Genital Estetik

Normal Doğum Sonrası Vajina Genişlemesi

Normal doğum sonrası vajina estetiği son dönemde daha fazla ilgi gören estetik girişimlerden biri haline geldi. Vajinal doğum, anne ve bebeğin durumunun uygun olması durumunda en sağlıklı doğum yöntemlerinden biridir.

Ancak doğum sonrasında vajinada genişleme olur mu, vajina yeniden eski haline döner mi gibi sorular da akılları karıştırabiliyor. Hem bu alanda gerçekleştirilen estetik girişimlere hem de normal doğumun cinsel hayatı etkileyip etkilemediğine değineceğiz. Ancak öncesinde vajinal doğumun vajinayı genişletmesi konusunu ele alalım.

Normal Doğum Vajina Genişlemesine Neden Olur Mu?

normal doğum vajina genişlemesine neden olur mu

Vajina kasları, doğumdan hemen önce açılarak bebeğin doğum kanalından çıkmasını sağlayacak kadar esnektir. Doğumdan sonra kaslarda yeniden bir daralma meydana gelir ve vajina çoğu zaman eski formuna yeniden kavuşur. Ancak bu durum her seferinde geçerli olmayabilir. Zira vajina genişlemesinin en yaygın nedenlerinden birinin vajinal doğum olduğunu unutmamak gerekiyor.

Kimi zaman doğum sırasında doğum kanalının aşırı düzeyde gerilmesi de söz konusu olabiliyor. Bu durumda epizyotomi olarak adlandırılan kesi uygulanır. Böylece hem düzensiz bir doku yırtığı oluşması önlenir hem de bebeğin doğum kanalından daha rahat çıkması sağlanmış olur.

Fakat bu kesi de vajina kaslarının gevşemesine neden olabiliyor. Sonuç olarak normal doğumun vajina genişlemesine asla neden olmadığını söyleyemeyiz. Böyle bir tablo ortaya çıkabilir. Ancak doğum sonrasında vajina genişlemesi sorunundan kurtulmayı sağlayan yöntemlerin de olduğunu unutmamak gerekiyor.

Normal Doğumdan Sonra Vajina Eski Haline Ne Zaman Döner?

Hamilelik ve doğum, sadece vajina bölgesinde değil, vücudun pek çok bölgesinde değişime sebebiyet veriyor. Kadın vücudunun doğumdan sonra toparlanması ve eski halini alması en az 6 ay gibi bir zaman dilimini gerektirir. Fakat vajinanın çok hızlı bir iyileşme özelliğine sahip olduğunu belirtmek gerekiyor.

Normal doğumun ardından vajinanın eski yapısını kazanması sadece 40 gün gibi kısa bir zaman dilimi içerisinde gerçekleşiyor. Aynı zamanda normal doğum sonrası vajina estetiği işlemlerinin yapılması durumunda da iyileşme yine hızlı bir seyir izler. Uygulanan kesiler ve dikişlerin iyileşmesinin son derece hızlı bir şekilde tamamlandığını belirtebiliriz.

Vajinal Relaksasyon Ve Kayıp Penis Sendromu

vajinal relaksasyon

Vajinal relaksasyon sendromu, erkekte de kayıp penis sendromu, yani vajinayı hissedememe durumudur. Vajinanın penis tarafından sarılmamasından kaynaklanan bu problemin temel kaynağı ise vajinada genişleme olmasıdır. Vajina daraltma yöntemlerinin ardından çoğu zaman bu sorun da ortadan kalkar.

İlginizi çekebilir –> Labioplasti fiyatları

Normal Doğum Sonrası Vajina Estetiği Niçin Yapılır?

Hastalar normal doğumun ardından vajina estetiği olmak istediklerinde bazı soruların yanıtlarına ihtiyaç olur.

 • Hastanın şikayeti ne?
 • Vajina estetiğinden beklentisi ne?
 • Vajinal genişlemesi ne oranda?
 • Perinede defekt var mı?

Bu soruların yanıtlarına bağlı olarak hasta için en uygun olan estetik girişim önerilir.

Normal Doğum Sonrası Vajina Estetiği Yöntemleri

Günümüzde normal doğum sonrası vajina estetiği 2 farklı şekilde yapılıyor. Bu iki yöntem arasından hangisinin tercih edileceğine ise yapılan muayene sonrasında doktor tarafından karar verilir. Dokunun durumu, vajinadaki genişleme oranı gibi unsurlar dikkate alınır. Bu yöntemler ise şu şekildedir:

Lazerle Vajinal Rejüvenasyon

lazerle vajinal rejuvenasyon

Kısaca LVR olarak adlandırılan bu yöntem, normal doğum sonrası vajina estetiği girişimleri arasında en güvenli olanlardan biridir. Anesteziye ihtiyaç duyulmadan yapılan işlem, vajina genişlemesi çok fazla olmayan kadınlar için ideal bir seçenektir. Cinsel haz ya da vajina kuruluğu gibi konularda sorunları olan kadınlar için de uygundur.

Lazer teknolojisinden faydalanılarak gerçekleştirilen bu işlem vajinada yaklaşık olarak % 30 oranında daralma sağlayabiliyor.

Mutlaka okumalısın –> Vajinoplasti fiyatları

Ameliyatla Vajinanın Daraltılması

Vajina genişlemesinin fazla olduğu kadınlarda normal doğum sonrası vajina estetiği girişimleri arasında en ideal olanı vajinoplasti ameliyatıdır. Lazerle gerçekleştirilen daralma ile istenen sonuç elde edilemediğinde de vajina daraltma ameliyatı devreye girer.

Anestezi altında gerçekleştirilen bu ameliyat ile vajinaya doğum öncesinde mevcut olan darlık kazandırılabilir. Fazla doku kesi ile çıkarılır ve sonrasında dikiş uygulaması yapılır. İyileşme kısa sürede gerçekleşir.

Mommy Makeover Nedir? Neleri Kapsar?

Kimi zaman normal doğum sonrası vajina estetiği ile birlikte daha farklı operasyonlara da ihtiyaç duyulabilir. Bu durumda ‘anne estetiği’ olarak bilinen mommy makeover devreye giriyor. Bu işlem aşağıdaki operasyonları kapsar:

 • Meme dikleştirme
 • Meme küçültme
 • Karın germe
 • Kol ve bacak germe
 • Meme büyütme
 • Liposuction
 • Vajina estetiği

Yapılan genel muayene sonrasında yukarıdaki işlemlerden hangilerine ihtiyaç duyulduğu belirlenir ve sonrasında ameliyat planlaması gerçekleştirilir. Ancak bu girişimler için doğumun üzerinden en az 6 ay geçmesi gerekiyor.

Normal Doğumdan Sonra Vajina Dikilir Mi?

normal doğum sonrası vajina dikilir mi

Epizyotomi kesisine dikiş atılması, normal doğum sonrası vajina estetiği değildir. Bu işlem doğum sırasında bebeğin doğum kanalından rahatça geçebilmesi ve perine bölgesinde istenmeyen düzensiz yırtıkların oluşmasını önlemek için uygulanan bir kesidir. Doğumun hemen ardından bu kesiye dikiş atılır. Bu dikiş uygulaması estetik amaçlı olarak değil, dokulardaki iyileşme sürecinin başlamasını sağlamaya yöneliktir.

Normal Doğum Cinsel Hayatı Etkiler Mi?

Doğumdan hemen sonra cinsel ilişkiye girilmesi önerilmez. Öncelikle vajina dokularının iyileşmesini beklemek gerekiyor. Sonrasında ilk cinsel ilişkilerde hafif ağrı ya da vajinal kuruluk olması gibi problemler yaşanabilir.

Ancak bu problemler de çoğu zaman geçicidir. Aynı zamanda sorunların devam etmesi durumunda doktora başvurulabilir ve problemin kaynağının araştırılması sağlanabilir. Bunun dışında normal doğumun cinsel hayatı olumsuz etkilemesi söz konusu olmaz.

Normal doğuma bağlı vajina genişlemesi elbette istenmeyen bir durumdur ve cinsel yaşam konforunu da olumsuz yönde etkiler. Ancak günümüzde bu sorun da estetik girişimler ve basit müdahaleler ile ortadan kaldırılabiliyor.

Vajinadan ses gelmesi, cinsel haz alamama gibi bazı sorunlara da yol açabilen vajina genişlemesi probleminden kurtulmak için çok sayıda farklı seçenek sunulabiliyor. Vajina daraltma operasyonu gibi yöntemler sayesinde kadınların normal doğumun ardından yaşanabilecek cinsel sorunlardan kurtulması mümkündür.

Öğrenmende fayda var –> Fraksiyonel lazer

Normal Doğum Sonrası Vajina Ağrısı

Doğum esnasında vajina kaslarında genişleme meydana geliyor. Sonrasında kasların yeniden toparlanması esnasında hafif ağrı şikayeti de ortaya çıkabilir. Özellikle lohusalık döneminin ilk günlerinde ağrının daha fazla yaşandığını söyleyebiliriz.

Doğumda epizyotomi kesisi uygulanması halinde ağrı şikayetinin daha fazla olduğunu da söyleyebiliriz. Ancak bu durum eğer bir sağlık sorunu yoksa geçicidir. Uzun süre boyunca devam etmesi ya da ağrının şiddetinin güç geçtikçe artması gibi durumlarda zaman kaybetmeden kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşülmesinde fayda olacaktır.

Normal Doğum Sonrası Vajina Ne Zaman İyileşir?

Vajinal doğumun ardından vajina dokularındaki iyileşme süresi yaklaşık olarak 40 gündür. Ancak bu süre kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Çünkü her bireyin doku iyileşme hızı aynı olmaz. Kadının yaşı ve doku durumu gibi özellikler iyileşme süresinde de belirleyici olabiliyor.

Şayet vajinal doğum sırasında epizyotomi kesisi uygulanmışsa bu durumda iyileşme süresi biraz daha uzun olabilir. Aynı zamanda doğumun hemen ardından bir süre boyunca dikiş bölgesinde de ağrı olması gibi şikayetler söz konusu olabiliyor. Siz de normal doğum sonrası vajina estetiği konusunda sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Tıkla öğren –> Vajinanın güzel görünmesi

 

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın