Kadın Sağlığı

Rahim Sarkması Nedir? Belirtileri Neler? Ameliyatı Riskli mi?

Rahim sarkması kadınlarda sıklıkla görülen bir sorun olmakla birlikte pek çok farklı nedenle ortaya çıkabiliyor. Rahim yani uterus, leğen kemiğinin iç bölümünde ve idrar torbasının arkasında yer alan bir organdır. Daha önce doğum yapan kadınlarda rahim genişliği yaklaşık 7 cm olurken doğum yapmamış olan kadınlarda da 5 cm büyüklüğe sahip olan rahimde sarkma da farklı seviyelerde meydana gelebiliyor. Özellikle şiddetli sarkma olduğunda, bu sorunun kadınların günlük yaşam kalitesinde belirgin bir düşüşe sebebiyet verdiğini söyleyebiliriz.

Rahim Sarkmasının Belirtileri Nelerdir?

Rahim sarkmasının belirtileri neler

Öncelikle rahim sarkması sorununun şiddetine bağlı olarak belirtilerin de farklı şekillerde ortaya çıkabildiğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda hafif düzeyde bir sarkma olduğunda herhangi bir belirti göstermeyebileceğiniz de belirtmek gerekir. Özellikle bel ağrısı şikayeti belirtiler arasında en sık yaşanan sorun oluyor. Bazı hastalar sabah saatlerinde, bazı hastalar da akşam saatlerinde bel ağrısını yoğun bir şekilde yaşadığını dile getirir.

Genel olarak Uterus prolapsusu probleminin belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İdrar yapamama ya da zorluk çekme
 • İdrar kaçırma
 • Sindirim sistemiyle ilgili sorun yaşama
 • Belin alt kısmında hafif, orta ya da şiddetli ağrı olması
 • Adet dönemi dışında meydana gelen vajinal kanamalar
 • Vajinal akıntıda artış olması
 • Cinsel ilişki esnasında ya da sonrasında ağrı yaşama
 • Vajinadan dışarıya doğru doku parçası çıkması
 • Her an vajinadan bir şek çıkacakmış hissini yaşamak

Belirtiler sarkmanın şiddetli olduğu kişilerde daha fazla zorlayıcı olabiliyor. Kadınlarda rahim sarkması kaynaklı olarak yaşanan idrar kaçırma gibi şikayetler, sosyal yaşamları da ciddi düzeyde olumsuz yönde etkiliyor. Bu nedenle söz konusu belirtilerden biri ya da birkaçı ortaya çıktığında mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşülmesi gerekiyor.

Uterus Prolapsusu Ne Demek?

Uterus prolapsusu rahim sarkması sorunu olarak tanımlanabilir. Kadınların üreme organı olan uterus, pelvik kasları ve aynı zamanda bağ dokuları ile karnın alt kısmında asılı haldedir. Rahim sarkmasını ise rahmin aşağı yönlü olarak kayması olarak açıklayabiliriz.

Bu probleme neden olan ise rahmi olması gereken yerde tutan pelvik kasları ile bağ dokularında çeşitli nedenlerle gevşeme olmasıdır. Rahim sarkması vajinanın dışından görülebilecek kadar ileri seviyede olabildiği gibi hastada herhangi bir şikayete neden olmayacak kadar hafif seviyede de olabilir. Hastanın günlük yaşamını olumsuz etkilemesi ve çeşitli şikayetlere neden olması durumunda mutlaka tedavinin yapılması gerekir.

Kadınlarda vajina girişinde görülen bir diğer rahatsızlık ise bartholin kistleridir. İlginizi çekebileceğimizi düşündüğümüz bu makalemize aşağıdaki bağlantıdan okuyabilirsiniz.

Tıkla –> Bartholin kisti

Rahim Sarkması Nasıl Tedavi Edilir?

Şayet rahim sarkması hafif düzeydeyse ve hastada herhangi bir şikayete neden olmuyorsa tedavi edilmesine gerek olmaz. Ancak bu hastaların düzenli olarak konuyla ilgili kontrollerini yaptırmaları gerekir. Ayrıca hafif düzeyde olan sarkmanın ilerlememesi için Kegel egzersizi yapılması, ağır kaldırılmaması, öksürük ya da kabızlık gibi sorunlardan kaçınmak şeklinde çeşitli tedbirler alınabilir. İlerlemiş olan sarkma durumunda ise tedavi protokollerinin değerlendirilmesi gerekir. Hangi tedavinin uygulanacağı konusunda kişinin ileride gebelik planlayıp planlamadığı da dikkate alınır.

Yaşam kalitesini ciddi anlamda etkileyen rahim sarkması sorunun belirteci olan birçok gösterge vardır. Ağırlıklı olarak idrar yaparken zorlanma, idrar kaçırma ve bel ağrısı görülmektedir. İlk aşamada direkt cerrahi bir operasyona gerek duyulmamakla birlikte, ilerleyen vakalarda cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Ağırlıklı olarak doğum yapmış olmak, aşırı kilo ve kronik kabızlıktan kaynaklı zorlanma, hormonel durumlardan kaynaklı oluşabilmektedir. Basit bir kontrolle bu tanı konulabilmektedir. Tedavi sürecine geç kalmadan başlamak günlük yaşam kalitesi ve kişisel hijyen açısından oldukça önemlidir. Dr. Barış Korkmaz

Şayet ileride gebelik planlanıyorsa Uterus prolapsusu tedavisi için vajinal pesser tercih edilebilir. Bu aparat rahmin desteklenmesini sağlar ve aşağı yönlü olarak sarkmasını önler. Cinsel ilişkide de herhangi bir sıkıntıya neden olmayan vajinal pesser yani vajina halkası, oldukça güvenli bir şekilde kullanılabiliyor.

Bir diğer tedavi seçeneği de ameliyattır. Cerrahi operasyonda da birkaç farklı tedavi seçeneği bulunuyor ve hangisinin tercih edileceğine yapılan muayene sonrasında hastanın şikayetleri, sarkmanın düzeyi gibi unsurlar dikkate alınarak hekim tarafından karar verilir.

Rahim ağzı yarası nedir? neden oluşur? kansere dönüşür mü? detaylı bilgi için aşağıdaki makalemize göz atabilirsiniz.
Tıkla –> Rahim ağzı yarası

Rahim Sarkması Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Rahim sarkması tedavi edilmezse ne olur

Hafif düzeyde olmayan rahim sarkması tedavi edilmediğinde çeşitli sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir. Örneğin sarkan doku iç çamaşırına temas edebilir ve bunun neticesinde de kısa bir süre sonrasında ülser sorunu ortaya çıkabilir. Ayrıca rahimdeki sarkma aynı zamanda pelvik dokularda da bir sarkma meydana gelmiş olması anlamına da gelebiliyor. Mesanenin de sarkması sonucunu doğurabilen bu sorun vajinanın ön duvar bölümünde şişliğe neden olabilir.

Aynı zamanda dışkılama alışkanlıklarında değişim yaşanmasına ve bazı bağırsak hareketlerinde sorun yaşama da tedavi edilmeyen Uterus prolapsusu sonucunda ortaya çıkabiliyor. Tüm bunlarla birlikte söz konusu problemin idrar kaçırma gibi sorunlara neden olduğundan kişinin özgüveniyle, günlük yaşamıyla ilgili çeşitli sorunlar ortaya çıkarabiliyor. Bu nedenle uygun tedavi seçeneği ile sorunun ortadan kaldırılması gerekiyor.

Yumurtalık kanseri kimlerde görülür? tedavisi nasıl olur? detaylı bilgi için hemen aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Tıkla –> Yumurtalık kanseri

Rahim Sarkması Neden Olur?

İlerleyen yaşlarda rahim sarkması daha sık yaşandığı için halk arasında bu sorunun yaşlılığın getirdiği normal bir durum olduğu düşünülüyor. Her ne kadar yaşın ilerlemesi bu sorunun nedenleri arasında yer alsa da farklı unsurlar da söz konusu problemi ortaya çıkarabiliyor. En yaygın nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Menopoz döneminden sonra vücutta östrojen hormonunda azalma olması
 • Çok sayıda doğum yapmış olmak
 • Çoklu gebelikler
 • İdeal kilodan daha iri bebeği normal yolla doğurmak
 • Aşırı kilo
 • Doğumsal bazı travmalar
 • Daha önce pelvis ameliyatı geçirmiş olmak
 • Sürekli olarak ağır kaldırmak
 • Kronik kabızlık sorunu nedeniyle sıklıkla ıkınmak
 • Kronik olarak öksürük sorunu yaşamak
 • Bağ dokusunun genetik olarak zayıf olması
 • Beyaz ya da Latin ırktan olmak

Sadece yerçekimine bağlı olarak da rahim sarkması meydana gelebiliyor. Bu nedenle her ne kadar bazı kişiler risk grubunda olsa da söz konusu problemin ilerleyen yaşla birlikte de ortaya çıkabildiğini belirtmek gerekiyor. Hiç doğum yapmamış olan kadınlarda da rahimde sarkma şikayetinin ortaya çıkabildiğini belirtebiliriz.

Rahim Sarkması Tanısı Nasıl Koyulur?

Rahim sarkması tanısı

Rutin bir kontrol esnasında rahim sarkması tanısı konabilir. Tanı konması için çok ileri tetkiklerin yapılmasına ya da çok sayıda test gerçekleştirilmesine gerek duyulmaz. Pelvik muayene esnasında hastadan ıkınması istenir. Bu sayede rahimde ne kadar sarkma meydana geldiği yani sarkmanın şiddeti de rahatlıkla gözlemlenebilir.

Aynı zamanda muayene esnasında hastanın kaslarını kasması da istenir. Bunu nedeni Uterus prolapsusu ile pelvik kaslarında ne oranda gevşeme olduğunun tespit edilmesidir. Yapılan muayene ve hastanın öyküsünün değerlendirilmesi, tanı konması için yeterlidir.

Kadınların her daim yaptırması gereken bir test olan smear testini aşağıdaki linkte açıkladık. Detaylı bilgi için inceleyebilirsiniz.

Tıkla –> Smear testi

Rahim Sarkması Ameliyatı Riskli mi?

Vücudun herhangi bir yerine, herhangi bir nedenle uygulanan her bir operasyon kendi içerisinde bazı riskler taşıdığı için rahim sarkması ameliyatının hiçbir risk içermediğini söylemek doğru olmaz. Risksiz bir cerrahi müdahale yoktur. Dolayısıyla bu ameliyat da enfeksiyon, kanama gibi çeşitli riskler içeriyor.

Bununa birlikte ameliyatlardan önce uygulanan, anestezi ilacına bağlı olan riskler bu operasyonda da geçerlidir. Ancak deneyimli bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından gerçekleştirilen ameliyatta risklerin ortaya çıkma olasılığı çok daha düşük olacaktır. Ayrıca ameliyat sonrasında doktorunuzun önerilerini ve uyarılarını dikkate almanız, riskleri minimum seviyeye çekmek adına büyük önem taşıyor.

Rahim Sarkması Ultrasonda Görülür mü?

Elbette rahim sarkması ultrason görüntülemesin de de görülebilir ancak çoğunlukla ultrason ya da MR gibi tetkiklerin yapılmasına ihtiyaç duyulmadığını belirtelim. Sadece ayakta ya da yatarak yapılan muayene ile teşhis konabiliyor ve hatta sarkma derecesi de belirlenebiliyor. Bu nedenle ekstra bir tetkik yapılmasına, ultrason görüntülemesine gereksinim genelde duyulmaz. Sadece sarkma derecesinin netleştirilmesi için çok ender durumlarda ultrason görüntülemesi tercih edilebilir.

Öneriyoruz –> Kolposkopi

 

Konu ile alakalı dış kaynaklar:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/uterine-prolapse/diagnosis-treatment/drc-20353464

 

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın