Gebelik

Prolaktin Yüksekliği (Süt Hormonu) Neden Olur?

Prolaktin yüksekliği beyinde yer alan hipofiz bezlerinden çeşitli nedenlere bağlı olarak prolaktin hormonunun idealden daha fazla salgılanmasıdır. Kısaca PRL olarak adlandırılan prolaktin hormonu gebelik döneminde meme bezlerinin gelişimini sağlıyor ve doğumdan sonra da süt üretimine olanak tanıyor.

Bu nedenle söz konusu hormonun halk arasında süt hormonu olarak adlandırıldığını belirtebiliriz. Bazı nedenlere bağlı olarak prolaktin hormonu sadece kadınlarda değil erkeklerde de yükselebiliyor. Erkeklerde bu hormonun yüksekliği öncelikle testosteron seviyesinin düşmesine yol açıyor. Bu da cinsel isteksizlik, sperm hücrelerinin kalitesinde düşüş ve kısırlık gibi sonuçlar doğurabiliyor. Prolaktin hormonunun norma değerlerini açıklayacağız ancak öncesinde yükselmesiyle ilgili detaylı bilgi aktaralım.

Prolaktik Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Prolaktin yüksekliği ne anlama gelir

Prolaktin hormonu hamileliğin 8. haftasından itibaren meme bezlerini olgunlaştırmaya başlar. Bu sayede memeler anne sütü üretimine hazırlanır. Gebelik ve lohusalık döneminde prolaktin yüksekliği normal bir durumdur. Ancak normal şartlarda yüksek oranlarda seyretmesi çeşitli sıkıntılara yol açabilir.

Halk arasındaki adıyla süt hormonu yumurtlama ve adet döngüsünün kesilmesi gibi işlevlere de sahiptir. Erkeklerde özellikle cinsel istek üzerinde etkili olan bu hormon sperm üretiminde de rol alıyor. Prolaktin hormonunun düşük olması da en az yüksek olması kadar sakıncalıdır. Çünkü düşük olması doğumdan sonra süt üretiminin düşük olmasına, yumurtlama fonksiyonlarının yavaşlamasına, erkeklerde prematür ejakülasyon sorunlarına yol açabilir.

Mutlaka okumalısın –> https://bursakadinhastaliklari.com/anne-sutu/

Prolaktin Yüksekliği Belirtileri

Genel olarak prolaktin yüksekliği belirtilerini şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Hamilelik
 • Gebelik olmadığı halde memelerden şeffaf ya da beyaz akıntı veya süt gelmesi
 • Östrojen ve progesteron hormonunun düşük düzeyde olması
 • Adet düzensizliği ya da adet olmama
 • Vajinada kuruluk olması
 • Kısırlık
 • Erkeklerde meme büyümesi
 • Ereksiyon bozukluğu problemi
 • Erkeklerde tüy seviyesinde ani bir azalma olması
 • Hipofizde kitle olmasından kaynaklanan baş ağrısı ve görme bozuklukları

Bu belirtiler prolaktin yüksekliği durumunda her hastada ortaya çıkmayabilir. Bu nedenle belirtilerin sadece birinin olması durumunda bile zaman kaybetmeden doktora başvurmak en akılcı seçim olacaktır.

Prolaktin Yüksekliği Nedenleri

Prolaktin yüksekliği nedenleri

Hamilelikte prolaktin yüksekliği meme bezi gelişimini ve süt üretimini sağladığından tıbben bir problem olarak görülmez. Ancak gebelik olmadığında bu hormonun yüksekliği çeşitli sağlık sorunlarına işaret edebiliyor. Hipofiz bezinde iyi huylu tümör olması, polikistik over sendromu, bazı böbrek ve karaciğer hastalıklarına bağlı olarak bu hormon yüksek oranda seyredebiliyor.

Bu tümörlere dair tanı MR ile konabilir. Sonrasında tümörlerin ilaç ile tedavi edilmesi ya da cerrahi operasyon ile alınması gündeme gelir. Memelere yapılan masaj uygulamaları, ağı egzersizler ve uykusuzluk sorunlarının da bu hormonun artmasına yol açtığı biliniyor. Tüm bunlarla birlikte süt hormonu olarak bilinen hormonun yükselme nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sürekli olarak dar iç çamaşırı kullanılması
 • Aşırı ve usun süreli stres
 • Uykusuzluk
 • Antidepresan kullanımı
 • Bazı ilaçların yan etkileri
 • Hipofiz bezi tümörleri
 • Akciğer kanseri
 • Dengesiz ya da sağlıksız beslenme
 • Anoreksiya
 • Meme travmaları
 • Endokrinolojik problemler

Doğum sonrasında anne adayları sütünü kontrol etmek için memelere masaj yapabiliyor. Bu işlemin sürekli olarak yapılması da bu hormonun yükselmesine yol açabiliyor.

İlgini çekebilir –> https://bursakadinhastaliklari.com/gebelikte-asi/

Erkeklerde Prolaktin Yüksekliği

Daha önce de değindiğimiz gibi hiperprolaktinemi yani prolaktin yüksekliği sadece kadınlara özgü bir durum değildir. 300’den fazla sayıda fonksiyona sahip olduğu düşünülen bu hormonun yüksek olması durumunda erkeklerde şu belirtiler ortaya çıkabiliyor:

 • Cinsel isteksizlik
 • Cinsel organda sertleşme sorunu
 • Vücut tüylerinde azalma olması
 • Göğüslerde normal olmayan büyüme

Söz konusu hormon genellikle gebelik döneminde gündeme geliyor olsa da aslında vücuttaki sıvıların dengesi, metabolizma, üreme, bağışıklık sistemi hatta davranışlarda bile etkilidir. Erkeklerde bu hormonun yüksek olması kemik erimesi ve görme bozuklukları gibi sorunlar yaratabilir. Aynı zamanda şiddeti değişmekle beraber baş ağrısı sorununa da yol açabildiğini belirtelim. Memelerde büyüme gibi sorunlara yol açması ise erkeklerde gerginlik ve stres gibi unsurları beraberinde getirebiliyor.

Süt Hormonu Kaç Olmalı?

Süt hormonu kaç olmalı

Özellikle anne adayları prolaktin yüksekliği durumunda normal değerlerin kaç olması gerektiğini de merak edebiliyor. Prolaktin hormonunun normal değerleri şöyledir:

 • Kadınlarda: 15 µg/L ile 25 µg/L arası
 • Erkeklerde: 5 µg/L ile 10 µg/L arası

Kadınlarda hamilelik durumunda süt hormonu bir süre boyunca yüksek oranlarda seyredebilir. Bu durum normal olarak kabul edilir. Bununla birlikte lohusalık döneminde de söz konusu hormonun bir süre yüksek olması da normaldir. Fakat gebelik ya da lohusalık söz konusu değilse bu durumda prolaktin hormonunun yüksek olması FSH ve GnRH hormon üretimine de zarar verir ve bu hormonları baskılar. Bu durum kadınlarda yumurta üretimini kestiğinden gebelik oluşamaz ve beraberinde adet düzensizliği gibi çeşitli sorunlar da yaşanabilir. Erkeklerde ise testosteron seviyesinin düşmesine yol açabilir.

Tıkla öğren –> https://bursakadinhastaliklari.com/gebelik-kolestazi/

Süt Hormonu Bozukluğu Neden Olur?

Toplumda süt hormonu bozukluğu olarak adlandırılan durum aslında bu hormonun normal değerlerden daha az ya da daha fazla salgılanıyor olmasıdır. Hem yüksek hem de düşük olması durumunda mutlaka gerekli tedavi seçeneklerinin değerlendirilmesi gerekir. Bu hormonun normal referans aralığına çekilebilmesi için öncelikle yüksek ya da düşük olmasının nedenlerinin araştırılmasına ihtiyaç olur. Bu nedenlerin ortadan kaldırılması durumunda hormon değerleri de dengelenir.

Kimi zaman gebelik dönemi dışında prolaktin yüksekliği durumunda ilaç tedavisine de ihtiyaç olabileceğini belirtelim. Bu hormonun yüksek olması kadın ve erkeklerin ruh halini de olumsuz yönde etkiler. Asabiyet ve sürekli stres altında hissetme gibi ruh hallerinin sorumlusu pek çok farklı neden olabileceği gibi prolaktin hormonu da olabilir. Kadınlarda adet döneminin uzun sürmesi, vajinal kuruluk gibi şikayetlere yol açabilen bu durum tek başına kısırlık nedeni bile olabiliyor.

Hamilelikte Süt Hormonu Yükselir Mi?

Hamilelikte süt hormonu

Elbette prolaktin yüksekliği gebelik döneminde normal olarak kabul edilen bir durumdur. Hatta gebelik döneminde bu hormonun yükselmemesi anormal kabul edilir. Genel olarak hamile olan kadınlarda süt hormonu değerleri 209 µg/L düzeyine kadar çıkabilir. Emzirme dönemi boyunca yüksek seviyede seyredebilir.

Emzirme dönemi sona erdiğinde ise hormon düzeyi de azalmaya başlar ve normal referans aralığı olan 15 µg/L ile 25 µg/L arasına çekilir. Bu arada söz konusu hormonun kiloya neden olup olmadığı da merak ediliyor. Bu hormonun yüksekliği ile kilo alma arasında bir ilişki yoktur. Adet dönemlerinde vücutta hafif ödem olmasının nedeni de prolaktin değildir.

Merak edenler okuyabilir –> https://bursakadinhastaliklari.com/nst/

Prolaktin Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

Elbette vücudun tüm hormon değerlerinin ideal aralıkta olması çok büyük önem taşıyor. Tıpkı prolaktin yüksekliği gibi bu hormonun düşük olması da istenen bir durum değildir. Prolaktin düşüklüğüne yol açan unsurları şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Hipofiz bezi ile ilgili patolojiler
 • Kafa travması
 • Bazı enfeksiyonlar
 • Pituiter tümörler
 • İnfilratif hastalıklar
 • Bazı parkinson ilaçları

Prolaktinin düşük olması durumunda da derhal bir doktora başvurulması ve gerekli tedavinin uygulanması sağlanması büyük önem taşıyor. Bu önemli hormon ile ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

 

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:
https://www.yourhormones.info/hormones/prolactin/

 

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın