Gebelik

Rus Takvimi Cinsiyet Hesaplama

Rus takvimi cinsiyet hesaplama son yıllarda anne adaylarının ilgisini çeken konulardan biri haline geldi. Elbette farklı kültürlerde, doğacak olan bebeğin cinsiyetini öğrenme ya da hamilelik öncesinde cinsel ilişki tarihi ile bebeğin cinsiyetini belirlemeye çalışma gibi çeşitli yöntemlere inanılabiliyor.

Bunlardan biri de Rus takvimi ile bebeğin cinsiyetinin hesaplanmasıdır. Ancak bu ve benzeri yöntemler bilimsel anlamda doğru ve geçerli olarak kabul edilmez. Bu yöntemler eski dönemlerde bebeklerin cinsiyetinin tahmin edilebilmesi ya da belirlenebilmesi için uygulanan, toplumda da kabul görmüş olan metotlardır. Tıbbi anlamda hiçbir geçerliliğinin olmadığını belirtmek gerekir. Hemen aşağıdaki programı kullanarak bebeğinizin rus takvimine göre cinsiyetini öğrenebilirsiniz.

Anne Doğum Tarihi

Baba Doğum Tarihi

Gebelik Tarihi

 

Rus Takvimi 2020 Nedir?

Rus takvimi 2020

Rus takvimi özellikle çok eski dönemlerde Rusya’da uygulandığı tahmin edilen bir cinsiyet hesaplama yöntemidir. Anne ve baba adayının gerçek doğum günü, ayı ve yılı gibi bilgilerin kullanılmasıyla Rus takvimi cinsiyet hesaplama işlemi gerçekleştiriliyor. Net bir şekilde bilinmesi gereken verilerden biri de anne adayının son adet tarihidir.

Bilgin olsun –> çin takvimi

Rus Takvimine Göre Cinsiyet Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bu tahmin yöntemi ile yani Rus takvimi cinsiyet hesaplama işlemiyle bebeğin cinsiyetinin belirlenebilmesi için anne ve baba adayının doğum tarihinin ay, gün ve yıl olarak bilinmesi gerekiyor. Ancak ülkemizde resmi dairelere çoğu zaman geç başvuru yapılıyor.

Özellikle kırsal kesimde bebekler dünyaya geldikten günler sonrasında kimlik çıkarılması için başvuruların geç yapılabildiğini belirtmek gerekir. Bu durum bebeklerin gerçek doğum tarihlerinin doru olarak tespit edilmesini de güçleştiriyor. Aynı zamanda anne adayının son adet tarihinin de bilinmesi gerekir. Kadınların tamamının adet tarihini kayıt altına almadığını belirtmek gerekiyor. Bu nedenle son adet tarihi çoğu zaman doğru olarak hatırlanmaz.

Dolayısıyla anne ve baba adayları büyük bir heyecanla Rus takvimi cinsiyet hesaplama işlemi yapıyor olsa da hesaplama işleminde kullanılan bilgiler doğru olmayabilir. Bu açıdan da uzmanların bu tür ilkel hesaplama yöntemlerini önermediğini belirtmek gerekiyor. Zira bunun nedeni anne ve baba adaylarının yapılan ultrason ile bebeğin cinsiyetini öğrendiklerinde hayal kırıklığı yaşayabiliyor olmalarıdır.

Tıkla öğren –> ultrason

Rus Takvimi Doğru mudur?

Rus takvimi doğrumudur

Elbette çiftler Rus takvimi cinsiyet hesaplama işleminin doğru sonuç verip vermediğini merak ediyor.  Bu yöntem dünya genelinde oldukça yaygın bir şekilde kullanılıyor olsa da Çin takvimiyle yapılan hesaplamalardan ya da daha farklı yöntemler ile elde edilen sonuçlardan bir farkının olmadığını söyleyebiliriz. Sonucun doğru çıkma ihtimali % 50’dir ve tamamen tesadüfidir. Zira çiftlerin bebek beklemesi durumunda bebeğin kız ya da erkek olma ihtimalinin % 50 olduğunu unutmamak gerekiyor.

Dolayısıyla yapılan Rus takvimi cinsiyet hesaplama işlemi ile elde edilen sonucun doğru çıkma ihtimalinin % 50 olması da kaçınılmazdır. Toplumda daha önce bu yöntemi uyguladığını ve başarılı olduğunu dile getiren çok sayıda kişi ile karşılaşılabilir. Çünkü % 50 yüksek bir ihtimaldir ve tamamen tesadüf eseri olarak yapılan hesaplama ile elde edilen sonucun, bebeğin cinsiyeti ile aynı olması mümkündür.

Önerdiğimiz diğer makalemiz –> gebelikte aşı

Rus Takvimi İle Çin Takvimi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bebeklerin cinsiyetini tahmin etmek için uzun yıllardır uygulanan yöntemlerden bir diğeri de Çin takviminin kullanılmasıdır. Zira Rus takvimi cinsiyet hesaplama ile Çin takvimi kullanılarak cinsiyetin hesaplanması arasında çok fazla sayıda fark bulunmuyor. Söz konusu hesaplama için Çin takvimi kullanıldığında sadece annenin kaç yaşında olduğu ve hamile kalınan ay dikkate alınıyor ve hesaplama işleminde de bu bilgiler kullanılıyor.

Ancak us takvimi ile yapılan hesaplama işleminde anne ile birlikte babanın doğrum tarihi dikkate alınıyor. Aynı zamanda anne adayının son adet tarihi de hesaplama işleminde kullanılıyor. Zira Rus takvimi ve Çin takvimi ile yapılan hesaplama işlemlerinde farklı sonuçlar elde edilebilir. Her iki takvimde kullanılan bilgiler farklı olduğundan çoğu zaman sonuç da farklı oluyor. Ancak tıpkı Rus takvimi gibi Çin takvimi ile yapılan hesaplama işlemlerinin de hiçbir bilimsel yanının olmadığının altını çizmekte fayda var.

Öğrenmen de fayda var –> beta hcg değerleri

Rus Takvimi Neye Göre Belirlenir?

Geleneksel bir yöntem olan Rus takvimi cinsiyet hesaplama işlemlerinde Rus takvimi anne adayı ile baba adayının hücre yenilenmelerine göre belirleniyor. Ancak elbette insanların sadece doğum tarihleri dikkate alınarak hücre yenilenme zamanlarını tahmin etmek pek mümkün değildir. Aynı zamanda insanların kan kaybetmeleri durumunda hücre yenilenme hızları da değişir.

Bununla birlikte pek çok farklı unsurun hücre yenilenme hızı üzerinde etkili olduğunu da belirtmek gerekiyor. Sadece doğum tarihi ile hücre yenilenme dönemlerinin öğrenilmesi üzerine yapılan bebek cinsiyeti tahminin bilimsel bir dayanağının olmamasının nedenlerinden biri de budur. Aynı zamanda her yıl yapılan hesaplama ile elde edilebilecek sonuçların değişebildiğini de belirtmek gerekiyor. Kadınların son adet dönemi tarihi değiştiğinden yapılacak hesaplamalarla elde edilecek sonuçlar da buna bağlı olarak farklılaşır.

Gebelikte Cinsiyet Belirleme Yöntemleri

Gebelikte cinsiyet belirleme yöntemleri

Tarihin eski dönemlerinden bu yana Rus takvimi cinsiyet hesaplama yöntemi gibi pek çok farklı yöntem halk arasında yanlış inanışlara yol açabiliyor. Anne karnının şekli bile bebeklerin cinsiyetine göre bazı tahminler yapılmasını beraberinde getiriyor. Ancak bu tahminlerin tıbbi anlamda hiçbir önemi yoktur. Aksine tıp uzmanları bu gibi tahminlerin ileride hayal kırıklığı yaratabiliyor olması nedeniyle anne ve babalara hesaplama işlemleri yapmalarını önermiyor.

Örneğin yapılan bir hesaplama ile bebeğin kız olduğu sonucu çıkıyor. Ancak gebeliğin belirli bir haftasına gelindiğinde ultrason görüntülemesinde bebeğin erkek olduğu anlaşılabiliyor. Bu sürece kadar bebeklerinin kız olacağını düşünen ve tüm hazırlıklarını da bu yönde yapan anne ve baba adayı büyük bir hayal kırıklığı yaşayabiliyor. Bu durumu da göz önünde bulundurarak geleneksel yöntemleri tercih etmek yerine bebeğin cinsiyetinin öğrenilebileceği gebelik haftasını beklemek çok daha akılcı bir tercih olacaktır.

Genel olarak gebelikte cinsiyet belirleme için tüm toplumlarda kullanılan yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • BabyChoice – Materna Metodu
 • Shettles Yöntemi
 • Diyet ve Beslenme Programı Metodu
 • Microsort – Ericcson Yöntemi
 • MSHCG Hormonunun Tespiti
 • Preimplantasyon Metodu
 • Cinsiyet Hesaplama Takvimleri(Çin ve Rus takvimi vs.)
 • Ultrason Cihazı
 • Geleneksel Yöntemlerle Yapılan Tahminler

Bu yöntemlerin gelişmesinin en büyük nedeni çiftlerin bebeklerinin cinsiyetini bir an önce öğrenme isteğidir. Ancak her daim rotanızı bilimsel yöntemlerden daha farklı bir yöne çevirmemelisiniz. Gebeliğin 16. haftasında bebeğin cinsiyeti doktorunuz tarafından yapılan ultrason ile tarafınıza bildirilir.

İlginizi çekebilir –> yumurtlama dönemi hesaplama

Rus Takvimine Doktorların Yorumu Nedir?

Elbette Rus takvimi cinsiyet hesaplama işlemi kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından önerilmiyor. Çünkü bu yöntemin bilimsel bir temeli yoktur. Bu nedenle doktorlar Çin ya da Rus takvimini kullanarak bebeklerin cinsiyetini tahmin etmek yerine gebeliğin 16. Haftasını beklemeyi önerir. Çünkü gebeliğin bu döneminde yapılan ultrason görüntülemesi ile bebeklerin cinsiyetinin net bir şekilde öğrenilmesi mümkün olabiliyor ve çeşitli tahmin yöntemlerinin ya da hesaplama işlemlerinin yapılmasına gerek kalmıyor.

Yapılan ultrasonografi de bebeğin cinsiyetinin öğrenilebilmesi için bebeklerin anne karnındaki pozisyonunun da uygun olması gerektiğini belirtmek gerekir. Şayet bebeğin anne karnındaki pozisyonu uygun değilse anne ve baba adaylarının biraz daha beklemesi gerekebilir. Bu konuda doktorunuza danışabilir ve çok daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:
https://pregnancycalculatorweeks.com/russian-gender-calendar-calculator.html

 

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

13 Yorum

 1. Merhaba .18 ocak 1992 doğumluyum.son adetimin başlangic tarixi 7aralik 2020..Kocam 25 kasim 1991 de doğdu.Bebeyimin cinsiyyeti sizce ne olur hocam?lütfen cok önemli

 2. Ben 28 yaşındayım bı tane kızım var 18 aylık yene çocuk istiyoruz ama eşim kız istiyor hangi ayda hamile kalırsam kız olacak. Cevabınız için önceden teşekkür ederim.

 3. Hocam bugün 16 hafta 3gunluk olduk ve doktorum kıza benzettigini söyledi değişme ihtimali varmıdır acaba 🤔 bide develtte gittim ondan biraz tedirginim

 4. Doktor bey Rus takvimine göre bakıldığında nüfus cüzdanı ndaki anne babanın yaşı geçerlimi yoksa normal doğum yasinizmi geçerli illaki nüfus cüzdanları da biraz gecikmeli yazık olabiliyoruz birde adetiniz son ayinimi yazicaz yoksa hamile kaldığınız ayımı belirtcez benim dön adet tarihim temmuz ama Ağustos ayında hamile kaldım angini kullanarak Rus takvimine bakicaz şimdiden teşekkür ederim ilginize

  1. Nüfus cüzdanınızda gecikmeli yazılıp yazılmadığınızı siz bilmelisiniz onu ben bilemem, tam yaşınız neyse o şekilde emin olup hesaplama yapmalısınız.

 5. Ben 14 haftalık 2 günlük hastaneye gittim doktor dedi kordon mudur pipi midir belli değil ama erkeklere benziyor

  1. Benim 2 kızjm var ikisindede çok bulantım oldu 4 ay mutfaga girmedim ama 3. Hamileligim çok rahatım bulantım yok hamile degilmiş gibiyim şuan 3.5 aylım doktor yüzde atmış kız gibi dedi ama cinsel organı görmedi tabi bu bir tahmin dedi kemik yapısından tahminde bulunmuş böyle bişey mümkünmü kemik yapısından anlaşılırmı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın