Kadın Sağlığı

Mastürbasyon Nedir? Nasıl Yapılır? Zararlı mı?

Mastürbasyon kişinin cinsel organına dokunarak, masaj yaparak ya da farklı bir yolla cinsel hazza ulaşmasıdır. Bir anlamda kişinin cinselliği kendi kendine yaşaması olarak da tanımlanabilir. Özellikle ergenlik döneminde kişinin cinselliği keşfetmeye başlamasıyla birlikte gündeme gelen mastürbasyonun tamamen sağlıklı ve doğal bir durum olduğunu belirtmek gerekiyor.

Yapılan bazı araştırmalara göre erkeklerin %95’i, kadınların ise %90’ı mastürbasyon yapıyor. Bazı kültürlerde ise mastürbasyon yapmanın ayıp ya da günah olduğu düşünülüyor. Mastürbasyon yapmanın sağlık açısından bir faydasının ya da zararının olup olmadığına da değineceğiz. Ancak öncesinde konuyu biraz daha mercek altına alalım.

Mastürbasyon Nasıl Yapılır?

Kadınlar ve erkekler için mastürbasyon yapma teknikleri değişebilir. Bu eylem kadın ve erkeklerde cinsel organın uyarılması yoluyla gerçekleştirilir. Mastürbasyonun el ile yapılabildiği gibi bazı yardımcı malzemeler kullanılarak da yapılabildiğini belirtebiliriz. Vücuttaki erojen bölgelerin keşfedilmesi, düzenli olarak uyarılması ve cinsel hazza ulaşılması yoluyla yapılan mastürbasyonda hayal gücünden de faydalanılabiliyor.

Mastürbasyon Zararlı mıdır?

mastürbasyon zararlı mıdır

Hem kadınlar hem de erkekler tarafından sıklıkla merak edilen unsurlardan biri de mastürbasyon yapmanın bir zararının olup olmadığıdır. Mastürbasyonun çok sık yapılması ya da bu eylemin bağımlılık haline gelmesi kişinin normal seksüel ilişkilerine zarar verebilir ve partneriyle olan ilişkileri zarar görebilir. Aynı zamanda aşırı sıklıkta yapılması genital bölgede tahrişe sebebiyet verebilir. Çok sık mastürbasyon yapılmasının bireylerde yorgunluk ve aynı zamanda uykuya eğilime neden olduğu da biliniyor. Bunların dışında söz konusu eylemin sağlığa herhangi bir zararı bulunmuyor.

Okumanızı öneririz –> Orgazmı nedir

Mastürbasyon Bağımlılığı Ne Demektir?

Halk arasında çok sık mastürbasyon yapmanın bağımlılık olduğu düşünülüyor. Oysa mastürbasyon bağımlılığı bu eylemi çok sık yapmak değil, bir partner ile cinsel ilişkiyi yaşamak yerine mastürbasyonu tercih etmektir. Aynı zamanda günlük yaşam aktivitelerinin, sorumlulukların ihmal edilmesine neden olabilecek sıklıkta mastürbasyon yapmanın da yine ‘bağımlılık ‘ olarak değerlendirildiğini belirtebiliriz. Uzmanların bağımlılık noktasına ulaşması durumuna bu bağımlılıktan kurtulmayı önerdiklerini de belirtmek gerekiyor. Bağımlılıktan kurtulmak için de aşağıdaki yöntemlerin tercih edilmesi tavsiye ediliyor:

  • Egzersiz yapmak cinsel dürtüyü ve stresi azaltıyor ve bu nedenle mastürbasyon bağımlılığından kurtulmak için egzersiz yapılması öneriliyor
  • Bir partner ile cinsel ilişkiye girilmesi mastürbasyona olan ihtiyacı azaltıyor
  • Boş zamanları değerlendirmek için kişiye keyif veren aktivitelere yönelmek mastürbasyona olan ilginin ve ihtiyacın azalmasını sağlıyor
  • Bu bağımlılıktan kurtulmak için mutlaka profesyonel destek almak gerekiyor ve en kısa sürede psikoterapi için başvurulması öneriliyor

Kadınlar İçin Mastürbasyon Teknikleri

Kadınlar için mastürbasyon teknikleri

Kadınlarda mastürbasyon tekniklerinin erkeklere nazaran çok daha fazla sayıda olduğunu belirtebiliriz. Yastık ya da benzeri bir eşyaya sürtünme, klitorise masaj yapma, tazyikli suyla klitorisi uyarma gibi yöntemlerin sıklıkla tercih edildiğini belirtebiliriz. Aynı zamanda kadınlar vibratör ya da el ile cinsel uyarımı tercih edebiliyor.

Mastürbasyon Kızlık Zarına Zarar Verir mi?

Sürtünme ya da el ile klitorisi uyarma gibi yöntemlerle yapılan mastürbasyonun kızlık zarına zarar vermesi mümkün değildir. Kızlık zarı yani hymen dokusu vajina girişinin yaklaşık 1,5 cm içerisinde yer alır. Kızlık zarının mastürbasyon esnasında zarar görmesi ancak vajina içerisine sert bir cismin girmesi ile mümkün olabilir. Bu durumda kızlık zarı bütünlüğünü kaybedebilir ya da halk arasındaki adıyla yırtılabilir. Dolayısıyla bu sorunun yanıtı mastürbasyonun hangi teknikle yapıldığına bağlı olarak değişkenlik gösteriyor.

İlginizi çekebilir –> Vajinadan gaz çıkması

Mastürbasyonun Sağlık Açısından Faydası Var mı?

Yine sıklıkla merak edilen unsurlardan biri de mastürbasyon yapmanın sağlık açısından faydalarının olup olmadığıdır. Bu eylem kişinin cinselliği keşfetmesine yardımcı olur ve aynı zamanda cinsel haz yaşamasına olanak tanır. Rahatlama ve gevşeme yaratan bir eylem olması nedeniyle de aşırı stresli ve gergin bir yaşam sürenlere çok aşırıya kaçmamak kaydıyla mastürbasyon yapılmasının önerildiğini söyleyebiliriz. Kişinin cinsel hayatında öz güveninin artmasına yardımcı olan bu eylem pek çok kişide öz saygıyı da artırıyor.

Tüm bunlarla birlikte mastürbasyonun erkeklerde erken boşalma tedavisine yardımcı bir yöntem olarak değerlendirildiğini de belirtmek gerekir. Erken boşalma tedavisi kapsamında erkeklerin belirli periyotlarla mastürbasyon yapmaları istenebiliyor. Bu sayede tedaviden daha yüksek oranda bir başarı elde edilmesi hedefleniyor.

Uykusuzluk problemi yaşayanların da sıklıkla bu yöntemi tercih ettiğini belirtmek gerekiyor. Çünkü orgazm sonrasında kadınlarda ve erkeklerde uykuya eğilim artıyor. Uykusuzluk ya da uykuya dalmakta güçlük çekme gibi çeşitli sıkıntılar yaşayan kişilere özellikle partneri bulunmayan bireylere uyku saati öncesinde bu eylemden faydalanmaları önerilebiliyor.

Orgazmın Yarım Kalması Ne Demek?

Orgazmın yarım kalması

Orgazmın yarım kalması cinsel hazzın doruk noktasına tam olarak ulaşılamamasıdır. Kadınlarda ve erkeklerde orgazmın yarım kalması pek çok farklı unsurdan kaynaklanabilir. Cinsel ilişki ya da mastürbasyon esnasında çiftlerin ya da bireylerin konsantrasyonlarını dağıtan bir unsur olması, hafızada kötü bir anının canlanması ya da bazı endişe verici düşünceler gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak bu problem yaşanabiliyor.

Ancak çiftlerin ya da bireylerin orgazmın yarım kalması sorununu çok sık yaşıyor olmaları ya da her cinsel deneyimin böyle sonuçlanıyor olması durumunda mutlaka bir uzmandan destek alınması gerekiyor. Böylelikle cinsel yaşam konforunun yeniden sağlanması mümkün hale gelecektir.

Tıkla öğren –> Vajinal akıntı

Kadınlarda Boşalamama Tedavisi Nasıldır?

Kadınlarda orgazm olamama “anorgazmi” olarak adlandırılıyor. Bu sorun son derece yaygın görülen cinsel problemlerden biridir. Anorgazmi en genel şekli ile cinsel uyarımın olmasına karşın orgazm olamama olarak tanımlanabilir.

Kadınlarda bu durumun öz güven kaybına hatta depresyona bile sebebiyet verebildiği biliniyor. Kimi zaman kadınlar mastürbasyon ile orgazm olurken partneriyle cinsel ilişkiye girdiğinde orgazm olamıyor. Genel olarak anorgazmi sorununun iki farklı çerçevede değerlendirildiğini söyleyebiliriz. Bunlar beyin ve genital bölgedir.

Orgazm olmamaya neden olabilecek genital bölge sorunlarının kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından araştırılması mümkün olabiliyor. Şayet bir sorun tespit edilirse gerekli tedavi ya da müdahale uygulanıyor. Ancak psikolojik unsurlardan kaynaklı olarak böyle bir sorunun yaşanması da mümkündür. Bu durumda da tedavi için devreye psikoterapiler giriyor. Özellikle orgazm olmanın ‘ayıp’, ‘günah’, ‘yasak’ olarak görüldüğü kültürlerde kadınlar arasında bu sorunun çok daha yoğun yaşandığı da dikkatlerden kaçmıyor.

Mastürbasyon Adeti Geciktirir mi?

Mastürbasyon adeti geciktirir mi

Elbette kadınlar adet gecikmesi yaşadıklarında bunun sebebine dair pek çok şüpheye sahip olabiliyorlar. Bunlardan biri de mastürbasyon oluyor. Ancak söz konusu eylemin adet gecikmesine yol açmadığını belirtmek gerekir. Adet dönemleri üzerinde herhangi bir etkisi olmayan bir eylem olan mastürbasyon aynı zamanda erken adet görmeye de yol açmaz. Sıklıkla merak dilen unsurlardan biri de mastürbasyonun hamile kalmak üzerinde etkili olup olmadığıdır. Bu eylem kadınların hamile kalma olasılığını hiçbir şekilde değiştirmez.

Adetliyken Mastürbasyon Yapmak Zararlı mı?

Adet dönemlerinde rahim ağzı normalden biraz daha açık konumda olur. Dolayısıyla mastürbasyon esnasında hijyen koşullarına çok daha fazla dikkat etmek gerekir.

Hijyene dikkat edilmesi durumunda adet dönemlerinde mastürbasyonun herhangi bir zararı olmaz. Ancak hijyen koşullarına uyulmaması durumunda bakteri ve mikropların kolaylıkla rahim ağzından rahme ulaşabileceğini de belirtmek gerekiyor. Bu nedenle enfeksiyon gibi çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Mastürbasyona dair sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bilginiz olsun –> İdrar kaçırma

 

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Her kızlık zarı bozulduğunda kanama olur mu? Mastürbasyon yapılma sırasında bozulur mu? Her an bir cisim sokulmadan

  2. Merhabalar , Ben 4 gün evvel kürtaj oldum. 7 haftalık bebegimi aldırdım.
    Normal cinsel iliski yasamak istemiyorum. Ne kadar süre sonra mastürbasyon uygulamalıyım. Vibratöru ne kadar zaman sonra kullanmalıyım? Vibrator kullansam rahimim zarar görürmü . Bana süre ile ilgili bilgi verirmisiniz patnerim yok ,kac gun beklemeliyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın