Rahim ağzı yarası kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının en sık karşılaştığı sorunlardan biridir. Toplumda oldukça yaygın bir şekilde görülen bu rahatsızlık kadınların % 50’sinden fazlasında görülüyor. Genel olarak aktif bir cinsel yaşamı bulunan kadınların söz konusu rahatsızlık için gayet uygun bir aday olduğunu söyleyebiliriz. Mutlaka erken dönemde tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlık olduğunun altını çizmek gerekiyor. Çünkü tedavi edilmediğinde serviks salgısının yapısını değiştiren bu yaralar servikal kanala girişi de bozabiliyor ve nihayetinde kısırlık sorununa yol açabiliyor.

Ayrıca gebelik planlayan kadınlar için rahim ağzı yarası çok daha fazla dikkate alınması gereken bir hastalıktır. Çünkü bu rahatsızlık gebelik döneminde düşük yapma ve erken doğum risklerini ciddi düzeyde yükseltiyor. Anne adayında servisit olduğunda bebeklerde doğum sonrası akciğer sorunu olması ve göz enfeksiyonlarının bulunması riski de artıyor.

Adet döneminde hamile kalınır mı?  makalemize göz atmak isterseniz aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Tıkla –>  Adet döneminde hamile kalınır mı

Rahim Ağzı Yarası Belirtileri Nelerdir?

Rahim ağzı yarası belirtileri

Servisit yani rahim ağzı yarası pek çok farklı belirti gösteren rahatsızlıklar arasında yer alıyor. Bunlar arasında en yağın görüleni adet kanamasını sona ermesi ile birlikte başlayan vajinal akıntıdır. Aynı zamanda adet kanamasının aşırı düzeyde olması ve vajinada yanma hissi de belirtiler arasında yer alıyor. Hastaların büyük bölümü cinsel ilişki esnasında ağrı hissi yaşadığını da dile getiriyor. Bu nedenle cinsel ilişkide ağrıyı da belirtiler listesine ekleyebiliriz.

Cinsel ilişkiden sonra kanama olması, idrar yaparken yanma hissinin olması ve bel ağrısı da rahim ağzı yarası belirtileri arasında bulunuyor. Bu belirtilerin tamamı görülebildiği gibi sadece biri ya da birkaçı da ortaya çıkabilir. Aynı zamanda rahatsızlığın ne kadar ilerlediğine bağlı olarak belirtilerin şiddeti de kişiden kişiye değişebiliyor. Özellikle başlangıç aşamasında kadınların bu rahatsızlığın mevcudiyetini anlaması oldukça güçtür. Genelde yapılan bir jinekolojik muayene esnasında fark edilir.

Erken adet görmek neyin habercisi? neden erken adet görülür? hepsi ve daha fazlası için aşağıdaki makalemizden öğrenebilirsiniz.

Tıkla –> Erken adet görme nedenleri

Rahim Ağzı Yarası Tedavi Yöntemleri

Rahim ağzı tedavi yöntemleri

Öncelikle rahim ağzı yarası neden oluştu sorusunun yanıtının bilinmesi gerekiyor. Hastalığın altında yatan faktörler tespit edildikten sona bu faktörleri ortadan kaldırmaya yönelik olarak tedavi protokolüne karar verilir. Sadece antibiyotik tedavisi ile geçmeyen yani uzamış olan rahim ağzı yarası durumunda daha farklı tedavi yöntemleri de tercih edilebilir. Hangi tedavinin uygulanacağına yapılan muayene sonrasında kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından karar verilecektir.

Bu arada ilaç kullanımı dışında hangi tedavi yöntemi tercih edilmiş olursa olsun rahim ağzı yarası tedavisi sonrasında şiddetli bir vajinal akıntı meydana gelir ve bu durum son derece normaldir. Vajinal akıntının 2 haftaya kadar sürmesi de tıbbi açıdan normal kabul edilen bir durumdur. Bu süreçte sadece hafif lekelenme şeklinde olmak kaydıyla kanama meydana gelebilir. Tedavi sonrasında 2 ila 3 hafta boyunca cinsel ilişkiye girilmemesi gerekiyor. hastanın doku durumuna bağlı olarak  iyileşme süresinin 8 haftaya kadar çıkabildiğini de belirtmeliyiz.

Kadınların en çok merak ettikleri bir diğer konu labioplasti ameliyatı nasıl yapılır? detaylı bilgi için aşağıdaki bağlantıdan okuyabilirsiniz.

Tıkla –> Labioplasti ameliyatı

Dondurma Tedavisi

Halk arasında dondurma tedavisi olarak adlandırılan krioterapi işlemi rahim ağzı yarası tedavileri arasında en sık kullanılanlardan biridir. Karbondioksit ya da azot kullanılarak gerçekleştirilen bu tedavide anormal bir form alan dokular dondurulur. Hastada çok daha az ağrıya neden olması ve aynı zamanda doku tahribatının gayet kontrollü bir şekilde yapılabilmesi bu tedavi yönteminin avantajları arasında yer alıyor. Aynı zamanda servikal kanalda daralmaya sebebiyet vermeyen servikal erozyon tedavisidir. İşlem esnasında özel bir cihaz kullanılır ve anestezi uygulanmaz. Sadece birkaç dakika içerisinde tamamlanan bir işlemdir.

Elektrik Tedavisi

Koterizasyon ise rahim ağzı yarası tedavisinin ısı yardımı ile gerçekleştirildiği bir yöntemdir. En eski tedavi yöntemi olduğunu da belirtebiliriz. Kaleme benzeyen bir probun uç bölümünden elektrik geçmesi ile ısı elde edilir. Bu ısı yardımı ile yaralar kontrollü olarak tahrip edilir. İşlem sonrasında oluşan nedbe dokusu ender olmak kaydıyla rahim ağzı kanalında tıkanmaya sebebiyet verebiliyor.

Rahim Ağzı Kanseri Nasıl Oluşur?

Rahim ağzı kanseri nasıl oluşur

Elbette rahim ağzı yarası kadar önemli olan bir diğer unsur da rahim ağzı kanseridir. Çok sayıda doğum yapmak, erken yaşlarda cinsel hayatın başlaması, tütün ürünleri kullanımı yaygın nedenler arasında bulunuyor. Ayrıca rahim ağzı kanseri olan kişilerin % 98’inde yani nedeyse hepsinde HPV virüsü tespit ediliyor. Bu virüs cinsel ilişkiyle bulaşıyor ve rahim ağzı kanserinin nedenleri arasında yer alıyor.

Bağışıklık sisteminin zayıf olması pek çok hastalık gibi bu kanserin görülme riskini güçlendiriyor. Ayrıca C ve A vitaminin eksikliğinin de servisit ya da rahim kanseri riskini artırdığı da biliniyor. Genital organlarda bakteriyel ya da viral enfeksiyonların sıklıkla meydana gelmesinin de riski yükselttiğini belirtebiliriz.

Kızlık zarı nasıl bozulur? bozulduğu nasıl anlaşılır? detaylı bilgi için hemen aşağıdaki makalemize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Tıkla –> Kızlık zarı bozulduğu nasıl anlaşılır

Rahim Ağzı Yarası Neden Olur?

Vücutta neden rahim ağzı yarası geliştiği de merak edilen konular arasında yer alıyor. Bu rahatsızlığa neden olan 3 farklı mikroorganizma bulunuyor. Bunlar:

  • Klamidya
  • Gonore
  • Trikomonas

Sıklıkla bu mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyona bağlı olarak servisit gelişebiliyor. Aynı zamanda irritasyona ya da travmaya bağlı olarak da gelişebildiğini belirtebiliriz. Kimi zaman da vücutta alerjik reaksiyonlar söz konusu rahatsızlığa neden olabiliyor. Bu rahatsızlığın tedavi edilebilmesi için öncelikle neden geliştiğinin bilinmesi gerekiyor. Bu noktada kadın hastalıkları ve doğum uzmanları çeşitli tetkikler yaptırmanızı ister. Tetkiklerin sonuçları bir arada değerlendirilir ve böylelikle uygun tedavi protokolü tercih edilir.

Bilgin olsun –> https://bursakadinhastaliklari.com/hpv/

Servisit Tanısında Kullanılan Testler

servisit tanısında kullanılan testler

Elbette rahim ağzı yarası tanısı için yaptırılması bazı testler bulunuyor. Doktorunuz bu testlerin tümünü yaptırmanızı isteyebilir ya da sadece birini yaptırmanızı da talep edebilir.

Smear Testi

Rahim ağzı kanserinin erken dönemde tespit edilebilmesi amacıyla her kadının düzenli olarak yaptırması gereken testlerden biridir. Yılda bir defa yaptırılması yeterli olur. Herhangi bir ağrıya neden olmaz. Sadece rahim ağzı salgısından az miktarda numune alınır ve patolojik incelemeye gönderilir.

Servikal Biopsi

Rahim ağzı bölgesinin rahim ağzı yarası nedeniyle anormal bir görünüm alması durumunda yaptırılması gereken bir testtir. Bu işlemde hastadan doku örneği alınması gerektiğinden lokal anestezi altında gerçekleştirilen bir işlemdir.

Kolposkopi

Bu testte servisit ve vajen bölgesi optik bir alet kullanılarak incelenir. Test öncesinde rahim ağzı bazı maddeler kullanılarak temizlenir. Ardından dokular boyanır ve dokunun boya tutma düzeyleri incelenerek hangi bölgeden doku örneği alınacağına karar verilir. Aynı zamanda kılcal damarların da bu test ile incelendiğinin ve yapısının gözden geçirildiğinin de bilinmesinde fayda var.

Ertesi gün hapı nasıl kullanılır? yan etkileri var mıdır? aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz.

Tıkla –> Ertesi gün hapı

Servisitten Korunmak İçin Önlemler

Elbette rahim ağzı yarası sorunu yaşamamak için bazı unsurlara dikkat edilebilir ve çeşitli önlemler alınabilir. Bu önlemlere şu örnekleri verebiliriz:

  • Sağlık durumundan emin olmadığınız kişiler ile cinsel ilişki yaşamayın
  • Herhangi bir vajinal akıntı meydana geldiğinde gecikmeden bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşün
  • Yılda bir defa rutin şekilde jinekolojik muayene olun ve smear testinizi mutlaka yaptırın
  • Kokulu olan tampon, ped ya da deodorant gibi maddeleri kullanmayın
  • Cinsel ilişki yaşadığınız kişide gonore belirtileri mevcutsa derhal doktorunuz ile görüşün ve konuya ilgili bilgi verin

 

Konu ile alakalı dış kaynaklar:
https://www.medicalpark.com.tr/servisit-nedir-belirti-ve-tedavi-yontemleri-nelerdir/hg-136

 

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com