Gebelik

Spiral (Rahim İçi Araç) Ria Nedir? Nasıl Takılır?

Spiral sperm hücrelerinin kadındaki yumurtaya ulaşmasını önleyen ve sıklıkla tercih edilen doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Spiralin takılması ile birlikte gebelikten koruma etkisi de başlıyor ve aynı zamanda oldukça ekonomik bir doğum kontrol yöntemi seçeneği olduğunu da belirtmek gerekiyor. Hamilelik planlaması yapıldığında, RİA olarak da adlandırılan spiralin çıkarılması mümkün olabiliyor. Çıkarılması, doğurganlığın hemen geri kazanılması anlamına gelir. Küçük bir alet olan spiralin bakır ve hormon içeren farklı çeşitleri bulunuyor.

Spiral Nasıl Takılır?

Diğer doğum koruma yöntemlerini uygulamakta zorlananlar ya da uzun süreli bir korunma talep edenler için spiral son derece cazip bir seçeneğe dönüşebiliyor. Spiralin kesinlikle kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından takılması gerekiyor. Halk arasında bu işlemin son derece acılı olduğu düşünülse de bu bilgi doğru değildir. Sadece birkaç dakika içerisinde rahim içi araç takılabiliyor ve hasta hemen günlük hayatına geri dönebiliyor.

Öncelikle antiseptik solüsyonlar ile vajina girişi temizlenir. Sonrasında spekulum adı verilen bir aparat vajina girişine yerleştirilir ve tenekulum ile rahim ağzı tutularak spiralin doğru yere yerleştirilmesi sağlanır. Ardından ultrason ile kontrol yapılır ve böylelikle spiral takılması işlemi tamamlanmış olur. Bu aparatın takılmasının ardından hafif kasık ağrılarının yaşanması tıbben son derece normal kabul edilen bir durumdur. Bu ağrıya müdahale etmeye gerek olmaz çünkü 1 ila 3 gün içerisinde kendiliğinden geçer.

İlginizi çekebileceğimiz diğer makalemiz:
Tıkla –> Dışarı boşalma

Spiralin Yapısı Nasıldır?

Spiralin yapısı nasıldır

Genel olarak spiral metal ya da plastik maddeden üretilen, T şeklinde bir aparattır. Bilinen bir yan etkisi olmayan ve herhangi bir ilaç ile etkileşime girmiyor olması nedeniyle de konforlu bir doğum kontrol seçeneği olan spiralin şekli, rahmin iç duvar yapısına uyacak şekilde tasarlanıyor. Uzunluğu 2 cm ila 3 cm arasında değişebilir. Alt uç kısmında ipler bulunur ve bu ipler istendiğinde spiralin kolaylıkla çıkarılmasını sağlar. Aynı zamanda bu ipler aracılığı ile rahim içi araç kontrolü daha kolay yapılabilir. Kayma olup olmadığı rutin kontrollerde rahatlıkla görülebilir çünkü ipler spiralin pozisyonunun ideal yerde olup olmadığının anlaşılmasını sağlar.

Spiralin Etki Mekanizması Nasıldır?

Öncelikle vücut tarafından spiral yabancı bir madde olarak algılanıyor ve etki mekanizması da bundan kaynaklanıyor diyebiliriz. Çünkü vücudun bu aparatı yabancı madde olarak algılayarak bir reaksiyon oluşturması, sperm hücrelerinin rahim duvarına tutunabilmesini önlüyor. Dolayısıyla RİA enflamasyon şeklinde bir tepkimeye sebebiyet veriyor ve bu yolla gebeliği önlemek de mümkün hale geliyor.

Önerdiğimiz bir diğer makalemiz için aşağıdaki linkten göz atabilirsiniz.
Tıkla –> Ertesi gün hapı

Spiralin Ne Kadar Süre Koruyucu Etkisi Vardır?

Spiral ne kadar korur

Çeşitli markalar tarafından üretimi gerçekleştirilen spiral içerdiği hormon ya da bakır ile gebeliğe karşı koruyor. Markaların üretimde farklı miktarlarda bakır ya da hormon kullanıyor olması ise bu aparatların koruyuculuk süresinin her üründe aynı olmamasını beraberinde getiriyor. Genel olarak bakır içerikli olan spirallerin 5 ila 10 yıl, hormon içerenlerin ise ortalama 3 yıl gebeliğe karşı koruduğunu belirtebiliriz. Koruma süresi sona erdiğinde ise rahim içi araç kolaylıkla çıkarılabiliyor ve hemen yenisi takılabiliyor. Spiralin çıkarılmasının ardından beklemeye ya da rahmi dinlendirmeye gerek olmuyor. Bu sayede hastaların farklı bir doğum kontrol yöntemine geçiş yapmasına da gerek kalmıyor.

Spiralin Koruyuculuk Oranı Nedir?

Hiçbir doğum kontrol yönteminin % 100 koruma sunduğundan söz edemeyiz. Halk arasında RİA olarak da adlandırılan spiral ise gebeliğe karşı koruyuculuk oranı en yüksek olan doğum kontrol yöntemlerinden biridir. % 98 gibi yüksek bir oranda koruma sağlar. Ancak % 2 düzeyinde de gebe kalma olasılığının bulunduğunu göz ardı etmemek gerekiyor. Bu nedenle her ne kadar rahim içi araç takılmış olsa da adet gecikmesi gibi durumlarda zaman kaybetmeden gebelik testinin yaptırılması ve istenmeyen gebelik durumu mevcutsa kürtaj planlamasının yapılması gerekiyor.

Bununla birlikte spiral kayması durumu da kimi zaman yaşanabilir. Böyle bir durumda bu aparatın koruma etkisi ciddi seviyede azalabiliyor ve gebelik oluşabiliyor. Bu riski göz önünde bulundurarak rutin kontrollerin asla aksatılmaması gerekiyor. Spiralin doğru bir şekilde takılmaması, birkaç gün içerisinde düşmesine de neden olabiliyor. Böyle bir durumda da koruyuculuk etkisi ortadan kalktığı için gebelik oluşabilir.

Şu makalemize de göz atabilirsiniz.
Tıkla –> Hamilelikte cinsel ilişki

Spiral Ne Zaman Takılabilir?

Spiral ne zaman takılabilir

Spiralin herhangi bir zamanda takılabilen bir aparat olduğunu belirtebiliriz. Ancak spiral öncesinde şayet korunmasız ilişki yaşanmışsa gebelik testinin yapılmasında fayda olacaktır. Zira hamilelik döneminde spiralin takılması uygun olmaz. Adet kanamasının başladığı ilk günlerin ise rahim içi araç uygulaması için en ideal zaman olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü adet döneminin başlaması ile beraber rahim ağzında hafif bir açılma da meydana gelir. Bu durum, spiralin kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından takılmasını kolaylaştırır.

Ayrıca düşük yaptıktan hemen sonra ya da kürtaj işleminin ardından da beklemeye gerek olmadan rahim içi araç takılmasını sağlayabilirsiniz. Doğumdan sonra da emzirme döneminin geçmesini beklemeye gerek olmada spiralin takılabileceği bilgisini aktaralım. Bu aparatın takılmasının ardından cinsel perhiz uygulamaya gerek yok. Takıldığı anda koruma etkisi başlar ve çıkarılmasıyla birlikte de koruma etkisi sona erer.

Spiral Fiyatları 2020 Ne Kadardır?

Pek çok doğum kontrol yönteminden çok daha ekonomik bir seçenek olan spiral fiyatları değişkenlik gösterebiliyor. Spiralin farklı firmalar tarafından üretiliyor olması ve içeriğinin de bakır ya da hormon olması gibi bazı nedenler, fiyatlar üzerinde de etkili oluyor ve fiyatların değişmesine neden oluyor. Bu nedenle sizlere net bir rakamdan söz etmek doğru olmaz. Ancak genel olarak son derece makul fiyatlarla RİA ile korunma yöntemini tercih edebileceğiniz söyleyebiliriz. Oldukça uzun bir süre boyunca gebeliğe karşı koruyor olması ise bu yöntemin ekonomik olmasını sağlayan unsurlardan biridir. Doktorun deneyimi, hangi markanın spiral ürününün kullanılıyor olduğu gibi faktörlere bağlı olarak da ayrılması gereken bütçe değişebilir.

Kadınların en çok merak ettikleri bir diğer soruya aşağıdaki linkten cevapladık.
Tıkla –> Dış gebelik

Spiral Kullanımı Sırasında Gebelik Gelişebilir mi?

Spiral kullanımı sırasında gebelik gelişir mi

Elbette spiral takılmış olması gebelik riskini % 100 ortadan kaldırmaz. Bu nedenle sadece % 2’lik bir ihtimal de olsa gebelik oluşma riskinin mevcudiyetinden söz edebiliriz. Dolayısıyla spiralle korunan kadınların da en önemli hamilelik belirtisi olan adet gecikmesi durumunda mutlaka gebelik testi yaptırması gerekir. Bu sayede şayet istenmeyen bir gebelik durumu varsa kürtaj için yasal süre de aşılmamış olur. Bu arada spiralin bazen pozisyon değiştirebildiğini yani kayabildiğini de belirmek gerekiyor. Bu durumda koruma etkisi azalacağı için gebelik oluşma riski daha fazla olur.

Spiral Kullanan Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler

Şayet spiral takılması sonrasına aşağıdaki durumlardan herhangi birini yaşarsanız hiç zaman kaybetmeden ve rutin kontrol zamanını beklemeden doktorunuza bilgi vermelisiniz.

  • Yüksek ateş
  • Halsizlik
  • Kötü kokulu vajinal akıntı
  • Kasıklarda geçmeyen ya da şiddetlenen ağrı ya da kramp
  • Cinsel ilişki esnasında ya da sonrasında ağrı
  • 3 ay geçmiş olmasına karşın devam eden adet düzensizliği
  • Spiralin ipini hissedemiyor olmak
  • Normalden çok daha fazla miktarda adet kanaması olması

Spiralin takılmasının ardından mutlaka kontrole de gitmeli ve rutin kontrollerinizi de yaptırmalısınız. Aynı zamanda spiralin cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma etkisinin olmadığını da bilmenizde fayda var.

 

Konu ile ilgili yabancı kaynaklar:
https://www.webmd.com/sex/birth-control/iud-insertion#1

 

Rahim içi araç ile ilgili detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım.

Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim

https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın