Gebelik

Yumurta Kalitesini Arttırmanın Yolları

1. Sigara İçmeyin Uzak Durun!

Sigara içmeyin uzak durun

Yumurta kalitesini arttırmanın yolları arasında en önemlisi sigaradan uzak durmaktır. Türün ürünleri kullanımı vücudun tüm sistemlerini olumsuz yönde etkiliyor. Aynı zamanda kadınlarda ve erkeklerde üreme hücrelerini de olumsuz etkilediği biliniyor. Sigarada bulunan nikotinin yumurtalar için tam bir zehir olduğunu unutmamalısınız. Gebelik planlayan kadınların sigarayı bırakması, sadece hamile kalma açısından değil bebeğin sağlığı bakımından da büyük önem taşıyor. Her gün sigara içen kadınların üreme çağından 10 yıl düşüldüğünü de göz ardı etmemelisiniz.

Bilgin olsun –> https://bursakadinhastaliklari.com/yumurtlama-donemi-hesaplama/

2. Kahve, Çay ve Alkol Tüketimini Sınırlandırın

Kahve tüketimini sınırlandırın

Alkol tüketimi başlı başına hamileliği engelleyen unsurlardan biri olarak kabul ediliyor. Bu nedenle hamilelik planlayan kadınların alkol tüketimini sınırlandırması çok büyük bir önem taşıyor. Çay ve kahve ise içerdiği kafein açısından sınırlandırılması gereken içeceklerdir.

Çay ve kahve tüketimini günde 1 fincanı geçmeyecek forma getirmeniz yeterli oluyor. Fazla tüketim ise kafeinin vücutta yarattığı olumsuz etkileri nedeniyle kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından önerilmiyor. Özellikle 35 yaş üstü kadınlar için hamilelik planlamasının çok daha titiz bir şekilde yapılması gerekiyor. Yumurta rezervlerinin hızla azaldığı bu yaş sonrasında her ay yeni bir gebelik şansıdır ve bu şansı iyi değerlendirmek için tüketilen içeceklerin de özenle seçilmesi gerekir.

3. Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı Benimseyin

Sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyin

Sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek yumurta kalitesini arttırmanın yolları arasında yer almakla birlikte pek çok hastalık riskinin de düşürülmesi anlamına gelir. ‘Sağlıklı yaşam’ sadece sağlıklı beslenmekten ibaret değildir ve bu kavramın bir bütün olarak ele alınması gerekiyor. Öncelikle beslenmeye, yaşam tarzına, uyku saatlerine, stresten uzak durmaya önem verilmelidir.

Sağlıklı bir vücuda sahip olunmasının ön koşulunun bu unsurları birlikte değerlendirmek olduğunu unutmamalısınız. Zira sağlıklı yaşam tarzı sadece kadınların doğurganlıklarını değil vücudun tüm sistemlerini etkiliyor. Bağışıklık sisteminin güçlü kalması dahi kişinin ne kadar sağlıklı bir yaşam tarzı sürdüğü ile çok yakından ilgilidir.

İlgini çekebilir –> https://bursakadinhastaliklari.com/gebelik-kolestazi/

4. Stresi Hayatınızdan Uzaklaştırın

Stresi hayatınızdan uzaklaştırın

İş hayatının stresi, kent hayatının kaosu kimi zaman stresli bir yaşam formunu doğurabiliyor. Özellikle zamansızlık günümüzün ortak sorunlarından biridir. Sürekli bir koşturmaca halinde olmak bile başlı başına stres nedeni olabiliyor. Ancak yumurta kalitesini arttırmanın yolları arasında stresten uzak durmak da bulunuyor. Stresi önlemek her zaman mümkün olmasa da stres ile baş etmenin yollarını öğrenmek mümkündür.

Gün içerisinde sadece birkaç saati stresten arınmış bir şekilde geçirmek bile vücudun bu olumsuz ruh halinden daha az etkilenmesi anlamına gelir. Bu nedenle hayatınızda strese neden olan faktörleri şayet mümkünse çıkarın. Hayatınızdan çıkarmanın mümkün olmadığı stres unsurları ile de baş etmenin yollarını öğrenin. Bu sayede gebelik şansını da artırmış olacaksınız.

5. Doğru ve Dengeli Beslenin

Doğru ve dengeli beslenin

Beslenme ile doğurganlık arasında bir bağ olmadığı düşünülse de bu düşünce doğru değildir. Sağlıklı ve düzenli beslenme yumurta kalitesini arttırmanın yolları arasında yer alıyor. Öncelikle tek yönlü beslenme tarzından uzak durmanız gerekiyor. Mevsiminde olan sebze ve meyveler mutlaka beslenme programınızda bulunmalıdır. Antioksidan içeriği yüksek gıdaları tüketmeye özen göstermelisiniz. Yumurta kalitesini en çok etkileyen unsurlar demir, B12, folik asit ve D vitaminidir.

Dolayısıyla beslenme programınızı hazırlarken bu mineral ve vitaminleri içeren yiyeceklere de yer vermeniz sandığınızdan daha fazla önem taşıyor. Gerekli olması durumunda bir beslenme uzmanından yardım alabilir ve sizin için en doğru beslenme programını hazırlamasını sağlayabilirsiniz. Margarin yerine omega 3 içeren zeytinyağı tüketimine ağırlık verin. Bitkisel proteinler de beslenme programınızda mutlaka olmalıdır. Ayrıca hazır paketlenmiş olan gıda tüketiminizi sınırlandırın. Çiğ ya da az pişmiş et çeşitleri, uzak durmanız gereken gıdalar arasında yer alıyor.

Tıkla öğren –> https://bursakadinhastaliklari.com/anne-sutu/

6. Düzenli Spor ve Egzersiz Yapın

Düzenli spor ve egzersiz yapın

Hareket, sağlıklı bir bünyeye sahip olmanın olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Bu nedenle spor ve egzersize hayatınızda mutlaka yer açmalısınız. Ancak egzersizin ya da sporun faydalarından istifade edebilmeniz için düzenli olması da şart. Haftada sadece 1 gün yürüyüş yapmanın çok büyük faydaları olmayacaktır. Her gün yürümeli ve spor yapamıyor olsanız bile basit egzersiz hareketlerini her gün yapmalısınız.

Evde yapabileceğiniz egzersiz programlarının da olduğunu unutmayın. Spora ve egzersize hayatınızda yer açmak için mutlaka spor salonlarına gitmeniz ya da spor yapabileceğiniz bir alan yaratmanız gerekmiyor. Elbette temiz havanın olduğu açık alanlarda spor yapmak en doğrusudur. Ancak şehir hayatında bu pek mümkün olmadığından koşullarınıza uygun spor ve egzersiz programlarını tercih edebilirsiniz.

7. Düzenli Uyumaya Özen Gösterin

Düzenli uyumaya özen gösterin

Düzenli uyku gebelik konusunda önemli parametrelerden biridir. Bunun nedeni uyku yoksunluğunun vücutta stres hormonu salgılanmasına yol açmasıdır. Stres hormonu da vücudun hormon dengesini bozar. Bu durum doğurganlığı da olumsuz yönde etkiler. Çünkü hamile kalabilmek için öncelikle vücudunuzun hormon dengesinde problem bulunmamalıdır. Dolayısıyla düzenli ve kaliteli bir uyku programına uymanız yumurta kalitesini arttırmanın yolları arasında bulunuyor.

Uyku saatlerinizin 23:00 ila 07:00 arasında olması en idealidir. Ancak bu saatlerde iş hayatınıza ya da yaşam tarzınıza göre küçük değişimler de yapabilirsiniz. Uykuya dalmakta güçlük çekme ya da geceleri sıklıkla uyanma gibi sorunlar yaşıyorsanız mutlaka doktora başvurmalısınız. Bu sorunlar gebelik döneminde de çeşitli sıkıntılar yaratabilir ve hamilelik öncesinde bu sorunları hayatınızdan çıkarmanız, düzenli ve kaliteli uykuya geçmeniz gerekiyor.

Merak edenler için –> https://bursakadinhastaliklari.com/dis-gebelik/

8. Bol Bol Su ve Sıvı Tüketin

Bol su ve sıvı tüketin

Yumurtalıklara ihtiyacı olan oksijeni içeren bir kan akışının olabilmesi için su tüketimine maksimum düzeyde özen göstermeniz gerekiyor. Yetersiz su tüketimi başlı başına yumurta kalitesini düşürebilir. İçtiğiniz çay ve kahve su ihtiyacınızı karşılamaz. Bu nedene sıvı tüketimi ile su tüketiminin birbirinden ayrı olarak değerlendirilmesi gerektiğini unutmamalısınız. Günde en az 2 litre su tüketimi en çok dikkat etmeniz gereken unsurlardan biridir. Mevsime uygun olarak günlük su tüketiminizi 2,5 litreye de çıkarabilirsiniz. Ayrıca egzersiz ve spor yapanların da günlük su ihtiyacı bir miktar daha fazla olabiliyor.

9. Hazır Paketlenmiş Gıdalardan Uzak Durun

Hazır paketlenmiş gıdalardan uzak durun

Hazır paketlenmiş gıdalar raf ömrünün uzun olabilmesi için çoğu zaman koruyucu maddeler içeriyor. Aynı zamanda pek çok paketlenmiş gıdanın katkı maddeleri de içerdiği biliniyor. Bu nedenle hazır paketlenmiş gıdalar tüketmeniz uzmanlar tarafından da tavsiye edilmiyor. Zira koruyucu maddelerin ya da katkı maddelerinin bazılarının doğurganlık üzerinde olumsuz etkileri olabiliyor. Her koruyucu ve katkı maddesi için geçerli olmasa da bu maddelerden bazılarının kısırlığa yol açabildiğine dair çeşitli araştırmalar da yapılıyor. Dolayısıyla yumurta kalitesini arttırmanın yolları listesinde bu ürünlerden uzak durmanız da bulunuyor.

İlginizi çekebilir diye düşündük –> https://bursakadinhastaliklari.com/klomen-nedir/

10. Bir Uzmana Görünün

Yumurta kalitesini arttırmanın yolu

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşmeniz için mutlaka bir hastalık şüphesinin olması gerekmez. Sadece yumurta kalitesini arttırmanın yolları hakkında detaylı bilgi almak için de uzman desteğinden faydalanabilirsiniz. Bir uzmandan yardım almanız durumunda hamile kalma şansınızı artıracak değişikliklerin neler olduğunu da öğrenebilir ve yaşam şeklinizi aldığınız bu bilgiler doğrultusunda revize edebilirsiniz. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları yumurta kalitesi konusunda rahatlıkla danışabileceğiniz ve destek alabileceğiniz isimlerdir.

 

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın