Genital Estetik

Vajinanın Güzel Görünmesi İçin Neler Yapılmalı?

Vajinanın güzel görünmesi her kadının arzusudur. Kadınların özgüveni ile de yakından ilgili bir konu haline gelebilen vajina görünümü, artık basit müdahaleler ile düzeltilebiliyor. Estetik açıdan kadınları çok daha fazla mutlu edecek bir vajina görünümüne kavuşmak artık hayal değil. Vajina görünümünde iç ve dış dudaklar son derece belirleyici oluyor. İç ve dış dudak bölgesine yapılan cerrahi operasyonlar, kısa bir iyileşme süreci sunduğundan gün geçtikçe daha fazla sayıda kadın tarafından tercih ediliyor.

Sağlıklı Bir Vajinaya Nasıl Sahip Olunur?

Sağlıklı bir vajina nasıl olur

Elbette vajinanın güzel görünmesi kadar sağlıklı olması da önemlidir. Sağlıklı bir vajinaya sahip olmanın ön koşulu ise hijyenik bir temizlik oluyor. Vajina bölgesini temizlemek için kullanılan temizlik ürünlerinin çok dikkatli seçilmesi gerekiyor. Çünkü 3,5 ila 4,5 arası olan ideal pH seviyesini korumak gerekir. Vajinayı çok sıcak suyla yıkamak da doğru değil. Ayrıca çok sıcak su ile yapılan vajina temizliği vajinanın güzel görünmesi konusunda da önem taşıyor çünkü ciltte kararmalara sebebiyet verebiliyor.

Adet döneminde hijyene daha fazla dikkat edilmelidir. Tampon ya da pedlerin çok uzun süre kullanılmaması, sıklıkla değiştirtilmesi önem taşıyor. Tüm ay boyunca ped kullanmak da vajinaya zarar verebiliyor. Mutlaka pamuklu kumaşlardan üretilen iç çamaşırlarını tercih etmek gerekiyor.

Cinsel ilişki sonrasında vajinanın yıkanması da yine sağlıklı bi vajina için uygulanması gereken kurallar arasında yer alıyor. Kimi zaman vajinanın güzel kokması için genital deodorantlar kullanılabiliyor fakat belirli bir kalitenin altında olan ürünler tam ters bir etki de yapabilir ve içerdiği kimyasallar kötü koku oluşumuna neden olabilir.

Vajina daraltma ameliyatının nasıl yapıldığını merak ediyorsanız aşağıdaki makalemiz tam size göre:
Tıkla –> Vajina daraltma ameliyatı

Vajina Türleri (Çeşitleri) Nelerdir?

Kadınlar vajinanın güzel görünmesi konusunda hassas olabiliyor. Fakat her vajinanın farklı görünmesi son derece normal bir durumdur. Vajina görünümünde vulva, iç ve dış dudaklar etkilidir. Zira vajina türleri de bu doğrultuda belirleniyor diyebiliriz. Genel olarak vajina türlerini şu şekilde sıralamamız mümkündür:

Asimetrik İç Dudak

Asimetrik iç dudaklar

Her ne kadar vajinanın güzel görünmesi konusunda kadınları en çok rahatsız eden vajina türü olsa da asimetrik iç dudak, en yaygın vajina türlerinden biridir. Bu vajina türünde iç dudaklardan biri diğerinden daha uzun olur. Aynı zamanda uzun olan iç dudağın boyu, dış dudağı geçebilir ya da aynı hizada da olabilir.

Kıvrımlı Dış Dudak

Kıvrılmış dış dudaklar

İç dudakların genellikle dış dudak dışına taşmadığı bu tip de sık görülen vajina türleri arasında yer alıyor. Dış dudaklar ise genelde yuvarlak bir hat çizer. Ön bölümden bakıldığında iç dudaklar görünür ancak alt kısımda dış dudaklar iç dudakları kapattığından iç dudak görünmez. Alt kısımda dış dudaklar yuvarlak bir hat oluşturacak şekilde birleşir.

Baskın İç Dudak

Baskın iç dudaklar

Mevcut türler arasında en yaygın görülen iç dudakların baskın bir şekilde görüldüğü vajina türüdür. Ancak aynı zamanda kadınların vajinanın güzel görünmesi konusunda en çok rahatsız oldukları vajina tipi olduğunu da belirtelim. Bu nedenle dünya genelinde cerrahi operasyon en çok bu vajina türü için gerçekleştiriliyor. İç dudakların dış dudaklardan daha uzun olduğu bu vajina türü de cerrahi operasyon ile düzeltilebiliyor.

Baskın Dış Dudak

Baskın dış dudaklar

Baskın iç dudakların tam tersi bir yapıda olan bu vajina türünde dış dudaklar genelde daha dolgun bir görünüme sahip olur. Hafif ince yapıda olan dış dudaklar ise daha gevşek bir görünüm sergiler. Dolgun olanlar ise daha şiş bir duruşa sahiptir.

Küçük Kapalı Dudaklar

Küçük kapalı dudaklar

En az görülen vajina türünün küçük kapalı dudaklar olduğunu belirtebiliriz. Fakat vajinanın güzel kokması için üretilen kozmetik ürün reklamlarında ya da erotik yayınlarda en çok görülen vajina tipi de budur. Dolayısıyla kadınların sahip olmak istediği vajina türlerinden biri olduğunu da söyleyebiliriz. Bu vajina tipinde iç dudaklar karşıdan ya da alttan görünmez. Dış dudaklar ise pübik kemiğe dayalı olur.

Küçük Açık Dudaklar

Küçük açık dudaklar

Bu vajina türü de az görülen vajina türleri arasında yer alıyor. İç dudaklar çoğu zaman görünmez ama küçük kapalı dudak tipinden farklı olarak dış dudaklar daha ayrık bir görünümdedir. Bu vajina türüne sahip kadınların bazılarında iç dudaklar daha kalın olabilir ve bu nedenle kısmi olarak görünebilir.

Görünür İç Dudaklar

Görünür iç dudaklar

İç dudakların dış dudaklara yaslandığı ve tamamen görünür olduğu vajina tipidir. Bu vajina türünün de çok yaygın olmadığını belirtebiliriz.

İdeal Vajina Örnekleri

Kadınlar için vajinanın güzel görünmesi elbette önem taşıyor ancak ‘ideal vajina’ şeklinde bir vajina türünden söz etmek de doğru olmaz. Sadece asimetrik iç dudak görünümü durumunda iç dudaklara simetrik bir görünüm kazandırılmasına ihtiyaç duyulabiliyor. Kadınlar iç dudakların sarkık olmasından kaynaklı olarak da bazı sıkıntılar yaşayabiliyor ve labioplasti operasyonlarına gereksinim doğabiliyor.

Bir anlamda vajina türleri kadınlarda fizyolojik ya da psikolojik rahatsızlığa neden olduğunda cerrahi operasyonlardan faydalanılabildiğini söyleyebiliriz. Dar kıyafet giyememe, bikini ya da mayo giyememe, oturma esnasında acı hissetme gibi çeşitli sıkıntılar söz konusu olduğunda vajinanın güzel görünmesi arka planda kalıyor ve öncelikle hastanın bu şikayetlerinin ortadan kaldırılması gerekiyor. Bu noktada da cerrahi operasyonlardan faydalanılıyor.

Labioplasti ameliyatı hakkında merak ettikleriniz olursa aşağıdaki makalemize göz atabilirsiniz:
Tıkla –> Bursa labioplasti 

Vajina Kaç İlişkiden Sonra Genişler?

Vajina kaç ilişkiden sonra genişler

Halk arasında vajinanın güzel görünmesi ya da genişliğinin cinsel ilişkiyle ilgili olduğu düşünülüyor. Ancak cinsel ilişki vajinanın kalıcı bir genişliğe ulaşmasına neden olmaz. Cinsel ilişki esnasında vajinanın penisin rahat girebileceği bir genişliğe ulaşması gayet normal bir durumdur. Cinsel ilişki sonrasında ise vajina eski sıkılığını yeniden kazanır. Yani cinsel ilişki vajinanın güzel görünmesi ya da sıklığı üzerinde etkili bir unsur değildir. Vajinanın genişlemesine neden ola unsurları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Normal doğum yapma
 • Menopoza girme
 • Sıklıkla kilo alıp verme
 • Vajinada bağ dokusu anormalliklerinin olması
 • Tütün ürünleri kullanımı
 • Geçirilen bazı cerrahi operasyonlar
 • Yaşın ilerlemesi

Ancak vajinanın güzel kokması cinsel ilişkiyle ilgili olabiliyor. Penisten kaynaklı enfeksiyon ya da bakteri bulaşması gibi durumlarda vajinal kötü koku oluşabiliyor. Partnerin kişisel temizliğine dikkat etmemesi durumunda bu tür istenmeyen bir tablo ortaya çıkabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar da vajinada kötü kokuya neden olabiliyor.

Labioplasti fiyatları ne kadar?
Hemen Tıkla Öğren –> Labioplasti fiyatları

Vajina Darlığı Nasıl Olur?

Çeşitli nedenlere bağlı olarak vajinada genişleme meydana geldiğinde devreye vajina daraltma ameliyatları girebiliyor. Bu konu kadınların vajinanın güzel görünmesi kadar ilgi gösterdiği konulardan biridir. Vajina daraltma ameliyatı kısa sürede tamamlanıyor ve hastalar konforlu bir iyileşme süreci sonrasında daha sıkı bir vajinaya kavuşabiliyor. Aynı zamanda vajina türleri kadınlarda çeşitli rahatsızlıklara neden olduğunda yapılan labioplasti ameliyatı ile vajina daraltma ameliyatı bir arada da uygulanabiliyor. Bu ameliyatların vajinanın güzel kokması konusuyla ilgili olmadığını da belirtelim. Vajinanın güzel kokmasını sağlayacak bir ameliyat yok.

Klitoris sünneti diye bilinen estetik nasıl yapılır? hemen aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz:
Tıkla –> Hudoplasti

Vajinanın Güzel Kokması İçin Ne Yapılmalı?

Vajinal temizliğe dikkat etmek zaten vajinanın güzel kokması için yeterli olabiliyor. Ekstra bir deodorant, krem ve benzeri ürünlerin kullanılmasına ihtiyaç duyulmaz. Düzenli olarak vajina temizliği yapılması durumunda vajinada ekstra bir kötü koku oluşmaz. Şayet oluşuyorsa bu durum bir sağlık sorunu habercisi olabilir ve hemen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulmalıdır. Ayrıca vajinanın güzel görünmesi konusunda çeşitli sıkıntılar yaşıyorsanız, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşebilirsiniz.

Şu makalemize de göz atmanızı öneririz:
Tıkla –> Perineoplasti estetiği

 

Konu ile alakalı dış kaynaklar:
https://www.wikihow.com.tr/Sa%C4%9Fl%C4%B1kl%C4%B1-Bir-Vajinaya-Nas%C4%B1l-Sahip-Olunur

 

Şu makalemize de bir göz atmanızı öneririz
Tıkla öğren –> Vajinoplasti fiyatları

 

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

20 Yorum

 1. Merhabalar,iç dudak görünür vaziyette ama çok bir sarkma yok. Nasıl düzeltilir ve ameliyat fiyatları ne kadar? İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Detaylı fiyat bilgilendirmesini mail adresinize gönderim sağladım ecem hanım.

 2. İç dudakların sadece bir tanesinde sarkma var bu nasıl düzeltilebilir bide fiyatı ne kadar?

  1. Genital estetik operasyonu ile düzeltebilirsiniz. Fiyat bilgisi ve detaylarını mail adresinize gönderdim.

 3. Merhaba ben vajinoplasti ameliyatı hakkında fiyat bilgisi alabilir miyim. Bir de labioplasti ile beraber olursa fiyatı nasıl olur.ameliyat olunup gün içinde taburcu ediliyormu?

 4. merhaba;
  operasyon olmayı düşünüyorum çünkü iç dudaklarda aşırı bir sarkma oldu yani öyleki sanki bakınca erkek cinsel organı gibi çıkık sarkık aradan çıkmış uzun dolgun bi et parçası var belki de başka bir sorun bilemiyorum.Ne yapılması gerekiyor,ne zaman ve fiyat alabilir miyim?

  1. Merhabalar genital estetik operasyonu ile bu sorununuza çözüm getirilebilir. Detayları mail adresinize gönderdim gizem hanım.

 5. Merhabalar kilo alıp vermeden dolayı iç dudaklarımda çok fazla sarkma var ve çok rahatsız ediyor artık fiyat alabilir miyim lütfen

  1. Merhabalar evet kilo alıp vermeden dolayı bu tarz durumlar oluşabiliyor. Labioplasti estetiği ile bunların düzeltilmesi mümkün. Fiyat bilgisi ve detayları mail adresinize gönderim sağladım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın