Kadın Sağlığı

Yumurtalık Kanseri (Tümörü) Belirtileri ve Tedavisi

Yumurtalık kanseri kadınlarda genellikle menopoz döneminin ardından görülüyor. Rahimde bir badem büyüklüğünde olan iki adet yumurtalık bulunur. Yumurtalıklar östrojen, progesteron ve yumurta üretimi yapar. Yumurtalıklarda kanser baş gösterdiğinde pelvis bölgesine ve karın içine yayılım gösterene kadar maalesef bir belirti ortaya çıkmayabiliyor. Oysa buna karşın erken tanının son derece önemli olduğu kanser türlerinden biri olduğunu belirtebiliriz.

Kanserin hangi hücrede başladığına bağlı olarak 3 farklı yumurtalık kanseri türü bulunuyor:

 • Epitel
 • Stromal
 • Germ

Epitel tümörün yumurtalığın dış bölümünde bulunan ince dokuda başladığını belirtebiliriz. Mevcut yumurtalık kanserlerinin % 90’ı yani neredeyse tümü epitel türdedir. Yumurtalık kanserlerinin % 7’sini oluşturan stromal tümörler ise yumurtalık dokusunda başlayan kanserdir. Bu kanser türünün diğerlerine nazaran biraz daha erken tespit edilebildiğini söyleyebiliriz. Germ türü ise yumurtayı üreten hücrelerde başlıyor ve bu kanser türünün genellikle genç yaşlarda ortaya çıktığını söyleyebiliriz.

Yumurtalık Kanseri Belirtileri

Yumurtalık kanseri belirtileri

Kadınlarda görülen kanser türleri arasında en sinsi olanı yumurtalık kanseri türleridir. Erken dönemde hiçbir belirti göstermediği için ancak jinekolojik muayenelerde görülen her türlü kitlenin incelenmesi ya da patolojik incelemeye gönderilmesi gibi durumlarda tanı konabiliyor. Karın içerisine yayılım gösterdiğinde de uzun bir süre herhangi bir rahatsızlık vermiyor olması da tanı konmasını geciktiren unsurlar arasında yer alıyor.

Aynı zamanda yumurtalık kanseri belirtilerinin de çok fazla olmadığını söyleyebiliriz. Genellikle birkaç şikayet ile kendini belli ediyor. Bunlar:

 • Karın bölgesinde şişlik
 • Kasık ve karın bölgesinde ağrı
 • Halsizlik
 • Yemeklerden sonra gaz ve şişkinlik hissi
 • Ender kişilerde adet düzensizliği

Yukarıda sıralanan bu belirtiler pek çok farklı hastalıkta da ortaya çıkabiliyor ve çoğu zaman hastalar belirtileri ciddiye almıyor. Hasta tarafından söz konusu şikayetlerin geçici bir sorun gibi değerlendirilmesi, kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulmaması da yumurtalık kanseri tanısının geç konmasının nedenleri arasında bulunuyor.

Tıkla öğren –> Smear testi

Yumurtalık Kanseri Tanı Yöntemleri

Günümüzde yumurtalık kanseri sonucunu doğuran öncü lezyonların tespit edilmesini sağlayan bir tarama testi bulunmuyor. Bu nedenle tanının ilk evrede ve ikinci evrede genellikle konamadığını söyleyebiliriz. Kimi zaman kist kaynaklı ağrı şikayeti ile gelen hastalarda rastlantısal bir şekilde ameliyat sonrasında erken dönemde tanı konması mümkün olabiliyor.

Teşhis konması için pelvis muayenesinin yanı sıra bazı tetkiklerin yaptırılmasına ihtiyaç duyulabiliyor. Muayene esnasında genital organın dış bölümü de detaylıca incelenir. Aynı zamanda fiziki muayene ile yumurtalıkların durumu da gözden geçirilir.

Erken tanının hayati öneme sahip olduğu bu kanser türünde belirtiler çok fazla değildir. En sık görülen kanser türlerinden biri olmasına karşın çoğunlukla diğer şikayetlerle beraber rastlantısal olarak tespit edilebiliyor. Kasıkta şişlik ve ağrı, halsizlik ve yemek sonraları hissedilen gaz ve şişkinlik ve nadiren görülen adet düzensizliği belirtiler arasında olabilir. Bu belirtiler bir çok farklı nedenden oluşabildiği için bu durumların sıklıkla tekrarlanması sonrası muayene olmanızı öneririm. Dr. Barış Korkmaz

Tanı konabilmesi için görüntüleme testlerinden de yardım alınması gerekebiliyor. Ultrasonografi ya da BT taramaları yumurtalıkların şeklinin, yapısının belirlenmesini sağlayabiliyor. Beraberinde kan testi yaptırılması da yumurtalık kanseri teşhisi için gerekebilir. Karın bölgesinden sıvı alınması ya da doku numunesinin alınması da gerekebiliyor. Tüm sonuçlar bir arada değerlendirilir ve tanı konmasının hemen ardından uygun tedavi protokolüne başlanır.

Yumurtalık Kanseri Tedavi Yöntemleri

Yumurtalık kanseri tedavisi

Hem tanı hem de tedavi amacıyla yumurtalık kanseri durumunda cerrahi müdahale devreye girebiliyor. Cerrahi müdahalenin tedavide son derece önemli olduğunun altını çizmek gerekir. Tanı konduğunda hastalar ameliyata alınır ve ameliyatın ardından uygulanan bu tedaviye hastalığın nasıl yanıt vereceği gözlemlenir. Kanserli tümör cerrahi operasyon ile çıkarılır. İlerleyen evrelerde tümörün çıkarılması ile birlikte bazı bağırsak parçalarının da vücuttan tahliye edilmesine gereksinim olabiliyor.

Cerrahi müdahale yumurtalık kanseri tedavisinin ilk aşaması olarak düşünülebilir. Erken evrede olmayan hastalarda ameliyatın ardından kemoterapi uygulanması da gerekiyor. Hastanın iyileşmesinin ardından yıllar boyunca düzenli olarak kontrollere gitmesi gerektiğini de belirtelim. Kontrol muayeneleri genellikle 4 ila 5 ayda bir yapılıyor.

Bu süreçlerde muayene ile birlikte hastanın bazı tetkikler yaptırması da gerekiyor. Maalesef bu kanser türü tekrarlayabilen bir rahatsızlıktır. Tekrarlaması durumunda aynı tedavi protokolünün yeniden uygulanması gerekiyor. Tekrarlama riskinin mevcut olması ve olabildiğince erken dönemde tanı konması için hastanın kontrollerini asla aksatmaması gerekiyor.

Rahim ağzı yarası neden oluşur? kansere dönüşür mü? nelere dikkat etmek gerekir? detaylı bilgi için aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

İlginizi çekebilir –> Rahim ağzı yarası

Yumurtalık (Over) Kanseri Nedenleri

Her ne kadar tıp teknolojisi ciddi düzeyde bir gelişim göstermiş olsa da halen pek çok rahatsızlığın nedeni tam olarak bilinemiyor. Bunlardan biri de yumurtalık kanseri hastalığıdır. Bu kansere neden olan unsurlar bilinemiyor ancak bazı risk faktörlerinden söz edilebilir. Örneğin genetik faktörlerin bu kanser türünde etkili olduğu düşünülüyor. Bazı hormonal nedenler ile çevresel faktörler arasında da bu kanserle ilgili bir bağ tespit edildi. Genel olarak riskleri ve bilinen verileri şu şekilde aktarabiliriz:

 • Ailesinde meme kanseri ya da yumurtalık kanseri olanların bu kansere yakalanma riski daha fazladır.
 • Genlerde meydana gelen bazı değişimlerden kaynaklı olarak son yıllarda kanserin artış gösterdiği saptandı.
 • Doğum kontrol hapı kullanımının yumurtalık kanseri riskini azalttığı belirlendi.
 • Birden fazla sayıda çocuk doğuranlarda, A ve C vitaminin yönünden zengin beslenenlerde yumurtalık kanseri daha az görülüyor.
 • Yumurtlamayı artıran ilaçlar kanser riskini de artırıyor.
 • Daha önce hiç hamile kalmamış olanlarda kanser daha yaygın görülüyor.
 • Genital temizlik için talk pudrası kullanmak riski artırıyor.
 • Tüplerin bağlanması ve rahmin alınmış olması kanser riskini azaltıyor.
 • COX-2 inhibütörü ilaç kullananlarda kanser riski azalıyor.
 • Sıklıkla yumurtalık iltihabı sorunu yaşayan kişilerde de risk daha fazladır.
 • Erken adet görme ve geç menopoza girme de kanser riskini artıran faktörler arasında yer alıyor.
 • Obezite yumurtalık kanserinin riskini % 50 düzeyinde artırıyor.

Bilginiz olsun –> Bartholin kisti

Yumurtalık Kanseri Nelere Metastaz Yapar?

Yaygın bir şekilde yumurtalık kanseri karın içine doğru metastaz yapar. Zira kanser tanısının geç konabilmesinin nedenlerinden biri de budur. Karın içi organlara çok hızlı bir şekilde yayılım gösterebilen kanser hücreleri hastalığın hızlı bir seyir izlemesine de sebebiyet veriyor. Genel olarak bu kanser türünün 4 evrede değerlendirildiğini belirtebiliriz.

 1. Evre: Bir ya da iki yumurtalıkta kanser mevcuttur.
 2. Evre: Kanser pelvisin farklı bölgelerine ulaşmıştır.
 3. Evre: Kanser karın bölgesine yayılmıştır.
 4. Evre: kanser karnın dışında da mevcuttur.

Mevcut yumurtalık kanseri hastalarının % 70’inde tanı ancak hastalığın 3. evresinde konabiliyor.  Erken dönemde tanı konduğunda kanserin % 80 ila % 90 oranında iyileştiğini belirtmek gerekir. Geç dönemde tanı konduğunda ise bu oran % 40 ila % 50 düzeyine geriliyor.

Erken adet görmek neyin habercisidir? tedavisi var mıdır? detaylı bilgi için hemen aşağıdaki linke tıklayın.

Tıkla –> Erken adet görme

CA125 Kan Tahlili Değeri Ne Demektir?

Ca125 kan tahlili

CA125 yumurtalık kanseri hücrelerinde bulunan bir proteine verilen addır. CA125 kan tahlili ile kandaki kanser antijeninin 125 miktarını ölçümlemek amacıyla gerçekleştirilen tahlillerden biridir. CA125 yüksekliği durumu bu kansere yakalanan hastaların % 80’inde görülüyor. Ancak iyi huylu tümör bulunan kadınların yaklaşık % 25’inde de CA125 değerinin yüksek çıktığını söyleyebiliriz. Dolayısıyla bu testin sonucu tek başına yumurtalık kanseri tanısı konması için yeterli görülmez. Zira değerin düşük çıkması da kişinin kanser olmadığı anlamına gelmez.

CA125 yüksekliği aşağıdaki durumlarda da görülebiliyor:

 • Yumurtalık, meme, kolon ve pankreas kanseri
 • Gebelik ve adet dönemleri
 • Lupus ve karaciğer hastalıkları
 • Kalp ve böbrek yetmezliği
 • Endometriozis ve uterin fibroidleri
 • Pelvik inflamatuar hastalıklar

Önerdiğimiz diğer makalemiz:
Kolposkopi

 

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.
Tel: 0532 223 23 79
Mail: bursakadindogumuzmani@gmail.com

Dr. Barış Korkmaz

15 temmuz 1979 yılında Gaziantep’te doğdum. İlk ve ortaokulu Konya’da liseyi Bursa Cumhuriyet Lisesi’nde tamamladım. 1996 yılında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Mecburi hizmeti Erzurum ilinde tamamladıktan sonra 2012 yılında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında eğitim aldım. 2016-2018 yılları arasında Mardin Midyat devlet hastanesinde Kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı olarak çalıştım. Burada Midyat Kaymakamlığı tarafından verilen başarı belgesi ile ödüllendirildim.. 2018 yılında Bursa Karacabey Devlet hastanesinde çalıştım. 2019 yılı şubat ve Eylül ayları arasında Bursa Setbaşı Doruk Hastanesi’nde görev aldım.2019 Eylül ayı itibariyle Bursa Nilüfer’deki muayenehanemde Bursa Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak çalışmaktayım. Uluslararası Akademik Yayınlar ve Makalelerim https://www.semanticscholar.org/author/B.-Korkmaz/34239650 https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Baris-Korkmaz-2131925551 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/14767058.2014.978278?journalCode=ijmf20 http://europepmc.org/article/MED/25327173 https://dergipark.org.tr/tr/pub/bmedj/issue/36577/399697 https://www.semanticscholar.org/paper/First-trimester-crown-rump-length-affects-birth-Ustunyurt-%C5%9Eim%C5%9Fek/dec5e132114201ea8f583270de0bc49bbae59b0d https://ceog.imrpress.com/EN/10.12891/ceog3595.2017

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Slm hocam 55 yaşındayım benim şikayetim batında 4 kilo kitle 3 buçuk litre sıvı aldılar sıvı negatif kanda ca 125 negatif çıktı pet CT negatif çıktı mr negatif çıktı lenleri almadılar 28 Aralık’ta lenfleri alacaklar tıbbî onkoloji lenf sonuçları pozitif çıkarsa kemoterapi kaçınılmaz dedi benim kanser riskim yüksekmi bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

  1. Belli ki bir kanser ameliyatı geçirmişsiniz ameliyatı yapan doktorunuzdan bilgi alınız!! telefonla bu kadar ciddi bir konu anlaşılmaz yardımcı olunamaz!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Call Now ButtonBize Ulaşın