Kadın Sağlığı

Polikistik Over Sendromu Nedir? Neden Olur?

Polikistik over sendromu kadınlarda sıklıkla görülen ve özellikle adet düzensizlikleri ile kendini belli eden rahatsızlıklardan biridir. Hormonal bir bozukluk olan bu sendromun temel nedeni yumurtalıkların androjenleri ideal seviyeden daha fazla salgılamasıdır.

Kadınlarda FSH/LH hormon testinin sonucu yaklaşık olarak 3 olurken polikistik over sendromu bulunan kadınlarda bu test sonucu çok daha yüksek rakamlara ulaşabiliyor. Her 10 kadından 1’inde görülen bu endokrin bozukluğa dair bir yaş aralığından söz etmek doğru olmaz. Çünkü sendrom, her yaş grubundan kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır.

Polikistik Over Belirtileri Nelerdir?

Hormonlarla ilgili bir rahatsızlık olan polikistik over sendromu uzun süreli aralıklarla adet olma ya da adet olmama ile kendini belli ediyor. Zira rahatsızlığın en net belirtisi de budur. Kadınların büyük bölümü adet olmama şikayeti ile kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarına başvurduklarında bu rahatsızlığa sahip olduklarını öğreniyor.

Maalesef polikistik over sendromu insülin metabolizmasında da bozulmaya yol açabiliyor. Bu durumdan kaynaklı olarak hastalarda kilo artışı gözlemlenebiliyor. Özellikle göbek çevresinde yağlanma şeklinde bir kilo artışının meydana geldiğini söyleyebiliriz.

Tüm bunlarla birlikte polikistik over sendromu belirtilerini şu şekilde listeleyebiliriz:

 • İnsilüne karşı direnç
 • Saç dökülmesi
 • Erkek tipi tüylenme
 • Özellikle yüzde sivilcelenme
 • Yüz bölgesinde yağlanma olması
 • İltihap
 • Cilt renginde kararma olması
 • Baş ağrısı
 • 2 adet dönemi arasında ara kanamalar olması
 • Sesin kalınlaşması
 • Göğüslerde hassasiyet
 • Göğüslerde büyüme ya da küçülme olması
 • Kısırlık
 • Depresyon

Polikistik Over Sendromu Neden Olur?

Polikistik over sendromu neden olur

Günümüzde tıp çok ilerlemiş olmasına karşın bazı hastalıkların nedeni hala tam olarak bilinemiyor ve polikistik over sendromu da bunlardan biridir. Genetik faktörler ile çevresel faktörlerin bu rahatsızlıkta etkili olduğuna dair bazı araştırma sonuçları mevcut. Ancak henüz tam olarak bir nedenler listesinden söz edilemiyor. Sadece ailesinde bu rahatsızlığa sahip olan kişilerde PKOS daha sık görülüyor.

Bununla birlikte obezitenin de oldukça önemli bir faktör olduğunun altını çizmek gerekiyor. Çünkü obezite polikistik over sendromu için adeta davetiye çıkarıyor. Çünkü fazla kilo kanda insülin hormonu seviyesinin artmasına neden oluyor. Bu durum androjen hormonu sentezinin artmasına neden oluyor ve sonuç olarak PKOS ortaya çıkabiliyor.

Yapılan bazı araştırmalar da tarım ilacı, dioksin, fitoöstrojen, BPA, Bisfenol A ve DBP gibi bazı kimyasallar ile bu rahatsızlık arasında bir ilişki olduğunu ortaya koydu. Yani bazı kimyasallara maruz kalmış olmak da polikistik over sendromu nedenleri arasında gösterilebiliyor. Bu kimyasallar vücudun özellikle hormon üretimini olumsuz yönde etkiliyor ve PKOS ile birlikte pek çok farklı rahatsızlığa da neden olabiliyor.

Önerdiğimiz makalemiz:
Tıkla –> Histerektomi ameliyatı

Polikistik Over Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Öncelikle polikistik over sendromu tedavisinin tam olarak mümkün olmadığını, sadece hastaların yaşadıkları şikayetleri ve rahatsızlığın belirtilerini ortadan kaldırmanın mümkün olabileceğini belirtmek gerekiyor. Hastanın hangi şikayetleri yaşadığına bağlı olarak uygulanan tedavi de değişkenlik gösterebiliyor ve haliyle tedavi süreleri de farklı oluyor. Örneğin bu rahatsızlığa sahip hastaların yaşadığı sorunlar arasında en yaygın olanı tüylenmedir. Tüylenme problemini ortadan kaldıran tedaviye 6 ay boyunca devam edilmesi gerekebiliyor.

Şayet hasta hamilelik düşünmüyorsa adet düzensizliği gibi sorunları ortadan kaldırmak amacıyla doğum kontrol hapı ya da progesteron hormonu içeren bazı ilaçların kullanılmasına yönelik bir polikistik over sendromu tedavisi uygulanabiliyor. Aynı zamanda hastaların düzenli olarak adet görmelerini sağlamak gerekiyor.

Adet düzensizlikleriniz varsa vücudunuzda belirgin olarak değişiklikler varsa polikistik over şüphesi ortaya çıkabilir. Oluşma nedeninin tam olarak belirlenemediği bu rahatsızlıkta hastanın şikayetine göre tedavi yöntemleri farklılaşabiliyor. Polikistik over sendromu hamileliğe tam olarak engel diyemeyiz ancak ciddi seviyede hamile kalmaya engel olabildiğini belirtebiliriz. Bu rahatsızlık kendi kendine geçmez, etkileri doktor gözetiminde yapılarak sıfırlanmaya çalışılır. Dr. Barış Korkmaz

Bunun nedeni hastadaki rahim kanseri riskini azaltmaktır. Dolayısıyla adet görmelerine yönelik bir tedavinin uygulanmasına da ihtiyaç duyulabiliyor. Hormonal dengenin yeniden sağlanabilmesi için hastaların diyetisyen kontrolünde kilo vermeleri öneriliyor.

Elbette ilaç tedavisi öncelikli seçenek olarak düşünülüyor. Ancak her hastada ilaç tedavisi ile bir başarı elde etmek mümkün olmayabilir. İşte bu noktada devreye cerrahi müdahale girebiliyor. Bu operasyon yumurtalıklara yapılıyor ve ovarian drilling adı veriliyor. Operasyon genellikle laparoskopik yöntemle gerçekleştiriliyor. Ancak çoğu zaman cerrahi müdahaleye gerek kalmadan, sadece ilaç tedavisi ile hastaların şikayetlerinin giderilmesi mümkün olabiliyor. Bebek sahibi olmak istemeleri durumunda da yardımcı üreme tekniklerinden faydalanılıyor.

İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümü diğer makalemiz:
Tıkla –> Rahim sarkması

Polikistik Over Sendromu Hamile Kalabilir mi?

Polikistik over sendromu hamile kalınır mı

Hastaların en çok merak ettiği konulardan biri de polikistik over sendromu olan kişilerin hamile kalıp kalamadığı oluyor. Bu sendrom % 100 kısırlığa yol açıyor diyemeyiz. Ancak sendromdan kaynaklı olarak hamile kalma olasılığının ciddi seviyede düştüğünü de belirtmek gerekiyor. Bu nedenle hastaların büyük bölümünün tüp bebek tedavisine başvurduğunu belirtebiliriz. Bu hastalığa sahip olan kadınlarda tüp bebek tedavisi gerçekleştirilirken uyarımlar son derece dikkatli bir şekilde düşük dozda yapılıyor.

Günümüzde tüp bebek tedavisi gören hastaların yaklaşık olarak % 20’sinin hamile kalamama nedeninin polikistik over sendromu olduğunu da söyleyebiliriz. Tüp bebek tedavisi ile hamile kalma şansı artıyor olsa da kesin bir gebelik sonucunun elde edileceğinden söz edilemez.

PKOS hastalığına sahip olan kadınların tip bebek gibi yardımcı üreme teknikleri ile hamile kalma olasılıklarının % 66 olduğunu belirtmek mümkündür. Elbette polikistik over sendromuna sahip olan kadınlar tüp bebek tedavisi olmadan da gebe kalabilirler. Olasılık düşük de olsa böyle bir durumun mümkün olduğunun altını çizmek gerekiyor. Ancak 1 yıllık korunmasız ilişkiye karşın hamilelik elde edilemediğinde tüp bebek için tedavi başvuruları yapılabilir.

İlginizi çekebilir –> Adet söktürücü ilaçlar

Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Tanı konmadan önce hastanın şikayetlerinin dinlenmesi gerekiyor. Şayet polikistik over sendromu şüphesi doğarsa hormon testi ile tam kan sayımı testinin yapılmasına ihtiyaç olabilir. Çünkü hastanın öncelikle hormon değerlerinin kontrol edilmesi gerekir.

Özellikle kandaki FSH ve LH hormonlarının seviyesi, bu rahatsızlığın tanısında son derece önemlidir. Bununla birlikte tanı konması için ultrason ile yumurtalıkların gözden geçirilmesine de ihtiyaç duyulabilir. Çünkü yumurtalıkların polikistik yapısının da tanıda önemli bir veri olduğunu söyleyebiliriz.

Hastanın öyküsü ile birlikte tüm bu test ve görüntüleme tetkiklerinin sonucu bir arada değerlendirilir ve polikistik over sendromu tanısı konur. Tanı için kan testinin adet döneminin 3. gününde yapılması gerekir. Bu rahatsızlıkta adet olmamanın nedeni yumurtaların bozulmuş olmasıdır. Bu nedenle yumurtalar gelişemez ve yumurtalığın çeperinde birikerek kistleşmeye başlar. Yapılan ultrasonografide yumurtalıkların değerlendirilmesinin nedeni de budur. Sadece tek bir yumurtalıkta böyle bir görünümün ortaya çıkmış olması tanı konması için yeterli olabiliyor.

Genç kızların en çok sorduğu sorulardan birine aşağıdaki linkten açıklık getirdik:
Tıkla –> Adet döneminde hamilelik

Polikistik Over Geçer mi?

Hastalara polikistik over sendromu tanısı konduğunda ilk olarak akıllara gelen sorulardan biri de bu hastalığın kendi kendine geçip geçmediği oluyor. Maalesef bu rahatsızlık kendi kendine geçmez. Tedavi ile rahatsızlığın tamamen ortadan kaldırılması da mümkün olmuyor. Ancak hastaların yaşadıkları sorunlara çözüm bulunabiliyor.

Aynı zamanda hastaların sağlıklı ve düzenli beslenmesi, fazla kilolarından kurtulması ve kilo almaması gibi unsurlara da dikkat etmesi gerekiyor. Bazı cerrahi yöntemler ya da ilaç tedavisi gibi tedavi yöntemleri ile polikistik over  ile birlikte doğurganlığın da sağlanması mümkün oluyor. Zira hastaların bu sendromla ilgili olarak yaşadıkları en büyük problem doğurganlık oluyor. Oysa tüp bebek tedavisi gibi yardımcı üreme teknikleri ile gebe kalınması mümkündür.

Öneriyoruz –>Menoraji

 

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3218544/

 

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın