Kadın Sağlığı

Vajinadan Gaz Çıkması ve Ses Gelmesi Neden Olur?

Vajinadan gaz çıkması çok sayıda kadının yaşadığı ve günlük hayatı da sıkıntıya sokan problemlerden biridir. Bazı kadınlarda sadece cinsel ilişki sırasında yaşanan bu sorun bazı kadınlarda da gün içerisinde herhangi bir zaman diliminde yaşanabiliyor. Halk arasında ‘vajinal gaz’ olarak da adlandırılabilen bu gaz aslında vajina da hava sıkışmasından kaynaklanır.

Hava sıkışması ise pek çok farklı nedene bağlı olarak görülebiliyor. Bazı kadınlar vajina dan gaz gelmesinin hamilelik belirtisi olduğunu düşünüyor. Bu bilginin doğru olup olmadığını açıklayacağız ancak öncesinde vajina dan neden gaz çıktığı konusunu mercek altına alalım.

Vajinadan Gaz Çıkması Neden Olur?

Öncelikle vajinadan gaz çıkması sorununun tek bir nedene bağlanamayacağını belirtmek gerekiyor. Çünkü vajina da hava sıkışması olmasına çok sayıda farklı unsur sebebiyet verebiliyor. Bunlar arasında en yaygın görülenleri ise şu şekilde sıralamak mümkündür:

Cinsel İlişki

Cinsel ilişki esnasında vajina girişi genişleyip daralır. Bu da kimi zaman vajina içerisine hava dolmasına neden olabilir. Vajinanın genişlemesi esnasında giren hava birden vajina kaslarının daralması nedeniyle vajina içerisinde kalabilir. Bu durumda vajina da kalan hava cinsel ilişki sırasında herhangi bir zamanda dışarı çıkabileceği gibi cinsel ilişkinin sonrasında da çıkabiliyor.

Kadınlar için öz güven noktasında da ciddi sıkıntılara neden olabilen bu sorun özellikle vajina genişlemesi sorunu yaşayan kadınlarda çok daha yaygın bir şekilde görülüyor. Cinsel ilişki esnasında vajina dan ses gelmesi ya da sonrasında vajinal gaz çıkması sorunu kadınlarda cinsel isteksizliğe de neden olabiliyor.

İlginizi çekebilir –> Cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Pelvik Taban Sorunları

Pelvik taban sorunları

Bu problemin pelvik taban sorunlarıyla da ilgili olabileceğini belirtmek gerekiyor. Pelvik taban bölgesi ile ilgili bir sorun olması durumunda vajina dan gaz çıkmasına makat sorunları ya da idrar kaçırma problemleri de eşlik edebilir. Özellikle daha önce zorlu vajinal doğum yapan kadınlarda bu sorunun daha yaygın görüldüğünü belirtmek mümkündür. Bu durumda mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşmelisiniz. Bu sayede çeşitli tedavi seçenekleri önerilebilir ve bu seçenekler arasında tedaviye yardımcı bir yöntem olan Kegel egzersizi de bulunuyor.

Fistül

Kimi zaman basit bir sorun gibi değerlendiriliyor olsa da vajina dan gaz gelmesinin nedenleri arasında fistül de bulunuyor. Fistül bağırsak ile cilt arasında normalde olmaması gereken kanalın oluşması durumudur. Bu kanalın oluşması ise iltihap ya da enfeksiyon gibi çeşitli nedenlere bağlanabiliyor.

Üstelik fistül birden fazla alanda da oluşabiliyor ve özellikle vajina, mesane, bağırsak ve bağırsak aralarında yaygın bir şekilde görülebiliyor. Fistül belirtileri arasında vajinal gazın yanı sıra idrar sızıntısı gibi semtomlar da mevcut. Bu sorunun en kısa sürede tedavi edilmesi gerektiğinden belirtiler ortaya çıktığında zaman kaybetmeden kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşülmesi gerekiyor.

Tampon

Adet dönemlerinde tampon kullanımının da vajinal gaza sebebiyet veren unsurlardan biri olduğunu belirtelim. Çünkü tampon da vajina içerisinde hava sıkışmasına neden olabiliyor. Buna neden olan tamponun kendisi değil takılması esnasında vajinaya hava dolmasıdır. Ancak çoğunlukla tamponun çıkarılması ile birlikte vajinal gaz da dışarı çıkar.

Kasların Gerilmesi

Kimi zaman jinekolojik muayene kadınlar için stresli bir durum olarak değerlendirilebiliyor. Buna bağlı olarak smear testi için örnek alınması ya da vajinal muayene gibi durumlarda vajinal kaslarda aşırı kasılma olabiliyor ve bu da beraberinde vajinaya giren havanın vajina içerisinde sıkışmasını getiriyor. Vajinal muayene sonrasında kasların gevşemesi ile birlikte sıkışan hava da dışarı çıkabiliyor.

Vajinadan Gaz Çıkması Bakireliği Bozar mı?

Genç kızların vajinadan gaz çıkması konusunda en çok endişe ettikleri durum hymen dokusunun yani kızlık zarının bu gazdan etkilenmesi oluyor. Ancak vajina dan gaz çıkmasının kızlık zarının bütünlüğünü bozması mümkün değildir.

Çünkü kızlık zarının ortasında küçük bir delik bulunur ve bu delik sayesinde adet dönemlerinde kanın dışarıya çıkması engellenmez. Dolayısıyla vajina içerisinde hava sıkıştığında bu hava basınçlı bir şekilde dışarıya çıksa bile kızlık zarının delinmesi, yırtılması, bütünlüğünü kaybetmesi mümkün olmaz. Ayrıca kızlık zarının esnek bir yapıya sahip olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Bilgin olsun –> Vajinal akıntı

Vajinadan Gaz Çıkması Nasıl Geçer?

Vajinadan gaz çıkması bakireliği bozar mı

Vajina da sıkışan gazın yani havanın çıkması için yere çömelmek en kolay yöntemdir. Bu hareket vajina da ki kasların gevşemesini sağlar ve böylelikle vajina içerisinde sıkışan hava da dışarıya çıkar. Ancak sürekli olarak vajinadan gaz çıkması sorunu yaşıyorsanız en doğru seçenek bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşmenizdir. Bu sayede vajinal gaza sürekli olarak yol açan unsur tespit edilebilir ve bu unsurun ortadan kaldırılması için neler yapılabileceği doktorunuz tarafından değerlendirilir.

Vajinadan Ses Gelmesi Hamilelik Belirtisi mi?

Kadınlar vajinadan gaz çıkması sorununun gebeliğe işaret edip etmediğini de merak ediyor. Ancak bu durum hamilelik belirtisi değildir. Hamileliğin vajina içerisine hava girmesi ve bu havanın sıkışması ile hiçbir ilgisi yoktur. Halk arasında çok sayıda farklı bulgunun gebelik belirtisi olduğuna inanılabiliyor.

Aynı zamanda internet ortamında da konuya dair pek çok yanlış bilgi olduğuna rastlayabiliyoruz. Yanlış inanışlar insanları yanlış yöntemlere sevk edebilir. Bu nedenle doğru bilgilere itibar etmenizde fayda var. Vajina dan ses gelmesi ya da gaz çıkması gibi durumlar hamilelik belirtisi değildir.

Vajinadan Gaz Çıkmasının Tedavisi Var mı?

Vajinadan gaz çıkmasının tedavisi varmı

Öncelikle vajinadan gaz çıkması sorununun kaynağının kesinlikle tespit edilmesi gerekiyor. Eğer bu soruna yol açan bir hastalık belirlenirse hastalığın tedavi edilmesi ile birlikte söz konusu problem de ortadan kalkacaktır. Bu soruna yol açan en yaygın neden vajinanın genişlemesidir. Yaşın ilerlemesi, vajinal doğumlar, genetik faktörler gibi pek çok unsura bağlı olarak vajinada genişleme meydana gelebilir.

Bu da özellikle cinsel ilişki sırasında kadınları çok rahatsız eden ‘vajinadan ses gelmesi’ sorununa neden olabiliyor. Elbette vajina genişlemesi sorunu artık tek bir seans halinde uygulanan cerrahi müdahale ile ortadan kaldırılabilir. Vajina daraltma ameliyatı sayesinde kadınlar vajinal gaz probleminden kalıcı olarak kurtulabiliyor.

Günümüzde ilerleyen teknolojinin de yardımı ile bu ameliyatın kısa sürede tamamlandığını ve gayet konforlu bir iyileşme süreci yaşandığını belirtmek gerekiyor. Vajinanın fazla olan iç dokusunun bir bölümünün çıkarılması prensibine dayalı olarak gerçekleştirilen ameliyat sonrasında vajina da istenen sıkılık elde edilebilir ve vajina dan ses gelmesi sorunu da ortadan kalkabilir.

Faydası olur diye düşündük –> Bartholin kisti

Vajinadan Ses Gelmesi Hastalık Belirtisi mi?

Pelvik bölge ile ilgili bir sağlık sorunu olduğunda da vajinal gaz problemi ortaya çıkabildiğinden vajina dan ses gelmesinin her daim bir sağlık sorununa işaret etmediğini söylemek olanaksızdır. Zira bu sorunu yaşayan kadınların en kısa sürede bir doktor ile görüşmelerinde fayda olacaktır. Bu sayede öncelikle vajinal muayene yapılabilir ve böylelikle vajina dokuları doktor tarafından kontrolden geçirilir.

Sonrasında ise doktorunuz bazı testler yaptırmanızı isteyebilir. Bir hastalığın olup olmadığının tespit edilmesi mümkündür. Şayet bir hastalık mevcudiyeti söz konusu olursa bu durumda en doğru tedavi seçenekleri değerlendirilir. Ancak vajina dan gaz çıkması ya da vajina dan ses gelmesi sorununun her daim bir hastalık belirtisi olmadığının da altını çizmekte fayda var. Bu konuyla ilgili tüm sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz.

 

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. Iliski sırasında vajinamdan surekli gaz çıkıyor bu beni cok rahatsız ediyor,bunun icin ne yapmalıyım?

 2. Merhaba barış hocam
  Normal doğum Sonrası idrar kaçırma sorunu yaşıyorum normal hayatımı çok etkiliyor. Ameliyat kesin çözummudur?Teşekkürler

 3. Merhabalar uc cocuk sahibiyim ucuncu cocugumu sezeryanla dogum yaptim 38 yasindayim normal zamanda vajinamdan gaz cikmiyor fakat cinsel iliski esnasinda ve iliskiden uc bes dakika sonrasinda sesli sekilde gaz cikiyor inanilmaz utaniyorum operasyonla bu sorunun gitmesi mumkunmu saygilar

 4. Vajinal gaz sorunum var ilişki anında olduğu gibi normal ayakta ve başkalarının yanında da oluyor bu beni çok rahatsız ediyor.43 yaşındayım. Ama ben ankara da oturuyorum bana tavsiye edebileceğiniz Dr var mıdır ankara da. Teşekkürler.

  1. Vajinanızın anatomik yapısından kaynaklı da olabilir muayene olabilirsiniz.

 5. merhaba nişanlımla dört gün önce ilk cinsel birleşmemizi yaşadık ondan öncesinde zaten bakireydim. toplam 5 kez birlikte olduk ve en sonuncuda pozisyon değiştirirken vajinamdan gaz sesi çıktı daha önce başıma böyle bir şey gelmemişti çok endişelendim. Sizce doktora gitmeli miyim? bir de yalnızca 5 kez ilişkiye girdik vajinam geniş midir sizce

  1. Yapısal olarak vajinada genişlik görülebilir sizi rahatsız ediyorsa bir kadın doğum uzmanına görünmelisiniz.

 6. Merhabalar 25 gün önce sezeryan ameliyat oldum bugün temizlik yaparken şifonyeri iterken birden vajinal çatı bölgem de içten yırtılır gibi Bi ses geldi ve o an çok kötü oldum şuan Bi sızlama var bu tür şeylerde rahim sarkması mı oluyor acaba doktora gitmeli miyim

  1. Kesin olarak şu olmuştur veya bu olmuştur demek doğru olmaz. Jinekolojik bir muayene ile net bir cevap alabilirsiniz dilek hanım.

   1. Merhaba vajinamdan mekik çekerken fln ses çıkıyor hiç cinsel ilişkiye girmedim bunun nedeni ne olabilir

    1. Vajinanızın anatomik yapısından kaynaklı olabilir. Dilerseniz bir muayene olmaya gidebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın