Kadın Sağlığı

Piyeloseptyl Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Piyeloseptyl sistit yani mesane enfeksiyonu, böbrek enfeksiyonu ya da idrar yolu enfeksiyonu gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Bu enfeksiyonlar günümüzde hem kadınlarda hem de erkeklerde sıklıkla görülüyor. Dolayısıyla söz konusu ilaç da gündeme geliyor ve özellikle hastalar bu ilaçla ilgili detayları bilmek istiyor.

En çok merak edilen konulardan biri de bu ilaçların gebelik ve emzirme dönemlerinde kullanılıp kullanılmadığı oluyor. Bu soruların yanıtlarını ve aynı zamanda ilacın yan etkilerini aktaracağız. Ancak öncesinde Piyeloseptyl hakkında daha detaylı bilgi verelim.

Piyeloseptyl Antibiyotik Mi?

Son derece hızlı bir şekilde idrar yoluna geçerek enfeksiyona sebebiyet veren bakterileri etkisiz hale getiren Piyeloseptyl antibiyotiktir. Etken maddesi nitrofurantoin olan ilaç antibiyotik kategorisinde değerlendiriliyor. Ancak bu noktada önemli bir detayın altını çizmek gerekir.

Halk arasında bu ilacın her türlü enfeksiyonda etkili olabileceği şeklinde yanlış bir inanış var. Bu ilaç sadece idrar yolunda ya da böbrekte meydana gelene enfeksiyon üzerinde tedavi edici etkisi olan bir ilaçtır. Diş enfeksiyonu gibi daha farklı enfeksiyonların tedavisinde daha farklı antibiyotik ilaçlar kullanılır.

Dolayısıyla Piyeloseptyl asla gelişigüzel alınmaması gereken ilaçlar listesinde yer alıyor. Bu ilaç doktorunuz tarafından reçete edildiğinde kullanılması gerekir. Aynı zamanda doktorunuzun reçete ettiği dozda ve süre boyunca kullanmalı ve sonrasında yine doktorunuza danışarak ilacı kullanmayı bırakmalısınız. Gelişigüzel ve doktor tarafından reçete edilmeden kullanılması durumunda çeşitli sağlık sorunları yaşayabilirsiniz.

Piyeloseptyl Neden Kullanılır?

Piyeloseptyl neden kullanılır

Günümüzde Piyeloseptyl adlı ilacın reçete edilmesindeki en yaygın neden idrar yolu enfeksiyonu problemidir. Söz konusu rahatsızlığın hızlı bir şekilde tedavisini sağlayabiliyor olması ve enfeksiyona neden olan bakterilere de hızla ulaşabilmesi nedeniyle bu ilacın günümüzde sıklıkla kullanıldığını söyleyebiliriz.

İdrar yoluna filtrelenen ilaç enfeksiyona neden olan bakterileri etkisiz hale getiriyor. İdrar yollarında enfeksiyon olması durumunda enfeksiyonun hızla ilerleyebileceğini ve çevre dokulara da ulaşabileceğini unutmamak gerekiyor. Bu nedenle tedavide olabildiğince hızlı bir şekilde etki eden ilaçlar tercih ediliyor. Bu sayede olası en erken dönemde enfeksiyon sorununun ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Sonuç olarak bu ilacın kullanım nedenlerini kısa bir liste ile aktarabiliriz:

 • Piyelonefrit (Böbrek enfeksiyonu)
 • Üretrit (Üretra enfeksiyonu)
 • Sistit (Mesane enfeksiyonu)

Piyeloseptyl Nasıl Kullanılır?

Öncelikle Piyeloseptyl adlı ilacın piyasada kapsül, oral süspansiyon ve tablet formunda bulunduğunu belirtelim. Hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak doktor tarafından hangi formu reçete edildiyse o ilaç kullanılmalıdır. Her birinin etken maddesi aynıdır, sadece formu farklıdır.

Nasıl kullanılması gerektiğine ise doktor tarafından karar verilmelidir. Enfeksiyonun nerede olduğu, ne kadar ilerlediği ve hastanın farklı sağlık sorunlarının olup olmadığına bağlı olarak ilacın kullanım şeklinde doktorunuz karar verecektir. Doktor tarafından belirtiler kullanım şeklinin dışına çıkılmaması gerekiyor.

Bununla birlikte Piyeloseptyl antibiyotik türünde bir ilaçtır ve haliyle her gün aynı saatte almak da önem taşıyor. İlacın içilme saatlerinin de değiştirilmemesi, etkili olabilmesi adına çok büyük önem taşıyor. Bir miktar su ile yutulması yeterli olacaktır. Özellikle midede rahatsızlık hissine neden olmaması için yemeklerle birlikte alınması tavsiye edilir.

Burada önem taşıyan unsurlardan biri de ilacın alınmasının unutulması durumudur. Hastalar çoğu zaman böyle durumlarda çift doz alıyor ancak dengelemek adına çift doz alınması son derece sakıncalıdır. İlacın içilmesinin unutulması durumunda yine başlandığı dozdan ve saatten içilmeye devam edilmesi gerekiyor.

Son olarak Piyeloseptyl adlı ilacın doz değişiminin asla doktora danışmadan yapılmaması gerekiyor.  Şayet laktoz ya da farklı şekerlere karşı intoleransınız yani dayanıksızlığınız varsa bu durumda doktorunuza mutlaka bilgi vermelisiniz. Beklenen ve bilinen yan etkiler dışında farklı bir etki ile karşılaşmanız durumunda da zaman kaybetmeden doktorunuza bilgi vermenizde fayda olacaktır.

İlginizi çekebilir –> Adet öncesi gerginlik

Piyeloseptyl Yan Etkileri Nelerdir?

Piyeloseptyl yan etkileri

Hemen her ilaç gibi Piyeloseptyl de bazı yan etkilere sahiptir. Bu yan etkiler mutlaka her hastada ortaya çıkacak şeklinde kesin bir yargıya varmamak gerekiyor. Bazı hastalar yan etkileri çok hafif düzeyde yaşarken bazıları ise daha şiddetli şekilde yaşayabiliyor.

Dolayısıyla yan etkilerin şiddetinin de hastadan hastaya değişkenlik gösterebildiğini belirtmemiz gerekiyor.  Yan etkilerin hangi yaş grubunda ya da hangi hastalarda daha yaygın görüldüğü konusunda da bir gruplandırma yapılması doğru olmaz.

Genel olarak Piyeloseptyl adlı ilacın yan etkilerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İdrar renginin sarı ya da kahverengi tonlarına dönmesi
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • İshal
 • İştahta azalma
 • Karın ağrısı
 • Gün içerisinde sürekli uykulu olma hali

Bazı hastalar ilacı kullanmaya başladıkları ilk günlerde bu yan etkileri yaşayabiliyor ve sonrasında yan etkiler giderek azalmaya başlıyor. Yukarıda sıralanan durumlar dışında bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuza bilgi verebilirsiniz. Aynı zamanda yan etkiler günlük hayatınızı çok ciddi düzeyde sıkıntıya sokarsa yine doktorunuza danışmanızda fayda olacaktır.

Diğer makalemiz –> Progestoron hormonu

Aşağıdaki durumları yaşamanız durumunda ise derhal ilacı kullanmayı bırakmalı ve doktorunuza danışmalısınız:

Alerjik Reaksiyon Belirtileri

Nefes alıp verirken hırıltı şeklinde ses çıkması, nefes darlığı çekmek, yüzde, dudaklarda, göz kapaklarında şişme olması, ciltte ya da vücudun tamamında döküntü veya kaşıntı meydana gelmesi.

Akciğer Sorunları

Yüksek vücut ateşi, nefes darlığı yaşamak, üşüme ve öksürük şikayetleri

Sarılık Belirtileri

Ciltte ve göz aklarında sararma olması

Sinir Hasarı Belirtileri

Dokunma duyusunda ve kas hareketlerinde değişiklikler olması, şiddetli baş ağrısı, ruh durumu değişiklikleri, kafa karışıklığı yaşamak, halsiz hissetmek, bulanık görmeye başlamak.

Piyeloseptyl Emzirme Döneminde Kullanılır Mı?

Piyeloseptyl emzirme döneminde kullanılır mı

İlacın emzirme döneminde kullanılmasında da herhangi bir sakınca bulunmuyor. Ancak kritik bir unsurun altını çizelim. Emzirme döneminde olmanız Piyeloseptyl adlı ilacı doktorunuz reçete etmeden, gelişigüzel kullanabileceğiniz anlamına gelmiyor. Sağlığınızın zarar görmemesi için dozajının doktorunuz tarafından belirlenmesi gerekiyor.

Bilginiz olsun –> Bakteriyel vajinozis

Piyeloseptyl Gebelikte Kullanılır Mı?

Gebelik döneminde sıklıkla idrar yolu enfeksiyonu meydana gelebiliyor ve dolayısıyla bu problemin ortadan kaldırılması için de uygun tedavi prosedürünün izlenmesi gerekiyor. Bu noktada Piyeloseptyl gebelik döneminde kullanılır mı sorusu akıllara gelebilir. Elbette doktorunuz tarafından bir sakınca görülmemesi durumunda bu ilaç hamilelik döneminde güvenle kullanılabilir.

Ancak şayet hamileliğin son dönemlerindeyseniz ve artık hafiften de olsa sancılarınız varsa bu durumda ilacın kullanımı ile ilgili bazı sakıncalar ortaya çıkabilir. Bu konuda da kararı gebelik takibinizi yapan kadın hastalıkları ve doğum uzmanı verecektir.

Kimler Piyeloseptyl Kullanmamalı?

Şayet aşağıdaki durumlar söz konusu ise Piyeloseptyl ilacın kullanımının kesinlikle doktor kontrolünde olması gerekir ve bunun için de doktorunuza mutlaka bilgi vermelisiniz:

 • Şeker hastalığı olanlar (Diyabet)
 • Ciddi güçsüzlüğe neden olan bir hastalığa sahip olanlar
 • Kansızlık sorunu yaşayanlar (Anemi)
 • B vitamini eksikliği olanlar
 • Kanında sodyum yüksekliği tespit edilenler
 • Alerjik reaksiyon geçmişi bulunanlar
 • Akciğer, karaciğer ya da sinir sistemi ile ilgili problemler yaşayanlar

Bu listede yer alan sorunlara sahip olanların ilacı kullanması söz konusu olabilir ancak düzenli olarak kontrolün yapılmasına da ihtiyaç olur. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Mutlaka okumalısınız –> İdrar kaçırma

 

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. sadece böbrek ve idrar yolları enfeksiyonunda kullanılır yazıyor ya. örnek olarak da diş ağrısında kullanılmaz yazmış :)))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın