Yerleşme kanaması embriyonun rahim içerisine yerleşmesi esnasında meydana gelen kanamadır. Rahim dokusu kendini gebeliğe hazırlamak için kalınlaşır. Embriyonun ahim duvarına yerleşmesi esnasında ise rahim dokusunda hafif bir zedelenme meydana gelir. Zedelenme de hafif bir kanamaya neden olur. Sadece lekelenme şeklinde meydana gelen bu kanamanın adet kanaması ile çoğu zaman karıştırıldığı biliniyor. Oysa bu kanama adet döneminde yaşanan kanamadan çok daha az orandadır ve çok daha hafif bir süreçtir.

Tıkla Öğren –> https://bursakadinhastaliklari.com/rahim-sarkmasi/

Yerleşme Kanaması Ne Zaman Olur?

Yerleşme kanaması ne zaman olur

Halk arasında üstüne görme ya da tutunma kanaması olarak da adlandırılabilen bu kanama genellikle döllenmeden 6 ila 12 gün sonra meydana geliyor. Anne adaylarının tamamında kanamanın aynı gün meydana gelmediğini belirtmek gerekir. Şayet korunmasız cinsel ilişki yaşandıysa implantasyon kanamasının meydana gelmesinden 5 gün sonrasında gebelik testinin yapılabilir.

Kadınlarda bu kanamanın meydana geldiği dönem çoğunlukla beklenen adet döneminden daha erkendir. Dolayısıyla kimi zaman adet dönemine 1 ila 2 gün kala da yerleşme kanaması gerçekleşebiliyor. Kadınların büyük bölümü böyle durumlarda yerleşme kanamasının regl kanaması olduğunu düşünüyor. Gebelik testi yapılmadığından bu kişilerin hamileliği daha geç dönemde öğrenebilmeleri söz konusu olabiliyor.

İşte bu nedenle kadınların yerleşme kanaması ile adet kanaması arasındaki farkları çok iyi biliyor olması gerekir. Özellikle gebelik şüphesinin olması durumunda erken adet kanaması değerlendirmesi yapmadan önce gebelik testinin yapılmasında fayda olacaktır. İstenmeyen gebeliklerde bu durum daha fazla önem taşıyor. Çünkü ülkemizde kürtaj için belirli bir yasal süre bulunuyor ve bu sürenin geçmesi durumunda kürtaj yasağı bulunduğundan gebeliğin sonlandırılması da mümkün olmuyor.

Tıkla Öğren –> https://bursakadinhastaliklari.com/rahim-agzi-yarasi/

Üstüne Görme Nedir?

Toplumda implantasyon kanamasının aslında adet kanaması olduğu düşünülebiliyor. Kadınlarda gebelik sürecinin başlaması ile birlikte adet kanamaları da kesilir. Ancak embriyonun rahim duvarına yerleşmesi sırasında yani aslında gebelik gerçekleştiğinde hafif bir kanama meydana gelebilir. Bu kanama üstüne görme olarak yani gebeliğe karşın adet görme olarak değerlendirilse de aslında sadece yerleşme kanamasıdır. Gebelik döneminde adet kanaması yaşanmaz.

Bununla birlikte hamilelik döneminde yerleşme kanaması dışında meydana gelen vajinal kanamaların da normal kabul edilmediği bilgisini aktarmak gerekiyor. Plasentaya ya da daha farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen kanamaların mutlaka tıbbi anlamda incelenmesi ve anne adayının da muayene edilmesi gerekiyor. Erken dönemde düşük yapılması ihtimalinin de göz önünde bulundurulması gerekir. Çünkü maalesef yerleşme kanaması ile düşük esnasında meydana gelen kanama da birbirine karıştırılabiliyor. Oysa düşük durumunda kanamaya çoğu zaman şiddetli sancı ya da ağrı da eşlik eder.

Tıkla Öğren –> https://bursakadinhastaliklari.com/rahimde-polip/

Yerleşme Kanaması Ağrılı Olur mu?

Yerleşme kanaması ağrılı olur mu

Kadınların konuya dair merak ettikleri unsurlardan biri de üstüne görme olarak da bilinen yerleşme kanamasının ağrıya sebebiyet verip vermediğidir. Anne adaylarının implantasyon kanaması durumunda ağrı, sızı, kramp ya da acı hissetmeleri beklenmez. Fakat ender de olsa bazı kadınlarda kanama esnasında hafif bir ağrı da hissedilebiliyor. Kadınlar bu ağrıyı çoğu zaman ‘hafif bir adet sancısı’ olarak tanımlıyor. Bununla birlikte hissedilen ağrı ya da sancının uzun sürmesi de beklenmez. Uzun sürmesi durumunda mutlaka kadın hastalıklar ve doğum uzmanına başvurulması gerekiyor.

Aynı şekilde yerleşme kanaması ile birlikte şiddetli bir ağrı ya da sancı hissedilmesi durumunda da mutlaka bu konuda doktora bilgi verilmelidir. Kanama esnasında göğüslerde dolgunluk ve hassasiyet olması gibi semptomlar ise normal kabul ediliyor. Karın bölgesinde dolgunluk hissi de tıbbi anlamda normal kabul edilen durumlardan biridir. Genel olarak kadınlarda yerleşme kanaması olduğu dönemlerde şu durumlar da görülebilir:

  • Sinirli ve asabi bir ruh hali
  • Ani sıcak basmaları
  • Vücut ısısının yükselmesi
  • İştahta azalma
  • Sıklıkla idrara çıkma
  • Halsizlik, yorgunluk, bitkinlik hissedilir.
  • Sindirim sistemi düzensizlikleri
  • Kabızlık
  • Ciltte yağlanmalar
  • Sivilce ve akne gibi cilt sorunları

Bu durumlar normal olduğundan anne adaylarının endişeye kapılmasına gerek olmaz.

Tıkla Öğren –> https://bursakadinhastaliklari.com/vajinal-mantar-enfeksiyonu/

İmplantasyon Kanaması Kaç Gün Sürer?

İmplantasyın kanaması kaç gün sürer

Anne adaylarının implantasyon konusunda en çok merak ettikleri hususlardan biri de bu kanamanın ne kadar sürdüğü oluyor. Ancak her kadında bu kanamanın miktarı gibi süresi de aynı olmayabilir. Sadece 3 saat sürebilen yerleşme kanaması aynı zamanda 3 gün boyunca devam edebiliyor. Fakat daha uzun sürmesi halinde mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulması gerekiyor.

Aynı zamanda henüz 3 gün dolmamış olsa dahi, şiddetli kanama durumunda ya da kanamanın miktarının sürekli artıyor olması halinde de mutlaka doktorunuza bilgi vermelisiniz. Çünkü düşük gebeliğin ilk 3 ayında sıklıkla yaşanan bir durumdur ve şiddetli kanama durumunda düşük şüphesi de doğar. Mutlaka doktorunuz tarafından muayene edilmeniz gerekir. Aynı zamanda üstüne görme kanamasına şiddetli sancının ya da arının eşlik etmesi gibi durumlarda da doktorunuza başvurmanız çok büyük bir önem taşıyor.

Tıkla Öğren –> https://bursakadinhastaliklari.com/adet-doneminde-hamile-kalinir-mi/

Yerleşme Kanaması Rengi Nasıldır?

Halk arasında regl kanaması ile yerleşme kanaması sıklıkla birbirine karıştırılabiliyor. Öncelikle regl yani adet dönemi kanamasında kanın renginin çoğu zaman parlak kırmızı olduğunu belirtmemiz gerekir. Ancak yerleşeme kanamasında kanın rengi soluk pembe ya da soluk kahverengi tonlarında olur. Ayrıca adet döneminde gerçekleşene kanamada kan akışkan bir özelliktedir. Oysa implantasyon kanamasında kan daha koyu kıvamlıdır ve kanamadan ziyade akıntı formundadır.

Adet kanamasında kanın rengi ilk saatlerde ya da ilk günlerde kahverengi tonlarında olabilir. Ancak sonrasında kanın rengi parlak kırmızıya döner. Fakat implantasyon kanamasında kanın renginin parlak kırmızı tonlarında olmadığını bilmenizde fayda var. Elbette kanamanın miktarı daha az ve periyodu da daha seyrek olur. Son olarak adet dönemi kanamasının 10 güne kadar uzayabileceğini belirtmek gerekiyor. Yerleşme kanamasının ise maksimum 3 gün sürmesi normal olarak kabul edilir. Daha uzun sürmesi durumunda düşük gibi çeşitli sorunlara dair şüphe uyanır ve bu durumda da mutlaka doktorunuz tarafından muayene edilmeniz gerekir.

Tıkla Öğren –> https://bursakadinhastaliklari.com/bartholin-kisti/

Yerleşme Kanaması Hesaplama

Yerleşme kanaması hesaplama

Yerleşme kanamasının hesaplama işlemi akılları biraz karıştırabiliyor. Aslında uzun bir hesaplama işlemi yapmaya gerek olmadığını da belirtmek gerekiyor. Çünkü yerleşme kanaması gelecek adet döneminden 2 ila 4 gün önce gerçekleşir. Ancak kimi zaman bu süre 1 gün ila 6 gün arasına da esneyebiliyor. Adet düzensizliği yaşamayanlar için hesaplama işlemi daha net bir şekilde yapılabiliyorken adet düzensizlikleri yaşayanlar için durum daha karmaşık bir hal alabiliyor. Özellikle kaç günde bir adet gördüğünüzü biliyor olmanız, hesaplama işlemini yapabilmeniz bakımından önem taşıyor.

Bu konuda kadınların bilmesi gereken önemli bir detay var. Yerleşme kanamasının hamilelik belirtisi olarak kabul edilmemesi gerekiyor. Gebeliğe dair bir şüphenin olması durumunda mutlaka gebelik testi yapılmalıdır. Hafif lekelenme şeklindeki bir kanama tek başına gebelik göstergesi olamaz. En doğru tanı için mutlaka hamilelik testinin yapılmasına ihtiyaç duyulur.

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:
https://americanpregnancy.org/getting-pregnant/what-is-implantation-bleeding/

Sıkça Sorulan Sorular

Döllenme meydana geldikten yaklaşık 8 ila 9 gün sonra ortaya çıkan yerleşme kanaması her kadında aynı dönemde gerçekleşmeyebilir. Bazı kadınlarda döllenmeden 6 gün sonra görülebildiği gibi bazı kadınlarda da 12 gün sonra da görülebilir. Ancak bu kanamanın meydana gelebilmesi için öncelikle döllenmenin meydana gelmesi ve döllenen yumurtanın rahim duvarına kadar ulaşmış olması gerekiyor. Bu da en az 6 günlük bir süreçtir.
Kimi zaman implantasyon idrarla birlikte de gelebilir. Ancak idrarda kan olması bambaşka bir durumdur. Kanama durumunda idrar ile kan birbirine karışabilir ve idrar pembeye yakın bir renk olabilir. Fakat idrarın kanlı olarak çıkması durumunda farklı bir sağlık sorunu şüphesi doğar ve bu durumda mutlaka doktorunuza danışmanız ve bilgi vermeniz gerekir.
Her anne adayında yerleşme kanaması görülmez. Bu nedenle mutlaka kanama olmasını beklememek gerekiyor. Kimi zaman anne adayları yerleşme kanamasının olmamasından kaynaklı endişeye kapılabiliyor. Oysa tıbbi anlamda yerleşme kanamasının olmaması gebeliğe dair bir sorun olduğu anlamına gelmez. Yerleşme kanamasının çok az miktarda olması ya da 3 gün boyunca devam etmesi de gayet normal bir durumdur.
Genellikle yerleşme kanaması ilişkiden 6 gün ila 12 gün sonrasında meydana gelir. Korunmasız cinsel ilişki durumunda rahme ulaşan sperm hücreleri, rahimdeki koşulların uygun olması durumunda 3 gün boyunca aktif kalabilir. Döllenmenin ilişkiden sonra ne zaman gerçekleştiği de yerleşme kanamasının ilişkiden ne kadar zaman sonra olacağı konusunda belirleyici bir unsurdur.

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com