet görmemiş olmanız normal bir durum. Bu süreleri aşarsa tekrar test yapmanız yada bir kadın doğum uzmanına gitmeniz faydalı olacaktır.

   1. merhabalar bnm 4 aylık bir hamileliğim vardı ama kalbi 10 haftalikken durmuştu 3 hafta karnimda ölü durdu bana herhangi bi etkisi olmadi kürtaj oldum acil. kürtaj olali iki ayı gecti ama hala leke leke kahverengi kanamalarım oluyo doktoruma gittim bisey yok miyom var 3.5cm de dedi bundan dolayımı kanamam oluyo acaba ne yapmam gerekiyo endişeleniyorum

    1. Evet anormal kanamaların en sık rastlanan sebebi miyomlardır. Doktorunuz ultrasonda miyom gördüyse tedavinizi buma göre düzenleyecektir.

   2. Bende bir ay önce kurtaj oldum hala kanamam var lavobaya gidince uluyor özellikle pırtı halinde kanama var ağrı ateş kötü koku yok ama bazen koyu renk geliyor bezen tam kirmizi neden oluyor bnide aydinlatirmisiniz

    1. Anlattığınız durumu ultrason muayenesi ve jinekolojik muayene olmadan anlamamız biraz zor. İşlemi yapan doktorunuza irtibata geçmeniz gerekiyor.

     1. 5 ekimde kürtaj oldum 9 gün kanamam sürdü kesildi 3 gün ve bu 3 gün içerisinde akıntım olup kanamam tekrar ağrıyla birlikte başladı normal bir durum mu yoksa doktora görünmem tekrar gerekir mi

 21. Merhaba ben 29 nisanda kürtaj oldum ilk bir hafta ağrim yoktu sora bir anda agrim olmaya basladi ve doktoruma gittin ilac verdi kullandim özel bölgeme koydum ama kanama devam ediyor 3 hafta gecince yine gittim bakumla islem yapmaya calisti cok aci cektim birakti ilac verdi 3 tane biri ictim 2 isi iki gun özel bölgeme koydum ama parca parca geliyor cok korkuyorum ayni doktora gitmek istemiyorum napcam bilmiyorum 1 ay olcak simdi bel ve sırt agrilarim olmaya basladi bana yardimci olursani sevinirim tesekür ederim

  1. Bulunduğunuz şehirde başka bir doktora gidebilirsinz muayene etmeden anlamamız mümkün değil.

  2. 6 haftalıkken düşük sebebiyle kürtaj oldum kanamam 12 gün sürdü ve bitti 10 gün sonra tekrar bı kanama oldu ve arkasından kahverengi kanamam gelmeye başladı normalmidir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın