Genital Estetik

Vajina Gençleştirme Nedir? Nasıl Yapılır?

Vajina gençleştirme işlemi son dönemde çok sayıda kadının ilgisini çekiyor. Bu işlem vajinanın doğal yaşlanma sürecini geciktirmek ve vajinal dokuyu yeniden yapılandırmak amacıyla uygulanıyor. Özellikle normal doğum yapan kadınlar vajinanın genişlemesi ve bundan kaynaklı olarak da çeşitli sorunlar yaşadıklarını dile getirir.

Söz konusu işlem kapsamında vajinoplasti yani vajina daraltma operasyonu da yapılabiliyor. Böylelikle vajinanın doğum öncesinde olduğu gibi daha sıkı bir form kazanması sağlanıyor. Vajinal gençleştirmenin faydalarına ve yanıtı merak edilen diğer sorulara da değineceğiz. Öncesinde bu ameliyattan söz edelim.

Vajina Gençleştirme Ameliyatı

vajina gençleştirme ameliyatı

Öncelikle vajina gençleştirme ameliyatının hastanın şikayetleri ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak planlandığını belirtelim. Her hastada aynı ameliyat prosedürü uygulanmaz. Vajina dokusunun yenilenmesi, vajinanın daha sıkı bir form kazanması ya da estetik açıdan vajinaya daha güzel bir görünüm kazandırmak gibi farklı amaçlarla yapılan ameliyatlarda dokulara olan müdahale de değişiyor.

Ameliyat anestezi altında gerçekleştiriliyor ve dolayısıyla operasyon esnasında hastanın herhangi bir acı ya da ağrı hissetmesi de mümkün olmuyor.  En çok merak edilen unsurlardan biri vajina daraltma ameliyatı sonrası iyileşme süreci oluyor. İyileşme sürecinin hasta açısından gayet konforlu olduğunu belirtebiliriz. Sadece yapılan ameliyat nedeniyle bazı yasaklar olacaktır. Hastanın sorunsuz bir iyileşme dönemi yaşaması için doktor tarafından belirtilen bu yasaklara harfiyen uyması gerekir.

Vajina Dokusu Gençleştirme Neden Yapılır?

Kadınlar vajina gençleştirme işleminin yapılmasını pek çok farklı nedene bağlı olarak talep edebiliyor. Bunlar arasında en yaygın olanı vajina dokusunun daha sıkı bir form kazanmasını sağlamaktır. Özellikle vajinal doğumlarından ardından vajina genişlemesi sorunu yaşayanlar söz konusu problemden bir an önce kurtulmak istiyor.

Bu durumda devreye lazerle vajina gençleştirme gibi çeşitli yöntemler giriyor. Lazer uygulaması vajina genişlemesinin çok fazla olmadığı kişilerde başarılı sonuçlar verebilir. Ancak genişlemenin fazla olması durumunda başarılı bir sonuç için vajinoplasti ameliyatının yapılmasına ihtiyaç olur.

Vajina dokusuyla ilgili problemler kadınlarda özgüven sorunlarına da neden olabiliyor. Özellikle bu konu nedeniyle cinsel yaşam konforunu kaybeden kadınların da rotasını söz konusu işlemlere çevirdiğini belirtebiliriz. Elbette ‘gençleştirme’ gibi kavramlar sıklıkla kullanılıyor ancak vajinaya estetik açıdan daha güzel bir görünüm kazandırmak isteyen kadınlar da genital estetik yöntemleri tercih ediyor.

Özellikle vajinal radyofrekans yaptıranlar ya da limonla vajina daraltma gibi geleneksel ve çok başarılı olmayan yöntemleri deneyenler artık etkin bir çözüm istiyor. Dolayısıyla devreye vajina estetiği ameliyatı gibi yüz güldüren sonuçlar alınabilecek yöntemler tercih ediliyor. Elbette günümüzde genital estetik fiyatları gayet makul rakamlardan oluşuyor ve dolayısıyla rakamların düşük olması da bu tür yöntemlerin daha fazla tercih edilmesini sağlıyor.

Bilginiz olsun –> Vajina genişletme ameliyatı

Barbie Labioplasti Nedir?

barbie labioplasti

Son birkaç yıl içerisinde vajina gençleştirme dendiğinde ilk akla gelen kavramlardan biri Barbie labioplasti oluyor. Bu işlem özellikle sarkma, kırışıklık ya da asimetrik iç ya da dış dudak görünümünden şikayet eden kadınların tercihidir. ‘Barbie doll vagina’ olarak da adlandırılan yöntem Türkiye’de 2016 yılından bu yana uygulanıyor. İlk olarak popülerlik kazandığı ülke ise ABD’dir.

Sarkık olan vajinaya daha dar ve sıkı bir görünüm kazandırmak, iç dudakların mümkün olduğu kadar kısaltılması ve bacaklar kapalı konumdayken görünmemesinin sağlanması bu operasyonun yapılmasındaki temel amaç oluyor. Kimi zaman sadece iç dudaklara müdahale etmek yeterli olurken kimi zaman dış dudaklara da bir miktar daha sıkı bir form kazandırmak gerekebiliyor.

Elbette vajina bölgesi çok farklı görünümlere sahip olabilir. Ancak kadınların büyük bölümü söz konusu operasyon ile kazandırılan vajina görüntüsünü daha çok beğeniyor. Bu nedenle tercihlerini Barbie labioplasti yönünde kullanıyor. Bu operasyon tek seans halinde gerçekleştiriliyor ve şayet hasta talep ederse ve hastanın durumu uygun olursa vajina daraltma ameliyatı ile bu operasyon birlikte de gerçekleştirilebilir. Böylelikle tek bir seans uygulama ile hastanın sorunlarının tamamının ortadan kaldırılması mümkün olabiliyor.

Vajinal Gençleştirme Tehlikeli Midir?

Konuyla ilgili internette basit bir araştırma yaptığınızda vajina gençleştirme ile alakalı gerçeği yansıtmayan pek çok bilgi ile karşılaşabilirsiniz. Bunlar arasında vajina gençleştirmenin hamile kalmayı engellediği, normal doğum yapılamayacağı hatta gebeliğin düşükle sonuçlanacağı gibi asla doğru olmayanlar da var.

Elbette vajina gençleştirmenin bu tür konular ile hiçbir ilgisi yoktur. Bu işlemden faydalanmanız hamile kalamayacağınız, kalsanız bile düşük yapacağınız anlamına asla gelmez. Bu anlamda tehlikeli olmadığının altını çizmek gerekiyor.

Şayet vajina gençleştirme için genital estetik işlemler yapılacaksa yani cerrahi bir müdahalenin yapılması gerekiyorsa bazı risklerden söz etmek gerekiyor. Risksiz bir ameliyat yoktur. Ameliyat estetik amaçlı olarak yapılsa bile kanama ya da enfeksiyon gibi bazı riskleri barındırır. Aynı zamanda uygulanan anesteziden kaynaklı olarak da riskler mevcuttur.

Ancak deneyimli bir doktorun tercih edilmesi durumunda bu risklerin çok daha az olduğunu da belirtmemiz gerekiyor. İşte bu nedenle her daim deneyimli kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarına yönelmelisiniz. Ayrıca riskler mevcut olsa bile doktorun uyarılarının dikkate alınması durumunda minimum seviyeye çekilmesi de mümkün oluyor.

Vajina Gençleştirme Faydaları Nelerdir?

vajina gençleştirme faydaları

Öncelikle vajina gençleştirme işleminin hastanın şikayetlerini tamamen ortadan kaldırabildiğini belirtmemiz gerekiyor. Faydaları her kadın için aynı olmayabilir çünkü yapılan işlemler şikayetlere bağlı olarak değişkenlik gösteriyor.

Ancak genel olarak bakıldığında bu işlemin en büyük faydası kadınların özgüven sorununu ortadan kaldırmasıdır. İstedikleri vajina sıkılığına ya da görünümüne kavuşan kadınlar çok daha mutlu oluyor ve aynı zamanda partnerlerine karşı da kendilerini çok daha özgüvenli hissedebiliyor.

Bununla birlikte sarkık bir görünüm sergileyen vajina, kadınların mayo ya da bikini giyme konusunda da sıkıntı yaşamalarına neden oluyor. Hatta çoğu kadının iç ya da dış dudak sarkmasından kaynaklı olarak dar kıyafet bile giyemediğini belirtelim. Oysa yapılan basit bir müdahale ile bu sorun ortadan kaldırıldığında haliyle kadınlar kıyafet seçimi noktasında da çok daha özgür davranabiliyorlar. Tüm bunları bir arada değerlendirdiğinizde vajina gençleştirmenin ya da daraltmanın faydaları da kendiliğinden çok daha net bir şekilde ortaya çıkıyor.

Hoşuna gidebilir –> Vajina beyazlatma

Ameliyatsız Vajina Gençleştirme Nasıl Olur?

Ameliyatsız vajina gençleştirme işleminde genellikle radyofrekans ya da lazer teknolojilerinden faydalanılıyor. Lazer, vajina renginin açılması, cilt kararması probleminin ortadan kaldırılması gibi amaçlarla da tercih edilebiliyor. Vajinanın daraltılması işleminin de özel olarak tasarlanan non invaziv lazer teknolojisi kullanılarak yapılabildiği bilgisini aktaralım.

Lazer ışınları vajinanın iç dokularında bulunan kallojeni yeniliyor ve yeni kallojen oluşumunu sağlıyor. Bu sayede vajinada yaklaşık olarak % 20 dolaylarında bir sıkılaşmanın meydana gelmesi sağlanıyor. Ancak her hastada bu oranın değişebileceğini de belirtmek gerekir.

Radyofrekans işlemi ise çok daha yeni bir yöntemdir çünkü yeni bir teknoloji olan ‘viveve’ ile uygulanan bir metot olma özelliği taşıyor. Bu teknoloji vajina gençleştirmenin yanı sıra kadınlarda orgazm olamama ya da cinsel haz sorunları gibi problemler olduğunda da devreye girebiliyor. Bu işlemleri cerrahi müdahale ile karıştırmamak gerekiyor. Çünkü işlemler için cilde herhangi bir kesi uygulanmıyor ve haliyle dikiş atılmasına da gerek duyulmuyor. Konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Merak edenler için –> Vajinanın güzel görünmesi

 

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın