Kadın Sağlığı

Yerleşme Kanaması (Üstüne Görme) Nedir?

Yerleşme kanaması embriyonun rahim içerisine yerleşmesi esnasında meydana gelen kanamadır. Rahim dokusu kendini gebeliğe hazırlamak için kalınlaşır. Embriyonun ahim duvarına yerleşmesi esnasında ise rahim dokusunda hafif bir zedelenme meydana gelir. Zedelenme de hafif bir kanamaya neden olur. Sadece lekelenme şeklinde meydana gelen bu kanamanın adet kanaması ile çoğu zaman karıştırıldığı biliniyor. Oysa bu kanama adet döneminde yaşanan kanamadan çok daha az orandadır ve çok daha hafif bir süreçtir.

Tıkla Öğren –> https://bursakadinhastaliklari.com/rahim-sarkmasi/

Yerleşme Kanaması Ne Zaman Olur?

Yerleşme kanaması ne zaman olur

Halk arasında üstüne görme ya da tutunma kanaması olarak da adlandırılabilen bu kanama genellikle döllenmeden 6 ila 12 gün sonra meydana geliyor. Anne adaylarının tamamında kanamanın aynı gün meydana gelmediğini belirtmek gerekir. Şayet korunmasız cinsel ilişki yaşandıysa implantasyon kanamasının meydana gelmesinden 5 gün sonrasında gebelik testinin yapılabilir.

Kadınlarda bu kanamanın meydana geldiği dönem çoğunlukla beklenen adet döneminden daha erkendir. Dolayısıyla kimi zaman adet dönemine 1 ila 2 gün kala da yerleşme kanaması gerçekleşebiliyor. Kadınların büyük bölümü böyle durumlarda yerleşme kanamasının regl kanaması olduğunu düşünüyor. Gebelik testi yapılmadığından bu kişilerin hamileliği daha geç dönemde öğrenebilmeleri söz konusu olabiliyor.

İşte bu nedenle kadınların yerleşme kanaması ile adet kanaması arasındaki farkları çok iyi biliyor olması gerekir. Özellikle gebelik şüphesinin olması durumunda erken adet kanaması değerlendirmesi yapmadan önce gebelik testinin yapılmasında fayda olacaktır. İstenmeyen gebeliklerde bu durum daha fazla önem taşıyor. Çünkü ülkemizde kürtaj için belirli bir yasal süre bulunuyor ve bu sürenin geçmesi durumunda kürtaj yasağı bulunduğundan gebeliğin sonlandırılması da mümkün olmuyor.

Tıkla Öğren –> https://bursakadinhastaliklari.com/rahim-agzi-yarasi/

Üstüne Görme Nedir?

Toplumda implantasyon kanamasının aslında adet kanaması olduğu düşünülebiliyor. Kadınlarda gebelik sürecinin başlaması ile birlikte adet kanamaları da kesilir. Ancak embriyonun rahim duvarına yerleşmesi sırasında yani aslında gebelik gerçekleştiğinde hafif bir kanama meydana gelebilir. Bu kanama üstüne görme olarak yani gebeliğe karşın adet görme olarak değerlendirilse de aslında sadece yerleşme kanamasıdır. Gebelik döneminde adet kanaması yaşanmaz.

Bununla birlikte hamilelik döneminde yerleşme kanaması dışında meydana gelen vajinal kanamaların da normal kabul edilmediği bilgisini aktarmak gerekiyor. Plasentaya ya da daha farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen kanamaların mutlaka tıbbi anlamda incelenmesi ve anne adayının da muayene edilmesi gerekiyor. Erken dönemde düşük yapılması ihtimalinin de göz önünde bulundurulması gerekir. Çünkü maalesef yerleşme kanaması ile düşük esnasında meydana gelen kanama da birbirine karıştırılabiliyor. Oysa düşük durumunda kanamaya çoğu zaman şiddetli sancı ya da ağrı da eşlik eder.

Tıkla Öğren –> https://bursakadinhastaliklari.com/rahimde-polip/

Yerleşme Kanaması Ağrılı Olur mu?

Yerleşme kanaması ağrılı olur mu

Kadınların konuya dair merak ettikleri unsurlardan biri de üstüne görme olarak da bilinen yerleşme kanamasının ağrıya sebebiyet verip vermediğidir. Anne adaylarının implantasyon kanaması durumunda ağrı, sızı, kramp ya da acı hissetmeleri beklenmez. Fakat ender de olsa bazı kadınlarda kanama esnasında hafif bir ağrı da hissedilebiliyor. Kadınlar bu ağrıyı çoğu zaman ‘hafif bir adet sancısı’ olarak tanımlıyor. Bununla birlikte hissedilen ağrı ya da sancının uzun sürmesi de beklenmez. Uzun sürmesi durumunda mutlaka kadın hastalıklar ve doğum uzmanına başvurulması gerekiyor.

Aynı şekilde yerleşme kanaması ile birlikte şiddetli bir ağrı ya da sancı hissedilmesi durumunda da mutlaka bu konuda doktora bilgi verilmelidir. Kanama esnasında göğüslerde dolgunluk ve hassasiyet olması gibi semptomlar ise normal kabul ediliyor. Karın bölgesinde dolgunluk hissi de tıbbi anlamda normal kabul edilen durumlardan biridir. Genel olarak kadınlarda yerleşme kanaması olduğu dönemlerde şu durumlar da görülebilir:

 • Sinirli ve asabi bir ruh hali
 • Ani sıcak basmaları
 • Vücut ısısının yükselmesi
 • İştahta azalma
 • Sıklıkla idrara çıkma
 • Halsizlik, yorgunluk, bitkinlik hissedilir.
 • Sindirim sistemi düzensizlikleri
 • Kabızlık
 • Ciltte yağlanmalar
 • Sivilce ve akne gibi cilt sorunları

Bu durumlar normal olduğundan anne adaylarının endişeye kapılmasına gerek olmaz.

Tıkla Öğren –> https://bursakadinhastaliklari.com/vajinal-mantar-enfeksiyonu/

İmplantasyon Kanaması Kaç Gün Sürer?

İmplantasyın kanaması kaç gün sürer

Anne adaylarının implantasyon konusunda en çok merak ettikleri hususlardan biri de bu kanamanın ne kadar sürdüğü oluyor. Ancak her kadında bu kanamanın miktarı gibi süresi de aynı olmayabilir. Sadece 3 saat sürebilen yerleşme kanaması aynı zamanda 3 gün boyunca devam edebiliyor. Fakat daha uzun sürmesi halinde mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulması gerekiyor.

Aynı zamanda henüz 3 gün dolmamış olsa dahi, şiddetli kanama durumunda ya da kanamanın miktarının sürekli artıyor olması halinde de mutlaka doktorunuza bilgi vermelisiniz. Çünkü düşük gebeliğin ilk 3 ayında sıklıkla yaşanan bir durumdur ve şiddetli kanama durumunda düşük şüphesi de doğar. Mutlaka doktorunuz tarafından muayene edilmeniz gerekir. Aynı zamanda üstüne görme kanamasına şiddetli sancının ya da arının eşlik etmesi gibi durumlarda da doktorunuza başvurmanız çok büyük bir önem taşıyor.

Tıkla Öğren –> https://bursakadinhastaliklari.com/adet-doneminde-hamile-kalinir-mi/

Yerleşme Kanaması Rengi Nasıldır?

Halk arasında regl kanaması ile yerleşme kanaması sıklıkla birbirine karıştırılabiliyor. Öncelikle regl yani adet dönemi kanamasında kanın renginin çoğu zaman parlak kırmızı olduğunu belirtmemiz gerekir. Ancak yerleşeme kanamasında kanın rengi soluk pembe ya da soluk kahverengi tonlarında olur. Ayrıca adet döneminde gerçekleşene kanamada kan akışkan bir özelliktedir. Oysa implantasyon kanamasında kan daha koyu kıvamlıdır ve kanamadan ziyade akıntı formundadır.

Adet kanamasında kanın rengi ilk saatlerde ya da ilk günlerde kahverengi tonlarında olabilir. Ancak sonrasında kanın rengi parlak kırmızıya döner. Fakat implantasyon kanamasında kanın renginin parlak kırmızı tonlarında olmadığını bilmenizde fayda var. Elbette kanamanın miktarı daha az ve periyodu da daha seyrek olur. Son olarak adet dönemi kanamasının 10 güne kadar uzayabileceğini belirtmek gerekiyor. Yerleşme kanamasının ise maksimum 3 gün sürmesi normal olarak kabul edilir. Daha uzun sürmesi durumunda düşük gibi çeşitli sorunlara dair şüphe uyanır ve bu durumda da mutlaka doktorunuz tarafından muayene edilmeniz gerekir.

Tıkla Öğren –> https://bursakadinhastaliklari.com/bartholin-kisti/

Yerleşme Kanaması Hesaplama

Yerleşme kanaması hesaplama

Yerleşme kanamasının hesaplama işlemi akılları biraz karıştırabiliyor. Aslında uzun bir hesaplama işlemi yapmaya gerek olmadığını da belirtmek gerekiyor. Çünkü yerleşme kanaması gelecek adet döneminden 2 ila 4 gün önce gerçekleşir. Ancak kimi zaman bu süre 1 gün ila 6 gün arasına da esneyebiliyor. Adet düzensizliği yaşamayanlar için hesaplama işlemi daha net bir şekilde yapılabiliyorken adet düzensizlikleri yaşayanlar için durum daha karmaşık bir hal alabiliyor. Özellikle kaç günde bir adet gördüğünüzü biliyor olmanız, hesaplama işlemini yapabilmeniz bakımından önem taşıyor.

Bu konuda kadınların bilmesi gereken önemli bir detay var. Yerleşme kanamasının hamilelik belirtisi olarak kabul edilmemesi gerekiyor. Gebeliğe dair bir şüphenin olması durumunda mutlaka gebelik testi yapılmalıdır. Hafif lekelenme şeklindeki bir kanama tek başına gebelik göstergesi olamaz. En doğru tanı için mutlaka hamilelik testinin yapılmasına ihtiyaç duyulur.

Konu ile alakalı yabancı kaynaklar:
https://americanpregnancy.org/getting-pregnant/what-is-implantation-bleeding/

Sıkça Sorulan Sorular

Döllenme meydana geldikten yaklaşık 8 ila 9 gün sonra ortaya çıkan yerleşme kanaması her kadında aynı dönemde gerçekleşmeyebilir. Bazı kadınlarda döllenmeden 6 gün sonra görülebildiği gibi bazı kadınlarda da 12 gün sonra da görülebilir. Ancak bu kanamanın meydana gelebilmesi için öncelikle döllenmenin meydana gelmesi ve döllenen yumurtanın rahim duvarına kadar ulaşmış olması gerekiyor. Bu da en az 6 günlük bir süreçtir.
Kimi zaman implantasyon idrarla birlikte de gelebilir. Ancak idrarda kan olması bambaşka bir durumdur. Kanama durumunda idrar ile kan birbirine karışabilir ve idrar pembeye yakın bir renk olabilir. Fakat idrarın kanlı olarak çıkması durumunda farklı bir sağlık sorunu şüphesi doğar ve bu durumda mutlaka doktorunuza danışmanız ve bilgi vermeniz gerekir.
Her anne adayında yerleşme kanaması görülmez. Bu nedenle mutlaka kanama olmasını beklememek gerekiyor. Kimi zaman anne adayları yerleşme kanamasının olmamasından kaynaklı endişeye kapılabiliyor. Oysa tıbbi anlamda yerleşme kanamasının olmaması gebeliğe dair bir sorun olduğu anlamına gelmez. Yerleşme kanamasının çok az miktarda olması ya da 3 gün boyunca devam etmesi de gayet normal bir durumdur.
Genellikle yerleşme kanaması ilişkiden 6 gün ila 12 gün sonrasında meydana gelir. Korunmasız cinsel ilişki durumunda rahme ulaşan sperm hücreleri, rahimdeki koşulların uygun olması durumunda 3 gün boyunca aktif kalabilir. Döllenmenin ilişkiden sonra ne zaman gerçekleştiği de yerleşme kanamasının ilişkiden ne kadar zaman sonra olacağı konusunda belirleyici bir unsurdur.

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

268 Yorum

 1. Merhaba hocam, yumurtlama döneminin disinda iliskiye girdim. Yani 19. Gunde. Normalde 26. Gunde adet oluyordum. Su an 31. Gun ama olmadim. 1 haftadir gogus hassasiyetim var idrar testinde de tek cizgi silik cikti pozitif olan yani. Ama herhangi bi kanama lekelenme yok sizce hamilemiyim? Testi erken mi yapmis oldum bilmiyorum

 2. Hocam merhaba adet günümden iki gün önce kahverengi lekelenme oldu. Daha sonrasında renk kırmızıya döndü.Gebelik testi yaptım negatif çıktı. Yerleşme kanaması olabilir mi ?

   1. Merhabalar. Son iliskim Yumurtlama donemimde 14 ocakta gerceklesti. 28ocak,29subat,28 martta kanamalarim oldu normale gore daha kisa ve miktar olarak da azdi. İliskiden 7 hafta sonra kanda gebelik testi yaptirdim negatif çıkti. Suan iliskifen sonra 4. Kanamamin olmasi gerekiyor ama 36. Gündeyim hala adet gormedim. Herhangi bir gebelik riski var midir? 7. Haftadaki gebelik testinin yanlis olma ihtimali var mıdır?

 3. Merhaba hocam 27 aralıkta ılıskı yasadım.17 ocakta adet oldum.sonra 10 subat ta adet oldum.ıce bosalma olmamıştı ama yıne evde bır arayla test yaptım negatıf cıktı.bu ay daha adet olmadım.hamılelık durumu olabılır mı. Bır gun arayla ıkı test yaptım yanı hocam.

  1. Gebelik durumlarında bize kesin sonucu kan testleri verir. Kan testi yapmanızı öneririm.

 4. Hocam adetim 4 gün geçti test yaptım ilk geçtiği gün negatif çıktı ama sancım bel ağrım çok nedeni nedir ilk defa böyle gecikme oldu

  1. Adet gecikmelerinin sebebi farklı nedenlerden olabilir biraz daha bekleyip öyle test yapın.

 5. Merhabalar hocam biz eşimle gebelik için Ocak 11 de birliktelik yaşadık yaklaşık olarak ayın 1 inde olmam gereken adet ime 7 gün kala kahve rengi akıntıyla başlayıp normal koyu renkli bir kanamayla 3 gün sürdü yerleşme kanaması olabilirmi hafih belimde ağrı baş ağrısı sürekli uyku halim var

 6. Selamün aleyküm hocam 21-26aralikta adet gördüm ve adet döngüm 29-30 günde oluyor. Ocak ayında adetimden 1 gün önce iki gün koyu iki günde beyaza yakin tutunma kanaması gördüm yani bu yaşadığım adetten 1 gün önce tutunma kanaması olabilir mi? çünkü daha az ve 4gun kısa sürdü. Göğüslerde dolgunluk hassaslık bel ve hafif kasik ağrım var.

 7. Hocam bundan 4 ay önce düşük yaptım ve ondan sonra adetimde gecikmeler başladı bununla ilgili doktora gittim ve folik asit kullanmaya başladım bu ay ise 10 unda regıl olmam gerekirken 9 unda rüyadan kalkınca pembe akıntı gördüm ve sonrasında akıntı sadece WC ye gittigimde cok az geliyor acaba üstün görme mi ? Test yapsam kesin sonuç çıkar mı biraz da zaman geçmesi mi gerek ?

 8. İyi akşamlar hocam aralık 26 da lekenme olarak başlayan (pembemsi ve kahverengi) ayın 29 na kadar lekenme olarak devam etti aralığın 30nda kanamaya döndü fazla olmamak şartıyla oldu 30 31 aralık 1 ocak kanama oldu 2 ocakta tekrar kahverengi leke oldu ve bitti 5 ocakta kan verdim Bhcg negatif çıktı sizce durum nedir erkenmi baktırdım acaba birde ferretin kan degerim 8.04ųgl çıktı sağlık ocagındaki dr. bu degerle 1 yıl boyunca hamile kalman mümkün değil dedi sizce nedir hocam cevaplarsınız sevinirim

 9. Hocam meraba biz çocuk istiyoruz bir hafta önce ilişkiye girdik eşimle ve adetime 15 günüm var lekelenmem oldu bugün de yumurtlama günüm kanama devam ederken ilişkiye girilmeli mi garanti olsun diye napmam gerekiyo

  1. Ortalama olarak yumurtlama günlerinde ilişkiniz olursa gebelik ihtimaliniz yüksek olur.

 10. Merhaba 23 eylülde sağ overde 8 cm olan cikolata kisti operasyonu oldum 24 ekimde ilk adetim oldu ve sonraki adetim 9 araliķta oldu baya bir gecikmeli bu sırada doktor plaanlamasinda gebelik icin calısmalara basladık ocak ayi icinde takvime göre 7sinde gösterirken bugün sabah soluk renkli sıvı bir kanamam oldu gebelik olabilir mi yoksa adet midir

 11. Merhaba, 1 yıldır ikinci gebelik düşünüyorum ama henüz gerçekleşmedi.Her ay düzenli regl oluyorum ama bu ay 4 gün önce geldi ve önceki regl günlerim gibi yoğun ve ağrılı değildi kanama.Yerleşme kanaması damla damla olur denmiş çoğu yerde çok kararsız kaldım regl kanaması mı yoksa gebelik öncesi yerleşme kanaması mı ?

 12. Hocam merhaba,
  22 kasımda Sürtünme yoluyla birliktelik yaşadım (çamaşırsız) 25 kasımda regl oldum normal regl dönemimden 4-5 gün önce olmuş oldu 7gün sürdü ilk 3gün bayağı yoğun 4 gün lekelenme şeklinde 18 aralıkta ikinci kez regl oldum yine 7gün sürdü ilk 3 gün yoğun sonraki 4 gün lekelenme şeklinde fakat göğüslerimde biraz büyüme oldu ama hassasiyet yok hamilelik belirtisi olabilir mi bunlar üstüne görmemiydi diye şüphe duymaya başladım

   1. Hocam merhaba tekrar cevapladığınız için teşekkür ederim. Test yaptım (dr.prüfer one step) negative çıktı tekrarlamama gerek var mı?

     1. Hocam merhaba cevaplarınız için çok teşekkürler ben 3 test daha yaptım 24er gün arayla farklı markaların onlar da negatif çıktı şuan da regl oluyorum endişelenmeyi bırakabilir miyim artık?

 13. Hocam merhaba 2 ay önce kimyalsal gebelik yaşadım 11 aralıkta 3 günlük kanamam oldu adet tarihimden 3 gün önce oldu 25 aralıkta pembe leke tarzı 2 gündür de koyu az miktarda kanamam var idrar testi negatif çıktı doktora gitmelimiyim

 14. Merhabalar biz 4 aydır çocuk istiyoruz ama olmadı bi kaç gün önce beyaz akıntı geliyordu adet günüme 1 hafta var bugün de kahverengi leke geldi çok az ama sizce implantasyon kanaması olabilirmi belirtilerim de şunlar baş ağrısı sık sık idrara çıkma sürekli karnımda hareketlilik var yorgunluk sürekli yatmak sizce ne zaman test yapmalıyım hocam ?

 15. Hocam Merhabalar,1,5 yıllık evliyim 4 ay önce düşük yaptım. 1 adet dönemi geçirdikten sonra çocuk sahibi olmak için tekrar denemeye başladık. Adetime 20 gün kadar var eşimle birlikte olduktan sonra pembe renginde az miktarda kanamam başladı. Sebebi ne olabilir?

 16. Hocam merhabalar ben gününden 2 gün önce adat oldum 3 gun sürdü bittikten 2gun sora lavaboda pembe akinti şeklinde 2 3 kez peceteye kan geldi agrım sizim yok bu ne anlama geliyor acaba adet gördükten sonra gebelik olabilir mi bilgilendirir misiniz

 17. Mrb hocam ben 4 aylık evliyim 18eylulde regli oldum daha sonra 10 kasımda oldum bu 26 günlük gecikmede polikistik over olduğunu öğrendim 10 kasımda tekrar regli oldum 8 bu ay ise 4 gün gecikmeden sonra 2 gün çok ara ile pembe lekelenme oldu ve bitti gebelik testi için erken mi yâda polistik overdan dolayı mı böyle birşey oldu

  1. Merhabalar doktor bey ben 2 yıllık evliyim çocuğum hiç olmadı eşim şeker hastası fakat bunun sıkıntı olmayacağını öğrendik 25 Aralık cuma günü rengil başlangıç tarihim ama olmadım ayın 26 sında çok hafif kahverengi kanmam oldu daha sonradan pembelesti 3 gün devam etti ama bu sabah bı anda kesildi ve. Çok fazla midem bulanıyor bunun sebebi gebelik olabilirmi

 18. Hocam merhabalar ben 2 kasımda erkek arkadaşımla korunmalı bir birliktelik yaşadım ama sadece sürtünme yoluyla oldu yine de zevk suyundan şüphe duydum. Bu tarihten 17 gün sonra beklediğim adet tarihinde 3 gün gecikmeli olarak (düzensiz bir adet döngüm) var 6 gün tıpkı diğer aderleirm gibi adet oldum 8 10 ped dolduracak kadar canlı kırmızı akışkan kanamam oldu 6 gün sürdü her ay olduğu gibi ağrılarım oldu şuan da da hiç belirtim yok ama İnternette okuduğum bilgiler için sizede sormak istedim bu şekilde üstüne görmüş olabilir miyim? Yardım ederseniz çok sevinirim.

 19. Merhaba hocam, titizlikle verdiğiniz cevaplar için öncelikle teşekkür ediyorum. 4 aydır evliyim. Adetimde hiç sorun yaşamazdım,2 buçuk aydır korunmayı bıraktık son adetim 7 gün erken oldu. Ayın 19 unda adetim bitti.23ünde muayeneye gittim genel kontrole, alttan ultrasonla baktılar 1gün sonra koyu lekelenme oldu ve 1hafta sürdü sonra bıçak gibi kesildi. Çocuk sahibi olmak istiyoruz. Acaba sebebi ne olabilir?

  1. Çocuk sahibi olmak için öncelikle bir muayene olmanız ve hormon tahlili yaptırmanız gerekiyor

   1. Hocam kaç yaşta hamilelikte riskler başlıyor.35 yaş ile 36 yaş arasında farklı riskler var mı.ileri yaşta hamile kalmada hangi yaş aralığı önemli.

  2. Mehaba ben 4 aylık evliyim son ay korunmayi bıraktık cocuk istedigimiz için ve adetim gecikti geçen hafta cumaertesi leke gördüm ama davamı gelmedi bu hafta cumartesi günü yine leke geldi ve devam ediyo açık pembe rengi bundan önce kan testi yaptirdim negatif cıktı acaba şuan gelen kanama yerleşme kanamasimi bana yardımcı olurmusunuz bide bidahaki testi ne zaman yaptirmam lazım?

  3. Barış bey.35.5 yaşindayimpandemiden dolayı hamilelik düşüncemi ertelemistim. Corona aşısı olduktan sonrami hamile kalmam daha uygun olur.yoksa yaşımdan dolayı ertelemem uygun olmazmi.bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.

   1. Yaş ilerledikçe bebekte anomali riski artacağından bir an önce gebelik düşünmeniz daha mantıklı olacaktır

 20. Merhaba ben 1 haftadir lekelenme görüyorum ve test yaptım ikisi negatif ve son yaptığım beli belirsiz çıktı 1 ay önce kürtaj oldum bebeğin kalbi durduğu için aldılar ve şimdide adetim 8.9 gün kala kanama görüyorum bazen köyü bazen pembesi bütün belirtilerde var sizce hamilemiyim

   1. Ben gebelik testi yaptım ve sonucu pozitif olarak aldım ve sonrasında kan tahlili verdim kesin olması için. Bu sabah uyandığım da kanama olduğunu fark ettim bu kanama neyin kanaması normal bir kanama mı yoksa regl kanı mı?

 21. Merhaba, erkek arkadaşım ile sürtünme yolu ile bir ilişki yaşadık ve hemen gecesinde de adet oldum. Adetim normalden farklı olarak beş gün sürdü ve bu dönem boyunca adetimin rengi hep parlak kırmızıydı. Bundan önceki adetlerim iki hafta sürer ilk haftasıda kahverengi kan gelir ikinci haftasında ise kırmızıya dönerdi. Adetimin bitiminden dokuz gün sonra ise rengi koyu kırmızı ile kahverengi arasında değişen kanamam oldu bazenleri de açık pembeydi, lekelenme şekline değildi, altı gün sürdü ve kanamanın öncesinde de kasıklarımın da inanılmaz bir ağrı vardı daha önce böyle olmamıştı şimdi de yani ikinci kanamamın bitiminin üçüncü gününde tekrardan açık pembe kan geldi, şuan da yeni olduğu için yoğunluğunu söyleyemiyorum. Ayrıca benim sağ ve sol yumurtalıklarımda çikolata kisti var. Hastaneye gidemediğimden buraya yazma ihtiyacı hissettim. Bu kanamalar yerleşme kanaması mıdır, kistten mi kaynaklıdır? Sebebi nedir? Yardımcı olursanız sevinirim, iyi günler dilerim.

   1. Merhaba hocam adet tarihimden 2 gün önce lekelenme şeklinde kanamam oldu ama daha sonra arttı kahverengi akıntı gibi ve normalde adetimde pıhtı olurdu bunda yok acaba test mi yapmalıyım? Hamilelik olabilir mi? Testi ne zaman yapmalıyım

  1. Merhaba, 4 aylık evliyim. Polikistik over sendromum var ama evlendiğimden itibaren günü gününe olmasa da her ay regl oldum. Adetim biraz gecikti ve 2 gün öncesinde bir defa lekelenme tarzında bir kanama oldu bir daha herhangibir şey gelmedi. Üstüne görme durumu olabilir mi, ne kadar süre sonra test yapmam gerekir?

  2. Iyi günler hayırlı sabahlar ben 3 aylık evliyim hocam ve 5 gün günüm geçti bu sabah uyandığımda şeffaf şekilde kanamam oldu sizce neden dır lütfen bilgi verirmisiniz
   Dr.barış kormaz

    1. Hocam kaç yaşında hamilelik için tehlike başlıyor.5 ay sonra 36 yaşında olacağım ve hamile kalıp kalmamak arasında kaldım.nekadar daha beklersen bir sorun olmaz.

     1. 35 yaş sonrası gebelikler artık yavaş yavaş riskli gruba girer.

 22. Merhaba hocam adetime 2 gün kala adet oluyormuşum gibi sıvı geldi ve bu sıvı pembe renk hiç bir şekilde ağrım sızım yok evliyim acaba hamilelikle alakalı bi durum olabilirmi bilgi verirseniz sevinirim

     1. Merhabalar ben çocuk dusunuyorum ve 6 aydır korunmuyorum her ay reglim duzensız oluyor ancak miktarı ve yogunlugu normlken bu ay koyu kırmızı ve pıhtısız cok sıvı durumda 4 gun boyunca az az devam etti sonunda yerlesme kanaması olma suphem den dolayı test yaptım ancak negatif cıktı. Testin ardından kahverengi koyu lekelenmeler yasadım buda 3 gun surdu nedenleri neler olabılır

     2. Kanamanın yoğunluğu ya da miktarı anlattığınız durumlarla ilgili değil muayene olmanız gerekiyor.

  1. Merhaba hocam.10 yıllık sipral taktirmistim 10yil doldu ama cikartiramadim.eylul 13 ilişkiye girdim.içe boşalma olmadi ama yinede ella hapını kullandım.eylulde ekimde ve kasimdaki adetimi oldum.bu sabah test aldım negatif cikti hamile olma ihtimalim varmidir ttekrar test yapmama gerek varmidir

    1. Özel referans değerler
     2_3 ay
     10000-
     100000
     Normal
     O-5
     3_4hafta
     500_10000
     5_6hafta
     10000_
     100000
     4_5 hafta
     1000_50000
     6_8 hafta
     15000_
     200000
     2_3 hafta
     100_5000
     0_5hafta 5_50
     1_2hafta50_500
     Değer 0.5 hocam kan testi
     Buna göre var mi gebelik

     1. Hicam dediğim gibi 13 eylülde bir ilişki söz konusu oldu sonrasında olmadi.iliski sonrasında adet olma vaktimde adet oldum.diger iki ayda aynı şekilde pihtili ve yoğun bir şekilde

 23. Merhaba hocam 20 Ekim de regl oldum bir hafta sonra korunmasız ilişkiye girdik 6 gün sonra akıntı şeklinde kahverengi gibi pembe gibi akıntılar oldu 3 gün sürdü sonra bitti akıntım düzelmişti fakat tekrar ilişkiye girdikten sonra çok açık pembemsi kahve gibi akıntım oldu sizce gebe olabilir miyim test ne zaman yapmalıyım

 24. Hocam merhaba şuan 4 haftalık gebeliğim var Öğrendiğimden beri 1 haftadır ara ara kanamalarım oluyo ultrason muayenem de keseyi gördük ama kanamam devam ediyor kasık ağrılarım da sürüyor bu kanama ortalama ne kadar sürebilir

  1. Kanama normal değil ve düşük riskiniz olduğunu gösterir. Sıkı bir takip ve istirahat etmeniz gerekiyor.

   1. Hocam merhaba, verdiğiniz bilgiler doğrultusunda yerleşme kanaması sadece 1 kez görülüyor değil mi (adet mi az geliyor yoksa yerleşme kanaması mı emin değilsek diye soruyorum) ? Yani tekrar adet zamanı kanama olursa bu normal adet demektir? Bir de vajinal ultrasonda bebek kaçıncı haftada görülür? Teşekkürler

  2. Hocam adet döneminden 9 gün önce kanamam geldi birgün sürdü 19 kasımda oldu ve suan olalı 3 gün oldu ne zaman test yapmalıyım

 25. Günaydın hocam 30 agustosta kimyasal gebelik yaşadım 1 ekimde adet oldum 1 kasımda olmadım ama pembe sıvı leke geliyor gebelik olabilir mi ?

 26. merhaba, 17-24 ekim arası ovülasyon dönemimdi. 22 ekimden itibaren birkaç gün üst üste ilişki yaşadım ama hepsinde korunduk. 27 ekimde hafif lekelenmelerim oldu ve birkaç gündür hafif ve seyrek de olsa devam etmekte (30 ekim). Bir sonraki regl dönemim 6 kasım. Bu lekelenme Yerleşme kanaması mıdır? Test yapmalı mıyım?

  1. Hocam merhaba 2 yıllık evliyiz 8-9 aydır çocuk düşünüyoruz uğraşıyoruz. Bu ay normalde 18 kasımda adet olmam gerekiyordu ama 15 kasımda bi anda kahverengi akıntı başladı 3 gün sürdü ve kırmızıya döndü 20sinde bitti. Ama diğer adetlerimden farklı olarak ağrı vs hiç olmadı.ilk gün çok ypğun kanamam olur normalde yoğunda değildi.Hiç bir belirtide olmadı(normalde olur) gebelikten şüphelenmeli miyim. Test yapmalımıyım?

 27. İyi günler hocam2 aylık evliyiz çocuk istiyoruz Eylül 29 adet oldum bitikten sonra ilişkiye girdim eşimle adetime 2 varken ilişki girdiğimde kan geldi sabah kalktığımda kırmız kan gelmeye başlamış ve oluyor bu yerleşme kanımı kaç gün sürer yada hamile değil miyim iyi günler

 28. Hocam biz sevgilimle anal iliskiye girdik Anusume bosalma oldu fakat hemen sildik ve bu iliski son adetimden 10 gün sonra oldu(adetin basladigi günden hesapladim) Yni 2 ekimde adetim baslamisti Hocam 22 ekim persembe gunu Vajinamdan ic camasirima en fzla 3 damla olcak sklde kan geldiğini farkettim ve bir gun sonra da ayni sklde kan geldigini farkettim 23 ve 24 ekimde idrarda gebelik testi yaptirdim Negatif citki Ve bidki adetimi 29 ekimde gormem lazim ama Hamile olma ihitmalimden çok supheliyim Hocam acaba ters iliski yasadgim icin hpv gibi bi hastalik bulasmis olabilirmi o yuzden kanamam olabilirmi Yoksa hamilelik belirtisimidir hocam lutfen oncelikle kendi fikrinizi soyleyin Emin olmak icin kan testi zaten yapicam ama birazda olsa simdiden sonuca varmayi istiyorum Simdiden cok tesekkurler

   1. Hocam peki kanda gebelik testi yaptirsam Annemin sigortasina bagliyim ama 18den buyugum hastaneye rica etsem bu bilgileri sigortada vs göstermeme imkanlari varmidir Ailem orenir diye kanda gebelik testinden biraz cekiniyorum

  1. İyi günler hocam bu ayın 17-18-19 unda pembe lekelenmem oldu adet düzensizliğim var 1 ayla 1.5 ay arası adet oluyorum en son 25 eylülde adett gördüm az birşey şuanda 28-29-30 unda lekelenmem oluyor bunun sebebi ne olabilir

  2. Merhabalar adetim 1 kasimda bitti 8 kasimda korunmasiz iliskiye girdim 12 saat icinde ertesi gun hapi kullandim ve 15 kasimda adet gibi kanamam oldu 1 bucuk gun surdu hamilemiyimdir

  3. İyi günler hocam eşimin testi pozitif bn de negatif ama ilaç verildi bn hamilelik suphesinden korkuyorum yeşil cay almamda sakınca var mi

    1. Hocam iyi günler ben beta yaptim 7.04 çıktı bugünde hafiften lekelenmelerim geliyor bu yerleşme lekesimidir yoksa adet başlangıcımi?

 29. Merhaba, iyi gunler adetime 15 gun kala erkek arkadasimla birlikte oldum (gericekilme yontemiyle) 15 gun sonra olmam gereken adetim bir hafta gecikti iki defa eczaneden aldigim testi yaptim negatif geldi 2 gun sonra adet oldum adetin 2. 3. Gununde asiri kanamam oldu doktora gittigimde kistim oldugumu ve onu dusurdugumu ogrendim, ondan sonra hatta adetim normalden 1 2 gun uzun surdu bundan ondan sonraki ay olmam gereken adet doneminden yine 1 hafta gecti hala olamadim gebe olma sansim var mi

 30. Merhabalar hocam ben eşimle korunmasız cinsel ilişkiye girdim ilişkiden 6 gün sonra hafif lekelenme şeklinde ve pembemsi kivamda kanama oluştu ve 3 gün sürdü idrar testi yaptım negatif çıktı ama göbegimde Linea denilen çizgi belirmeye başladı ve göğüslerimden süt gelmeye başladı kan testi yaptırmalı mıyım

   1. Merhaba hocam. Reglim bitikten 19 gün sonra yeni reglim gelmiş oluyor normalde. Ama bu ay 15. Günde lekelenmem olmaya başladı 3 gündür devam ediyor ama parlak kırmızı renkte. Gebelik testi yaptım negatif çıktı. Acaba daha erken olduğu için mi öyle çıktı? Gebelik olmuş olsa silik te olsa çizgi çıkmazmıydı? Emin olmak için 2 tane test yaptım ikiside negatif çıktı. Yani 15. Günde lekelenmem başladı 16. Günde test yaptım.

     1. Merhaba Hocam. Reglim bittikten 10 gün sonra kahverengimsi akıntı gördüm. Yerleşme kanaması olması ihtimali var mıdır acaba ?

     2. Gebelik ihtimaliniz için ilişkiden 10 gün sonra gebelik testi yapmanız gerekiyor

 31. Merhaba hocam
  Sorum olacakti
  Ben normalde hep 20 sinde adet görüyorum ve evlendigimden beri düzenli geliyordu adetim ama 6.EKİM iliski yasadik ve tam 15 gün oldu
  Ve 20 ekim adet görmem gerekiyordu hala olmadim ve iki günden beri leke geliyor kan ama cook az ve pembe gibi 2 günden beri oluyor böyle sizce hamilemiyim?

   1. Hocam yaptim ilki ne positiv ne negativ yani cizgi baska yöneydi normalde positiv oldugunda ayni yön olur ama anlamadim birdaha yaptim bu sefer bi cizgi belirdi sonra geri giti bu seferde yine yaptim silik cıktı diyer cızgi anlamadim randevu aldim hastaneden :)

 32. İyi günler hocam,poliksitik over hastasıyım,ağustos 27-de adet oldum,6 eylülde bir ilişki yaşadım,korundum ama hamilelikten şüphe ettiğim için ilişkiden 28gün sonra idrar testi yaotım negativ çıktı,ilişkiden tam bir sonra,son adet tarihinden ise 43gün sonra kanda gebelik testi yaptım sonuç <2 negativ,ekimin 10-da ise adet oldum ama çok az sürdü normalda beş gün olurdu bu ise üç gün sürdü,hamile olmadığımdan tam emin olabilirmiyim?Gördüyüm yerleşme kanaması falan olamaz değil mi?

 33. Merhaba, 25 eylülde regl olmam gerekiyordu ancak 19 unda korunmasız ilişki yaşadık eşimle ve reglim gelmedi. Test yaptım negatif çıktı.13 ekimden bu yana kanamam var ancak normal regl kanaması gibi değil sadece peçeteye geliyor neredeyse,pembemsi. tekrar test yapmalı mıyım?yoksa kanamanın bitmesini mi beklemeliyim?sebebi ne olabilir?teşekkürler

  1. Kanama sebebini muayene etmeden bilemeyiz fakat gebelik testi yapmanız gerekiyor tekrar.

   1. Doktor bey merhaba ben jasmin ile korunuyordum son tabletin son hapını 5 ekimde içtim. 8-13 Ekim arasında adet gördüm 13 ekimde yeni tabletin ilk hapını aldım ancak sonrasında başka hap içmedim. 14 ve 15 ekimde korunmasız ilişki yaşadık. Dün akşam ve bu sabah tuvalette kanama gördüm miktar olarak azdı ama daha önce böyle kanamam olmadı adet günüm büyük olasılıkla 6-8 Kasım arası olacak. Sizce bu kanama neye işaret? Test yapmak istedim ama eczacı çok erken olduğunu söyledi. Yarın doktora gideceğim.

 34. Bir kac sorum var hocam. 2 aylik evliyim. Normalde adet dongum 28 gunde birdir evlendikten sonra 35e cikti. Dongunun 35 gunde bir olmasi normal mi yeni evliler icin? Ve son 1 bucuk aydir o kadar asiri idrara cikiyorum ki 1 gecede ortalama 5 kez kadar bunun nedeni ne olabilir?uykularim cok verimsiz oldu iyice. Bir de adet olmama 1-2 gun kala 33 ya da 34. Gunde kanamam oldu sandim ama 3 gun icinde kesildi, sanirim adet kani degil lekelenme seklinde. Bugun kesildi implantasyon kanamasindan suphe ediyorum.Kesildikten kac gun sonra gebelik testi yapmak gerekiyor acaba?

  1. İlk ilişkiden sonraki birkaç ay adet düzensizlikleri ve idrar yolu enfeksiyonları normaldir. Gebelik şüpheniz varsa ilişkiden 10 gün sonra gebelik testi yapmanız faydalı olacaktır.

 35. merhaba hocam biz eşimle eylül 21 ve 23 de korunmasız ilişki yaşadık ama 23 ünde ella hapı içtim takvimime baktığımda 23 ü doğurganlığımın en yüksek olduğu günmüş daha sonra ekim 7 sine kadar da korunarak ilişki( geri çekilme yöntemi) yaşadık. ayın 7 sinde kahverengimsi akıntı gelmeye başladı adet günüme de 3-4 gün vardı. kahverengi akıntım 4 gündür devam ediyo bugün test yaptım testte ki çizgilerden biri silik çıktı hamile olma olasılığım olabilir mi

  1. Yeni evliyim adetime 4 gün alasiya adet oldum ilk gün pembe idi sonra koyulasti adettennonce mide bulantım vardı baş dönmesi sık idrara çıkma acaba üstüne görmedir mi acaba

 36. Merhaba , 4 aylık evliyim bebek düşünüyoruz ve cinsel ilişkiye korumasız giriyoruz 15 gün önce adetim bitti fakat dün kahverengi akıntı ile birlikte az da olsa kan geldi belki 1 damla bile değildir yerleşme kanaması olma durumu nedir? (Aynı zamanda belimde ağırıyor ve kahverengi akıntım kısa sürdü bugun ise berrak akıntım var)

 37. Mrb.hocam. 6 yaşında oğlum var daha sonrasında 2 şer sene ara ile 2 düşüğüm oldu. En sonki düşüğüm 2018 yılında. Şimdi tekrar çocuk istiyoruz 2 aydır deniyoruz. Adetime 8 gün kala kanda gebelik testi yaptırdım negatif çıktı. Ertesi gün pes pembe bir akıntı gelmeye başladı . Adet kanaması değil yoğun kıvamda pembe bi akıntı. Bu yerleşme kanaması olabilir mi? Yerleşmeden ne kadar süre sonra gebelik testi yapmalıyım?

 38. Merhabalar ben adet oldum normal düzende sürdü bittikten 1 gün sonra korunmasız ilişki yaşadım içe boşalma olmadı ilişkiden 3 gün sonra kanamam oldu başta açık sonra koyu kırmızı siyahımsı 3 gündür sürüyor sebebi ne olabilir hocam

   1. Merhaba, yapamamam gereken birşey yaptım 10 Ekim’de birliktelik yaşadım 12saat içinde ertesi gün hapı kullandım 23unde adet aldım ve 27sinde son günümde beraberlik yaşadım prezarvatifin yırtılması sebebi ile tekrar kullanmak zorunda kaldım yapmamam gereken birşey olduğunu biliyorum ama korku ile kullandım fakat 5gun sonra 3aralikta adet oldum ki şuanda 20gun var adetime hamilelik gibir bir durum var mıdır yerleşme kanaması mıdır yerleşme kanaması daha az oluyor diye biliyorum ama adetli gibiyim gebelik mıdır

    1. Ertesi gün hapları çok güvenilir bir yöntem değildir kan testi yapmanız gerekiyor.

  1. merhaba hocam ben 31 ağustosta korunarak ilişkiye girdim ve o zaman adetim biteli bir iki gün olmuştu ayın 21 inde adet olmayı bekliyordum fakat bazen düzensizlik olabiliyor bir iki gün akşam hafif bir kan geldi ve adet olacağımı düşündüm normalde adetimin ilk günü çok sancılı geçer ama bu gece pek fazla bir ağrı yaşamadım bazen ağrı girdiği oldu zaten 3 gün önce hamilelik testi yaptım ikisinde de negatif sonuç çıkmıştı şimdiki kanamamın rengi bayağı koyu adet kanamam gibi ama iç çamaşırımı fazla kirletmedi gece boyu hafif leke şeklindeydi sadece lavaboya gidince bayağı akıntı oluyor koyu renkte ve ben hamile olmaktan şüpheleniyorum yardımcı olur musunuz?

    1. Ben yeni evliyim 1 ay oldu cocuk istiyoruz adetim biteli 17 gun oldu dun iliskiden somra hafif pembe kan geldi acaba neden hamilelik var midir

     1. Gebelik durumunu anlamanızın tek yolu test yapmanızdır.

 39. Hocam Merhaba ben 9 eylülde birazcık sürtünme yoluyla ilişkiye girdim ama nişanlımın cinsel organıyla çok temas etmedim biraz parmak vs.. tam 5 gün sonrada küçük abdestimi yaparken çok azıcık akıntıyla beraber kan geldi sizce bu yerleşme kanı mıdır? Yardımcı olur musunuz.

   1. Merhaba hocam. Eşimle yumurtlama dönemimde korunmasız ilişki oldu. Adetime 3 gün var kasığımda batma var ve mukozal kahverengi akıntı geldi. Akıntı devam ediyor , bugun kanda hcg baktırdım negatif cıktı. Ben erken mi davrandım adet olabilir mi ? Siklusum şaşmaz tam 28 de 28 dir. Daha 3 gün var.

     1. Merhaba hocam öncelikle yorumlari titizlikle inceleyil cevap verdiğiniz icin teşekkür ederim benim adetime 1 hafta var ama gece si sık idrara kalkiyorum sirtim cok ağrıyor alt karin kasimda agriyo bu adet mi hamilelik beliryisi mi

     2. Gebelik şüpheniz varsa gebelik testi yaptırın bunu bu şekilde anlayamayız.

 40. nişanlımla pazar günü sürtünme yoluyla ilşki yaşadık amaç hiçbir şekilde meni gelmedi sadece zevk suyu geldi ertesi gün ella aldım ve 2 gün sonda da adet oldum yine de hamşle kalma ihtimalim var mı

  1. Merhaba hocam şüpheli birliktelikten sonraki 14. Gün kanda gebelik testi yaptırdım negatif çıktı.iliskiden sonraki 14. Gün yapılan testin sonucu dogrumudur .

     1. Gebelik şüpheniz varsa yerleşme kanaması olabilir değilse muayene olmanız gerekiyor.

   1. Hocam günaydın ben adetime 8 gün varken erken gebelik testi yaptım silik çizgi cikti.Suan adetime 3 gün var adet gibi bişi oldum. Neden böyle oldu ki acaba ?

    1. Farklı bir markanın gebelik testi yada daha önemlisi kandan gebelik testi yapmanız lazım.

 41. 21 gün ve 3 gün önce ilişki oldu 6 gün önce yumurtlama dönemimdi adetime 10 gün var kırmızı kanamam oluyor Sebebi nedir acaba

   1. Hocam merhaba ben adetim bittikten sonra eşimle ilişkiye girdik 9 gün sonra kahverengi bir leke geldi adetime daha 10 gün var bu leke yerleşme kanaması olabilirmi.?

 42. Adet günümden10 gün önce erkek arkadaşımla ilişkim oldu ama boşalma söz konusu olmadı normal adet günümde adetimi oldum fakat renk olarak kahverengi gibi koyu renkti 2-3 kere renk olarak normal kanama oldu adetim normal gününde de bitti 7 gün sürdü bittiğinde test yaptım ama negatif çıktı gebe olma ihtimalim var mı

  1. Adetime 4 gün kalasiya adet oldum ama mide bulantım bel kasık ağrım çok vardı midede şişme ama kanama oldu ilk gün pembe sonra kırmızı az sürdü acaba yerleşme kanamasimidir

 43. Merhaba biz eşimle 3 gün önce beraber olduk adetime 6 gün var daha ve dün gece hafif pembemsi bir akıntı geldi adet oldum sandım ama sabahında bir damla bile gelmedi ve bel ağrısı kasık ağrılarım var sizce hamile olabilir miyim?

 44. Merhaba .ilişkiden 7 gün sonra 2 gün süren hafif kanamam oldu.fakat adetime 13 gün var. Bu kanama yerleşme kanaması veya yumurta çatlama kanaması olabilir mi. Yani iliskiden sonra 7.gün ve adete 13 gün kalan kanama neyin belirtisi olabilir.

  1. Evet söylediğiniz gibi yerleşme kanaması yada yumurta çatlamasına bağlı kanama veya lekelenme olabilir.

   1. Yerleşme kanaması ilişkiden 7 gün sonra olabiliyor mu peki. Yoksa adetime 13 gün kala gelen hafif kan yerleşme kanamasının değilde yumurta çatlama kanaması olabilir mi.sizce hangisinin olması daha olası. Tesekkurler cevabınız için

     1. Hocam merab ben 3yillik evliyim ve evladimiz olsun die tedavi goruyorum iki kez yumurta catlatmasi igbesi yapildi 6-10ekim ara ay basimi oldum 16 ekimde ise lekelenme geldi sonra rengi peceteye sildigimde kahverengi idi gun gectikce rengi bu sefer kirmizi oldu diger adetlerim gbi degil onlarda acayip bi sancim oluyordu. Lakin kanamam haln devam ediyor 16ekimden bu yana acaba gebelik mi yoksa baska bi sorun mu var…

     2. Bunu anlamamız için öncelikle test yapmanız gerekiyor.

 45. Merhaba hocam benim 4 gün geçikme oldu ama lavaboya gittigimde leke gelmiyor ama peçeteyle sildiğimde leke görüyorum ama normal olarak kanama yok ama leke var ne olabilir koro adan dolayı test yapamıyorum hastanede

 46. Merhaba. 1 senelik evliyim. Eşimin mesleğinden dolayı 3-4 ayda bir beraber olabiliyoruz. Adet düzensizliğim var genelde gecikmeli oluyorum. Son adetim 20 temmuzda başlamıştı. 1 hafta önce eşimle beraber olduk. 1 gün önce lekeleme şeklinde 2 defa kanama oldu. Şuan adet kanaması gibi kasıklarda hafif ağrı ve yine kanamam oluyor ama biraz daha şiddetli. Adet kanamam genellikle benim ilk günlerde çok olur ama bu sefer öyle değil. Hamilelik söz konusu olabilir mi? Test için biraz daha beklemeli miyim?

 47. Merhabalar hocam Temmuz’un 17 sine regl oldum Ağustos’un 17 sine olmam gerekiyodu ve olmadım bu gün 19 u ve hafif leke geldi çok endişeliyim normal mi acaba

  1. Hayır 2 gün adet Rotarı adet düzensizliği olarak sayılmaz ama gebelik şüpheniz varsa test yapmanız gerekiyor.

 48. Merhaba,
  Adet günlerim çok düzenlidir, 29 Gunde bir saat gibi isler. Bu ay adetimden 18 gun sonra kanamam oldu. Normalden daha fazla kasık agrisi (sol) , sert ve karin agrisi yasadim. 4 gun surdu. suanda hala sol kasigimda agri var ve bugun sistit yanması ve agrisi da başladı. Hamilelik testim negatif.
  1- bu erken kanamanın sebebi idrar yolu enfeksiyonu olabilir mi?
  2- yumurtlama donemimi hesaplarken bu sonradan yasadigim kanamaya gore mi hesaplamam gerekiyor?
  tesekkurler

  1. Her iki sorunuz içinde vajinal muayene ve ultrason görüntülemesi tam yardımcı olacaktır. Bir kadın doğum uzmanına gitmeniz gerekiyor.

 49. Merhaba hocam ben ayın 15inde ilişkiye girdim ve ayın 23ünde adet olmam gerekiyordu. Ben ayın 29unda adet oldum. Ayrıca ayın 28inde gebelik testi yaptım negatif sonuç verdi bu testi doğru zamanda mi yaptım. Yoğun kanadı ve sancılıydı biraz paranoyak biri olduğum için soruyorum üstüne görme olma ihtimali var mı bu kanamanin?

   1. Adetimden 4 gün önce kanamam oldu bende adet oldum zannettim Daha sonra kanamamın az ve renginin açık olduğunu fark ettim daha sonra giderek azaldı bugün dördüncü günü sizce gebelik testi yaptırmalı mıyım ve yerleşme kanaması kaç gün sürer

 50. Hocam ben adetimin bittiği gün korunmasız ilişki yaşadım 2 saat içinde ertesi günü hapı kullandım 4 gün sonra adet kanamasına benzer bir kanama yaşadım kanamanın 3. Günündeyim bu kanama ilacın yan etkisi olabilir mi gebelik olma durumu sizce yüz de kaç çünkü benim eylülün 2sinde olmam lazım dediğim gibi Ağustos ayında 2 kez adet geçiriyorum

  1. Hocam merhaba.cok utanıyorum ama bunu size danismam gerekiyor.10 yıllık sipral taktırdım.10 yil doldu henüz cikartiramadim.13 eylülde ilişkiye girdim ama boşalma dışa oldu.yinede korktum ella hapı kullandım.eylulde ekim ve bu ayda afettim gününde oldu hatta bu ay çok daha fazla pihtili şekilde.hamile olma ihtimalim varmıdır acaba?

 51. Hocam merhaba, 31 mayısta yaklaşık 1 dk süren sonrasında ben vaz geçtiğim için devam etmediğimiz bir bilikteliğim oldu(boşalma falan söz konusu değil) üzerine 21 Haziran sonra 18 Temmuz ve şimdi de 12 ağustosta adet oldum fakat adetlerim 3 gün sürdü ve miktar olarak normale göre daha azdı. İdrar testi yaptım 3 temmuzda negatif çıktı ama yine de endişeleniyorum. Ne yapmalıyım?

   1. doktr bey 5 ciyi yapsam nasıl riskleri var ben 4 tede aynısını dedıler ama sorunsuz oldu tek sorun şekerim var bide gebelikte iki katı oluyo düşmüyo son ay hastanede yatıyom doguma kdr

 52. merhaba benim normal adet dönemimde adetten farklı karakterde pembe ve kahverengi akıntılar oluyor az ve farklı aralıklarla yani adet diyemiyorum acaba ne olabilir?

  1. Yaklaşık 8-9 gün önceki iliskimde kız arkadaşım bugün implantasyon kanaması geçirdiğini söyledi. Meni yok. Zevk suyu var. Adetinin bugün gelmesi gerekiyor. Hamile mıdır acaba?

   1. Hocam merhaba adetim bittikten bir kac gun sonra iliskim oldu ve bir hafta olmadan tekrar adet oldum once az az sonra pıhtılaşmış lekelenme adet gibi ayni 3 gundur devam ediyor gebelik olabilirmi bilgilendiriseniz sevinirim

 53. Hocam merhaba ben 12 gündür adet olmadım iki gün önce kan verdim negatif çıktı şuan akıntı ve kahverengi gibi kanamam var çok az geldi hamilemiyim

 54. Merhabalar hocam. Kız arkadaşımla 12 gün önce ilişkiye girdik. İçeri boşalma gibi bir durum söz konusu olmadı. Fakat damla şeklinde çıkmış olabilir mi diye düşündürücü bir olay oldu.
  Kız arkadaşım normalde her ayın 29 unda adet olurken geçen ay 26 sında olmuştu. Bu ay yine 29’unda oldu. Her zamankinden biraz daha az ağrı ve biraz daha az kanamayla geçirdiğini söyledi. Rengi ve kıvamının her zamanki gibi olduğunu söyledi. Bu gün 5. Günü ve sadece sabah kalktığında az bir kanaması olduğunu söyledi. Bunun yerleşme kanaması olma ihtimali var mıdır?

 55. Bugün beta-hcg yaptırdık hocam 0.25 çıktı eğer şüphelendiğimiz gibi 5 aylık bir sürec olsaydi bu değer çıkmazdı değil mi ?

  1. Merhaba ben 28 30 araliklariyla adet oluyorum eşimle 10.gunden 20. güne kadar 2 günde bir beraber olduk adetime 2 gun kala kırmızı bir leke gördüm diğer güne kadar hiçbirşey görmedim diğer gün tekrar bir leke gördüm artık hiç leke görmedim adet günüm geldi adette olmadım bir süredir kabizlik sık idrar ve kasik agrilarim oluyor bu yerlesme kanamasi olabilir mi gebelik testini ne zaman yapsam doğru sonucu alırım şimdiden tesekkurler

 56. Merhabalar Hocam benim normalde reglim 7 ile 10 gün arasında sürüyor fakat bu ay 3 gün oldu sadece ve 4. Gün bitti. Fakat regl bitiminden 1 hafta sonra yeniden bir kanama meydana geldi. Gebelik ihtimali var mıdır acaba ?

  1. Gebelik durumunuzu sadece gebelik testiyle anlayabiliriz tabi ki anlattığınız durumda gebelik ihtimaliniz mevcut.

  2. Adetime3 gün Kala hafif Kanama oldu normalde düzensiz olurum ama hiç önce kanamam olmadı hocam hamile olabilir miyim bu ay çatlatma iğnesi oldum hocam cevap verirseniz sevinirim teşekkürler

 57. Merhaba hocam bende adet düzensizliği vardı kadın doğuma gittim bi sorun olmadığını ama yumurtalıklarımın yavaş çalıştığını söyledi daha sonra adet getirici ilaç ve yumurta geliştirici ilaçlar kullandım yumurta yı çatlatacağı zaman ben istemedim bana adetimi beklememi daha sonra geçikirse test yapıp tarlusal kullanmamı söyledi ben 22.07.2020 tarihinde adet olmam gerekiyordu olmadım test yaptım negatif çıktı 29.07.2020 tarihinde koyu renkli lekelenme kanlı gibi az az kanamam geliyor hamile olabilirmiyim

   1. Merhaba hocam sevgilimle düzenli ilişkim var,hepsinde korumalı giriyoruz ama adetim gecikti normalde adet olmam gereken tarihte gebelik testi yaptım negatif çıktı ama 3 gün önce hafif lekenme şeklinde kan geldi ve ağrılarım oldu ancak bu 1 gün sürdü daha fazla gelmedi ama karın ağrılarım hâlâ devam ediyor gebelik durumu olma ihtimali var mıdır?

 58. Hocam merhaba , Mart ayında 2 veya 3 kere kız arkadaşımla korunmalı bir şekilde ilişkiye girdik. Ve üzerine 2 kere regl dönemi geçirdi. Yani 4 ila 5 gün arası süren bir kanaması oldu. Fakat bu ay 45 gün oldu ve belirti bile yok hatta eczaneden test alıp yaptı o da neg çıktı. Sürekli her öğünde bir mide bağlantısı var ve kilo almaya da başladı. Şuan acaba 5. ayının icinde bir gebelik mi var stresi altındayız. Daha önceki dönemler üstüne görme miydi acaba ? Bu arada bu ay içerisinde kendisi anestezili bir operasyon yaşadı acaba ondan mi etkilendi. Cevabınız icin şimdiden teşekkürler.

  1. Evet ameliyatlar ve anestezi adet düzenini değiştirebilir fakat öncelikle gebelik testi yapmanızı öneririm.

   1. Bugün beta-hcg yaptırdık hocam 0.25 çıktı eğer şüphelendiğimiz gibi 5 aylık bir sürec olsaydi bu değer çıkmazdı değil mi ?

    1. Test yaptım bir kaç kez pozitif 3 gün geçti adetten ama önce kahve-pembe akıntı oldu sonra dün gece de az bir şey kırmızı kan geldi şimdi gitti ama hala akıntı geliyor kahverengi. Gebelik testim pozitif çıkıyor bir kaç defa yaptım ama işte kan gelmesine üzüldüm. Şehir dışındayım 2 gün sonra döneceğim. Dönünce doktora gideceğim hemen umarım kötü bir şey yoktur.

     1. Kandan gebelik testlerinizi takibi gerekli sağlıklı ilerleyebilmek için.

 59. Hocam iyi gunler . Adet günümde pembe bir akıntı geldi. Daha sonrasinda 2 gün boyunca beyaz akıntım oldu . 2 gün sonra pembe ve kahverengi akıntı tekrar geldi. Bel ağrım var onun dışında herhangi bi ağrım yok. Adet haftamdatim fakat tam bir sökülme olmadı .Gebelik olma ihtimali var mıdır

 60. Merhabalar hocam benim öncekı adetım 2 temmuzda başladı beş gün sürüyor 14 temmuzda ilişki yaşadım eşimle şuan kanamam var adetıme ıkı üç gün var daha yerleşme kanamasımıdır yoksa adet olabılırmı bel agrısı kasıklarımda sancı baş agrısı mide bulantısı var ilişkımden sonrada sabahları mıdem bulandı sureklı,kanama açık kırmızıdan koyu kırmızıya döndü herzamanki adet kanaması gıbı ama mıdem bulanıyor.

  1. Anlattığınız durum gebeliğe işaret ediyor olabilir. Gebelik testi yapmanız yol gösterici olacaktır.

   1. Merhabalar erkek arkadaşım ile 9 temmuzda ilişki yaşadık. Ama içime boşalmadı. Adetim 2 gün gecikti normalde 26 temmuzda olmam gerekiyordu ama az önce gece oldum yani 28 temmuz Kanamam az ama akışkan. Yerleşme kanaması olma ihtimali var mı? Yani ilişkimden 20 21 gün sonra yeşleşme kanaması olur mu? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Hamile olabilir miyim?

     1. Hocam merhaba ben kız arkadaşımla sürtünme yoluyla ilişki yaşadık 9 ağustosta ve boşalma olmadı. Kız arkadaşım 19 ağustosta ilk gün pembemsi akıntı gördü ve hemen ertesi günden tam bir kanama olarak adet gördü. Adeti bitti fakat bitimine yakın midesi bulanmaya ve bel ağrısı yaşamaya başladı. Bu aralar çok stresli kendisi. Hamilelik belirtisi olabilir mi?

     2. Adet gördüyse zaten gebelik oluşmaz. Stres yapmanıza gerek yok dilerseniz bir test yaptırın.

    1. Hocam iyi gunler. Ben yaklasik 11 gun oncr esimle iliskiye girdim. Adetim duzensiz oldugu icin tam olarak günlerimi hesaplamak cok zor . Eczaneden test aldim negatif cikti adet sökücü kullanmali miyim ? Bir de evde yapilan gebelik testinin dogruluk değeri nedir ? Tekrar test yaptirmali miyim ?

     1. Gebelik tanısında kesin sonuç veren öncelikle kandan yapılan gebelik testidir.

 61. Merhabalar 1 haziranda ilk defa doğum kontrol hapı kullanmaya başladım, adetimin 5. Günüydü. 13 haziranda birlikteliğim oldu. Hapı bıraktıktan sonra 5. Günümde adet oldum, 7 gün sürdü ancak rengi sürekli kahverengi siyahtı. 10 temmuzda gebelik testi yaptım negatif çıktı. Yine de gebelik olabilir mi, adet olarak düşündüğüm implantasyon kanaması sayılabilir mi? Şimdiden teşekkür ederim

  1. Muhtemelen gebelik oluşmamıştır fakat kesin tanı için genelik testi şart görünüyor.

   1. Merhaba ben gecen sene gebelik geçirdi Gecen korunmayı bıraktım ve iki gün sonra meme uçlarım ağrımaya başladı. Ve devam Eti bi hafta sonra bembe leke geldi iki gün sonra birden bir berrak bir kan geldi ve meme uçlarımın Ağrı’sı geçti ama kasık Ağrı’m var kanamam kesildi arada peçete sürünce geliyo gebelik olabilir mi yada kimyasal mı geçirdim

    1. Merhabalar kübra hanım sizin durumunuz gebelik testi yapmadan anlaşılmaz maalesef.

  2. Merhaba hocam. 4 aydır çocuk düşünüyoruz. İlk drnmememiz kimyasal gebelik oldu. Sonrasında olmadı. Hormonlarımda bir problem çıkmadı. Yumurtalıklarda da. Dr. Hanım hsg çekilmem tüplerimin kapalı olabileceğini söyledi. Birde rahmin s şeklinde yemiş. 7 yaşında bir kızım var hiç böyle şeyler yaşamamıştım onda. Tüpleri sizcede kapalı olabilir mi. Eğer kapalıysa kimyasal gebeliği nasıl yaşadım?? Teşekkürler

   1. Net bir değerlendirme için muayene etmem şart. Doğumdan yada kimyasal gebelikten sonra bir sebeple tüpler kapanmış olabilir ve bunu anlamamızın tek yolu hsg çektirmeniz. Sonrasında tedavi ve takipler daha net olacaktır.

 62. Merhabalar, diane35 kullanırken eşimle birliktelik yaşadım 6 Temmuzda hapı çeşitli nedenlerden yarıda kestim 8 temmuzda bıraktım. 13 temmuza da kanamam oldu fakat çok kesik kesik ve ara ara geldi rengi pembe ile başladı kırmızıya döndü ve sonda kahverengi oldu. Yerleşme kanaması mi regli mi ayırt edemedim. Kesildiğini sanıp iki kere gebelik testi yaptım fakat negatif kısmı silik çıktı. Sizce yerleşme kanaması mi gördüm hocam?

  1. Doğum kontrol haplarını düzensiz kullanmanız sebebiyle gebelik ihtimaliniz bulunmaktadır. Gebelik testi yaparsanız daha net bir sonuç elde edebiliriz.

   1. 10 aylık evli kadınım eşimle çoçuk sahibi olmak istiyoruz 2 seferdir deniyoruz ama ikisinde de kasık ağrısı ve aşırı mide bulantısı yaşadım ama sonucunda adet oldum ne yapmamız gerekiyor çocuk sahibi olmak için bu konuda bilgilendirme yapabilir misiniz

    1. Merhaba çocuk düşündüğünüz zaman ve özellikle anlattığınız ağrılı durumlarda bir jinekolojik muayene ile tedaviye başlamak doğru olacaktır.

 63. Mrb hocam ben adet oldum ve bitti ama 4gundur kahverengi lekelenmem oluyor kasiklarimda ve karnimda afif agri ve surekmi basim agriyor hamilelik testi yapdirdim negative cikdi sizce neden oluyor

  1. Bir çok sebebi olabilir, stres ve psikolojik sebepler de bu durumu açıklar. Ama isterseniz bir muayene olmaya gidebilirsiniz.

   1. Ben 16 sinda tresfer oldu ve buaksam kahverengi lekelenme geldi ve hafif olarak ta sivı ile kanama geldi yarin tahlil günüm sonuc negatifmi olur ben onu merek ediyirum?😟

   2. Merhaba ben en son 10.07-14.07 tarihinde adet oldum bu ay normalde 5.08.2020 tarihinde adet olmam gerekiyordu olmadim .. 7.08.2020 test yaptim ve ikinci cizgi belli belirsiz cikti emin olmak icin bi kac gun daha bekleyim dedim .. ama bugun adet kanamasi gibi bi kanamam var .. sadece Wcye gittigimde geliyor kanamam böyle bi acik pembe gibi bazen koyulasiyor rengi ve oturdugumda sadece idrarla geliyor .. sizce bu yerlesme kanamasimi??

 64. Merhabalar. 13 haziranda adet oldum. Ovulasyon dönemindede kahverengi kekelenmelerim oldu. Adetim de çok azdı. Şuan adetim gecikti. 2 çocuk annesi ve hipertiroidim var. Hormonlarım dengesiz ve ilaç kullanıyorum. Gecikmenin üçüncü günü test yaptım negatifti. Hamile olabilirmiyim.

   1. Merabalar hocam biz kız arkadaşımla 30 haziranda korunmasız ilişkiye girdik fakat kesinlikle içine boşalma olmadı ve 15 gün sonra adet olduğunu söyledi yanı 15 agustota adet oldu zevk suyundan endişeleniyorum hamile kalmış olabilir mi yada üstüne görme kanaması olabilirmi

    1. Yok zaten adet olduğunu söylüyorsunuz bir sorun yok. Ayrıca zevk suyunun sperm konsantrasyonu çok düşüktür.

    2. Merhaba hocam normalde 17 18 gunde bir adet oluyorum. Bu ay 20.gun oldum. Normal günümden iki gun once de hafif bir kanamam oldu. Yerlesme kanamasidir diye düşündüm. Acaba hamilelik hemen başladı bebek tutunamadi da ondan mi tekrar adet oldum. Teşekkür ederim.

     1. Bahsettiğiniz adetler her iki durumda da normal sınırlar içerisinde değil. Gebelik şüpheniz varsa test yapmanız gerekmektedir. Gebelik oluşmaması durumunda da bir kadın doğum uzmanı tarafından takip edilmeli ve yumurta büyüklüğü ve çatlama zamanı hesaplanarak gebelik planlanmalıdır.

    3. Merhabalar.Ben polikistik over nedeniyle kadin dogum kontrol hapi kullaniyordum.Hapin son kutusunu kullandigim ayda korunmadan cinsel iliskiye girdim.1 hafta sonra hapim bitti.Bu arada 2 kez hap almayi unuttum.Daha sonra beklenen adet tarihimde baslangicta 2 3 gun lekelenme olacak sekilde 8 gun kanama oldu.Fakat adetimin bitim tarihinden 6 gun sonra 2 gun boyunca kahverengi leke geldi.Sizce hamile miyim gordugum 8 gunluk kanama ustune gorme midir?

     1. Bunu anlamamızın tek yolu gebelik testi yapmanızdır. Test sonrası daha net değerlendirebiliriz.

     2. Hocam merhaba benim adetimden bugün ike beraber 7 gün gecikti ama dün kan testi yaptım 0.100 çıktı ama doktor ilaç vermedi geç döllenme olabilir bi kaçgün sonra tekrar yapalım dedi ve bu sabaha karşı çok az bi kanama oldu çok az ama hatta adet olduğumu düşündüm ped taktım sonra uyandm pedimde hiçbir lekelnme yoktu hamile olabilşrmiyim

     3. İki gün aralıklarla tapılan gebelik testi size doğru sonuç verecektir. Yani dün yaptıysanız yarım tekrar bakılması gerekiyor.

   2. Merhaba hocam benim adetime 3 gün var ve bende dün kanama geldi 2 gündüzde şiddetli şekilde sol kasığıma agrılar giriyor. Sol kaşığımda kistim vardı eşimin işinden ve mahrumiyet bölgesinde olduğumdan dolayı hastaneye kontrole gidemedim henüz. Sizce sıkıntı kistten midir?

     1. Merabalar hocam ben düşük yaptım şubat ayında ondan sonra 3 ay düzenli adet gördüm daha sonra 1 ay adet olmadım hiç ondan sonraki ay günümden erken adet oldum ve 2.3 güne bir kanamam oluyor koyu renkli hamile olabilir miyim

     2. Öncelikle gebelik testi yaparsanız bize yol gösterecektir.

     3. Merhaba hocam ben 24 eylulde adet gordum ve her ay düzenli adet oluyorum ama 3 gündür kanamam var önce az lekelen me gibi şimdi biraz daha yogun ve sol tarafım ağrıyo acaba hamilemiyim

     4. Gebelik şüpheniz varsa öncelikle test yapmanız gerekiyor.

     5. Merhaba ben 3 aylık evliyim bu ay adet günüme 4 gün kala kahverengi lekenmem oldu o gün test yaptım ama negatif çıktı o günden sonra tekrar lekelenme olmadı ama akıntılarım oluyor beyaz şeklinde ve kadınlarımda ağrılar oluyo gece uykumdan bile uyandırıyor adet olmadım hala sizce hamile olabilir miyim? Tekrar test yapmalı miyim ? Negatif çıkan test doğru mudur? Tutunma lekenmesi olabilir mi ?

     6. Bütün bunları anlayabilmemiz için testi tekrarlamanız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın