Kadın Sağlığı

Vajinal Mantar Enfeksiyonu ve Fitil Kullanımı

Vajinal mantar enfeksiyonu kadınlarda oldukça yaygın şekilde görülen ve kandidiyazis olarak adlandırılan bir rahatsızlıktır. Maalesef bir defa vajinal mantar sorunu yaşandığında bu rahatsızlığın tekrarlama olasılığı da bulunuyor. Vajinal florada çeşitli bakteriler ve mantar hücreleri normal şartlarda zaten bulunuyor. Ancak elbette belirli bir denge içerisinde oluyor. Bu dengenin bozulması ise kandida adlı mantar hücrelerinin çoğalmasına sebebiyet veriyor.

Vajinal Mantar Neden Olur?

Vajinal mantar neden olur

Kandida adı verilen maya türündeki mantarın vajinal florada çoğalması vajinal mantar enfeksiyonu nedenidir. Pek çok farklı unsura bağlı olarak vajinal floranın bozulabildiğini belirtelim. Bu nedenler arasında bazı psikolojik unsurlar da bulunuyor. En yaygın vajinal mantar enfeksiyonu nedenleri şunlardır:

 • Hamilelik
 • Şeker hastalığı
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması
 • Sağlıksız beslenme
 • Aşırı şeker tüketimi
 • Genital temizliğin ihmal edilmesi ya da yanlış yapılması
 • Adet döngüsünden önce görülen hormonal dengesizlikler
 • Doğum kontrol hapı kullanımı
 • Vücutta östrojen seviyesini yükselten hormon tedavileri görmek
 • Stres
 • Uykusuzluk
 • Antibiyotik kullanımı

Bunların yanı sıra bazı spesifik nedenlerle de vajinal bölgede mantar enfeksiyonunun gelişebildiğini belirtebiliriz. Vücutta enfeksiyona dair semptomlar ortaya çıktığında zaman kaybetmeden kadın hastalıkları ve doğum uzmanına danışmalısınız.

Göz atmanda fayda var –> Rahim ağzı yarası

Vajinal Mantar Belirtileri Nelerdir?

Vajinal mantar belirtileri

Kadınlar vajinal mantar enfeksiyonu belirtilerinin neler olduğunu da merak edebiliyor. Belirtiler her kadında aynı şiddette ortaya çıkmayabilir. Aynı zamanda bu sorunu yaşayan kadınların tamamında aynı belirtiler de görülmeyebilir. Ancak yaygın şekilde karşılaşılan vajinal mantar enfeksiyonu belirtilerini listelemekte fayda var.

 • Vajinada kaşıntı olması
 • Vulva adı verilen vajinanın çevresinde bulunan dokuda kaşıntı olması
 • Vajina çevresinde şişlik ya da ağrı olması
 • Vajina çevresinde kızarıklıklar ve deri döküntüleri
 • Beyaz, sarıya yakın ya da kahverengiye yakın akıntılar olması
 • Sıklıkla idrara çıkma
 • İdrar yaparken veya ilişki sırasında yanma hissinin olması
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı olması

Belirtiler arasında özellikle akıntının sulu bir kıvamda olabileceği gibi katıya yakın, jel kıvamında da olabileceğini belirtelim. Normal dışı vajinal akıntı durumunda mutlaka doktorunuz ile görüşmeli ve konuya dair bilgi vermelisiniz.

Okumanı öneririz –> Smear testi

Vajinal Mantara Ne İyi Gelir?

İnternette vajinal mantar enfeksiyonu konusunda araştırma yapıldığında karşınıza çok sayıda farklı bilgi çıkabilir. Ancak bu bilgilerin tümünü doğru kabul etmek ve gelişigüzel uygulamak, daha ciddi sorunlar yaşamanıza iyi gelebilir. Vajinada mantar sorunu yaşadığınızda mutlaka doktorunuzun önerilerini dikkate almalısınız. Özellikle kaşıntı şikayetini ortadan kaldırmak için doktorunuzun önerdiği kremleri kullanmanız gerekiyor.

Bitki kürleri ise tek başına vajinal mantar enfeksiyonu sorununa çözüm olmaz. Vajinal florada yeniden bir dengenin hakim olabilmesi için mutlaka tedavi olmanız gerekiyor. Sadece bazı bitkilerin çayını tüketerek enfeksiyonun ortadan kaldırılmasının pek mümkün olamayacağını bilmenizde fayda var. Doktorunuz tarafından muayene edilmenizin ardından en doğru tedavi şekli mutlaka uygulanacaktır.

Vajinal Mantar Enfeksiyon Tedavisi

Vajinal mantar enfeksiyon tedavisi

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından uygulanan vajinal mantar enfeksiyonu tedavisinde en önemli amaç, enfeksiyonu kronikleştirmemek oluyor. Bu enfeksiyonun kronikleşmesi hastaların yaşam kalitesine ciddi düzeyde olumsuz yansıyabiliyor. Bu doğrultuda yapılan muayene ile birlikte hastanın şikayetleri de dinlenir ve doktor tarafından en ideal tedavi seçeneği uygulanır. Tedavide kimi zaman fitil, kimi zaman ağızdan alınan ilaçların kullanımı tercih edilebilir. Krem kullanımı ile tedavinin desteklenmesi de mümkün olabilir.

İç çamaşırının pamuklu kumaşlardan üretilmiş olması, vajinal temizliğe ve hijyene maksimum düzeyde önem verilmesi, vajinal mantar enfeksiyonu tedavisinde çok önemlidir. Ayrıca enfeksiyona yol açan unsur da önem taşıyor. Örneğin mantar enfeksiyonuna yol açan şayet antibiyotik kullanımı ile bu ilacın kesilmesi gerekir. Tedavi süresi boyunca havuz ve denize girilmemesi, hamam ve saunadan uzak durulması da dikkat edilmesi gereken faktörler arasında yer alıyor.

İlginizi çekebilir –> Polikistik over sendromu

Vajinal Mantar Fitil Tedavisi Gerekli midir?

Hastalar kimi zaman vajinal mantar enfeksiyonu yaşadıklarında fitil tedavisinin gerçekten gerekli olup olmadığını da merak edebiliyor. Ancak özellikle aktif cinsel yaşantısı olan hastalarda fitil ile uygulanan tedavinin tercih edilmesi gerekiyor. Çünkü bu enfeksiyona karşı özel olarak formüle edilen fitiller, son derece etkilidir. Lokal olarak etkisini gösteriyor olması, vücuda dağılmaması ve sonuç olarak da karaciğere herhangi bir zarar vermemesi önem taşıyor.

Genellikle geceleri yatmadan önce kullanılan vajinal mantar enfeksiyonu fitilleri hastada herhangi bir rahatsızlığa da neden olmuyor. Eldiven kullanılarak yağlı bir krem yardımı ile vajinadan ileriye doğru itilmesi gerekiyor. Fitil tedavisi uygulandığında vajinal akıntıda biraz artış olabiliyor.

Aynı zamanda bazı hastalar yanma şikayetinden de yakınabiliyor. Ancak bu durumun normal olduğunu ve tedavi sonrasında tüm şikayetlerin sona erdiğini belirtmek gerekiyor. Kimi zaman uygulanan fitilin bir bölümünün dışarıya çıkması gibi küçük sorunlar da yaşanabilir ve bu sorunlar da gayet normaldir.

Hamilelikte Vajinal Mantar Neden Olur?

Hamilelikte mantar

Gebelik döneminde de kadınlarda vajinal mantar enfeksiyonu gelişebiliyor. Hatta bu sorunun gebelik döneminde yaygın bir şekilde ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Nedeni ise çoğunlukla hamilelik döneminde vücudun hormonal açıdan değişmesi oluyor. Hormonal dengedeki değişimler vajina florasını da etkisi altına alıyor ve sonuç olarak vajinada mantar problemi ortaya çıkabiliyor. Anne adaylarının bu enfeksiyona daha yatkın olduklarını da söyleyebiliriz.

Yapılan bazı araştırmaların düşük riski olan anne adaylarında vajinal mantar enfeksiyonu probleminin daha yaygın şekilde görüldüğünü ortaya koyuyor. Gebelik döneminde bu sorun yaşandığında ağızdan alınan ilaçlar ile tedavi yapılmıyor. Bunun yerine fitil kullanımı gibi lokal etki eden tedavi seçenekleri değerlendiriliyor.

Fitiller anne karnındaki bebeğe herhangi bir zarar vermediğinden anne adayları güvenle bu tedavi yöntemlerinden faydalanabilir ve mantar enfeksiyonundan kaynaklanan şikayetlerden kurtulabilir. Ancak burada kritik bir konudan da söz etmek gerekiyor. Şayet anne adayı sıklıkla mantar enfeksiyonuna yakalanıyorsa mutlaka kültür testinin yapılması gerekiyor. Aynı zamanda doktorunuz bazı kan testlerini yaptırmanızı da sizden isteyebilir.

Bilgin olsun –> Anti hbs nedir

Vajinal Mantar Cinsel İlişkide Acıya Neden Olur mu?

Maalesef vajinal mantar enfeksiyonu cinsel yaşam konforunu da olumsuz yönde etkiliyor. Cinsel ilişki esnasında ağrı sık yaşanan şikayetlerden biridir. Bu nedenle enfeksiyon tedavisi tamamlanana kadar cinsel yaşama ara verilmesi gerekebilir. Çünkü mantar enfeksiyonu yaşayan kadınlar mantarı cinsel ilişki yoluyla partnerlerine de bulaştırabilir. Zira ağrılı cinsel ilişki nedeniyle zaten çok sayıda kadın cinsel hayatına kendi isteğiyle de ara verebiliyor.

Tüm bunlarla birlikte vajinal mantar enfeksiyonu vajinanın iç dokusunda hassasiyete neden oluyor. Cinsel ilişki ise zaten hassaslaşmış olan dokularda tahriş meydana gelmesi sonucunu doğurabiliyor. Bu nedenle tahriş olan doku kaynaklı olarak cinsel ilişki esnasında ya da sonrasında ciddi düzeyde yanma hissi, batma hissi ortaya çıkabilir.

Tüm bu sıkıntıların yaşanmaması için doktorunuz tarafından tedavi süresince cinsel perhiz uygulamanız önerilebilir. Tedavi süresi ise kişiden kişiye farklılık gösterir. Bağışıklık sistemi güçlü olan kadınlarda tedavinin daha kısa sürede sonuç verdiğini söyleyebiliriz. Ancak ağır tahriş durumunda hem hastanın şikayetleri daha fazla oluyor hem de tedavi süresi daha da uzuyor. Bu nedenle tedavinin ne kadar sürdüğü konusunda net bir rakamdan söz etmek doğru olmuyor.

Hemen tıkla öğren –> Rahim sarkması

 

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın