Genital Estetik

Vajina Genişletme Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Vajina genişletme ameliyatı günümüzde pek çok kadının faydalandığı cerrahi müdahaleler arasında yer alıyor. Vajinanın olması gerektiğinden daha dar bir yapıya sahip olması kadınlar için çeşitli sorunlar doğurabiliyor. Bu sorunların başında gelen ise cinsel ilişki esnasında ağrı yaşanması ya da hiç cinsel ilişkiye girememek oluyor.

Cinsel ilişki sırasında yaşanan ağrı disparoni (dyspareunia) olarak adlandırılıyor. Bu durum kadınların sadece cinsel yaşam konforunu değil, özgüvenlerini sıkıntıya sokabiliyor. Bu sorundan kurtulmak isteyen kadınların imdadına ise işte bu operasyon yetişiyor. Söz konusu ameliyatın nasıl yapıldığına ya da risklerine değineceğiz. Öncesinde ise kimlerin bu cerrahi müdahaleden faydalanabileceğini gözden geçirelim.

Vajinal Genişletme Kimlere Yapılır?

Öncelikle vajina genişletme ameliyatı olabilmek için kişinin ameliyata engel bir sağlık sorununun olmaması gerektiğini belirtelim. Aynı zamanda hamilelik ve emzirme dönemlerinde de cerrahi müdahaleler çeşitli sakıncalar doğurabildiğinden bu dönemi geride bıraktıktan sonra ameliyat planlamasının yapılması çok daha doğru olacaktır.

Şayet cinsel ilişki sırasında ağrı, yanma, batma, acı gibi şikayetleriniz oluyorsa mutlaka jinekolojik muayeneden geçmeniz gerekiyor. Eğer bu şikayetlerin nedeni vajinanın beklenenden daha dar olması ise bu durumda söz konusu cerrahi müdahaleden faydalanabilirsiniz. Sadece tek bir seans halinde gerçekleştirilen bu operasyon sayesinde kadınların konforlu bir cinsel yaşama kavuşmaları mümkün olabiliyor ve yaşadıkları şikayetlerin tamamından kurtulabiliyorlar.

Bilgin olsun –> Labioplasti olmak için sebep

Vajina Darlığının Sebepleri Nelerdir?

Vajina darlığının sebepleri

Kadınlar vajina genişletme ameliyatı konusunda vajina darlığına nelerin sebep olabildiğini de merak ediyor. Bu sorun doğuştan olabilir. Yapısal olarak vajinanın doğuştan dar olması durumu çok sık karşılaşılmıyor olsa da daha önce görülen durumlardan biridir. Aynı zamanda daha önce geçirilen vajinal ameliyatların da böyle bir sonuca neden olabildiğini belirtmemiz gerekiyor. Ameliyat sonrasında hatalı iyileşme durumu gibi nedenlerle vajina dar bir form kazanabiliyor.

Vajinal doğumlarda uygulanan, epizyotomi olarak adlandırılan vajen kesisinin düzeltilmesi işleminde de kimi zaman vajina olması gerekenden daha fazla daraltılabiliyor. Skar dokunun vajen darlığına neden olması, sık karşılaşılan durumlar arasında yer alıyor. Bu durumda da devreye vajinanın biraz daha genişletilmesi için uygulanan ameliyat giriyor. Vajina içerisinde bulunan septum yani halk arasında bilinen adıyla vajinal perde kadınların cinsel yaşam konforunu sıkıntıya sokabilen durumlardan biridir. Çünkü bu yapı da vajina boşluğunun daralmasına neden oluyor.

Daha önce gerçekleştirilen ameliyat esnasında vajinanın olması gerekenden daha fazla daraltılması da yeniden ameliyat olunması ihtiyacını doğurabiliyor. Son olarak histerektomi yani rahmin vajinal yoldan alınması ameliyatının da dokulara zarar verebildiğini ve vajina da istenmeyen bir darlığa yol açabildiğini belirtebiliriz.

Bu ve benzeri durumlarda söz konusu cerrahi müdahaleden faydalanılması mümkün olabiliyor ve hastalar daha önceki cinsel yaşam konforlarına yeniden kavuşabiliyor. Ancak öncelikle kadın hastalıkları ve doğum uzmanına danışmalı ve bu ameliyat için uygun bir aday olup olmadığınızı öğrenmelisiniz.

Vajina Genişletme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat öncesinde mutlaka bazı tetkikler yapılmasına ihtiyaç duyulur. Aynı zamanda jinekolojik muayene ile vajinada ne oranda genişletme yapılacağı da önceden belirlenmelidir. Elbette vajina genişletme ameliyatı genel ya da lokal anestezi altında uygulanıyor. Bu nedenle hastaların herhangi bir acı ya da ağrı hissetmeleri mümkün olmuyor.

Ameliyatın ardından çok hafif düzeyde bir ağrı olabilir ancak doktorunuz tarafından reçete edilen ilaçların kullanımı ile bu ağrının da kontrol altına alınması mümkün olacaktır. Aynı zamanda operasyon sonrasında enfeksiyon riskine karşı antibiyotik ilaç kullanımı gerekebilir. İlaçların mutlaka düzenli olarak ve doktorun belirttiği dozajlarda alınması, sorunsuz bir iyileşme dönemi yaşanması bakımından önem taşıyor.

Ameliyat süresi de merak edilen detaylardan biridir. Bu ameliyatın süresi her hastada aynı olmaz. Genel olarak 20 dakika ile 30 dakika içerisinde tamamlanan bir işlem olduğunu söyleyebiliriz. Ancak ameliyata hazırlık ve anestezi uygulaması gibi nedenlerle operasyonun toplam süresi 40 dakika ile 60 dakikayı bulabilir.

Çoğunlukla klinik istirahat gerekmiyor ancak hastanın evde birkaç gün istirahat etmesinde fayda olacaktır. iyileşme süresi tamamlanana kadar vajinal temizliğe ve hijyene maksimum düzeyde dikkat edilmesi, deniz, havuz, sauna ve hamam gibi ortamlardan uzak durulması da çok önemlidir.

İlginizi çekebilir –> Klitoris

Vajina Genişletme Ameliyatı Riskli mi?

Vajina genişletme ameliyatı riskli mi

Vücudun hangi bölgesine nasıl bir müdahale yapılacak olursa olsun, risksiz bir ameliyat yoktur. Her cerrahi müdahale kendi içerisinde bazı riskler barındırır ve dolayısıyla vajina genişletme ameliyatı işleminin de sıfır risk içeren bir işlem olduğunu asla söyleyemeyiz. Fakat deneyimli bir doktorun tercih edilmesi durumunda risklerin gerçekleşme olasılığı da çok daha düşük olacaktır.

Bu ameliyatın riskleri arasında enfeksiyon ve kanama bulunuyor. Aynı zamanda vajinada istenenden daha fazla genişletme işleminin yapılması riski de mevcut. Ancak bu riskin telafi edilebildiğini, böyle bir durumda ikinci bir ameliyat ile vajinaya istenen formun kazandırılabildiğini de belirtelim. Operasyon anestezi altında gerçekleştiriliyor ve dolayısıyla anesteziden kaynaklı riskler de bu ameliyatta geçerli oluyor.

Vajina Genişletme Ameliyatı Fiyatları 2021

Elbette vajina genişletme ameliyatı fiyatları sıklıkla merak ediliyor. Ancak fiyat noktasında net bir rakamdan hatta rakam aralığından söz etmek bile yanıltıcı olabilir. Ameliyat fiyatları değişkenlik gösterebiliyor. Hangi doktorun tercih edildiği, operasyonda hangi tekniğin kullanıldığı, vajina bölgesine ne oranda genişletme yapılacağı, kullanılacak olan anestezi ilaçları gibi faktörlerin fiyatlar üzerinde de belirleyici olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Dolayısıyla sabit bir fiyat ile karşılaşmanız mümkün olmaz.

Büyük kentlerde fiyatlar biraz daha yüksek rakamlara tekabül edebiliyor. Ancak Bursa gibi kentlerde daha düşük fiyatlarla bu ameliyattan faydalanmak mümkün olabiliyor. Öncelikle randevu almanız ve muayeneden geçmeniz gerekiyor. Ardından tarafınıza operasyon için net bir fiyat belirtmek mümkün olacaktır. Genel olarak bu ameliyatın fiyatlarının çok yüksek rakamlara tekabül etmediği bilgisini de aktaralım.

Mutlaka okumalısın –> Bursa vajina daraltma

Vajina Genişletme Egzersizleri Var Mıdır?

Vajina darlığı sorunundan şikayet edenlerin sıklıkla araştırdığı konulardan biri de egzersiz yöntemleri oluyor. Özellikle vajina genişletme ameliyatı operasyonuna alternatif olabilecek bir egzersiz yöntemi arayan kadınlar Kegel egzersizleri ile karşılaşabilir. Ancak Kegel egzersizi vajinayı genişletmeye yönelik değildir.

Vajina kaslarının güçlenmesini sağlayan bir egzersiz olduğundan vajinada genişleme sağlayamaz. Kasların sıkılması, tutulması ve bırakılması yolu ile gerçekleştirilen egzersizler ile vajinanın genişlemesini sağlamak mümkün olmaz. Bu nedenle cerrahi müdahaleden faydalanılması gerekiyor.

Bursa Vajina Genişletme Yapan Doktorlar

Vajina bölgesi ile ilgili yapılan her ameliyatta titizlik ve deneyim çok büyük bir önem taşıyor. Dolayısıyla vajina genişletme ameliyatı için hekim seçiminin de titizlikle yapılması gerekiyor. Bursa’da vajina genişletme ya da daraltma ameliyatı yapan deneyimli bir hekim bulmanız asla zor olmaz. Op. Dr. Barış Korkmaz bu noktada devreye giren ve söz konusu ameliyatları başarıyla gerçekleştiren hekimlerden biridir.

Bursa’da bu operasyondan faydalanarak evinin konforundan ödün vermeden iyileşme sürecini tamamlamak isteyenler, kentin Nilüfer bölgesinde hizmet sunan Op. Dr. Barış Korkmaz’a başvuruyor. Böylece kısa zamanda muayene ve tetkik aşamalarına geçilerek ameliyat planlaması yapılabiliyor. Deneyimli bir hekimin tercih edilmesi olası risklerin azaltılması bakımından da önemlidir. Vajina bölgesinde darlık sorunu yaşayanlar söz konusu ameliyata dair tüm sorularını yorum bölümüne yazabilir.

Merak edenler için –> Vajinanın güzel görünmesi

 

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın