Genital Estetik

Bursa Labioplasti Ameliyatı Nedir? Nasıl Uygulanır?

Bursa labioplasti ameliyatı: Kadınlarda vajina girişinde bulunan ve labium minus adını taşıyan dokuya cerrahi olarak yapılan müdahale labioplasti ameliyatı olarak adlandırılır. Ameliyat ile sarkık olan dokunun daha küçük bir görünüm kazanması sağlanır. Aynı zamanda asimetrik bir görünüm sergileyen iç dudak bölgesine simetrik bir duruş kazandırmak için de bu cerrahi operasyondan faydalanılabilir.

Kişinin vajina yapısına bağlı olarak fazla dokunun bir bölümü kesi uygulanarak çıkarılır. Ne kadar doku çıkarılacağına ise yapılan klinik muayenenin ardından karar verilir. İlaveten dudak sarkması gibi sorunların çözümünde de labioplati ameliyatı yapılabilinmektedir. Halk arasında dudak küçültme olarak ta bilinmektedir.

Labioplasti Ameliyatı Bursa Nedir?

Ergenlik döneminde vücudun bir hormon dengesi kurmaya çalışması, labiumlarda bir görüntü değişimi olmasını da beraberinde getirebiliyor. Vajinadaki iç dudak bölgesi daha uzun, kıvrık ya da asimetrik bir görünüm alabiliyor. Bu görüntü bazı kişilerde doğuştan da olabilir. İşte bu durumda devreye labioplasti ameliyatı giriyor.

Küçük Dudaklar Nedir?

Küçük dudaklar nedir

Küçük dudaklar, büyük dudakların arasında bulunan ve daha ince bir yapıya sahip olan, kıvrımlı dokulardır. Orta bölümde, klitorisin üzerini örtecek şekilde birleşen küçük dudakların görünümü kişiden kişiye farklılık gösterir. Labiumlar ortalama olarak 5 cm uzunluğundadır. Kalınlığı ise kişiden kişiye değişmekle birlikte 0,5 cm ila 1 cm arasında olur. Aşırı kalın yapıda olan iç dudaklar için de labioplasti ameliyatı yapılabilir. Küçük dudakların renginin de kişiden kişiye değiştiğini belirtebiliriz.

Büyük Labiumlar Ne Gibi Şikâyetlere Yol Açar?

Büyük labiumlar hem fiziksel hem de psikolojik açıdan çeşitli sıkıntılara sebebiyet veriyor. Özellikle dışarıdan belli olması ve dar kıyafetlerde bir çıkıntı yapması, kadınların mayo, bikini gibi kıyafetleri rahatlıkla giyebilmesini engelliyor. Aynı zamanda çok sayıda hastada cinsel ilişki esnasında sıkıntılara da sebebiyet verebiliyor.

Büyük iç dudak görünümünün kendilerine olan güvenlerini olumsuz etkilendiğini belirten çok sayıda hasta mevcut. Oysa tüm bu sıkıntılar bursa labioplasti ameliyatı ile ortadan kaldırılabilir. Özellikle terlemeye sebebiyet vermesi ve bunun da mantar enfeksiyonuna neden olması, hastaların sıklıkla yaşadığı şikayetler arasında er alıyor. Mantar ile birlikte terlemeye bağlı olarak kötü koku oluşumunun da şikayetler listesinde yer aldığını belirtebiliriz.

Labioplasti fiyatları hakkında bilgi almak için:
Tıkla Öğren –> Labioplasti fiyatları

Kimler Labioplasti Yaptırabilir?

Kimler labioplasti ameliyatı yaptırabilir

18 yaşından büyük olan ve ameliyata engel bir sağlık sorunu bulunmayan herkes bursa labioplasti ameliyatı yaptırabilir. Ancak hamilelik ve emzirme dönemlerinde bildiğiniz gibi cerrahi müdahale yapılması sakıncalıdır. Bu nedenle doğumdan sonra emzirme döneminin de tam olarak tamamlanmasını beklemelisiniz.

Ayrıca bursa labioplasti ameliyatı yaptırmak için mutlaka evli ya da bekar olmanız gerekmez. Bununla birlikte ameliyatın ileride hamile kalmanıza ve doğum yapmanıza asla engel olmadığını da belirtmek gerekiyor. Bu konuda herhangi bir endişe duymadan, yaşadığınız sorunlardan kurtulmak için siz de cerrahi müdahaleden faydalanabilirsiniz.

Bursa Labioplasti Ameliyatı Öncesi

Ameliyata hazırlık sürecinden önce genel anestezi ya da lokal anestezi kararı verilir. Şayet lokal anestezi yapılacaksa kişinin tok karnına, genel anestezi yapılacaksa aç karnına olması gerekir. Hastaların bursa labioplasti ameliyatı öncesinde sağlık sorunları ile ilgili doktoruna bilgi vermesi büyük önem taşıyor.

Tansiyon ya da şeker hastalığı gibi çeşitli rahatsızlıkların olup olmadığı ile birlikte kullanılan ilaçlarla ilgili de mutlaka doktora bilgi verilmelidir. Doktorunuz bazı ilaçları geçici olarak kesmenizi isteyebilir. Ayrıca ameliyattan önce kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır. Herhangi bir ilaca karşı alerjiniz varsa bu konuda da doktorunuza bilgi vermelisiniz.

Bilgin olsun –> Bursa Vajina daraltma

Labioplasti Ameliyatı Sırası ve Sonrası

Labioplasti ameliyatı sonrası

Bu ameliyatın süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte genel olarak 15 dakikadır. Eğer labioplasti ameliyatı ile birlikte kombine şekilde yapılacak başka bir estetik ameliyat varsa, bu durumda cerrahi operasyonun süresi uzayacaktır.

Ameliyat öncesi lokal ya da genel anestezi uygulanacağı için herhangi bir acı ya da ağrı hissetmeniz mümkün olmaz. Anestezinin etkisini göstermesi ile birlikte cerrahi müdahaleye başlanır. Kesi uygulanması yolu ile iç dudaklarda fazla olan doku çıkarılır ve ardından iç dudaklara istenen görünüm kazandırılır. Sonrasında dikiş uygulaması yapılarak bursa labioplasti ameliyatı tamamlanır.

Dudak sarkmasının hastaya getirdiği günlük yaşam zorlukları, dar pantolon giyememekten, mayo görünümü, uzun süre oturulduğunda rahatsızlık duyulması kişinin her gününü zorlaştırmakta ve yaşam kalitesinde ciddi anlamda düşüşe sebep olabilmektedir. En kötü yönlerinden biri de iyileşmeyen enfeksiyonlara sebep olmasıdır. Yapılan bu operasyon ile beraber hem kişinin özgüveni yerine gelmekte, hem de yaşam kalitesini yükseltmektedir. Aynı zamanda oluşabilecek enfeksiyonların da önüne geçilmektedir. İşlem süresi kısadır ve kişi aynı gün içerisinde normal yaşamına dönebilmektedir… Dr. Barış Korkmaz

Genellikle labioplasti ameliyatı sonrasında klinik istirahat gerekmez. Ameliyatın ardından 2 saat içerisinde günlük hayatınıza geri dönmenizde bir sakınca bulunmuyor. Uygulanan anestezi ilacı nedeniyle ameliyattan sonra hafif baş ağrısı, mide bulantısı ya da kusma olabilir. Hafif düzeyde ağrı da hissedilebilir ancak doktorunuz tarafından reçete edilen ilaçların kullanımıyla bu ağrının kontrol altına alınması mümkündür. Aynı zamanda doktorunuz enfeksiyon riskine karşı antibiyotik ilaç da reçete eder.

Labioplasti Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hijyen, labioplasti ameliyatı sonrasında en çok dikkat edilmesi gereken unsurdur. Tuvalet ihtiyacının karşılanmasının ardından vajina bölgesinin temizlenmesi ve hemen kurulanması gerekir. Çünkü dikiş uygulaması yapılan bölgenin kuru kalması istenir.

Yaklaşık 1 ay boyunca sauna, hamam, jakuzi, deniz ve havuza girilmesi yasaktır. Aynı zamanda bursa labioplasti ameliyatı sonrasında 1 ay boyunca bazı egzersizler de yasak olacak. Bacakları açma germe hareketlerini kapsayan egzersizler, yoga ya da pilates gibi aktivitelere 1 ay ara vermeniz gerekiyor.

Bununla birlikte yine 1 ay boyunca motora, bisiklete, ata binmemeniz gerekiyor. Cinsel ilişki yasağı da 1 ay boyunca devam eder. Son olarak bursa labioplasti ameliyatı sonrasında 1 ay boyunca ameliyat ile müdahale edile bölgeye ağda, lazer ya da epilasyon yapılmaması da dikkat etmeniz gereken unsurlar arasında yer alıyor. Doktorunuzun reçete ettiği ilaçları düzenli kullanmalı ve yasaklara da harfiyen uymalısınız. Bu sayede daha konforlu bir iyileşme süreci yaşarsınız ve beraberinde bu süreç daha kısa sürede tamamlanabilir.

Tıkla öğren –> Perineoplasti estetiği

Bakire Olanlar Labioplasti Yaptırabilir mi?

Bakire olanlar labioplasti yapabilirmi

Elbette bakire olanlar da labioplasti ameliyatı yaptırabilir. Bu ameliyat kızlık zarına bir müdahale içermez. Kızlık zarı vajinanın iç bölümünde yer alan bir dokudur. Bu ameliyat ise vajinanın dış bölümünde yer alan iç dudak bölgesine müdahale edilmesini kapsar. Yani kızlık zarından 3 ila 4 cm uzak bir bölgeye müdahale edilir. Dolayısıyla kızlık zarının labioplasti ameliyatı nedeniyle zarar görmesi asla mümkün olamaz. Bakire olanlar da rahatlıkla cerrahi müdahaleden faydalanabilir.

Fakat labioplasti ameliyatı için 18 yaşını doldurmayı beklemelisiniz. Özellikle ergenlik döneminde bu ameliyatın yapılması önerilmez. Çünkü hormonal dengenin sağlanmasının ardından iç dudak görünümünde hafif de ola bir değişim meydana gelebilir. 18 yaşını doldurmanızın ardından psikolojik açıdan ya da fiziksel olarak rahatsızlık duyuyorsanız bu durumda ameliyat için randevu talep edebilirsiniz.

Merak edenler için –> Vajinoplasti fiyatları

Labioplasti Sonrası Dikiş Alınır mı?

Kesi uygulanarak yapılan labioplasti ameliyatı sonrasında mutlaka dikiş uygulaması yapılması gerekir. Ancak bu ameliyatta kullanılan dikiş ipleri, vücut tarafından emilen dikiş ipi çeşitleri oluyor. Bu nedenle ameliyatın ardından dikiş aldırmanıza gerek olmaz. Bu durum kontrole gitmeyeceğiniz anlamına gelmez.

Ameliyattan sonra size belirtilen sürede kontrole gitmeniz gerekir. Genellikle 1 ya da 2 defa kontrole gitmeniz yeterli olacaktır. Doktorunuz gerek duyması halinde daha fazla sayıda kontrole gelmenizi de isteyebilir.

Özellikle ameliyat sonrasında enfeksiyon riskine dikkat edilmesi gerekir. Hijyen kurallarına dikkat edilmesi ve beraberinde belirtilen yasaklara uyulması halinde bu risk ortadan kalkabilir. Ameliyattan sonra iyileşme, kişinin doku yapısına bağlı olarak farklı sürelerde meydana gelebilir. Ancak genel olarak bursa labioplasti ameliyatı sonrası iyileşme süreci bir hafta ila 10 günde tamamlanır. Ancak bu süre zarfında çalışma hayatınıza devam edebilirsiniz. Tıbbi açıdan iyileşmenin tamamen gerçekleşmesini beklemeniz gerekmez.

 

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:
https://www.nhs.uk/conditions/cosmetic-procedures/labiaplasty/

 

Genital estetik ile ilgili detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Kaynak
Kaynak

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

31 Yorum

  1. 2 işlem için fiyat bilgisi ve detayları mail adresinize gönderim sağladık hilal hanım.

 1. Merhaba iç dudaklardan sadece tek tarafta sarkma var, küçültme fiyatını öğrenebilir miyim

  1. Detaylı bilgilendirme ve fiyat bilgisini mail adresinize gönderim sağladım.

  1. Merhabalar elanur hanım labioplasti fiyat bilgisi ve detayları mail adresinize gönderim sağladık.

 2. Merhaba iyi günler diliyorum.
  Sizden labioplasti için ve kızlık zarı dikimi için fiyat öğrenebilir miyim ?

  1. Tabi ki muayenehanemize gelebilirsiniz sadece muayene ücreti alınmaktadır. Onu da bizleri arayarak veya gelince öğrenebilirsiniz. Maalesef buradan bilgi veremiyoruz.

   1. Iyi aksamlar iyi seneler Barış bey eşimin de vajinal daraltma uygulamasını on görüyoruz aramiz da tabi bu operasyon için bütçemize de uygunluğunu araştırıyoruz bu konu da bilgi rica edeceğim sizden.. simdiden teşekkür ederim..

    1. Merhabalar fatih bey konu ile alakalı yorum yazarken kullandığınız ilgili mail adresinize fiyat bilgisini ve detaylarını gönderdim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın